DAB+ w Polsce

przygotowania do wdrożenia radia cyfrowego DAB+, strategia, plany, testy
Awatar użytkownika
Benedykt
Posty: 282
Rejestracja: 26 sierpnia 2010, o 00:53

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Benedykt »

Kompresja jest oszustwem i yrzeba mieć tego świadomość. Im więkasza kompresja, tym większe oszustwo. Ładnie się to określa "odczucia psychoakustyczne". Im bardziej będziemy skłonni akceptować większą kompresję - tym bardziej będziemy się sami oszukiwać. Do tego włącza się "działanie reklamy", "cyfrowa jakość". Stosowanie przykładów, że ucho i tak nie słyszy - z wiekiem - wyższych częstotliwości, więc można obcinać - też jestoszukiwaniem lub próbą wpłynięcia na zgodę. Otóż sprawa wygląda cokolwiek inaczej. Nie wiem, czy ktoś zauważył drobną różnicę jakości dźwięku stacji lokalnej i ogólnopolskiej. Zakładam, że emisja odtwarza źródło np. CD. Wyższe częstotliwości niosą ze sobą barwę dźwięku i wpływają na jego odbiór. Stąd w studiach nagraniowych takie parametry 96 kHz, 24 bity i lepiej. Stacje ogólnopolskie w przekazie do nadajników (uplink) mają ograniczone pasmo do.. 15 kHz. Tak było wcześniej (radiolinia analogowa) i tak jest dziś. Stacje lokalne mają jedno ograniczenie - filtr, który odcina pasmo powyżej 17 kHz by modulacja dźwięku nie wpływała na pilota stereo (19 kHz). Przy nadawaniu monofonicznym, nadajniki przenosiły nawet 22 kHz.
Przy dużej kompresji odcina się wszystko co wiąże się z "odczuciem dźwięku". Zostaje coś jak np. sterta reklam w skrzynkach pocztowych, które odrazu lądują w koszu. Jednolita papka. Co najwyżej obojętna jak nie drażniąca.
Pytanie, jak można wykształcić kultutę odbioru i wyższe doznania w XXI wieku, sprzedając ludziom mpX o małym bitrate?
Dla przekornych - zmieszanie nawet kilkudziesięciu różnych generatorów o różnych częstotliwościach nie do słowa lub muzyki. Pomiary zapewne będą rewelacyjne, ale czy da się tego słuchać?
Jeszcze jedno. Przepływność 192 kB/s może oddać - co najwyżej - efekt stereo. Do oddania sygnałów, które zawierają przeciwfazę (a tak jest często w muzyce) trzeba już 256 kB/s. I to zostało zmierzone i zatwierdzone.
Amen.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: JaroslawMroczkowski »

kB/s - kilo Bajtów na sekundę ?
Jeśli piszesz tak "naukowo", to doprecyzuj: wartości 192/256 przy jakim sposobie przesyłania danych: bez kompresji, z kompresją, w jakim standardzie ?

Awatar użytkownika
Benedykt
Posty: 282
Rejestracja: 26 sierpnia 2010, o 00:53

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Benedykt »

To oczywiste, że mowa jest o kompresji.Temat - DAB+. Nie widzę żadnych szans np. o DSD. Ani w internecie, ani (tymbardziej) naziemnie.
Pytanie: jakie wrażenia estetyczne, akustyczne można mieć ze słuchowiska, bajki czy reportażu, gdy zastosuje się taką kompresję? Na czym słuchacz "zawiesi ucho"?
Jako twórca - ręce mi opadają! Cały wysiłek i godziny, dnie i tygodnie pracy są tak marnowane.

PS.: Przy okazji. Dziwię się jak widzę "wydawnictwa" na CD w mp3. Gdzie dźwięk ma 128 kB/s w mp3 (stereo) a zostaje ponad 50% niewykorzystanej pojemności płyty. 256 kB/s (mp3 !) zrobiło by chyba różnicę. No ale trzeba na to wpaść. ;)

PS.: Wiem o czym piszę. Pamiętam jeszcze lampowe magnetofony studyjne i analogowe miksery o szumach własnych -126 dB. ;) ;)

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: RAPIOTR »

pawelll pisze:

