Symetryzator

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: Symetryzator

Post autor: bogdanzieba »

Symetryzator umieszczany jest w puszcze antenowej, przeważnie się zamienia płytkę wzmacniacza na symetryzator. A jaką masz antenę? No i jak podłączasz symetryzator to również trzeba usunąć zasilacz montowany przy wtyczce antenowej.

Uniwersalny symetryzator masz tu: http://www.dipol.com.pl/symetryzator_an ... _C0002.htm

Mała

Re: Symetryzator

Post autor: Mała »

Dzięki za odpowiedź :lol: mam cyfrową antenę telewizyjną ASP-8 przynajmniej tak pisze w instrukcji ;)

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: Symetryzator

Post autor: bogdanzieba »

Pewnie masz antenę taką: http://www.dipol.com.pl/antena_asp-8_we ... _A0028.htm

Albo zamontuj w tej puszcze symetryzator zamiast płytki wzmacniacza lub zainwestuj w dobra antenę kierunkową.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Symetryzator

Post autor: Anduraki »

Apropos tematu symetryzatora - jak się ma kwestia dopasowania symetryzatorów 21-69 do 21-60 i 1-69.

Tzn jeśli mam antenę 21-60 i włożę symetryzator 21-69 to czy nie wpływa to negatywnie na odbiór sygnału? I odwrotnie jak wsadzę 21-60 do anteny 21-69 o ile nie interesuje mnie odbiór 61-69 czy nie pogorszy to odbioru na kanałach 21-60 w stosunku do zastosowania symetryzatora 21-60?

I druga kwestia - opierając się na tezie co do anten firmy buro, skoro oni robią anteny pod węższy zakres (przykładowo 21-42, lub 37-50)i osiągają lepsze zyski w tych partiach niż anteny na pełne pasmo 21-69 czy zastosowanie symetryzatora na węższe pasmo nie będzie lepszym rozwiązaniem?

Bo jak wiadomo przedwzmacniacze mają swoją charakterystykę tak jak anteny (inne wzmocnienie jest na kanał 21 a inne na 46) czy nie jest tak też z symetryzatorem (on nic nie wzmacnia - co jest jasne, ale ma zapewne jakieś parametry odbioru - w końcu to jest w pewnym sensie część anteny)

_chris_

Re: Symetryzator

Post autor: _chris_ »

Anduraki pisze:Tzn jeśli mam antenę 21-60 i włożę symetryzator 21-69 to czy nie wpływa to negatywnie na odbiór sygnału?
nie
Anduraki pisze: I odwrotnie jak wsadzę 21-60 do anteny 21-69 o ile nie interesuje mnie odbiór 61-69 czy nie pogorszy to odbioru na kanałach 21-60 w stosunku do zastosowania symetryzatora 21-60?
zależy od złożenia anteny z symetryzatorem, czyli co do czego pakujemy...
Anduraki pisze: opierając się na tezie co do anten firmy buro, skoro oni robią anteny pod węższy zakres (przykładowo 21-42, lub 37-50)i osiągają lepsze zyski w tych partiach niż anteny na pełne pasmo 21-69 czy zastosowanie symetryzatora na węższe pasmo nie będzie lepszym rozwiązaniem?
będzie
Anduraki pisze:Bo jak wiadomo przedwzmacniacze mają swoją charakterystykę tak jak anteny (inne wzmocnienie jest na kanał 21 a inne na 46) czy nie jest tak też z symetryzatorem (on nic nie wzmacnia - co jest jasne, ale ma zapewne jakieś parametry odbioru
charakterystyka amplitudowa (czyli zależność tłumienia od częstotliwości), dopasowanie.
Anduraki pisze: w końcu to jest w pewnym sensie część anteny)
jest, ale mało kto wie, że antena i układ de-symetryzująco - transformujący to jedność. Bo i tak zawsze "jakoś" to działa...

