DAB+ w Polsce

przygotowania do wdrożenia radia cyfrowego DAB+, strategia, plany, testy
Awatar użytkownika
Benedykt
Posty: 282
Rejestracja: 26 sierpnia 2010, o 00:53

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Benedykt »

AdamP pisze:Wprawdzie muzyka w rodzaju PR 2 to nie dla mnie, ale z jednym muszę się zgodzić. Słuchanie muzyki instrumentalnej (klasyka, elektroniczna czy np. jazz) będzie katorgą dla (normalnych) uszu, skoro parametry sygnału mają zmieścić się w widełkach założonych przez PR. Dla PR2 i PR3 emisje powinny być prowadzone na możliwie najwyższych parametrach a stacje "gadane" na niższych. Decydenci w PR chyba nie widzą różnicy między stacją "gadającą" a stacją "grającą". Jeśli muzyka w DAB+ będzie kiepsko brzmiała (np. płasko) ludzie "oleją" sygnał cyfrowy i pozostaną przy UKF.
Kiedy winyle zastępowano CD mówiło się, że w muzyce z CD "czegoś brakuje" a teraz nowe radio ma znowu "przyciąć" brzmienie dotychczasowego. Czy My przypadkiem nie cofamy się w rozwoju 8-) :?:
To właśnie miałem na myśli :D :D :D
Chyba robimy zasadniczy błąd uważając radio ze playlistę muzyczną. To nie ma sensu. Są płyty SACD, CD. Jest internet z plikami w formatach małostratnych. Radio jest zupełnie czymś innym. Dlaczego do dziś cieszy się popularnością np. lista przebojów 3-ki - przez styl i prowadzących. Tak na prawdę słuchacz słucha np. muzyki z prowadzącym. Identyfikuje się z nim, jego gustem i prowadzeniem. Przynajmniej tak widzę magię, czy popularność radia. Jeżeli z głośnika będzie się wydobywać "metaliczne skrzeczenie + siorbanie" - kto to "kupi". Jest jeszcze inny obszar - słuchowisko, dokument teatr radiowy. Jak w tym układzie mogą wyglądać odczucia estetyczne po "Orbanizacji i kompresji"? Wyciszenia "wyciągnięte" do granicy szumów, gdzie koniec poziomu dźwięku -96 dB słychać jak odcięcie siekierą?
Stacje komercyjne, week end, jedno piętro, pięć "stacji", sześć osób (z czego cztery w newsroomie przygotowujące dzienniki). Małe studyjka, komputery odtwarzające playlisty. Słuchacze zadowoleni - myślą, że ktoś tam jest. Razem z nimi. Tworzy klimat. Gra muzykę, którą połykają tłumy.
No cóż - magia radia. ;)
Żeby nie było. Radio Publiczne. Sztab ludzi, podział na działy i (nie)odpowiedzialność za antenę. Schemat S1. Dwie piosenki zagraniczne, jedna polska. "Teraz tu nie pasuje..." - nie musi być polska, bo były już dwie zagraniczne. Inny schemat - dwie polskie na każde pół godziny. Musimy "wyrobić" normę. 33% polskiej muzyki w godzinach 5-22! Boże! Ale nudzimy! Trzeba zagrać "coś normalnego"!
_____
Czy jak ktoś wymyśli MP99, to też musimy to wprowadzać?
Zróbmy jakiś pożądek i - jak mamy wprowadzić radiofonię w wiek cyfrowy - to w możliwie najlepszej jakości. Bo będziemy mieli głuchego odbiorcę z szumem w uszach.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Radia w tradycyjnym rozumieniu tego słowa nie zastąpią podcasty, serwery z mp trójkami do ściągania, ani nawet tzw. radio internetowe, które to formy przekazu mają oczywiście swoją wartość, charakter i są potrzebne.
Istotą radia jest przepływ "on line" działań, informacji i głosów - od ludzi - do ludzi. Ktoś na bieżąco komentuje wydarzenia - to nie to samo, że sobie o nich przeczytamy na jakiejś stronie. Ktoś komentuje muzykę i "puszcza" ją nam - to nie to samo, co wysłuchanie podcastu. Ktoś gra dla nas w żywej transmisji w czasie rzeczywistym - to nie to samo, co wysłuchanie płyty w domu - nawet tej powstałej w wyniku nagrania żywego koncertu.

