Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

przygotowania do wdrożenia radia cyfrowego DAB+, strategia, plany, testy
Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym - dyskusja o kompresji

Post autor: antypyra »

@kodek HEE-ACC v2 od 112 kbps w dół jest niewystarczające. :o
I tak jest! W ogóle HE AAC v2 nie powinno być do stacji muzycznych. SBR to informatryczny bękart. Najlepiej czyste AAC powyżej 128 kbps.

Awatar użytkownika
mejson
Posty: 60
Rejestracja: 20 lutego 2013, o 23:26
Odbiornik: Panasonic TV do DVB-T,
Dual DAB do DAB+
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa na dachu 4 piętrowego budynku
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym - dyskusja o kompresji

Post autor: mejson »

Max van Org pisze: Mógłbyś wytłumaczyć różnicę między tunerem USB a odbiornikiem Onkyo? Sygnał z odbiornika USB można tak samo przesłać kablem koncentryczny albo przez TOS-Link do wieży. Pozostaje pytanie w jaki sposób wpływa Onkyo T-4030 na sygnału cyfrowy przed przesłaniem jego do gniazdka. Czy odbiornik USB z oprogramowaniem od Frauenhofera jest groszy od takiego Onkyo, w którym nie wiadomo jaki kodek jest używany. W końcu wiele osób chce poznać dźwięk dostarczany przez DAB a nie to co można z niego zrobić po przetworzeniu w drogim odbiorniku.
Największa różnica może wynikać z efektu pracy solidnego przetwornika cyfrowo - analogowego. Dobrze zbudowany tor elektroniczny od anteny do wyjścia audio też nie pozostaje bez wpływu na różnicę brzmienia w stosunku do prostego odbiornika przenośnego.
Łatwo można odczuć różnicę przy odbiorze FM na solidnym tunerze i prostym kombajnie, ale tam oczywiście mamy zupełnie inne źródło - nie tak zdegradowane jak sygnał DAB+.

Mimo, że uważam za słuszne powiedzenie, iż z g... bata nie ukręcisz, to jednak opinia kogoś, kto wpuścił marny sygnał DAB+ do solidnego sprzętu i nie wściekł się, jest dla mnie intrygująca...

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym - dyskusja o kompresji

Post autor: antypyra »

Potwierdzam na podstawie własnych doświadczeń uwagi Kolegi o tunerach. Mam większe zaufanie do urządzenia samodzielnego, wyspecjalizowanego na jedną czynność, tj. np. odbiór UKF lub DAB+, niż komputera z "pizdryczkami" lub monokloca w rodzaju wieży za 500 zł.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym - dyskusja o kompresji

Post autor: adac »

Może przypomnijmy młodszym poprzednie standardy w radio, bo chyba nie wiedzą..
Przez długie lata standardem była emisja radiowa AM z pasmem bodaj 4 kHz, w praktyce przeciętny odbiornik przenosił jeszcze mniej. Oczywiście mono, gdyby ktoś zapytał.
Odbiorowi towarzyszyły bezustanne trzaski i zakłócenia, a na zakresach fal śr. i kr trzeba było się wykazać nie lada cierpliwością żeby złapać stabilny sygnał i odróżnić go od szumów. Uprzedzam pytanie, Dolby nie było :shock: ).
Potem pojawiła się przebojem emisja stereo FM, system Dolby NR na nośnikach magnetycznych i to rozpuściło słuchaczy, którym nagle zachciało się w radio jakości CD, a nadawcy skwapliwie im to dostarczyli.
A teraz mamy kolejny etap: cyfryzację i Dab(+) czyli nową jakość nadawania. Zwyczajnie- standardy się zmieniają.

Pokolenie wychowane na mp-trójkach będzie prawdopodobnie zachwycone tym nowym, jak zauważył kolega. Techno i podobne gatunki słucha sie na tym doskonale, pod warunkiem że głośno. Pozostali będa słuchać Radia Dab w kuchni lub podobnym miejscu i to będzie 90% odbiorców.

Wcale tego nie krytykuję, tylko nie mogę się zgodzić z jedną a opinią:
Nie ma najmniejszego sensu kupować zestawu audio wysokiej klasy typu Technics albo Denon do słuchania streamu Dab(+), bo to jest nieporozumienie.
Audiofile musza znaleźć sobie inne źródła i pewnie je znajdą. A pozostali się przyzwyczają. :mrgreen:

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym - dyskusja o kompresji

Post autor: DVB-T/S »

Ty się nie zgadzasz a ja się zgadzam.