Pudel

Re: Symetryzator

Post autor: Pudel »

A ja mam pytanie z innej beczki. W internecie jest pełno opisów jak zrobić balun z 300 na 75 ohm a ja chciałbym zrobić balun z 75 na 300 ohm. Jest na to jakaś rada?

tomekogg

Montaż symetryzatora

Post autor: tomekogg »

Takie mam pytanie. Dla wielu pewnie głupie.
Jeśli bym chciał zamontować na próbę symetryzator, to czy muszę się zaopatrzyć w zwykłą, prostą wtyczkę antenową? Czy wystarczy, jak w miejsce wzmacniacza wstawię symetryzator, a wtyczką dalej będzie separator, przy czym zasilacz będzie odłączony od prądu?

Innymi słowy: w antenie symetryzator, do telewizora wchodzi separator, lecz zasilacz jest odłączony.

Można tak? Zadziała to? Jest jakaś różnica, jakbym dał zwykłą wtyczkę?

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Montaż symetryzatora

Post autor: qwerty »


belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Montaż symetryzatora

Post autor: belzebiusz »

A właśnie, że nie - powinno się zakładać zwykły wtyk antenowy do symetryzatora.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Montaż symetryzatora

Post autor: qwerty »

Jest to zalecane, ale nie jest potrzebne. Sygnał i tak przechodzi. Jednak jak się włączy zasilacz to zrobi zwarcie w symetryzatorze.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Symetryzator

Post autor: hadam »

A ja mam podobne pytanie jak kolega Anduraki powyżej tylko że mam symetryzator 1-69 taki: http://www.hurt.com.pl/symetryzator-ant ... 11018.html i chciałbym go zastosować do anteny 21-69 takiej: http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A2670.htm czy będzie to dobrze chodziło czy muszę kupić inny symetryzator 21-69, w jakim zakresie pasma będzie ostatecznie pracować antena przy takim połączeniu i jaki jest lepszy symetryzator z rdzeniem ferrytowym w całym paśmie 1-69 czy bez rdzenia 21-69


--- posty połączono
Napisane: 10 lut 2014 12:34


Widać nikt nie odpowie, więc mam trochę podobne pytanie: Jeśli do anteny siatkowej, która działa w na kanałach od 6 do 60, założę symetryzator od 21 do 69 - taki: http://www.dipol.com.pl/symetryzator_an ... _C0002.htm to w jakim zakresie będzie mi odbierać, czy będzie działać również w paśmie VHF. Pytam bo taki symetryzator mam a nie chciałbym latać drugi raz po dachu jak włączą MUX-8, czy może od razu muszę kupić taki: http://www.sklep.monster.pl/SYMETRYZATO ... 37%29.aspx

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Symetryzator

Post autor: adac »

Spokojnie, ten Mux-8 nie będzie uruchomiony jutro, do tego czasu się ociepli:)
Poza tym trzeba znależć do niego nadawców chociaż jeden podobno już się szykuje

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Symetryzator

Post autor: hadam »

Ale ja właśnie za kilka tygodni mam zamiar przewiesić anteny w inne miejsce tzn. na jeden maszt bo teraz wiszą na dwóch osobnych. Taki symetryzator jak wymieniłem mam a ten 6-60 musiałbym kupić, nie chcę dwa razy skakać po dachu, stąd moje pytanie.

tebe

Re: Symetryzator

Post autor: tebe »

Pudel pisze:A ja mam pytanie z innej beczki. W internecie jest pełno opisów jak zrobić balun z 300 na 75 ohm a ja chciałbym zrobić balun z 75 na 300 ohm. Jest na to jakaś rada?
Jest na to rada - montujesz odwrotnie symetryzator.
Kupując gotowy tzw. "puszkowy" masz go przygotowanego na podłączenie anteny pod 300 ohm i wyjście 75 ohm do przewodu. Do czego potrzebujesz symetryzator zastosować?