Zwolennicy źle pojętego postępu chcą sprowadzić radio do charakteru puszki.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

antypyra pisze:
Max van Org pisze: [Słucham właśnie utwory w formacie flac z ok 2 950 - 3 150 kb/s ale nie muszę oznajmiać to na żadnym forum. Nie wiem dlaczego uważasz jakość płyty CD za rewelacyjną.
I ten FLAC to skąd jest? Leci wprost ze studia? Przerobili możę płytę CD lub nawet winyla na FLAC, podwyższyli sampling i dali wysoki bitrate i puścili w świat?
Jedynym nośnikiem do transportowania informacji jest dla ciebie płyta CD albo winylowa? W którym wieku żyjesz? Utwory są w lepszej jakości niż CD i to słyszę. Każdy nowoczesny rejestrator cyfrowy zapisuje z większą częstotliwością próbkowania niż twoja płyta CD. Przecież już każdy DAT na przełomie lat 1980-tych/90-tych nagrywał z 48 kHz.
antypyra pisze: Nie ma potrzeby dystrybucji muzyki w tak wysokich bitratach, nawet jeśli w studiach robi się to z parametrami znacznie przewyższającymi ludzkie możliwości wysłyszenia - tylko dla celów montażu i wielokrotnych konwersji.
To po co radio cyfrowe ma mieć lepsze parametry jeżeli te „przewyższającymi ludzkie możliwości wysłyszenia”?
antypyra pisze: Ja też znam takie kwiatki: Koncerty z Rubinsteinem zgrane z winyla (brumi od gramofonu)lub CD do FLACA z 192 kHz i 2000 kbps wrzucone na internetowy wieszak - pobranie często za opłatą. Toż wolę kupić tego winyla i gramofon.
Nie musisz płacić, możesz kraść. Wiele osób przyzwyczaiła się do tego.

