DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Nowid

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Nowid »

około 21 km

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: adac »

Z dnia na dzień to najpewniej padło coś w Twojej instalacji , chyba że przewrócił się maszt w Trzeciewcu.
Sprawdź zasilacz i połączenia, antena jest taka

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Robert03 »

Nowid pisze:około 21 km
Powodem braku odbioru u Ciebie jest kiepska instalacja antenowa.
Jak 21 km do nadajnika to taka antena najlepiej się sprawdzi:
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... A1910R.htm
może być jeszcze 11 lub 16 elementowa, koniecznie bez wzmacniacza (symetryzator w puszce).
Wszelkie inne wynalazki ze wzmacniaczem są zbyteczne i generują niepotrzebne problemy.
Jeśli posiadasz taką mydelniczkę ze wzmacniaczem to szybko się jej pozbądz albo wyjmij z niej wzmacniacz jeśli jest to możliwe. Szkoda nerwów na takie wynalazki.

cappy

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: cappy »

Od około tygodnia zauważyłem problemy z odbiorem TVP1HD z nadajnika w Trzeciewcu. Okresowo o różnych porach pojawiają się chwilowe zakłócenia w obrazie (zaniki, rozmycie, zielony ekran, itp.). Czasem pojawiają się pojedynczo a czasem całymi seriami. Sygnał jest na dobrym poziomie. Z pozostałym kanałami nie zauważyłem tego problemu. Czy ktoś spotkał się z podobnym przypadkiem lub ewentualnie wie co może być tego przyczyną? Lokalizacja odbiornika: Bydgoszcz Śródmieście.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Puma »

Nie zauważyłem żadnych problemów na TVP1 HD... być może miałem szczęście i nie napotkałem tych przeszkód.
Moja Mamusia też się nie skarżyła na przeszkody w TVP1 HD.

Awatar użytkownika
Bogoes
Posty: 232
Rejestracja: 19 kwietnia 2012, o 18:45
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: Kruger&Matz KM00186, WiwaMaxx
Medion MD86891 (DAB+,IR,FM)
Instalacja antenowa: Ant.logarytmiczna Uni Line LOG 560UD
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (TV), Solec Kuj. (DAB+)

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Bogoes »

cappy pisze:Od około tygodnia zauważyłem problemy z odbiorem TVP1HD z nadajnika w Trzeciewcu...
Generalnie nie mam problemów, choć raz (chyba w środę) były lekkie problemy, na chwilkę pojawił mi się komunikat o braku sygnału... i zauważyłem, że jakość troszeczkę pływa i to nie tylko w mux1 (na pewno w nieco większym przedziale niż wcześniej), ale na szczęście nie licząc jednorazowego kłopotu odbiór działa mi idealnie, więc póki co jestem happy :lol: ...

Waldek1968
Posty: 142
Rejestracja: 15 września 2011, o 21:04
Odbiornik: Panasonic TX-46GT30
Instalacja antenowa: DIPOL 44/21-69 Tri Digit pasywna (UHF),TELMOR-Turbo-T pasywna (VHF)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Waldek1968 »

Ostatnio montowałem u moich rodziców dekoder STB do telewizora LCD. TV analogową odbierali słabo (kasza). Posiadają antenę siatkową ze wzmacniaczem. Antena skierowana na Trzeciewiec, odległość około 85km. Dekoder wyszukał programy. Jakość odbioru skacząca od 0 do 50%. Jest tylko głos i to przerywany, obrazu brak. Myślę, że spowodowane jest to tym, że w kierunku na Trzeciewiec w odległości około 100m jest ściana lasu powyżej wysokości anteny. Poza tym antena siatkowa nie jest najlepszym rozwiązaniem. Zastanawiam się nad alternatywnymi sposobami rozwiązania sprawy: 1. nowa antena kierunkowa ze wzmacniaczem; 2. skierowanie obecnej anteny na Iławę (też jest las ale dalej około 300-400m). Czy dobrze myślę?

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Puma »

Spróbuj wpierw innego kierunku... może się okazać że niepotrzebna jest nowa antena.