Czyli krzyczmy "tak na wszelki wypadek". Dokładnie tak samo jak kilka- kilkanaście miesięcy temu w wątkach TV krzyczano o tragicznych parametrach technicznych które będą w DVB-T no a HD to miało już nie dać się oglądać.
Panowie, różne rzeczy moga się zdarzyć i decyzje też ale dajmy trochę szansy inżynierom z PR i Emitela. Może i mają dyrektorów którzy się na tym nie znają (choć czasem można sie zdziwić z taka opinią) ale nie zakładam, że dopuszczą do "Siorbania, SBR i metaliczności brzmienia".
[/quote]


Oczywiście ,że parametry telewizji a wprost mówiąc przepływność w DVB-T to zwykła podłość. Porównaj HD z satelity z HD w DVB-T :) . A Programy w SD np TVP Info ,czy nowe lokalne odmiany to jeszcze większa podłość nad podłościami . Dziwię się ,że Masz wątpliwości hehe . Ludzie niestety przyzwyczają się do wszystkiego i większości te 20 programów DVB-T uszczęśliwia, a jakość jest sprawą trzeciorzędną. To nic ,że tak naprawdę nie ma czego oglądać bo głupawka leci za głupawką. Zresztą Większość ludzi odbiera na gównianych pseudo tunerach albo budżetowych LCD , więc co oni wiedzą o jakości i jaka mogłaby ona być skoro nigdy nie widzieli dobrego telewizora i przekazu HD z satelity ? hehe ;)

Co do Radia myślę ,że jeśli będzie max 8 programów w muxie DAB + ,a sieć budowana będzie z głową i doświetleniami sfn w miastach to nie będzie źle . Trzeba od czegoś zacząć ,a na doskonalenie procesu produkcji itp przyjdzie czas. Jestem optymistą bo wiem ,że jeśli polskie radio nie zrobi tego dobrze,to na prywatne rozgłośnie w kwestii jakości liczyć na pewno nie możemy. 8-) .

ps: Na marginesie zastanawiam się jak długo pociągnie PR 1 z Solca na LW ?
Ostatnio zmieniony 2 września 2013, o 19:46 przez RAPIOTR, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: JaroslawMroczkowski »

@Benedykt
W DAB+ najwyższa dopuszczalna przepływność to 192kb/s. Nie wiem więc skąd bierzesz teorie o 256. Nie myl mp3 z AAC i HE-AAC.
Poza tym uparcie piszesz o kB/s. 128kB/s to megabit na sekundę. Takich nagrań, a tym bardziej transmisji jeszcze nie widziałem.

Awatar użytkownika
Benedykt
Posty: 282
Rejestracja: 26 sierpnia 2010, o 00:53

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Benedykt »

256 kb/s w kompresji, czy to mp2, czy mp3 jest niezbędnym minimum do przekazania informacji o dźwięku szerszym niż stereo. W muzyce bardzo często spotyka się składowe w "przeciwfazie". Z takiego sygnału - dekodery Dolby Surround wytwarzają sygnał w tylnych głośnikach.
Nie pisałem, że w DAB+ ma być (czy może być 256 kb/s), a o minimum jakościowym. Nie tylko ja uważam, że DAB, DAB+ to jak na XXI wiek - mało. Próby ograniczania jeszcze przepływności, by upakować więcej - tylko zwiększają zawód u odbiorcy (np. UK).
Przyjęliśmy taki standard (na dziś) ale nie wmawiajmy ludziom, że to "cudowna cyfrowa jakość". Podobnie jest w telewizji. Jakość obrazu (zwłaszcza w SD) - nie "powala". Przejścia półcieni nie są płynne. To raczej tęcza w tym samym kolorze.

PS.: Przepraszam - mój błąd z tymi bajtami - to po szybkości internetu zostało.

kayo
Posty: 46
Rejestracja: 3 stycznia 2011, o 09:45

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: kayo »

Tylko po co takie jakości programów i wydawanie kasy przez stacje radiowe na to, skoro 99% polaków będzie stać co najwyżej na radiobudzik w systemie DAB+...
JaroslawMroczkowski pisze:Takich nagrań, a tym bardziej transmisji jeszcze nie widziałem.
http://network.absoluteradio.co.uk/core ... service=ar
circa 1Mbps

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Jarosław Bałuka »

Ten 1Mbps to chyba tylko przez internet..?