antypyra pisze: Jest natomiast celowe dać Dwójce 160-192 kbps w DAB+. Tylko fakt ten nie dociera do wielu Forumowiczów.
Oczywiście że dociera, ale wiele osób ma dosyć wywyższania kontentu PR przez parę Forumowiczów. Jeżeli PR ma zadanie edukacyjne, to nie może odstraszać słuchaczy. RMF Classic ma mniejszy zasięg techniczny a ma wielu regionach większy zasięg. Nikomu nie przeszkadza rozgłośnia nadająca muzykę klasyczną, ale niech nadają bardziej popularną muzykę klasyczną w ciągu dnia a wieczorem mogą według mnie nadawać przez 4 godziny jeden koncert albo przez 8 godzin jeden utwór. Jeżeli PR 2 ma być populizatorem muzyki klasycznej, to muszą grać utwory znane młodzieży z dzwonków telefonicznych, reklamy i z kina. Powinni nadawać słuchowiska i więcej kultury. Wychylę się w twoim kierunku. PR mogłoby stworzyć rozgłośnię nadającą koncerty. Ale niech są to również koncerty jazzowe albo rockowe. Mamy różne festiwale, jest dosyć treści. Można by zrobić dni tematyczne. Chętnie posłuchałbym audycję jak BBC Radio 1's Live Lounge. Więcej niż 160 kbps dla samej muzyki przy tych codecach nie ma sensu.
antypyra pisze:
Max van Org pisze: Telewizja cyfrowa została wdrożona wpierw w DVB-T2 MPEG-2, teraz mamy DVB-T MPEG-4 i testy DVB-T2 a na
Owszem standardy się najpierw ulepsza, a następnie psuje wprowadzając zbyt dużo programów/mux.
Przypominam sobie dyskusję na równoległym uniwersum, że ludzie się przewrócą oglądając telewizje na telefonie komórkowym. Jakoś nie słyszę nic o tym, że ludzie czatujący na komórce albo piszący smsy przewracają się.
antypyra pisze: A kto by wydał 2000 zł na odbiorniczek przenośny zdolny do odbioru DAB bez plusa z małymi bitratami i do tego szafiasty?
Przecież wtedy nadawali z 192 kbps w mp2, były też rozgłośnie z 256 kbps.
antypyra pisze:
Max van Org pisze: Młodzież słucha Pandorę, (...) itp.
A potem (bardzo prędko) młodzież przestaje być młodzieżą i jest następna młodzież. A czego wtedy słucha ta następna młodzież?
Już zawsze było tak, że następna generacja miała coś nowego. Płyty winylowe, kasety, płyty CD, mp3, a dzisiaj smartfony, już niedługo okulary firmy Google. Dzisiaj rozmawiamy, że w smartfonach nie ma radia zamiast wymyślić aplikację do słuchania radia na okularach Googla.
antypyra pisze: Klasyka, choć nie może liczyć na tak wielkie audytorium z wiadomych przyczyn, zostaje dla następnych pokoleń.
Bajka! Klasyka tak długo utrzymywała się, bo całe generacje były męczone wiecznymi powtórkami Chopina. Po prostu nie było konkurencji. Dzisiaj mamy innych światków różnych epok. Dla innych Beatles są wspaniali. Arogancją jest wychwalanie wyłącznie muzyki klasycznej. Gdyby ona powstawała dzisiaj, to Chopin, Beethoven i Mozart pisaliby muzykę do reklam i filmów z Hollywood. Oni nie tworzyli Open Source dla zabawy a byli szczęśliwi, żeby nie musieli pracować na polu a mieli co jeść i dach nad głową.
antypyra pisze: I dajemy jej tylko 128 kbps w DAB+, który mamy odbierany wszędzie bez dodatkowych środków technicznych i finansowych,a na wspaniałym cywilizowanym zachodzie często mniej. I to jest kpina.