Waldek1968
Posty: 142
Rejestracja: 15 września 2011, o 21:04
Odbiornik: Panasonic TX-46GT30
Instalacja antenowa: DIPOL 44/21-69 Tri Digit pasywna (UHF),TELMOR-Turbo-T pasywna (VHF)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Waldek1968 »

Antena już w sumie kupiona (na marginesie taka sama jak Twoja Puma tyle że ze wzmacniaczem). Zakładana jednak będzie na wiosnę. Maszt antenowy jest bardzo wysoko na szczycie domu, a pogoda już nie za bardzo na takie rzeczy.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Puma »

Miał ktoś zaniki MUX 1? Sprawdzane na dwóch TV i oddzielnych antenach.
Teraz wygląda to dobrze ale gdzieś 14.30 były przerwy.

gofer1

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: gofer1 »

Oglądałem właśnie w tych godzinach TV i nic nie zauważyłem żadnych zakłóceń.

gofer1

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: gofer1 »

Antenę chyba już od dwóch ponad tygodni skierowaną mam na Trzeciewiec.

Awatar użytkownika
Bogoes
Posty: 232
Rejestracja: 19 kwietnia 2012, o 18:45
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: Kruger&Matz KM00186, WiwaMaxx
Medion MD86891 (DAB+,IR,FM)
Instalacja antenowa: Ant.logarytmiczna Uni Line LOG 560UD
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (TV), Solec Kuj. (DAB+)

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Bogoes »

Dziś w godzinach 18-20 co kilka minut zdarzały się na tvp2hd (mux3) silne krótkotrwałe pikselowanie i przebarwienia (coś na wzór skaczącego sygnału)... sygnał mam silny i stabilny- antena kierunkowa, pasywna... W czasie pikselowania siła/jakość sygnału była cały czas na tym samym poziomie (90%).
Ciekawe, czy to także efekt "optymalizacji" muxu3 przez TVP :lol:
EDIT: Dzień następny... i dalsze problemy z poprawnym odbiorem (TVP2HD-mux3): kilka razy zdarzyły się lagi, tym razem bez pikseli, tak jakbym wcisnął pauzę... lagi trwały 1-3 sekundy. Po pierwszych lagach włączyłem podgląd siły/jakości i w czasie lag nie było żadnych spadków sygnału...
Czy macie takie problemy... u mnie od wczoraj takie cuda się zdarzają (rzadko, ale mnie to denerwuje) i zastanawiam się, czy to problem sprzętowy, czy skutek "optymalizacji muxu3 przez TVP...

Awatar użytkownika
GEDAW
Posty: 9
Rejestracja: 21 lutego 2012, o 13:32
Odbiornik: /i
SAMSUNG
UE46D8000

SAMSUNG
P2370HD
Instalacja antenowa: e
1RUZ B+Symet.1-12
CORAB CLASSIC PLUS+Symet.21-69
ATZ-5+Symet.1-12
ALCAD MM-303
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: GEDAW »

Potwierdzam.
Krótko przed wręczeniem Justynie Kowalczyk (około osiemnastej) złotego medalu miałem podobne jak opisujesz problemy, w pewnym monecie telewizor nawet wyświetlił informację "Kanał niedostępny".

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: belzebiusz »


pabag

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: pabag »

Witam. Mam taki problemik. Mux 3 zacina . siła i jakośc skaczą non stop od 0 do 60% czasami wogóle brak sygnału. mux 1 i 2 działąją ok jakość i siła 100%. antena zewnętrzna na dachu. zadnych przeszkód. próbowałem ustawić na Rachocin( odległość 53 km). ale jest to samo mux 1 i2 ok a mux 3 -brak sygnału. Jedyna lokalizacja jaka daje możliwość oglądania kanałów z mux 3 to iława ( nie tnie chociaz siła i jakość na poziomie 7-10%) ale wtedy nie ma mux 2. poradzicie cos abym mógł wszystkie multiplexy złapac?

telewizorek

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: telewizorek »

