Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: K63 »

Spróbuj najpierw na samym symetryzatorze. Jeżeli nie będzie pożądanego efektu trzeba zastosować wzmacniacz. Dobrać go trzeba do lokalnych warunków odbioru. Najlepiej zacząć od najsłabszego i w razie potrzeby wymieniać na mocniejszy. Możesz także zamontować mocniejszy wzmacniacz i zastosować do niego zasilacz regulowany, aby w razie potrzeby zmniejszyć wzmocnienie. Tutaj masz przykłady wzmacniaczy dopuszkowych i przelotowych ekranowanych oraz zasilacz.
Zwróć uwagę na "kondycję" kabla.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: adac »

@ Kiero:

Jeżeli mieszkasz w Brodnicy to możesz odbierać z kierunków:
- Plock-Rachocin, azymut 156, profil średni,
- Iława-Kisielice, azymut 345, profil dobry,
Dodatkowo Mux-3 o którym piszesz masz dostępny z lokalnego nadajnika Brodnica- Kruszynki, k.36.

Upewnij się najpierw co odbierasz metodą jak doradził K63, ale najpierw zrób porządek z instalacją. Te objawy o których piszesz, czyli: poruszanie kablem, dotykanie puszki itp. świadczą o tym że może być stara, zużyta albo zwyczajnie źle zmontowana.
W normalnej instalacji na dobrym osprzęcie nic takiego się nie dzieje, a wzmacniacz wcale nie musi być ekranowany.

Pytasz jaki dobrać wzmacniacz i antenę, ale o tym decydują pół na pół: odległość od nadajnika oraz przeszkody w pobliżu i wysokość zamocowania anteny.
Ponieważ nic o tym nie napisałeś to nic też nie można doradzić.

Kiero

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: Kiero »

Przepraszam, że dopiero po takim czasie się odzywam.
Jeśli chodzi o nadajniki to mogę odbierać tylko z Sierpca; Kruszynki i Iława to niestety przeciwne kierunki, a że mieszkam w bloku to nie mogę kręcić anteną 360 st. Jest jeszcze Bydgoszcz-Trzeciewiec, który niestety zasłania mi gęsta wierzba.
Sama instalację ma dopiero rok, kabel jest dość dobrej jakości, porządnie przymocowany do płytki (już kilka razy cięty i na nowo).
Antena jest na balkonie na pierwszym piętrze, przed nią kilka rzadkich drzew i w odległości ok 40m czteropiętrowy blok.

_chris_

Re: Zmiana wzmacniacza

Post autor: _chris_ »

Kiero pisze:często pomagało poruszenie kablem lub przysłonięcie dłonią (?!) puszki. Zdaje mi się, że jest to wina nieekranowanego wzmacniacza.
Tak, być może wzmacniacz jest już wzbudzony (dość częsta sprawa przy wzmacniaczach nieekranowanych wkładanych do siatek) albo coś nie tak jest z podłączeniem kabla antenowego do wzmacniacza (może zimny lut, może pęknięta ścieżka?) albo montażem płytki wzmacniacza do anteny. Może być też uszkodzony zasilacz antenowy.

Tak czy inaczej poskręcaj dobrze całą antenę, zdemontuj direktory ('drabinki' przed każdym z 'X'-ów), które zwykle psują jakość odbieranych mux-ów oraz załóż do anteny symetryzator. Wtyczkę antenową separatora napięcia zastąp zwykła wtyczką antenową, a jeśli jest rozgałęźnik sygnału to trzeba podłączyć telewizor bezpośrednio do anteny.

Przeczytać uważnie i zastosować się do Poradnika: http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=39&t=5591. Pamiętaj, że antenę montujemy tam gdzie jest odbiór, a nie tam, gdzie jest nam wygodnie...

I w zależności, jakie poziomy i jakości sygnałów pokaże telewizor - walczyć dalej albo zacząć oglądać telewizję. A, Samsung - to pewnie pokazuje nie jakość, ale ilość błędów.