Tu jest właśnie różnica podejścia do prawa. W Polsce parlament zgodził się na parametry dla DVB-T i teraz nie można je zmienić, nawet dla nadawców lokalnych! Weźmy królestwo Niderlandów jako przykład. Tam nadawcy komercyjni zostali zmuszeni do nadawania w DAB. Ustawodawca przydzielił nadawcą komercyjnym 128 kbps ale każdy może je podzielić na ile chce. Jakość jest marna. Nadawcy sprzedali część pasma - nowym - nadawcom i w ten sposób rozłożyli koszt rozpowszechniania programu. Wiadomo już teraz, że jak będzie więcej odbiorników na rynku, nadawcy będą zmuszeni do zwiększenia jakości, bo Publieke Omroep wykorzystują 128 kbps na jeden program. Jeżeli nadawcy komercyjni chcą konkurować z nadawcami publicznymi, muszą dorównać jakość przekazu. W Polsce zapiszemy jakość w prawo i obojętnie będzie prawodawcy, czy będzie kogoś stać na nadawanie bez słuchaczy. Obojętnie jaką jakość będą miały programy PR w DAB, przez pierwsze 2-3 lata będą wszystkie programy w DAB miały mniej słuchaczy niż PR2 na UKF-ie.
antypyra pisze: Jako wytrawny "radiowiec", proszę zdefiniuj, czego pragną słuchacze? Może mają radiowe marzenia senne?
Wiarygodność, autentyczność i informacje które ich dotyczą. Czy muzyka mnie budząca leci z pamięci USB czy z radia jest mi obojętnie. Ale w radiu słyszę jaka będzie pogoda i tematy o których będą rozmawiali koleżanki/-dy w pracy.
antypyra pisze: Pewnie pokolenie Twoich dzieci rozłoży na łopatki kulturę europejską swym "erzacowym" myśleniem. Na razie jeszcze nie jest źle, bo są "dinozaury" w społeczeństwie i we władzach.
Nie ma czegoś takiego jak kultura europejska. Nawet nie ma kultury polskiej. To jest wymysł komunistów. Mamy wspólne dziedzictwo, które warto chronić, ale kultura Kaszubów jest inna niż prawdziwych Gdańszczan niż tych przesiedlonych. Przez przesiedlenia i komunizm regionalna kultura została rozmyta. Przecież Warszawa dzieli się na tubylców i przybylców. Oprócz miłości do własnego regionu, co mają Górale i Kaszubi ze sobą wspólnego? Spójrz jak w PRL była przedstawiana kultur Polska? Były zespół Mazwosze i Śląsk które wysyłano zagranicę, żeby pokazać polską kulturę. Identyfikujesz się z muzyką ludową?
Benedykt pisze:Radio jest zupełnie czymś innym. Dlaczego do dziś cieszy się popularnością np. lista przebojów 3-ki - przez styl i prowadzących.
LP-3 nie ma znaczenia dla nowych generacji. LP-3 zostało wprowadzone jak ja byłem smarkaczem i grano tam muzykę którą nasi rodzice nie chcieli słuchać. Ludzie się na tym wychowali. Jest to ostatnia stała, która bez zmian od czasu zakochiwania się, odkrywania muzyki itp. została wielu ludziom. Stała przez ponad 30 lat. Wszystko wokół ich zmieniło się, LP-3 jest jakie jest. Dzisiaj taką audycję zdjęto by z anteny najpóźniej po pół roku. Przecież LP-3 mogło się schować w porównaniu do Nationale Hitparade/Nationale Top 100 na Hilversum 3 a później Mega Top 50 na 3FM. Ale dla wielu ludzi jest LP-3 audycją kultową.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Max van Org pisze: Jedynym nośnikiem do transportowania informacji jest dla ciebie płyta CD albo winylowa? W którym wieku żyjesz? Utwory są w lepszej jakości niż CD i to słyszę. Każdy nowoczesny rejestrator cyfrowy zapisuje z większą częstotliwością próbkowania niż twoja płyta CD. Przecież już każdy DAT na przełomie lat 1980-tych/90-tych nagrywał z 48 kHz.
Sam o tym pierwszy pisałem.
Max van Org pisze: To po co radio cyfrowe ma mieć lepsze parametry jeżeli te „przewyższającymi ludzkie możliwości wysłyszenia”?
Absurdalne pytanie, czysta demagogia w celu odwrócenia uwagi od istoty rzeczy.
Jak można zestawiać te dwie rzeczy? W DAB-ie chodzi o pewność, że nie pojawią się artefakty kompresji i będzie przyzwoita jakość dźwięku bez odgłosów spłuczki klozetowej.

