DVB-T CZECHY

dyskusje o zagranicznych emisjach telewizji cyfrowej DVB-T
tomekogg

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: tomekogg »

Jeśli chodzi o Pradziada, to tłumienie wynosi 10 dB. To jest dużo, bo ze 100 kW robi się 10 kW, bo spadek o 10 dB oznacza sygnał 10 razy słabszy. Tak więc na Polskę idzie zaledwie 10 kW mocy i jest to odczuwalne. W analogu kanał 36 odbierał u mnie bardzo dobrze, natomiast sygnał cyfrowy na tym kanale mam tylko przy tropo.

ntcdvb

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: ntcdvb »

Zgodnie z parametrami nadawania to kanał 36 jest nadawany dookólnie a tłumnienie 10 dBW dotyczy k.51 w azymucie 0-40 czyli jest z mocą 10 KW, a k.53 190-220 tłumienie 6 dBW czyli nadawany jest z mocą 25 KW

tomekogg

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: tomekogg »

Już była o tym mowa. Owszem, postanowienia genewskie określają dokładnie takie parametry, jakie wymieniłeś. Tyle tylko, że wszystkie 3 muxy są nadawane z tego samego systemu antenowego, co oznacza, że wszystkie mają identyczną charakterystykę kierunkową. Diagram promieniowania jest na stronie dvbtmap.eu. I tam widać wyraźnie, że również kanał 36 jest tłumiony.

bono58
Posty: 3
Rejestracja: 26 lipca 2013, o 13:38
Odbiornik: samsung UE32D6500 3D led+panasonicTX-L32G10E lcd
Instalacja antenowa: yaga dach 4 piętro+siatka+lna-177+wzm 1 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wisla-Ostrawa

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: bono58 »

Z tymi dywagacjami na temat parametrów z nadajnika Pradziad nie jest tak do końca jak piszą użytkownicy forum ;że odbiór jest tylko jak jest "dropo".ja mam odbiór cały czas ,a sygnał z k36i53 na samsung 3d led jest 90%, k51 60% przez cały czas .Antena Yaga bez żadnych dodatków 4 piętro.Od wczoraj na k 38 tv wyszukał kanał ct hd art ,ale jeszcze brak przekazu.

tomekogg

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: tomekogg »

No pewnie, że odbiór w 1/4 Polski jest stały i silny. Ja tylko napisałem o swoim przypadku.
Gdyby k. 36 dawał dookólnie 100 kW to i ja bym miał sygnał jak żyleta.

Awatar użytkownika
BadBoy475
Posty: 286
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Okolice Opoczna
Odbiornik: TV Samsung QE65Q80R,
RPi4 + TV Hat
Instalacja antenowa: ATX-55
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przysucha

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: BadBoy475 »

Zgodnie z obietnicami antenę ATX-91 przekierowałem w kierunku nadajnika Jesenik/Praded. Odległość w linii prostej to 251 km. A oto efekty wczorajszych "łowów":

MUX1 z kanału 36 poza lista kanałów nie udało mi się uzyskać stabilnego odbioru. Pozytywnie zaskoczył za to odbiór MUX2 i 3 z tego obiektu.

Obrazek
MUX 2 CZ kanał 53 z Jesenika

Obrazek
MUX 3 CZ kanał 51 z Jesenika

W tym samym czasie mimo odchylenia anteny o około 25 stopni od Lysa Hora na zachód odbiór MUX1 z tego obiektu wyglądał następująco:
Obrazek

Natomiast jak już pisałem we wcześniejszym poście MUX2 CZ na kanale 37 z LH skutecznie zakłócił odbiór naszego MUX2 z Przysuchy.

Z moich obserwacji wynika że odbiór Jesenika u mnie ma charakter propagacji troposferycznej, natomiast odbiór Lysa Hora jest całodobowy z tym że w godzinach popołudniowych sygnał jest zbyt słaby do normalnego oglądania.
Pewnie przy uzyciu 4m ATX-a i wyselekcjonowanego przedwzmacniacza udałoby się uzyskać odbiór całodobowy. Może w przyszłości poeksperymentuje...