Programy komputerowe często przekłamują (i to znacznie) wskazania poziomów sygnałów, ale jakości sygnałów pokazują zwykle poprawnie.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: K63 »

Chciałbym dać przykład jakich kłopotów może przysporzyć wzmacniacz.
Zadzwonił telefon z prośbą o pomoc, bo po kilku miesiącach w miarę dobrego odbioru, przed paroma dniami telewizor nagle przestał odbierać wszystkie programy.
Na miejscu stwierdziłem siatkę Technisat ze wzmacniaczem LNA-177. Idealny profil dla Suchej Góry (ok.45 km) i dla Gorlic (13 km). Telewizor Samsung przy skanowaniu ręcznym poszczególnych kanałów zachowywał się bardzo dziwnie. Np. na mux-1 znalazł tylko 2 (!) programy, a na mux-2 tylko 5(!) programów. Zapisał je na liście, ale bez zidentyfikowanych nazw. Przy skanowaniu automatycznym znajdował 15 programów. No i oczywiście zero odbioru.
Natychmiast wymieniłem wzmacniacz na symetryzator, skierowałem antenę dokładnie w kierunku Gorlic i oczywiście odbiór powrócił. Przed zastąpieniem separatora wtykiem antenowym, siła sygnału wynosiła 96-97%. Po wymianie - na wszystkich mux-ach 100% i 0 błędów.

mrowa93

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: mrowa93 »

U mnie sytuacja wygląda podobnie całe wakacje działa dobrze a od wtorku zero programów poziom błędów 2000 siła sygnału 0 mieszkam na podkarpaciu w okolicach Stalowej Woli
antena nakierowana na Kielce i czasem jak jeszcze odbierał to gdy przejeżdżał drogą skuter albo jakiś stary samochód to na ekranie były takie zielono różowe piksele nie wiem czym to było spowodowana a co do sprzętu to mam TV 32" samsung + antene siatkową

_chris_

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: _chris_ »

@ mrowa93:
  • uszkodzony zasilacz antenowy
  • uszkodzony wzmacniacz
  • uszkodzone któreś z podłączeń lub wtyczek / wtyków / łączeń kabla antenowego...
  • uszkodzony (przerwany lub zamoknięty) kabel antenowy
  • przekręcona antena
Jak widzisz, sporo przyczyn może być. Ja bym zaczął od sprawdzenia, czy nie przekręciła się antena, puściło któreś z mocowań / wtyczek (standardowo - odcina się je wszystkie i zakłada od nowa), następnie podmienił zasilacz antenowy, potem wzmacniacz i tak do skutku.

mrowa93

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: mrowa93 »

Czy ja wiem często w zimę mam taki sygnał że go nie ma albo coś a z przyczyn technicznych to wątpie bo do poniedziałku wszystko działało normalnie we wtorek w ogóle w środe tak od 13:00 już działały wszystkie z 100sila sygnału i 0 błędów a dzisiaj historia z wtorku się powtarza

_chris_

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: _chris_ »

@ mrowa93:
Konserwacji żadnych w twoim regionie w tym tygodniu wg wykazów nie było, ale może były za to jakieś przerwy nieplanowane.

Zawsze możesz sprawdzić konserwacje: http://emi.emitel.pl/EMITEL/przeglad_serwisowan.aspx

Ale, jeśli masz zaniki sygnału to i tak wygląda, że coś może być nie halo z twoją instalacją antenową.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: Anduraki »

Nie śmiejcie się, ale znam takiego jednego instalatora który na siłę pakuje wzmacniacze (lekkie i średnie) i zasila je z tunera tam gdzie na symetryzatorze bez problemu jest odbiór. Co za czort, już 2 instalacje poprawiłem po nim, bo wzmacniacz odbierał świece z samochodów, kosiarki, wiertarki oraz mocniejszych pił spalinowych.