Dlatego ważne jest, czy odbijemy od tych 128 kbps, chociaż w klasyce. Na,...., te magiczne 160 kbps.
To natomiast, czy zamiast 44,1 kHz 1411 kbps jest pierwotna jakość studyjna ujęta we FLAC 2950 - 3150 kbps, nie ma znaczenia dla słuchacza. Dystrybucja takich nagrań czy strumieni jest właśnie robieniem audycji dla nietoperzy. Tego właśnie nikt nie wysłyszy i dobrze nagrany w studiu materiał muzyczny o takich właściwościach skonwertowany do parametrów CD będzie nadal brzmiał doskonale dla wszystkich.


W DAB-ie idzie o podstawową jakość, bo AAC LC 64 kbps jest tragedią rozmytego i zdemolowanego wewnętrznie dźwięku, 128 kbps da się już słuchać, a ponad to wydostaniemy się, gdy damy 144 kbps- 160 kbps w zależności od treści audycji i zagospodarowania muxa.

To tak, jakby porównać podwyższenie zarobków dla człowieka, który nie może przeżyć, bo ma 500 zł i tego który ma 10000 zł. Dla kogo będzie miało większe znaczenie podwyższenie zarobków odpowiednio powiedzmy o 40 proc. w kwestii elementarnego przeżycia?
Temu pierwszemu może to uratować egzystencję.
Nie zestawiajmy rzeczy, które dzieją się na dwóch mocno różniących się wysokością półkach.
Max van Org pisze: ]Dzisiaj rozmawiamy, że w smartfonach nie ma radia zamiast wymyślić aplikację do słuchania radia na okularach Googla.
W niektórych smartfonach Nokii (w Lumiach) jest radio.
Max van Org pisze: Arogancją jest wychwalanie wyłącznie muzyki klasycznej. (...)

Bajka! Klasyka tak długo utrzymywała się, bo całe generacje były męczone wiecznymi powtórkami Chopina. Po prostu nie było konkurencji. Dzisiaj mamy innych światków różnych epok.
Arogancją jest jej niedocenianie i lekceważenie lub utożsamianie wyłącznie z Chopinem jak również spychanie w niski bitrate. Oraz bełkotliwe pisanie na forum z licznymi błędami stylistycznymi i ortograficznymi wszelkiego typu, które poważnie utrudniają zrozumienie treści.
Max van Org pisze: Wiarygodność, autentyczność i informacje które ich dotyczą. Czy muzyka mnie budząca leci z pamięci USB czy z radia jest mi obojętnie. Ale w radiu słyszę jaka będzie pogoda i tematy o których będą rozmawiali koleżanki/-dy w pracy.
Czyli zawężenie do czysto informacyjno- plotkarskiej warstwy. Dlatego chcesz usunąć Dwójkę z radiowego krajobrazu. Nie pasuje ci do wymyślonych formułek i zastosowań radia. Poza tym w pracy trzeba pracować, nie rozmawiać z koleżankami. :P :lol:
Max van Org pisze: Nie ma czegoś takiego jak kultura europejska. Nawet nie ma kultury polskiej. To jest wymysł komunistów. Mamy wspólne dziedzictwo, które warto chronić, ale kultura Kaszubów jest inna niż prawdziwych Gdańszczan niż tych przesiedlonych. Przez przesiedlenia i komunizm regionalna kultura została rozmyta. Przecież Warszawa dzieli się na tubylców i przybylców. Oprócz miłości do własnego regionu, co mają Górale i Kaszubi ze sobą wspólnego? Spójrz jak w PRL była przedstawiana kultur Polska? Były zespół Mazwosze i Śląsk które wysyłano zagranicę, żeby pokazać polską kulturę. Identyfikujesz się z muzyką ludową?
Nie ma kultury polskiej? Kultura polska to wymysł komunistów? Większych banialuków nie czytałem. A niemiecka kultura to wymysł hitlerowców? Czy wielowiekowa spuścizna? Dzięki kulturze polskiej przetrwaliśmy Prusaka i Kacapa i powstaliśmy z zaborów.

Muzyka ludowa jest częścią kultury narodu. Inspirowała wielu twórców: polskich i innych.
Ponieważ identyfikuje się z kulturą polską, interesuje mnie też muzyka ludowa. Goszcząca również w Dwójce.


Oczywiście że dociera, ale wiele osób ma dosyć wywyższania kontentu PR przez parę Forumowiczów. Jeżeli PR ma zadanie edukacyjne, to nie może odstraszać słuchaczy. RMF Classic ma mniejszy zasięg techniczny a ma wielu regionach większy zasięg. Nikomu nie przeszkadza rozgłośnia nadająca muzykę klasyczną, ale niech nadają bardziej popularną muzykę klasyczną w ciągu dnia a wieczorem mogą według mnie nadawać przez 4 godziny jeden koncert albo przez 8 godzin jeden utwór. Jeżeli PR 2 ma być populizatorem muzyki klasycznej, to muszą grać utwory znane młodzieży z dzwonków telefonicznych, reklamy i z kina. Powinni nadawać słuchowiska i więcej kultury. Wychylę się w twoim kierunku. PR mogłoby stworzyć rozgłośnię nadającą koncerty. Ale niech są to również koncerty jazzowe albo rockowe. Mamy różne festiwale, jest dosyć treści. Można by zrobić dni tematyczne. Chętnie posłuchałbym audycję jak BBC Radio 1's Live Lounge. Więcej niż 160 kbps dla samej muzyki przy tych codecach nie ma sensu.
Populizatorem? Może lizatorem? Są tu lizatorzy bylejakości.
PR odstrasza słuchaczy? A ta ogromna korespondencja, która idzie do PR od słuchaczy to pikuś? A nocne telefony w audycjach interaktywnych? A akcje smsowe i konkursowe A wpisy na forach? Może PR jest dla słuchaczy 40+? Do odbioru pewnych treści trzeba dorosnąć.