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

JaroslawMroczkowski pisze:@Benedykt

Poza tym uparcie piszesz o kB/s. 128kB/s to megabit na sekundę. Takich nagrań, a tym bardziej transmisji jeszcze nie widziałem.
A zaraz

Płyta CD oferuje wave 1411 kbps, a to jest 1,37 megabita na sekundę, przyjmując, że 1Mbps=1024 kbps
Czy się mylę? Jeśli tak, proszę o sprostowanie.

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: pawelll »

Nikt chyba nie twierdzi, że DVB-T i DAB to jedyne najlepsze rozwiązanie na dostarczanie odbiorcom idealnego obrazu i dźwięku, spełniającego najwyższe wysublimowane wymagania widzów i słuchaczy o najwyższej artystycznej percepcji (włącznie ze słyszeniem składowych w przeciwfazie).
Problem w tym, że nigdzie na świecie takich wymagań nie spełnia darmowa, publiczna radiodyfuzja. Jeśli ktoś ma takie wymagania to może wybrać superoferty platform cyfrowych oferujących rzekomo idealny przekaz o nieograniczonej przepływności, płacąc oczywiście kilkadziesiąt złotych miesięcznie oraz kupować płyty BD i SACD.
Przyznam, że męczą mnie te ciągłe utyskiwania jaka ta nasza cyfrowa transmisja jest zła i beznadziejna. Napiszę jeszcze raz, nie ma i nie będzie żadnych szans na darmowy przekaz o przepływności porównywalnej do CD (dla DAB) i BD (dla DVB-T). Przyjmijcie to do wiadomości.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

pawelll pisze: Przyznam, że męczą mnie te ciągłe utyskiwania jaka ta nasza cyfrowa transmisja jest zła i beznadziejna. Napiszę jeszcze raz, nie ma i nie będzie żadnych szans na darmowy przekaz o przepływności porównywalnej do CD (dla DAB) i BD (dla DVB-T). Przyjmijcie to do wiadomości.
A któż tu tego oczekuje od radia DAB+?

Na razie to jesteśmy na poziomie: "już nie siorbie", tj. 128 kbps, a chcemy wznieść się nieco ponad to w najbardziej uzasadnionych przypadkach, tj. Dwójki i Trójki PR. Powiedzmy na 160 i 144 kbps. To tak dużo?
I to są wymagania nierealistyczne wobec radia?
Wydaje mi się, że podobnie jak MvO uprawiasz demagogię.

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: pawelll »

Benedykt pisze:256 kb/s w kompresji, czy to mp2, czy mp3 jest niezbędnym minimum do przekazania informacji o dźwięku szerszym niż stereo. ...
Nie pisałem, że w DAB+ ma być (czy może być 256 kb/s), a o minimum jakościowym. Nie tylko ja uważam, że DAB, DAB+ to jak na XXI wiek - mało. Próby ograniczania jeszcze przepływności, by upakować więcej - tylko zwiększają zawód u odbiorcy (np. UK).
Przyjęliśmy taki standard (na dziś) ale nie wmawiajmy ludziom, że to "cudowna cyfrowa jakość". Podobnie jest w telewizji. Jakość obrazu (zwłaszcza w SD) - nie "powala". Przejścia półcieni nie są płynne. To raczej tęcza w tym samym kolorze.
To chyba nie są moje słowa :D
I żeby nie było, będę bardzo zadowolony jeśli 196kb/s pojawi się dla kilku programów. Nie mam absolutnie nic przeciwko temu. Tyle, że doskonale wiem, że nawet jeśli tak będzie to znajdą się malkontenci dla których to będzie mało. Tak jak mało jest dla niektórych 8,3-8,5 Mb/s dla TVP HD czy 3,5Mb/s dla SD.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Reprezentuję umiar i filozofię środka. :lol:

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: RAPIOTR »

pawelll pisze: Tak jak mało jest dla niektórych 8,3-8,5 Mb/s dla TVP HD czy 3,5Mb/s dla SD.
(y) Dobre hehe . Nagroda za "Dowcip dnia" 8-)

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: pawelll »

W tym wątku czołowy malkontent forum HDforum, analizował podłą jakość TV SAT.
http://www.hdtv.com.pl/forum/platformy- ... rnych.html
Przykładowe dane:
Polska platforma:
"1. TVP1 704x576 2857 kb/s audio 192 kb/s
2. TVP2 704x576 2661 kb/s audio 192 kb/s
3. TVP Info 704x576 2646 kb/s audio 128 kb/s
4. TV4 720x576 4446 kb/s audio 256 kb/s
5. TVN 720x576 5308 kb/s audio 448 AC3 kb/s
6. TVN24 720x576 3589 kb/s audio 192 bk/s
7. TVN7 720x576 3503 kb/s audio 192 kb/s
HD:
Dane kilku kanałów HD z Astry 19,2E:

