Jak złapać Raszyn a nie PKiN?

krystianb

Re: Jak złapać Raszyn a nie PKiN?

Post autor: krystianb »

Nikt tu nie napisał o najważniejszej rzeczy, trzeba zmienić kąt poziomy anteny (wycelować jak z karabinu w antenę na pałacu) Takie anteny ustawia się w obu płaszczyznach, bo kąty połowy mocy mają bardzo małe. Na parterze nie może ona być zamocowana poziomo, no chyba że jakieś dziwaczne odbicia łapie (ale to mało prawdopodobne)

Maxym

Re: Jak złapać Raszyn a nie PKiN?

Post autor: Maxym »

A ja mam dość dziwne pytanie. Czy możliwe jest że fale nadawane z PKiN i Raszyna na obszarze warszawy się wzajemnie tłumią? Np. przesunięte są względem siebie w fazie. Mieszkając w śródmieściu południowym TVN HD nadawany z najmniejsza mocą(3kW) jedynie PKiN odbiera dosłownie wszędzie w tym także z 2cm kawałkiem drutu jako anteną podczas gdy odebranie innych mux-ów już tak łatwe nie jest. A można powiedzieć nawet prawie niewkonalne przy złym ustawieniu anteny. I stąd moje pytanie czemu tak jest skoro mux1, mux2 i mux3 nadawane są rownież z PKiN. Największy problem jest z obiorem mux-3 który to jest nadawany z PKiN z dodatkowo wiekszą mocą 10kW a nie 3kW. Jest ktoś w stanie wyjaśnić to tajemnicze dla mnie zjawisko?

_chris_

Re: Jak złapać Raszyn a nie PKiN?

Post autor: _chris_ »

Maxym pisze:A ja mam dość dziwne pytanie.
Pytania są nie tyle, że "dziwne", ale wręcz bardzo istotne. Dziwnym jest natomiast, że za takie pytania jeszcze Cię nie zżarli żywcem Pretorianie i Neofici Ery Cyfrowej... ;)
Maxym pisze: Czy możliwe jest że fale nadawane z PKiN i Raszyna na obszarze warszawy się wzajemnie tłumią? Np. przesunięte są względem siebie w fazie.
Tak. Poczytaj sobie o superpozycji i interferncji fal.
Maxym pisze:Mieszkając w śródmieściu południowym TVN HD nadawany z najmniejsza mocą(3kW) jedynie PKiN odbiera dosłownie wszędzie w tym także z 2cm kawałkiem drutu jako anteną podczas gdy odebranie innych mux-ów już tak łatwe nie jest. A można powiedzieć nawet prawie niewykonalne przy złym ustawieniu anteny. I stąd moje pytanie czemu tak jest skoro mux1, mux2 i mux3 nadawane są również z PKiN.
To głównie dwa powody:
  1. nadawanie mux-1...3 w SFN-ie, a TVN HD w MFN-ie.
  2. Drastycznie różne parametry emisji mux-1...3 oraz TVN HD(indeks modulacji, FEC, GI).
    mux-1...2 przeznaczone są do odbioru na antenie zewnętrzne, mux-3 do warunkowego odbioru wewnątrz pomieszczeń, a TVN HD to nadawanie na parametrach jak dla telewizji mobilnej, czyli do odbioru w zasadzie wszędzie.
Maxym pisze:Największy problem jest z obiorem mux-3 który to jest nadawany z PKiN z dodatkowo wiekszą mocą 10kW a nie 3kW.
I to jest właśnie owo "warunkowo" - duże moce nadawania powodują zwiększoną liczbę wszelakich odbić sygnałów dochodzących do odbiornika w zakresie jego czułości, w rezultacie czego jakość sygnału przy odbiorze w szczególnych warunkach może być właśnie relatywnie gorsza niż dla słabszych sygnałów. To tak w kosmicznym uproszczeniu.
Maxym pisze:Jest ktoś w stanie wyjaśnić to tajemnicze dla mnie zjawisko?
Teraz kolej na Pretorian i Neofitów, którzy wytłumaczą ci wadliwość twojej instalacji antenowej...

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Jak złapać Raszyn a nie PKiN?