Po co kupować wysokiej klasy sprzęt aby słuchać marny dźwięk pokroju mp-trójki?

Wczoraj jeszcze raz uważniej słuchałem streamu DAB radia opole i normalnie w FM.

Wygląda na to że analogowo i cyfrowo leci w tak samo marnej jakości dźwięk tylko FM bardziej te szczegóły maskuje.

Obie emisje słucham na tym samym zestawie głośników podłączonych do nie najgorszej karty muzycznej ASUS XONAR DX.

nuten

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym - dyskusja o kompresji

Post autor: nuten »

adac pisze:Audiofile musza znaleźć sobie inne źródła i pewnie je znajdą. A pozostali się przyzwyczają. :mrgreen:
Nie ma innego źródła treści dostarczanych przez Dwójkę, więc ci "przeklęci audiofile", czyli ludzie słyszący nie znajdą go gdzie indziej. I nie chodzi tu o muzyczkę klasyczną tylko słuchowiska, nagrania koncertów organizowanych przez PR, EBU i publicystykę. Wielu materiałów prezentowanych w Dwójce nie da się kupić w sklepie płytowym ani ściągnąć z sieci. Obniżanie jakości dźwięku misyjnego radia można więc traktować jako ograniczanie społeczeństwu dostępu do dóbr kultury narodowej.
Kilka lat temu działania poprzednich władz doprowadziły do zmniejszenia zasięgu. Teraz zmniejsza się jakość dźwięku, który tej jakości szczególnie wymaga. Tamtych władz już nie ma. Ciekawe jak będzie teraz. Może zauważymy jakąś prawidłowość :P

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym - dyskusja o kompresji

Post autor: antypyra »

Przez długie lata standardem była emisja radiowa AM z pasmem bodaj 4 kHz, w praktyce przeciętny odbiornik przenosił jeszcze mniej. Oczywiście mono, gdyby ktoś zapytał.
Odbiorowi towarzyszyły bezustanne trzaski i zakłócenia, a na zakresach fal śr. i kr trzeba było się wykazać nie lada cierpliwością żeby złapać stabilny sygnał i odróżnić go od szumów. Uprzedzam pytanie, Dolby nie było :shock: ).
To warto może przypomnieć, że pasmo akustyczne lokalnej stacji średniofalowej sięgało dawniej więcej niż 4 kHz, długofalowej z Konstantynowa co najmniej 6 kHz, jeśli nie było więcej na początku. Trzaski i zakłócenia na AM występują, gdy odbiera się stację z daleka w oparciu o falę jonosferyczną i sygnał jest słaby. Gdy sygnał jest słaby, na UKF szumi a w DAB+ jest czarna dziura. :lol: Lokalna stacja MW nie trzaskała i nie pierdziała i nie zanikała. Nie była to rewelacja, ale na tamte czasy grało dobrze w przeciwieństwie do czkających radiowych źródeł cyfrowych z niskimi bitratami. Piszących na Forum technicznym obowiązuje rzetelność podawanych informacji. Wiemy, że Dolby nie było!
Pokolenie wychowane na mp-trójkach będzie prawdopodobnie zachwycone tym nowym, jak zauważył kolega. Techno i podobne gatunki słucha sie na tym doskonale, pod warunkiem że głośno.
Aha, głośno... I z rozpiętościami dynamicznymi 2 dB? Jak zapodają to słynne rozgłośnie o wysokiej słuchalności? I co potem? Aparat słuchowy w wieku 35 lat?
Wcale tego nie krytykuję, tylko nie mogę się zgodzić z jedną a opinią:
Nie ma najmniejszego sensu kupować zestawu audio wysokiej klasy typu Technics albo Denon do słuchania streamu Dab(+), bo to jest nieporozumienie.
Dojrzewam do zakupu tunera DAB+. Dotychczasowa propaganda za DAB serwowana przez Uczestników tego Forum (i innych) mówiła, że mamy słabe wrażenia dźwiękowe, bo stosujemy do odbioru DAB odbiorniki ze słabą elektroniką. W innym miejscu propaganda mówi, żebyśmy za dużo nie wymagali od DAB, bo to system dla odbiorników przenośnych, kuchennych, łazienkowych, latrynowych itp.