RTL HD 10493 kb/s; RTL2 HD 9491 kb/s; VOX HD 10200 kb/s; SPORT1 HD 7838kb/s; SAT 1 HD 9645 kb/s; ProSieben HD 9945 kb/s; kabel eins HD 10045 kb/s

Porównujemy je z polskimi HD z Hot Bird'a 13E:

TVP HD 6366 kb/s; Animal Planet HD 7466 kb/s; Cinemax HD 5947 kb/s; Cinemax2 HD 4025 kb/s; Fox Life HD 5956 kb/s; HBO HD 5848 kb/s; Polsat HD 6803 kb/s; AXN HD 4423 kb/s; BBC HD 8911 kb/s; HBO2 HD 7515 kb/s; National Geographic HD 7736 kb/s; Eurosport HD 10422 kb/s; Eurosport2 HD 10647 kb/s"

Jak widać podane parametry z naszej NTC wyglądają nie najgorzej. Co nie zmienia faktu, że mogłoby być lepiej. Tym nie mniej hasła o rzekomo żenującej jakości są po prostu nadużyciem.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

kayo pisze:Tylko po co takie jakości programów i wydawanie kasy przez stacje radiowe na to, skoro 99% polaków będzie stać co najwyżej na radiobudzik w systemie DAB+...
Głupota, przecież mikrokontroler DAB kosztuje ok. 4 Euro, czyli zostaje 1 zł na głośnik, wyświetlacz i obudowę. Czyli będzie można sprzedawać odbiorniki za 60 zł w sieciach handlowych a za 45 zł w Allegro. ;-)
kayo pisze:
JaroslawMroczkowski pisze:Takich nagrań, a tym bardziej transmisji jeszcze nie widziałem.
http://network.absoluteradio.co.uk/core ... service=ar
circa 1 Mbps
Parę osób pisało na równoległym uniwersum, że nie może odbierać tej rozgłośni. Działa fantastycznie. Słuchanie tej rozgłośni ucieszy mojego dostawcę internetu :-) Ponad 10 GB przez 24 godzin.
antypyra pisze: Płyta CD oferuje wave 1411 kbps, a to jest 1,37 megabita na sekundę, przyjmując, że 1Mbps=1024 kbps
Słucham właśnie utwory w formacie flac z ok 2 950 - 3 150 kb/s ale nie muszę oznajmiać to na żadnym forum. Nie wiem dlaczego uważasz jakość płyty CD za rewelacyjną. Są już lepsze nośniki i możliwość kompresji bezstratnej. To nie znaczy, że trzeba tak długo blokować przyszłość radia. Telewizja cyfrowa została wdrożona wpierw w DVB-T2 MPEG-2, teraz mamy DVB-T MPEG-4 i testy DVB-T2 a następny standard będzie prezentowany pod koniec tego dziesięciolecia. W przypadku radia naziemnego nie mamy rozwoju od wielu lat. Gdybyśmy mieli wymianę odbiorników co 10 lat, to producenci musieliby zaoferować odbiorniki w coraz lepszej jakości. Niestety w latach 80-tych i 90-tych nikt nie chciał wydać 2 000 zł na odbiornik radiowy z DSR albo z DAB. Pierwsze odbiorniki DAB były tak duże, że trzeba było wbudować je w bagażnik samochodu. Pierwsi producenci prezentują odbiorniki tak małe, że można z nimi biegać. Wieczne kłótnie techników prowadzą tyko do śmierci medium. Młodzież słucha Pandorę, Grooveshark, Juke, Napster, Qriocity, Rdio, Jango, Xbox Music, Rhapsody, last.fm, spotify, Google Play Music All Access, Naxos Music Library, Nokia Music, iTunes Radio itp.

Wpierw m-tv, teraz internet został główmy dystrybutorem muzyki dla nowych dorastających generacji. Tych ludzi radio już nie przyciągnie do siebie. Brak częstotliwości oznacza również brak oferty dla wielu słuchaczy. Szersza oferta dostępna była tylko w aglomeracjach. Nie ludzie muszą się dopasować do oferty w „eterze” a „radiowcy” do tego co pragną słuchacze. Nie potrzebujemy 3, 4 nadawców, którzy nadają te same utwory w różnej kolejności. Tak samo nie potrzebujemy nadawców, którzy od lat nie mogą przyciągnąć więcej słuchaczy.
Ostatnio zmieniony 3 września 2013, o 01:20 przez Max van Org, łącznie zmieniany 1 raz.