Post autor: qwerty »

Chris, nie do końca można wytłumić. Musi być te same przesunięcie wektora, ale odwrotna amplituda. Jeżeli faza jest choćby odrobinę przesunięta tonie może wytłumić, gdyż GI temu przeciwdziała.

_chris_

Re: Jak złapać Raszyn a nie PKiN?

Post autor: _chris_ »

A czy ja napisałem, że się całkowicie wytłumią? Nie widzę.

Aby wytłumienie było 100% potrzebne są dwa warunki:
  1. dokładnie taka sama amplituda obu fal;
  2. przesunięcie wzajemne faz obu fal dokładnie o 180°.
Nota bene, dla mniej uczęszczających na lekcje fizyki - przy interferencji może być tak samo zwiększenie, jak i zmniejszenie poziomu amplitudy wypadkowej w stosunku do fal składowych.

A co ma w ogóle wspólnego fizyczne zjawisko interferencji z GI, czyli parametrem technicznym modulacji?

Maxym

Re: Jak złapać Raszyn a nie PKiN?

Post autor: Maxym »

Przyznam że zrozumiałem niewiele i jest to dla mnie niepokojace jako że studiuję na wydziale EiTI na PW. Co prawda informatyke ale jednak zasadniczo troche o metodach przesyłania informacji drogą radiową powinienem wiedzieć. Pytanie czy istnieje możliwość tłumienia się wzajemnego sygnałow z PkiN i Raszyna nie była na gruncie fizycznym a raczej rzeczywistym. Zakładam że za parametry emisji odpowiadają ludzie ode mnie inteligentniejsi i poczynili jakieś kroki żeby tego uniknąć. Moje pytanie powinno brzmieć czy rzeczywiście poczynili i sygnały te są w jakiś sposób "synchronizowane"?

Przyznam że pierwszy raz spotkałem się z nazwami SFN i MFN. Zgaduję że dotyczy to tego że muxy1..3 nadawane są w systemie OFDM. Zostawiając jednak przypadek TVN HD który to jak napisalił/ście jest kodowany w inny sposób zostaje kwestia muxa trzeciego. O ile dobrze zrozumiałem twoje wytłumaczenie to zakładasz że odbicia fali wewnątrz pomieszczenia nałożą się nieodpowiednio co pogorszy odbiór(to by tłumaczyło czemu antena yagi wykazawała większe wrażliwości niż biquad). Ale czy mocniejsza fala "macierzysta" nie powinna zniwelować tego efektu dając jednak efekt na +? Chyba że powstaje więcej niechcianych odbić... Ale czy tym samym nie oznacza to tego że lepsze warunki odbioru dałoby osłabienie mux3 do poziomu dwóch pozostałych? Obecnie moja antena(yagi 3el) umieszczona wewnątrz pomieszczenia odbiera mux1,2 oraz TVN HD. Po muxie3 natomiast nie ma śladu.

_chris_

Re: Jak złapać Raszyn a nie PKiN?

Post autor: _chris_ »

Maxym pisze: Co prawda informatyke ale jednak zasadniczo troche o metodach przesyłania informacji drogą radiową powinienem wiedzieć.
Informatyka, a rozprowadzania sygnału radiowego to dwie zupełnie inne "bajki", nie mające nic wspólnego ze sobą, i z tego powodu informatyk siłą rzeczy może mieć zasadnicze problemy ze zrozumieniem niuansów techniki RF, jak i odwrotnie - człowiek od RF-u może mieć zasadnicze problemy ze zrozumieniem zaawansowanych technologii informatycznych. Nie przejmuj się - nie każdy musi wiedzieć wszystko - ja, jako człowiek od mikrofal i RF-u też mam bardziej niż blade pojęcie o niuansach i arkanach informatyki oraz technik stricte cyfrowych.