ntcdvb

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: ntcdvb »

tomekogg pisze:..., że wszystkie 3 muxy są nadawane z tego samego systemu antenowego, co oznacza, że wszystkie mają identyczną charakterystykę kierunkową. Diagram promieniowania jest na stronie dvbtmap.eu. I tam widać wyraźnie, że również kanał 36 jest tłumiony...
Kolego ja jestem :mrgreen:
Ale taki przykład z Jelenia Góra/Śnieżne Kotły Emitel nadaję MUX-1 k.30, MUX-2 k.35, MUX-3 k.49 i nadaje je z „tego samego systemu antenowego” (Twoje słowa) to dlaczego mam odbiór k.49 i k.35 a brak śladu sygnału k.30 :?:
Nadawane jest z tego samego systemu antenowego i taką samą mocą ERP: 100 kW :!:
A właśnie dlatego, że są różne tłumienia na różnych kanałach i to zależy od tłumienia w określonym azymucie (u mnie 290) a nie od systemu antenowego. :(

tomekogg

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: tomekogg »

W takim razie idą z różnych systemów antenowych. To że coś idzie z jednego masztu, to nie znaczy, że z tego samego systemu antenowego, bo na maszcie jest co najmniej kilka systemów antenowych.

ntcdvb

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: ntcdvb »

Dziś dobre TROPO i odbiór dalekich nadajników.
A w ČT sport od 18:00 Baumit Jablonec a teraz Slovan Liberec
"Evropská liga zdarma v České televize"

misiek2000wp
Posty: 109
Rejestracja: 21 marca 2012, o 16:38
Odbiornik: Samsung UE46D6100 i LG 32LF2510
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 z aktywnym rozgałęźnikiem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, Ornontowice, Pradziad

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: misiek2000wp »

Chyba od wczoraj Prima family nazywa się Prima, tak jak kiedyś. :D

DVBManiak

Re: Odp: DVB-T CZECHY

Post autor: DVBManiak »

U mnie nadal Prima Family.

Awatar użytkownika
#BEAVER#
Posty: 171
Rejestracja: 17 stycznia 2012, o 21:14
Odbiornik: LG LA620S, Wiwa HD-100,90,50, Ferguson T650i
Instalacja antenowa: "Kierunkowa" + symetryzator (300m n.p.m.+8m n.p.t.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katow,Ornontowice,Wisła,Frýdek-M,Ostrava

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: #BEAVER# »

Potwierdzam zmianę nazwy na Prima.

lumca_2
Posty: 274
Rejestracja: 14 grudnia 2008, o 10:11
Miejscowość: niedaleko Ostrawy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Hošťálkovice,Hladnov, Kosztowy,Skrzyczne

Re: Odp: DVB-T CZECHY

Post autor: lumca_2 »

DVBManiak pisze:U mnie nadal Prima Family.
Znovu přelaď!

tomekogg

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: tomekogg »

Prima

DVBManiak

Re: Odp: DVB-T CZECHY

Post autor: DVBManiak »

Biedne są te STB, trzeba było wyszukać od nowa MUX2 CZ przy okazji wysypując listę kanałów dopiero wtedy wskoczyła Prima. TV zmienił sam.

DVBManiak

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: DVBManiak »

Prima Cool HD i Óčko Expres HD w czeskim DVB-T
http://satkurier.pl/news/88928/prima-co ... dvb-t.html

Szkoda, że tylko w Pradze.

Codino18

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Codino18 »

Na kanale 45 pojawiła się Pohoda Rebel wczoraj. Jakość i siła 100%, ale wyświelta się, że stacja nieprawidłowa...ktoś też tak ma?

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Drekan »

Pohoda Rebel to nowa stacja Radima Pařízeka, właściciela 4 multipleksu i Reginalnej Sieci 7.
Stacja ta pojawiła się w multipleksie, ale jeszcze nie ma przyporządkowanych parametrów PID audio i wideo, wiec niektóre tunery jej nawet nie wykrywają.

Planowano start na 2 września (dane z EPG), ale oficjalny start ma rozpocząć się 9 września. Stacja skupi się na muzyce rockowej, co widać po danych w EPG. Zmienić się też ma stacja Pohoda, która ma dostać nową nazwę Pohoda Relax, ale więcej szczegółów poznamy na konferencji prasowej planowanej na 4 września.

Awatar użytkownika
SAT-COM
Posty: 409
Rejestracja: 8 lipca 2011, o 01:46
Odbiornik: Ferguson Ariva 120 Combo
Instalacja antenowa: Obecnie testowane ATX-91 VHF 5 elementowa + miernik DIGISAT PCM-1200
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dolnośl.+Czechy+Sachsen

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: SAT-COM »


Maniek91Juve

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Maniek91Juve »

Widzę, że jesteś z wrocławia wiec pojawia się pytanie odbierasz któryś z MUX CZ ?

Nachod- Dobrosov ? jest szansa z tego odebrac ?

Mieszkam 52 km od wrocławia w kierunku Środy Śląskiej

Zablokowany