Awatar użytkownika
akoss22
Posty: 99
Rejestracja: 18 września 2016, o 18:29
Miejscowość: Osiedle
Odbiornik: AMIKO Mini 4K Combo
Instalacja antenowa: Antena log 5-69 HV pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Przusucha 53km Góra Kamieńsk 72 km

Re: Symetryzator

Post autor: akoss22 »

Witam, chciałbym wykonać symetryzator z kabla antenowego. Znalazłem trochę informacji na ten temat, ale chciałbym zapytać was o kilka kwestii.
Obrazek
Rysunek przedstawia sposób wykonania pętli i wzór na jej długość. Obrazek "po czesku" i to V to k - współczynnik skrócenia? Jaką przyjąć wartość?
Długość fali: http://www.translatorscafe.com/cafe/PL/ ... tymetrach/
Mogę bazować na tym przeliczniku? Jeśli tak to długość pętli liczę w następujący sposób:
Na przykład dla 198,5MHz, k=0,95 (??)
198,5MHz = 1510,289460957 Długość fali w milimetrach
1510,289460957/2*0,95
l (długość pętli) = 717,387493954575 [mm] ?

Z góry dziękuję za odpowiedź ;)

wieslaw
Posty: 104
Rejestracja: 3 lipca 2015, o 19:26
Miejscowość: Świdnica
Odbiornik: Viola HD T1 + OTV THOMSON 21DK24E
Instalacja antenowa: Antena siatkowa b/wzmacniacza
w mieszkaniu IIp.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Praded-Jeseniky, Ślęża

Re: Symetryzator

Post autor: wieslaw »

Współczynnik skrócenia k ~ 0,66,
Źródło: Wykonywanie i instalowanie telewizyjnych anten odbiorczych,
Wydawnictwa Komunikacji i Łączności - 1964 r. wyd. 2

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Symetryzator

Post autor: AdamP »

Współczynnik skrócenia "k" jest zależny od użytego koncentryka - trzeba sprawdzić kartę katalogową danego kabla (np. Triset 113PE ma k = 0,84).

Awatar użytkownika
akoss22
Posty: 99
Rejestracja: 18 września 2016, o 18:29
Miejscowość: Osiedle
Odbiornik: AMIKO Mini 4K Combo
Instalacja antenowa: Antena log 5-69 HV pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Przusucha 53km Góra Kamieńsk 72 km

Re: Symetryzator

Post autor: akoss22 »

Korzystam z czarnego triseta o którym wspomniałeś http://www.dipol.com.pl/przewod_koncent ... 1017_1.htm ;)
A cała reszta obliczeń ok? Myślę, że pomocne dla osób, które preferują instalacje pasywne, a ja do takowych należę. Taka pętelka wypada korzystniej w miejscach np. gdzie mux-8 jest słabiutki od standardowego symetryzatora pod warunkiem dobrze policzonej długości.
Długość fali chyba lepiej liczyć z 300/f[Mhz] wynik w metrach.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Symetryzator

Post autor: poxipol »

Długości pętli symetryzujących,z wykorzystaniem kabla o znamionowej impedancji falowej 75 Om.z uwzględnieniem sprawności symetrii i WFS,który nie powinien przekraczać 1,5

Obrazek

wieslaw
Posty: 104
Rejestracja: 3 lipca 2015, o 19:26
Miejscowość: Świdnica
Odbiornik: Viola HD T1 + OTV THOMSON 21DK24E
Instalacja antenowa: Antena siatkowa b/wzmacniacza
w mieszkaniu IIp.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Praded-Jeseniky, Ślęża

Re: Symetryzator

Post autor: wieslaw »

kol. AdamP,
Aktualizacja firmware powiodła się ;) - zdawało mi się,że w przewodach jest bez zmian.Dziękuję
za szybką reakcję - umożliwi to koledze akoss22 wykonanie poprawnej instalacji.
Pozdrawiam.

Zablokowany