I będzie ci trudno, jako informatykowi, zrozumieć kwestie RF-u, to naturalne.
Maxym pisze:Pytanie czy istnieje możliwość tłumienia się wzajemnego sygnałów z PkiN i Raszyna nie była na gruncie fizycznym a raczej rzeczywistym.
tym się różni informatyka od RF-u, że w RF-ie grunt rzeczywisty == grunt fizyczny, czyli mówimy tylko i wyłącznie o realu.
Maxym pisze:Zakładam że za parametry emisji odpowiadają ludzie ode mnie inteligentniejsi i poczynili jakieś kroki żeby tego uniknąć. Moje pytanie powinno brzmieć czy rzeczywiście poczynili i sygnały te są w jakiś sposób "synchronizowane"?
Jeszcze raz - nadawanie RF-u w kontekście fizycznego zjawiska falowego interferencji fal ma się nijak (powtarzam 'NIJAK') do kwestii synchronizacji sygnałów nadawanych w SFN-ie.
Maxym pisze:Przyznam że pierwszy raz spotkałem się z nazwami SFN i MFN.
To musisz gruntownie uzupełnić wiedzę, bo SFN i MFN to jest jedna z głównych zasad działania DVB-T.
Maxym pisze:Zgaduję że dotyczy to tego że muxy1..3 nadawane są w systemie OFDM.
Nie - zgadywać to można na egzaminie - tu jest siermiężna rzeczywistość i liczy się jedynie wiedza.

Wszystkie sygnały DVB-T - niezależnie, czy to mux-1...3, Mobilna Polsatu, czy TVN HD, czy SFN, MFN, nadawane są w modulacji OFDM, tyle, że poszczególne z nich mogą być nadawane na różnych parametrach (indeks modulacji, FEC, GI...).
Maxym pisze:O ile dobrze zrozumiałem twoje wytłumaczenie to zakładasz że odbicia fali wewnątrz pomieszczenia nałożą się nieodpowiednio co pogorszy odbiór(to by tłumaczyło czemu antena yagi wykazywała większe wrażliwości niż biquad).
Z grubsza zgadza się.

Biguad (jak i inne 'wysokie' anteny: siatka, quados, żmijka...) może działać lepiej od anteny Yagi (i zwykle działa lepiej) z uwagi na zakres odbioru fal w pionie - a to jest istotne w środowisku trudnym, z odbiciami, bo różne sygnały mogą dochodzić na różnych wysokościach.
Maxym pisze: Ale czy mocniejsza fala "macierzysta" nie powinna zniwelować tego efektu dając jednak efekt na +?
Tak, w przypadku kiedy rzeczywiście odbiera się silną i dominującą falę bezpośrednią (lub silne i dominujące odbicie). W pomieszczeniu o takim luksusie zwykle można zapomnieć.
Maxym pisze:Ale czy tym samym nie oznacza to tego że lepsze warunki odbioru dałoby osłabienie mux3 do poziomu dwóch pozostałych? Obecnie moja antena(yagi 3el) umieszczona wewnątrz pomieszczenia odbiera mux1,2 oraz TVN HD. Po muxie3 natomiast nie ma śladu.
Może tak być, że jest za silny sygnał (przeciążenie głowicy odbiornika), albo za dużo zakłóceń, ewentualnie za dużo równorzędnych sygnałów, powodujących brak możliwości synchronizacji odbiornika.

Może być też tak, że w ogóle nie ma sygnału mux-3 (taki układ przestrzenny), tak bywa, że dwa mux-y są , a trzeciego - nie ma...

W takich przypadkach trudnych warunków odbiorczych postępuje się zawsze indywidualnie, tu nie ma żadnych reguł.

Poczytaj sobie Poradnik ustawiania anten: http://www.elmier.pl/pdf/white_papers/U ... 5.2013.pdf - jest też trochę o antenach wewnętrznych.

Siła sygnału powinna być prawie max wskazań wskaźnika poziomu sygnału, wskaźnik jakości powinien być na max.

tomekogg

Re: Jak złapać Raszyn a nie PKiN?

Post autor: tomekogg »

_chris_ pisze:A czy ja napisałem, że się całkowicie wytłumią? Nie widzę.

Aby wytłumienie było 100% potrzebne są dwa warunki:
  1. dokładnie taka sama amplituda obu fal;
  2. przesunięcie wzajemne faz obu fal dokładnie o 180°.
Nota bene, dla mniej uczęszczających na lekcje fizyki - przy interferencji może być tak samo zwiększenie, jak i zmniejszenie poziomu amplitudy wypadkowej w stosunku do fal składowych.