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: pawelll »

Tak jak napisał "przedmówca", DAB jest być może ostatnią szansą na przedłużenie istnienia radia radiodyfuzyjnego. Na zwiększenie zasięgu, słuchalności, oferty programowej. Na przyciągnięcie młodych słuchaczy "mptrójek". Rzeczywiście z moich obserwacji także wynika, że generacja słuchaczy radia kończy się na obecnych czterdziestolatkach, większość młodszych nawet jeśli go słucha to jest to tylko "zagłuszacz myśli" w postaci różnych esek, waw itp. Jeśli nie nastąpi jakaś zmiana w krótkim czasie radio po prostu umrze.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Max van Org pisze: [Słucham właśnie utwory w formacie flac z ok 2 950 - 3 150 kb/s ale nie muszę oznajmiać to na żadnym forum. Nie wiem dlaczego uważasz jakość płyty CD za rewelacyjną.
I ten FLAC to skąd jest? Leci wprost ze studia?
Przerobili możę płytę CD lub nawet winyla na FLAC, podwyższyli sampling i dali wysoki bitrate i puścili w świat? I to jest jakość płyty w lepszym opakowaniu. Nie ma potrzeby dystrybucji muzyki w tak wysokich bitratach, nawet jeśli w studiach robi się to z parametrami znacznie przewyższającymi ludzkie możliwości wysłyszenia - tylko dla celów montażu i wielokrotnych konwersji. Ja też znam takie kwiatki: Koncerty z Rubinsteinem zgrane z winyla (brumi od gramofonu)lub CD do FLACA z 192 kHz i 2000 kbps wrzucone na internetowy wieszak - pobranie często za opłatą. Toż wolę kupić tego winyla i gramofon.

Jest natomiast celowe dać Dwójce 160-192 kbps w DAB+. Tylko fakt ten nie dociera do wielu Forumowiczów.
Szczęśliwe jednak to były czasy, gdy płyta CD wchodziła, bo gdyby wtedy działali kolesie od bylejakości, to może standard ten miałby dużo niższe parametry.
Nie uważam za rewelacyjną, ale dotąd od lat 30 jest jakimś punktem odniesienia.
Ponadto wspomniałem o płycie w związku z tym, że przeczytałem powyżej chyba gafę, że nie ma nagrań 1 Mb/s.
Max van Org pisze: Telewizja cyfrowa została wdrożona wpierw w DVB-T2 MPEG-2, teraz mamy DVB-T MPEG-4 i testy DVB-T2 a na
Owszem standardy się najpierw ulepsza, a następnie psuje wprowadzając zbyt dużo programów/mux.
Max van Org pisze: W przypadku radia naziemnego nie mamy rozwoju od wielu lat. Gdybyśmy mieli wymianę odbiorników co 10 lat, to producenci musieliby zaoferować odbiorniki w coraz lepszej jakości. Niestety w latach 80-tych i 90-tych nikt nie chciał wydać 2 000 zł na odbiornik radiowy z DSR albo z DAB.
Odbiorniki to nie buty, ani nie kalesony... Ani nie żona,(ewentualnie partner) którą niektórzy zmieniają co parę lat. :lol:
A kto by wydał 2000 zł na odbiorniczek przenośny zdolny do odbioru DAB bez plusa z małymi bitratami i do tego szafiasty? Tylko taki DAB wtedy raczkował i sukcesu nie odniósł.
Potem zamieniono dosył na lepszy AAC, powstał DAB+, czyli system teoretycznie lepszy.