Domaganie się, żeby Dwójka była puszką jak RMF Classic, gdzie właśnie w kółko puszcza się te same utwory, a kikugodzinny lub kilkunastogodzinny blok powtarza się co parę dni, jest niedorzeczne.
Przede wszystkim to radio prowadzone przez redaktorów o wysokich kwalifikacjach w zakresię muzykologii i literatury, a od strony technicznej - realizatorów dźwięku - nie jakichś przyuczonych półdyletantów heblujących na +6 dBr i podkręcających potencjometrem na konsolecie Bolero Ravela na początku i końcu utworu.

A czy nie nadają utworów, z których wzięto dzwonki?
Nie można jednak w kółko nadawać "Dla Elizy", "Etiudy rewolucyjnej", "Sonaty Księżycowej" lub V Symfonii Beethovena tylko dlatego, że ze takie są dzwonki telefoniczne - te oczywiście, które wywodzą się z klasyki.

Muzyki ludowej mają aż za dużo.
Czyż nie nadają słuchowisk? Ten, kto nie słucha, ten nie wie.
Jazzu jest dużo w Dwójce. Rocka w innych programach.
Dni tematyczne? Są tygodnie poświęcone kompozytorowi lub danemu wykonawcy.

I...
Osobiście nie mówię o więcej niż 160 kbps dla Dwójki.

qrzy
Posty: 214
Rejestracja: 24 grudnia 2011, o 13:33
Odbiornik: SDRplay, Nesdr mini 2, Dual Dab 4, Samsung 32"
Instalacja antenowa: Discone # 3-el UKF # Ant.Logarytm. # Yagi UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Krzemionki, Wieża Ciśnień

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: qrzy »

http://www.radiopik.pl/2,5148,polskie-r ... yzacji-rad

Czy wiadomo coś więcej na temat polaryzacji anteny/anten nadawczych oraz kierunkowości na tym obiekcie?

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: belzebiusz »

Emisja pojawiła się także w wykazie Emitela:
http://www.emitel.pl/radio/radiofonia-cyfrowa-dab

Nie ma za to jej nadal w wykazie UKE:
http://www.uke.gov.pl/pozwolenia-radiow ... znych-4160

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Szczecin uprzywilejowany w testach ładną mocą - 10 kW ERP. Teraz odbiór w Białymstoku jest rzadszy niż kiedy INFO nadawał z Kawęczyna. No ale czekajmy emisji regularnej w Warszawie.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: AdamP »

antypyra pisze: No ale czekajmy emisji regularnej w Warszawie.
Najpierw PR musi wybrać operatora technicznego (może nie będą myśleć tak długo, jak pewna instytucja myśli nad wyborem 2 nadawców do Mux1) ;) Dopiero potem możemy liczyć na jakieś informacje o terminach uruchomień, mocach i polaryzacjach.

biopal8888

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: biopal8888 »

Tym czasem właśnie już wystartował przetarg na operatora technicznego w Warszawie i Katowicach ,na razie Polskie Radio miałoby tam nadawać tylko przez 3 mieś :shock: ,ale podobno jest już przygotowywany kolejny przetarg pod stałe emisje w największych miastach..
http://www.ekonomia.rp.pl/artykul/70548 ... radio.html

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

I tak będzie postępowało zapełnianie muxa PR coraz większa ilością programów i zapewne obniżanie parametrów dźwiękowych.