No właściwie, jak z tym jest?????????

Muszę się o tym sam przekonać, stosując dobry odbiornik, który niestety może bardziej obnażyć braki emisji DAB niż przenośne radyjko DUAL DAB4.

Uczestnikom Forum znana jest pewnie zasada, że jakość toru przekazu dźwięku, obrazu itp. jest taka jak jakość jego najsłabszego ogniwa. :D
nuten pisze: Obniżanie jakości dźwięku misyjnego radia można więc traktować jako ograniczanie społeczeństwu dostępu do dóbr kultury narodowej.
Kilka lat temu działania poprzednich władz doprowadziły do zmniejszenia zasięgu. Teraz zmniejsza się jakość dźwięku, który tej jakości szczególnie wymaga. Tamtych władz już nie ma. Ciekawe jak będzie teraz. Może zauważymy jakąś prawidłowość :P
Otóż to.

Awatar użytkownika
mejson
Posty: 60
Rejestracja: 20 lutego 2013, o 23:26
Odbiornik: Panasonic TV do DVB-T,
Dual DAB do DAB+
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa na dachu 4 piętrowego budynku
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym - dyskusja o kompresji

Post autor: mejson »

nuten pisze: Nie ma innego źródła treści dostarczanych przez Dwójkę, więc ci "przeklęci audiofile", czyli ludzie słyszący nie znajdą go gdzie indziej.
I to jest prawda.
Dwójka nie tylko zwraca uwagę na wydane nagrania, ale prezentuje nagrania nigdzie nie wydawane, więc usłyszeć je można jedynie w radio.
Z tego powodu nawet maniacy dobrego dźwięku nagrywali z radia - kiedyś na magnetofony szpulowe, teraz na komputer.

$tanny
Posty: 50
Rejestracja: 3 października 2013, o 09:39

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym - dyskusja o kompresji

Post autor: $tanny »

antypyra pisze:No właściwie, jak z tym jest?????????
pytasz , odpowiadam:
Na amplitunerze Pioneer VSX - 516 i tunerze DAB+ sailor SA-10 całkiem znośnie aczkolwiek górne pasmo częstotliwości wydaje się lekko stłumione. :| Efekt bardziej słyszalny na głośnikach niż słuchawkach. Tragedii nie ma - myślę, że mogłoby być lepiej - zaznaczam, że audiofilem nie jestem ale cenię sobie dobrą jakość.

qwerty.am
Posty: 50
Rejestracja: 17 lipca 2012, o 17:12
Instalacja antenowa: antena ferrytowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: RCN Solec Kujawski (AM)

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym - dyskusja o kompresji

Post autor: qwerty.am »

antypyra pisze:To warto może przypomnieć, że pasmo akustyczne lokalnej stacji średniofalowej sięgało dawniej więcej niż 4 kHz, długofalowej z Konstantynowa co najmniej 6 kHz, jeśli nie było więcej na początku. Trzaski i zakłócenia na AM występują, gdy odbiera się stację z daleka w oparciu o falę jonosferyczną i sygnał jest słaby.
Właśnie tak teraz będzie przekłamywana rzeczywistość przez "postępowców". Otóż RCN Konstantynów nadawał do 1978 roku z pasmem 10 kHz, a nie 4. Teraz z Solca też nie "lecą" żadne 4 kHz, tylko 6. "Oczywiście" było tylko mono, bo AM Stereo nikt nigdy nie wymyślił :)

ursyn

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym - dyskusja o kompresji

Post autor: ursyn »

@ ANTY - YOU ARE TRYING TO ELIMINATE THE EXTERNAL SERVICE FROM THE PR dab+ MUX. Don'T mess around here and don't forget that this service is very useful for students, tourists and even businessmen in this country. Radio is mostly used worldwide for broadcasting information and not only music in high bitrates.
Ostatnio zmieniony 8 października 2013, o 14:06 przez ursyn, łącznie zmieniany 1 raz.