A co ma w ogóle wspólnego fizyczne zjawisko interferencji z GI, czyli parametrem technicznym modulacji?
Tak to sobie możesz rozumować w analogu gdzie masz 2 nakładające się nośne, w cyfrze, mając ich 6000 nie ma szans aby zgasić cały sygnał, część nośnych może zgasisz ale reszty nie ma szans zgasić.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Jak złapać Raszyn a nie PKiN?

Post autor: qwerty »

_chris_ pisze: [*]przesunięcie wzajemne faz obu fal dokładnie o 180°.
Tak, tylko, że nie jest to możliwe w cyfrowym sygnale. Rozpatrz kiedy przesunięcie następuje w sygnale. Oczywiście, że w podczas odbicia. Przy GI 1/8 masz odporność na sygnał (echo) 112.0 µs (a przy SFN masz 224.0 µs). Teraz zadanie z matematyki - odbiornik stoi przy jednej antenie. W jakiej odległości musi stać drugi nadajnik, aby sygnał dotarł do odbiornika z opóźnieniem 224.0 µs. Do obliczeń przyjmij, że nadają synchronicznie i prędkość fali to 3000000m/s

_chris_

Re: Jak złapać Raszyn a nie PKiN?

Post autor: _chris_ »

A ja powtórzę pytanie - co ma GI do interferencji fal radiowych niosących kolejne symbole? I odpowiem sobie sam - Nic, Null, Zero.

Długość połowy fali na 1000MHz to 15cm. I tyle wystarczy, aby wytłumiły się dwie fale o jednakowej amplitudzie przesunięte w fazie o tę długość. Oczywiście, zarówno te niosące na sobie modulację analogową, jak i te niosące modulację cyfrową. Znaczy się, przy cyfrze też da się to zrobić.

GI to okres ochronny charakterystyczny dla modulacji COFDM zapobiegający szkodliwemu wpływowi opóźnionych ścieżek bieżącego symbolu na symbol następny (post-ghost) albo poprzedni - dla pre-ghost - czyli mówiąc inaczej - obróbka odebranego sygnału.

Ale, żeby nie było tak nadęcie i łatwo - to oczywiście przyczyny złego odbioru z uwagi na interferencję wygaszającą fale nośne to zapewne jakiś bardzo niewielki odsetek złych odbiorów z uwagi na ostrość warunków, które muszą być spełnione. Inne przyczyny mają zdecydowanie łagodniejsze warunki i to one zwykle stanowią gro problemów.
________________

I jeszcze jedna sprawa - qwerty i tomekogg - wy tłumaczcie maxymowi, a nie mnie - bo to on chce uzyskać wiedzę. Jeśli macie zastrzeżenia do tego co napisałem - wytłumaczcie to maxymowi, bo za chwilę będzie bardziej zdezorientowany niż przed zadaniem pytania.

Maxym

Re: Jak złapać Raszyn a nie PKiN?

Post autor: Maxym »

Ok. Poczytałem trochę o kodowaniu DVB-T. Może ktoś podać dokładne parametry modulacji obecnie nadawanych mux-ów?

Z tego co zrozumiałem przewciwdziałać problemowi o którym wspomniałem(tłumienie się fal nadawanych z różnych lokalizacji bądź też ich odbić) ma kodowanie sygnałow w metodzie OFDM czyli wiele podnośnych zamiast jednej. Każda dodatkowo kodowana z korekcją błędów. I w sumie dość logicznym a jednocześnie mocnym argumentem jest że sytuacja w której 6k nośnych się odpowiednio przesunie w fazie aby się wytłumić jest dość mało prawdopodobna. Nie wiem na ile realne jest takie zajwisko ale myśle że wytłumienie kilku-kilkunastu procent prawdopodobne jest.

Druga sprawa że jeśli odrzucimy wytłumianie się fal(czyli notabene nadawanie ich w systemie SFN - wiecęj fal na tym samym terenie które mogą się wytłumić) jako powód gorszego odbioru mux-ów1..3 aniżeli TVN HD lub też mux-ów1-2 od mux-u trzeciego to zostaję kwestia jedynie parametrów ich kodowania. Zapewne najbardziej istotne w tym przypadku są GI i FEC. Czy głupim więc pytaniem byłoby czemu nie są one jednakowe dla wszystkich trzech mux-ów?