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: pawelll »

Znowu zaczynasz swoje filozofowanie i malkontenctwo.

A co do jakości dźwięku. Pisał już o tym J. Mroczkowski ale jakoś adwersarze nie podjęli tematu. Finalna jakość dźwięku w DAB to nie tylko kodek i przepływność. To także jakość źródła a także (a może przede wszystkim) jakość odbiornika. Przed i tuż po wprowadzeniu TVP1i2 w wersji HD do NTC, w wątkach TV przetoczyła się dyskusja jak to beznadziejnie będzie się to oglądać (oczywiście HD jeszcze nie było) a potem jak to beznadziejnie się ogląda. Tyle, że większość krytyków używała do odbioru zabawkowych tunerków USB a oglądali na monitorach. Jeden z czołowych przeciwników HD do STB miał podpięty telewizor CRT przez SCART.
Patrząc po wpisach w Waszych stopkach nie widzę tam prawdziwych odbiorników DAB, mogących stanowić odpowiednik np. "wieżowych" tunerów FM. Bez urazy, to raczej zabawki niż prawdziwe tunery. Proponuję zaczekać na "prawdziwe" a nie testowe emisje no i zacząć słuchać na czymś bardziej profesjonalnym.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

"Malkontenctwo"?

PR zaczyna od małej liczby programów,. ale potem dojdzie do 10 , a może i więcej. Nic wtedy nie uratuje jakości.
I Org będzie zadowolony z czegoś, co się nazywa enigmatycznie rozszerzeniem oferty programowej, co - w jednym muxie- co może patrz wyżej

Nie tylko "kodek i przepływność"?
Owszem, ale są ważne.

Nie mamy "prawdziwych odbiorników DAB"?
Prosimy o wskazanie tych prawdziwych. Parę przykładów.
"Prawdziwe" emisje będą lepsze?
A nie mogą "już" być lepsze w testach? Np. Dwójka 160 kbps.

"Prawdziwe tunery"?
Jak wyżej, proszę wymienić kilka z nich. w końcu nadwiślański kraj nie wprowadza DAB-u jako pionier w świecie i gdzieś już wypróbowano takież i istnieje wiedza o ich jakości.

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: pawelll »

"PR zaczyna od małej liczby programów,. ale potem dojdzie do 10 , a może i więcej. Nic wtedy nie uratuje jakości. " Ciekawe na czym opierasz swoją pewność. Malkontenctwo w czystej postaci :D

To czy mam czy nie mam tuner DAB+ nie ma tu nic do rzeczy. Prawdą jest, że ciężko jest w tej chwili kupić coś przyzwoitego za rozsądną cenę. Ale np. praktycznie wszystkie mikrowieże Denona, Yamachy, Onkyo mają wersję z DAB+ (droższą o 100-300 zł) od standardowej. Swoją drogą kupiłem taki właśnie amplitunerek Denon DRA-F109DAB+, wersja bez DAB tańsza o ok. 100 PLN. W każdym razie różnica w cenie jest znośna. Szkoda, że ani sprzedawcy ani PR nie prowadzą takiej akcji informacyjnej jak było kiedyś z MPEG-4.
Do dużych amplitunerów Onkyo można dołączyć zewnętrzny tuner (tyle że kosztuje ok. 700 PLN). Z oceną jakości dźwięku czekam na rozpoczęcie emisji we Wrocławiu.

Gdy pisałem poprzedni wpis przypomniał mi się tez kolega (wieczny malkontent), który udowadniał wszystkim że CD to kicha. Że dźwięk do bani, nie ma wysokich tonów, przerywa i w ogóle do niczego. Tyle, że CD odtwarzał na jakimś boomboxie przemyconym z Berlina Zachodniego a reszta Jego sprzętu to była niezapomniana szufladowa wieża Diory. No i CD były kupowane na bazarach jakichś. To była końcówka lat 80tych. :D

PS. Sprawdziłem na stronie niemieckiego MM - różnica w cenie Denona M-39 wersji z DAB i bez to 200 EUR. Ktoś chce zrobić na tym duuuży biznes. U nas ta różnica to max 300PLN.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

W tym Denonie za 1300 zł jest "wszystko w kupie". Do wieży lepiej stosować "czysty" tuner.
Dojdzie jeszcze odbiornik internetowy i będzie kosztował tyle samo co amplituner, ale może się to opłaci, bo tor DAB-u może będzie lepszy.
Będzie kosztował tyle samo, ale może się to opłaci.