Cyfrowy_janusz

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym - dyskusja o kompresji

Post autor: Cyfrowy_janusz »

antypyra pisze:komputera z "pizdryczkami"
Ten "pizdryczek" na USB to tylko głowica odbiorcza (2 malutkie chipy, odbiór sygnału + przesył do komputera) i jej można zarzucić jedynie słabą czułość, z niej idzie przez USB "surowy" sygnał (pełen MUX DVB-T ok.25Mbps lub DAB+ ok.1000Kbps) a całą resztę (demultipleksacja i dekodowanie) wykonuje już komputer (oprogramowanie i kodeki) oraz karta dźwiękowa jako przetwornik A/C ;) i jakość dźwięku na komputerze zależy tylko od solidnego wykonania oddzielnych komponentów (odbiornik USB jeśli chodzi o czułość, karta dźwiękowa i słuchawki/głosniki jeśli chodzi o jakość dźwięku a takze oprogramowanie kodeki jeśli chodzi o sprawność dekodowania) a może być to efekt taki sam jak na wieży DAB+ za 1000 zł. także ten "pizdryczek" pod USB to jest najmniej istotna sprawa.

Podobno karta dźwiękowa creative wraz z własnym oprogramowaniem posiada coś w rodzaju poprawy dźwięku o niskich przepływnościach, to jednak moja robi co może ale ...
mejson pisze:z g... bata nie ukręcisz, ... marny sygnał DAB+ do solidnego sprzętu
$tanny pisze:... myślę, że mogłoby być lepiej
To prawda ;)

Awatar użytkownika
mejson
Posty: 60
Rejestracja: 20 lutego 2013, o 23:26
Odbiornik: Panasonic TV do DVB-T,
Dual DAB do DAB+
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa na dachu 4 piętrowego budynku
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym - dyskusja o kompresji

Post autor: mejson »

Cyfrowy_janusz pisze: Ten "pizdryczek" na USB to tylko głowica odbiorcza (2 malutkie chipy, odbiór sygnału + przesył do komputera) i jej można zarzucić jedynie słabą czułość, z niej idzie przez USB "surowy" sygnał (pełen MUX DVB-T ok.25Mbps lub DAB+ ok.1000Kbps) a całą resztę (demultipleksacja i dekodowanie) wykonuje już komputer (oprogramowanie i kodeki) oraz karta dźwiękowa jako przetwornik A/C ;) i jakość dźwięku na komputerze zależy tylko od solidnego wykonania oddzielnych komponentów (odbiornik USB jeśli chodzi o czułość, karta dźwiękowa i słuchawki/głosniki jeśli chodzi o jakość dźwięku a takze oprogramowanie kodeki jeśli chodzi o sprawność dekodowania) a może być to efekt taki sam jak na wieży DAB+ za 1000 zł. także ten "pizdryczek" pod USB to jest najmniej istotna sprawa.
Wychodzę z tego samego założenia i zanim będę zmuszony do zezłomowania tunera FM, będę próbował różnych metod zapewnienia sobie odbioru w miarę dobrej jakości.
Zanim więc kupię drogi tuner DAB+ do wieży Hi-Fi, postaram się zbadać to radio tańszymi metodami.
Niezależnie od planowanego kupna przenośnego DAB-ka, zamówiłem więc Not Only TV Tuner DVB-T LV5T Deluxe MPEG4 LV5TDLX.
Liczę, że szybki procesor z 8GB RAM i poprawne oprogramowanie pozwoli prawidłowo zdekodować odebrany sygnał DAB+, a zewnętrzna karta dźwiękowa wpuści sygnał audio w przyzwoitej jakości do zestawu Hi-Fi...

genezis

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym - dyskusja o kompresji

Post autor: genezis »

Witam,

rozpoczęcie emisji POlskiego Radia w DAB+ bardzo mnie ucieszyło - sądziłem, że będzie to krok do przodu. Jestem laikiem jeżeli chodzi o technologię, jedynie na co się zdaję to na moje wrażenia przy odsłuchu, jednocześnie nie potrafię zweryfikować podawanych przez Panów informacji. Przyznam jedynie, że subiektywne opinie Panów odnośnie jakości technologi DAB+ mocno mnie zaskakują. W związku z tym mam prośbę, czy mogliby Panowie zestawić jakość dźwięku Dwójki nadawanej obecnie w DAB+ z takimi źródłami jak kompresja ATRAC (urządzenia mini disc) czy DVB (radio satelitarne)? Czy stopnie kompresji dla tych źródeł są porównywalne?