_chris_

Re: Jak złapać Raszyn a nie PKiN?

Post autor: _chris_ »

Maxym pisze:Może ktoś podać dokładne parametry modulacji obecnie nadawanych mux-ów?
Schemat C3: mux-y PKiN.

W Polsce dla mux-1...3 jest jeszcze w użyciu schemat C5: QAM64, FEC=5/6, GI=1/4 (np. mux-y Kosztowy)
Maxym pisze:Z tego co zrozumiałem przewciwdziałać problemowi o którym wspomniałem(tłumienie się fal nadawanych z różnych lokalizacji bądź też ich odbić) ma kodowanie sygnałow w metodzie OFDM czyli wiele podnośnych zamiast jednej. Każda dodatkowo kodowana z korekcją błędów.
No tak - to połączenie konieczności dużej odporności na zakłócenia (głownie szum i odbicia) z maksymalizacją przepływności.
Maxym pisze:I w sumie dość logicznym a jednocześnie mocnym argumentem jest że sytuacja w której 6k nośnych się odpowiednio przesunie w fazie aby się wytłumić jest dość mało prawdopodobna.
Podczas trwania symbolu wszystkie podnośne mają swoje stałe, ustalone fazy i amplitudy, odpowiadające niesionemu symbolowi. To raz.

Przesuną się w fazie (z uwagi na różnicę dróg) wszystkie razem, bo taka jest fizyka. To dwa.

Co do amplitud, to tutaj rzeczywiście z uwagi na nieliniowość ośrodka (ogólnie rzecz ujmując określając tym wszystko, co wpływa na falę pomiędzy anteną nadawczą, a odbiorczą) oraz nieliniowości toru instalacji odbiorczej oraz głowicy odbiornika będą one różne w paśmie kanału. To trzy.

Stąd, między innymi, rzeczywiste widmo kanału COFDM nie jest płaskie jak przysłowiowy stół, a bardzo często cechuje się dużą nieliniowością.
Maxym pisze:Druga sprawa że jeśli odrzucimy wytłumianie się fal(czyli notabene nadawanie ich w systemie SFN - wiecęj fal na tym samym terenie które mogą się wytłumić) j
Nie, interferencja odnosi się do fali radiowej jako zjawiska falowego i nie ma powiązania z nadawaniem w SFN-ie. Dokładnie tak samo będą się nakładać fale z nadajników SFN-u, jak i fale z kierunku głównego i ścieżek odbitych pochodzących z jednego nadajnika.
Cała różnica jest taka, że w przypadku SFN-u jest zwykle większe prawdopodobieństwo wystąpienia negatywnego efektu nakładania się fal, niż w przypadku odbić, gdzie ścieżki boczne mają zwykle dużo niższe poziomy od ścieżki głównej i po prostu wpływ nakładania się będzie znikomy.
Ale, jak to przy odbiorach transmisji naziemnych - w rzeczywistości w każdym punkcie odbiorczym będzie inaczej.
Maxym pisze:jako powód gorszego odbioru mux-ów1..3 aniżeli TVN HD lub też mux-ów1-2 od mux-u trzeciego to zostaję kwestia jedynie parametrów ich kodowania.
To głównie w odniesieniu do TVN HD. Dla mux-1...3 masz takie same parametry (nadajniki warszawskie), więc przyczyną są warunki środowiskowe odbioru.

Maxym

Re: Jak złapać Raszyn a nie PKiN?

Post autor: Maxym »

I oczywiście spogladając na załaczony przez Ciebie wykaz nadawanych programów z PKiN zdałem sobie sprawę że pomyliłem mux1 z 3... To tak dla sprostowania bo i tak mówimy raczej o parametrach emisji a oba muxy nadawane są z tego co widze i sam napisałeś z takimi samymi parametrami modulacji jedynie z różnymi mocami. I cała dyskusja o haczyk że mux1 jest nadawany z wiekszą mocą a odebrać na terenie przynajmniej południowego śródmieścia go zdecydowanie najciężej. Teraz próbuję zrozumieć czemu tak jest ;) Jak sie okazało wszystkie muxy na terenie Warszawy mają tą samą modulację. Różnica to jedynie siła nadawania.
Podczas trwania symbolu wszystkie podnośne mają swoje stałe, ustalone fazy i amplitudy, odpowiadające niesionemu symbolowi. To raz.