_chris_

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: _chris_ »

Możliwe, że raz mu się to gdzieś sprawdziło, i teraz powiela, bo inaczej nie umie...

penknife
Posty: 234
Rejestracja: 4 maja 2012, o 20:03
Odbiornik: 1.MT4171,
2.Wiwa HD-50 NEW
Instalacja antenowa: 1. Dipol pół-falowy +symetryzator lub co akurat podleci,
2. BiQuad na 706MHz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Miłki(~12km)

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: penknife »

Może ma za dużo na stanie i pakuje każdemu po kolei by nie mieć strat

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: Anduraki »

taa po 15 zł za płytkę

tomekogg

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: tomekogg »

Anduraki pisze:Nie śmiejcie się, ale znam takiego jednego instalatora który na siłę pakuje wzmacniacze (lekkie i średnie) i zasila je z tunera tam gdzie na symetryzatorze bez problemu jest odbiór. Co za czort, już 2 instalacje poprawiłem po nim, bo wzmacniacz odbierał świece z samochodów, kosiarki, wiertarki oraz mocniejszych pił spalinowych.

Anteny z symetryzatorem też łapią kosiarki i świece. U mnie kiedyś, gdy sygnały były słabsze, dość często łapało takie właśnie zakłócenia, ale teraz gdy moce muxów zostały podwyższone, zdarza się to rzadko i przede wszystkim na czeskich kanałach.

Mam też pytanie. Jako że wzmacniacze SWA lubią się zepsuć podczas burzy, myślałem aby zastosować wzmacniacz na kablu i umieścić go na strychu. Czyli w antenie symetryzator, potem z 5 metrów kabla, potem wzmacniacz umieszczony na kablu ale ukryty na strychu. I tu powstaje pytanie, czy to jest dopuszczalne? No bo wzmacniacze zaleca się instalować możliwie jak najbliżej anteny.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: qwerty »

Można tak, ale wzmacniacze na kabel nie działają (testowałem i był gorszy sygnał, niż przed użyciem wzmacniacza.

tomekogg

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: tomekogg »

Ktoś jeszcze potwierdza, że wzmacniacze na kabel nie działają?

damiaszek
Posty: 67
Rejestracja: 17 lutego 2009, o 11:22
Odbiornik: RTKusb2.0;LGM2394D;Cabletech ur0083;Ariva(Chęciny)
Instalacja antenowa: Azart,samoróbki-dipole,bi-quad i inne.Chęciny-YagiA1911
Nadajnik - obiekt nadawczy: Zależne od lokalizacji

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: damiaszek »

Nie potwierdzam, u mnie wzmacniacz na kabel (APL-109) działał, ale faktycznie powinno się go montować jak najbliżej anteny.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: kb997 »

Wzmacniacz na kabel zamontowany daleko od anteny wzmocni wszystko co będzie odbierane anteną ale też i kablem. Dlatego kabel musi być o najlepszych parametrach tak żeby nie dochodziło do takich sytuacji.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: qwerty »

damiaszek pisze:Nie potwierdzam, u mnie wzmacniacz na kabel (APL-109) działał, ale faktycznie powinno się go montować jak najbliżej anteny.
APL-107 i 1 m od anteny (chyba wystarczająco blisko anteny)?

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: Anduraki »

W wielu przypadkach stosowanie wzmacniacza nawet przedwzmacniacza nie zmienia w najmniejszym stopniu parametrów odbioru. Mogę to stwierdzić na własnym przykładzie - siatka pokojowa z wzmacniaczem jakość Y, siła X, biquad te same wartości jakość Y, siła X.(moim zdaniem siatka jest konstrukcyjnie lepszą anteną i ma lepszy zysk od tego biquada)
Może o to chodziło autorowi. Wzmacniacz który pod wpływem przekazanego zasilania działa identycznie jak symetryzator z tym że pochłania energię.

Zablokowany