Witam
50 km to dość duża odległość.Dobrze powinna sprawdzić się antena kierunkowa yagi-uda.Posiadasz podobna antene.Jeśli korzystasz ze wzmacniacza to warto sprawdzić czy odbiór będzie lepszy tylko z symetryzatorem.Wzmacniacz odłączyć i podłączyć przy antenie tylko symetryzator.Na końcu kabla wtyczkę antenową.W przypadku odległości 50 km duże znaczenie ma jakość przewodu antenowego.Najlepszy kabel to całkowicie miedziany,zyla oplot i ekran wykonane z miedzi.Tłumienie takiego kabla jest niższe niż zwykłego przewodu.
Czyli taki jak na obrazku niżej
http://kable.info.pl/p/2013/12/kabel-an ... 494134.jpg
Bardzo dobry kabęl to np Televes T-100Plus PE Cu >73% Czarny.Możesz kupić w firmie karel w Bydgoszczy.Albo na allegro.

http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... 1&start=40
jurandzik pisze:Podsumowując, ta antena z symetryzatorem, którą pokazałem na zdjęciu Obrazek jest zdecydowanie wystarczająca na moje warunki, czyli 53km od nadajnika, którego moc wynosi 100kW. Tylko należy pamiętać... Nie oszczędzajcie na kablu :). Musi być dobrej jakości :).

Wielkie podziękowania dla użytkowników: Puma, qwerty, Robert03, _chris_, Maciey, keedziorek, DVBManiak, adac, janek 77, @GUTEK@.

Mam nadzieję, że ten temat się przyda innym i pomoże nie tylko mnie.

pabag

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: pabag »

dzieki. bede probowac wersji bez wzmacniacza a antene mam podobna jak jurandzik wiec moze podziala. kabel mam raczej zwykly i nie ma mozliwosci przynajmniej narazie zmiany bo jest zabudowany. ale mam nadzieje ze bedzie lepiej. pozdrawiam

edit/ Pisownia PL!

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Robert03 »

pabag pisze:Witam. Mam taki problemik. Mux 3 zacina . siła i jakośc skaczą non stop od 0 do 60% czasami wogóle brak sygnału. mux 1 i 2 działąją ok jakość i siła 100%. antena zewnętrzna na dachu. zadnych przeszkód. próbowałem ustawić na Rachocin( odległość 53 km). ale jest to samo mux 1 i2 ok a mux 3 -brak sygnału. Jedyna lokalizacja jaka daje możliwość oglądania kanałów z mux 3 to iława ( nie tnie chociaz siła i jakość na poziomie 7-10%) ale wtedy nie ma mux 2. poradzicie cos abym mógł wszystkie multiplexy złapac?
Masz zbyt mocny sygnał który powoduje przesterowanie głowicy odbiornika. W Toruniu jest bardzo mocny nadajnik MUX-3 pracujący synchronicznie z Trzeciewcem. 50 km od nadajnika dużej mocy na płaskim terenie i bez przeszkód terenowych odbieramy bez wzmacniacza. Generalnie na Kujawach i Pomorzu telewizję odbieramy bez wzmacniaczy i przedwzmacniaczy. Te stosuje się tylko w wyjątkowych i trudnych warunkach lub w przypadku instalacji zbiorczych na wiele odbiorników.

wtol
Posty: 14
Rejestracja: 2 listopada 2010, o 09:05
Odbiornik: LV6TMPVR4
LV5TDelux USB 2.0
Nadajnik - obiekt nadawczy: Rachocin, Trzeciewiec

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: wtol »

@ pabag Najprawdopodobniej sprawdzi Ci się to co radzi Robert03. Na marginesie dodam, że w Twojej okolicy lepszym rozwiązaniem od Iławy może być Konin /jest chyba dużo bliżej/. Z MUX-3 z Rachocina na 39 kanale jest problem w naszych okolicach, ponieważ na tym samym kanale /inna polaryzacja anteny/ nadaje polsatowski MUX-4 i sygnały wzajemnie się wycinają.

Zablokowany