Pewnie to też malkontenctwo. Ale nie obawiaj się, nie słucham na chłamie. :D
Ostatnio zmieniony 7 września 2013, o 11:48 przez antypyra, łącznie zmieniany 1 raz.

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: pawelll »

Są i autonomiczne tunery:
http://www.electronic-star.pl/Tuner-rad ... i40265.htm (co prawda nie jest napisane DAB+ ...) - cena rozsądna
https://hifix.co.uk/discontinued-produc ... 7f4874ae03
http://www.maxaudio.pl/index.php/aktual ... ab-fm.html - ok. 1200PLN

Różnice w cenie do wersji bez DAB niewielkie.
http://audio.com.pl/testy/cambridge-audio-azur-640t:10 - tu już trochę drożej. Ale niektórzy uważają CA za kultową markę :shock:

A odbiornik sieciowy lepiej mieć niezależny (np. Grace Digital ituner GDI-IRDT200 - za wodą kosztuje rozsądnie, jest też klon europejski ale bez coaxiala i jest droższy).

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Dziękuje za przykłady.
To cudeńko ma wszystko.
http://www.ercomer.pl/pl/p/Tuner-radia- ... WFT-2D/208

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: pawelll »

Ładny. Tylko cena mogłaby być niższa :)
Temu: http://gracedigitalaudio.com/tuner-wifi ... -p-91.html brakuje "tylko" DAB. Niestety za wodą DABa nie ma.
Zrobił się trochę OT (w sam raz do wątku o odbiornikach).

Wracając do głównego wątku. Zaczekajmy ten 1-2 miesiące (bo 1.10.2013 jest już chyba nierealny) i zobaczymy co PR i Emitel zrobią. Podzielam Twoje zatroskanie o jakość ale jak na razie jest to trochę jak lizanie loda przez szybę. Swoją drogą w tej chwili właśnie leci mi w tle z tego tunera GD jakaś muzyczka z sieci. MP3 128k, da się słuchać jako tło do robienia czegoś, nie jest to oczywiście powalająca jakość. Zrzuciłem większość płyt na SD w MP3 320k i wystarcza mi to do codziennego słuchania. Jeśli chcę się delektować muzyką to włączam FLAC z NASa albo płytę CD. Nie dajmy się zwariować, muzyka dla większości z nas jest tłem dla codziennego życia.
Jeśli już to bardziej martwię się o zasięg DABa i szybkość wdrażania. Także po stronie odbiorców. Świadomość jest prawie zerowa, ostatnio kolega też kupował takiego F109 i nie dał się przekonać do wzięcia z DAB.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: AdamP »

pawelll pisze: i zobaczymy co PR i Emitel zrobią.
Z artykułu podanego przez biopal8888 wynika, że nie wiadomo czy Emitel w ogóle przystąpił do tego przetargu.
pawelll pisze: http://www.electronic-star.pl/Tuner-rad ... i40265.htm (co prawda nie jest napisane DAB+ ...) - cena rozsądna
Wg tego http://www.teac-audio.eu/en/products/t- ... ab=Details, ten model ma DAB+.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Jak nie Emitel, to kto jest w stanie budować DAB+?

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: AdamP »

Dziwaczny jest pomysł przetargu na trzymiesięczne nadawanie :shock: Teoretycznie - operator kupi sprzęt do nadawania DAB+ (wygrał pierwszy przetarg) i nie wygra drugiego przetargu na stałą emisję. Co ma wtedy zrobić z tym sprzętem :?:

Zablokowany