I co się stało? I polka zaczyna się od nowa: wrzepia się znowu więcej stacji, SBR-uje i tak dalej. Wprowadzą DVB-T2 i będzie to samo.
To się nazywa buńczucznie: rozszerzenie oferty programowej.
Max van Org pisze: Młodzież słucha Pandorę, Grooveshark, Juke, Napster, Qriocity, Rdio, Jango, Xbox Music, Rhapsody, last.fm, spotify, Google Play Music All Access, Naxos Music Library, Nokia Music, iTunes Radio itp.
A potem (bardzo prędko) młodzież przestaje być młodzieżą i jest następna młodzież. A czego wtedy słucha ta następna młodzież?
Klasyka, choć nie może liczyć na tak wielkie audytorium z wiadomych przyczyn, zostaje dla następnych pokoleń. I dajemy jej tylko 128 kbps w DAB+, który mamy odbierany wszędzie bez dodatkowych środków technicznych i finansowych,a na wspaniałym cywilizowanym zachodzie często mniej. I to jest kpina.
Max van Org pisze: Nie ludzie muszą się dopasować do oferty w „eterze” a „radiowcy” do tego co pragną słuchacze.
Jako wytrawny "radiowiec", proszę zdefiniuj, czego pragną słuchacze? Może mają radiowe marzenia senne?
Max van Org pisze: Nie potrzebujemy 3, 4 nadawców, którzy nadają te same utwory w różnej kolejności. Będzie więcej wariantów tej kolejności.
Jasne. Potrzebujemy 203, 204 nadawców nadających te same utwory w różnej kolejności, a może 303 lub 304...
A już czytałem, że ludzie nie mają czasu.
Max van Org pisze: Tak samo nie potrzebujemy nadawców, którzy od lat nie mogą przyciągnąć więcej słuchaczy.
Ale jacy to znakomici słuchacze! :!: :lol:
Znów pijesz do Dwójki.

Ty nie potrzebujesz. Pewnie pokolenie Twoich dzieci rozłoży na łopatki kulturę europejską swym "erzacowym" myśleniem. Na razie jeszcze nie jest źle, bo są "dinozaury" w społeczeństwie i we władzach.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: AdamP »

Wprawdzie muzyka w rodzaju PR 2 to nie dla mnie, ale z jednym muszę się zgodzić. Słuchanie muzyki instrumentalnej (klasyka, elektroniczna czy np. jazz) będzie katorgą dla (normalnych) uszu, skoro parametry sygnału mają zmieścić się w widełkach założonych przez PR. Dla PR2 i PR3 emisje powinny być prowadzone na możliwie najwyższych parametrach a stacje "gadane" na niższych. Decydenci w PR chyba nie widzą różnicy między stacją "gadającą" a stacją "grającą". Jeśli muzyka w DAB+ będzie kiepsko brzmiała (np. płasko) ludzie "oleją" sygnał cyfrowy i pozostaną przy UKF.
Kiedy winyle zastępowano CD mówiło się, że w muzyce z CD "czegoś brakuje" a teraz nowe radio ma znowu "przyciąć" brzmienie dotychczasowego. Czy My przypadkiem nie cofamy się w rozwoju 8-) :?:

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

pawelll pisze:Tak jak napisał "przedmówca", DAB jest być może ostatnią szansą na przedłużenie istnienia radia radiodyfuzyjnego. Na zwiększenie zasięgu, słuchalności, oferty programowej. Na przyciągnięcie młodych słuchaczy "mptrójek". Rzeczywiście z moich obserwacji także wynika, że generacja słuchaczy radia kończy się na obecnych czterdziestolatkach, większość młodszych nawet jeśli go słucha to jest to tylko "zagłuszacz myśli" w postaci różnych esek, waw itp. Jeśli nie nastąpi jakaś zmiana w krótkim czasie radio po prostu umrze.
W tym "przedmówca" akurat ma rację, choć często ideologizuje, offtopizuje i przedstawia demagogiczne argumenty.

Jestem jak najbardziej za radiem rozsiewczym, choć ma ono spore ograniczenia. Jeśli jednak planowane radio DAB+ nie przyniesie wysokiej (jak na radio) jakości, rzeczywiście słuchacz odpłynie w stronę internetu, który prawdopodobnie będzie coraz szybszy, dostępniejszy i tańszy.
Wtedy może się okazać, że nikt odbiornikami DAB nie będzie się interesował - lecz internetowymi.

Ale też nie łudźmy się, że internet (zwłaszcza bezprzewodowy) będzie dosłownie wszędzie w kraju: i w Wołosatem i w Wisełce i w innych miejscach, które poza czasem sezonu turystycznego są kompletnym odludziem. To nie jest długa fala z Solca, która wejdzie wszędzie, ani nie UKF, które wejdą (prawie) wszędzie, czy DAB+, co którego mam nadzieję, że będzie (prawie) wszędzie.

Zablokowany