Przesuną się w fazie (z uwagi na różnicę dróg) wszystkie razem, bo taka jest fizyka. To dwa.
Nigdzie nie napisałem że tak się nie stanie. Chodzi o wspólne przesunięcie w fazie. Chodziło mi że ich odbicia(a te już bedą różnie przesunięte zależnie od częstotliwości) odpowiednio stłumią(nie całkowicie choć i tak zapewne uniemożliwiając ich odbiór) niektóre nośne składowe. A jak ustaliliśmy wcześniej odbicia mux1 nadawanego z wiekszą mogą sprzyjać temu zjawisku.
Nie, interferencja odnosi się do fali radiowej jako zjawiska falowego i nie ma powiązania z nadawaniem w SFN-ie. Dokładnie tak samo będą się nakładać fale z nadajników SFN-u, jak i fale z kierunku głównego i ścieżek odbitych pochodzących z jednego nadajnika.
Cała różnica jest taka, że w przypadku SFN-u jest zwykle większe prawdopodobieństwo wystąpienia negatywnego efektu nakładania się fal, niż w przypadku odbić, gdzie ścieżki boczne mają zwykle dużo niższe poziomy od ścieżki głównej i po prostu wpływ nakładania się będzie znikomy.
Ale, jak to przy odbiorach transmisji naziemnych - w rzeczywistości w każdym punkcie odbiorczym będzie inaczej.
A czy fakt, że na terenie Warszawy bardzo silnie objętej zarówno Raszynem jak i PKiN(czyli SFN pełną parą z tego co rozumiem ;) ) gdzie ilość fal w eterze jest "dwukrotnie" wieksza nie przyczynia się drastycznie do sposobności ich wzajemnego stłumienia przez siebie?

Cały czas mówie o odbiorze wewnatrz pomieszczenia. Niestety nie mam sposobności by zamontować antene na zewnątrz i oddalić ja odpowiednio od ścian.

_chris_

Re: Jak złapać Raszyn a nie PKiN?

Post autor: _chris_ »

Odbiór DVB-T w środowisku wielkomiejskim, a jeszcze z SFN-em, może być czasami trudny, zwłaszcza dla kanałów >k55, a mux-1 emitowany jest na k58.

W sumie to przy antenie wewnątrz pomieszczenia masz potencjalnie wszystkie możliwe zjawiska negatywne utrudniające odbiór, jak: wiele ścieżek o podobnych poziomach mocy utrudniających synchronizację odbiornika, duża zmienność, zarówno krótko- jak i długo- terminowa, mocy odbieranych sygnałów, wysokie tło szumowe, interferencje wygaszające fale, duża ilość zakłóceń impulsowych, zarówno z wewnątrz, jak i z zewnątrz mieszkania, etc...

Tak, że powiedziałbym, iż nie dziwota, że możesz nie mieć żadnego (albo stabilnego) odbioru mux-1...2 wewnątrz pomieszczenia.

EDIT: A zaczyna się od tego, że mux-1...2 przeznaczone są do odbioru na antenach zewnętrznych, odbiór na antenie wewnętrznej może być w pobliżu nadajnika, ale nie musi.

marucha
Posty: 13
Rejestracja: 9 lipca 2013, o 09:09

Re: Jak złapać Raszyn a nie PKiN?

Post autor: marucha »

Witam,
Włączę się w ten wątek, bo problem podobny. Mieszkam na Ursynowie, ale PKiN i Raszyn są zasłonięte. Okresowo mam problemy z odbiorem na MUX2. Trudno przewidzieć takie momenty i manipulować wtedy anteną. Antena wieloelementowa Yagi na balkonie kiedyś "widziała" hotel Forum - obecnie zasłonięty. Tuner URZ0096 - sygnał/jakość 85% lub lepiej. Jaką procedurę manipulowania anteną polecacie, by uniknąć problemów z odbiorem. Rozwiązanie najprostsze - w przypadku zakłóceń odbioru kręcić anteną jest z przyczyn organizacyjnych b. trudne w realizacji.
m.

Zablokowany