W moim odczuciu technologia satelitarnego radia cyfrowego daje porównywalne parametry z radiem FM, a technologia ATRAC nieznacznie gorsze. Gdzieś w sieci znalazłem opinię, że kompresja AAC+ daje znacznie lepsze parametry dźwięku niż MPEG (mp3) przy tym samym strumieniu. Pozwolę sobie dodać, że obecnie serwowana jakość FM Dwójki jest bardzo zmienna, zależna zapewne od źródeł użytych w redakcji - niekiedy jest to dźwięk porównywalny z CD niekiedy z mp3. Być może ten czynnik wpłynął na głoszone tu oceny.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym - dyskusja o kompresji

Post autor: Max van Org »

Czytając ostatnie 10 postów zastanawiam się, dlaczego nie słuchacie Polskiego Radia ze satelity? Przecież większość Polaków ma albo dostęp do telewizji i radia kablowego albo satelitarnego. Wprawdzie mam budzik z DAB i odbiornik mobilny, ale stacjonarnie nie słucham ani DAB-u ani UKF-u. Dlaczego miałbym ograniczać się do zawężonej oferty? Jeżeli chcę mieć dostęp do pełnej oferty, to używam źródła z rozszerzoną ofertą a nie te 6-20 programów na UKF-ie albo w DAB+? Na satelicie i w internecie oferta jest większa, na satelicie jakość lepsza.

Piotr
Posty: 48
Rejestracja: 22 lipca 2013, o 11:20
Odbiornik: Samsung BD-E8500, Cabletech URZ0086
Instalacja antenowa: AZART

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym - dyskusja o kompresji

Post autor: Piotr »

mejson pisze:Liczę, że szybki procesor z 8GB RAM i poprawne oprogramowanie pozwoli prawidłowo zdekodować odebrany sygnał DAB+
O mamo... To jest dekodowanie pliku audio, a nie szukanie życia w kosmosie.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym - dyskusja o kompresji

Post autor: adac »

antypyra pisze:DAB (..) to system dla odbiorników przenośnych, kuchennych, łazienkowych, latr(..)ch itp.
Max van Org pisze: Wprawdzie mam budzik z DAB..
- dzięki @ Max, właśnie tego mi brakowało do poszerzenia oferty. :P

Cyfrowy_janusz

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym - dyskusja o kompresji

Post autor: Cyfrowy_janusz »

Piotr pisze:
mejson pisze:szybki procesor z 8GB RAM
O mamo... To jest dekodowanie pliku audio, a nie szukanie życia w kosmosie.
:lol: Mój stary laptop odtwarza (nawet DVB-T {SD}) a ma tylko 512 RAM i procesor 1GHz ;) No ale jak kto chce pomóc naukowcom to jak najbardziej 8 GB by się przydało :)

Max van Org pisze:Czytając ostatnie 10 postów zastanawiam się, dlaczego nie słuchacie Polskiego Radia ze satelity?
A może własnie dlatego że są ludzie, którzy mieszkają po północnej części wieżowca (lub nie zezwala na to spółdzielnia mieszkaniowa) i nie mogą zainstalować sobie satelity, może dlatego nie słuchają streamów internetowych bo mają limitowany internet i zamiast spokojnie słuchać muszą obserwować uciekajace bity na netmeterze?

Nie pomyslałeś o tym w ogóle? Ja na UKF odbieram ponad 40 stacji (przy DX jeszcze więcej), dzięki temu że mieszkam wysoko i odbieram z zewnętrznej anteny FM dzięki czułemu i bardzo selektywnemu odbiornikowi FM, który na dodatek posiada odbiór MW, LW i SW, ja mam więc naprawdę spory wybór kanałów zwłaszcza na falach krótkich. ;)

:)

DVBManiak

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym - dyskusja o kompresji

Post autor: DVBManiak »

Chciałem sobie posłuchać PR przez internet a tymczasem, aby włączyc jakość AAC+ 128 kb/s (czyli niezbyt wypasioną) muszę zabulić i to ile :!: Zobaczcie sami - http://www.polskieradio.pl/131,Piano . W dodatku za każdym razem jak odpalam stream to jest reklama. Co to ma znaczyć? To jest publiczne radio?

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym - dyskusja o kompresji

Post autor: adac »

Tylko 9,90 za tydzień słuchania w cyfrowej jakości. Bo ja wiem, czy to dużo ? Dolicz jeszcze za internet.
Poza tym to nie PR tylko Piano Media sp.zoo. My nie mamy z tym nic wspólnego :P

Zablokowany