Ustawienie anteny

afticn
Posty: 100
Rejestracja: 10 sierpnia 2009, o 21:02
Odbiornik: Panasonic TX-P42C10Y
Instalacja antenowa: Televes DAT HD
Antena logarytmiczna 2-65
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne,Ostrava,Kosztow

Ustawienie anteny

Post autor: afticn »

Witam.
Mam takie pytanie,czy antena kierunkowa musi być idealnie ustawieniona w poziomie,czy zwiększenie kąta ma jaki kolwiek wpływ na jakość odbioru?

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Ustawienie anteny w poziomie.

Post autor: qwerty »

afticn pisze:Witam.
Mam takie pytanie,czy antena kierunkowa musi być idealnie ustawieniona w poziomie,czy zwiększenie kąta ma jaki kolwiek wpływ na jakość odbioru?
1. Nie musi.
2. Ma wpływ.

a-z

Re: Ustawienie anteny w poziomie.

Post autor: a-z »

Czy mógłbyś rozwinąć odpowiedż na punkt 2.
Bo właśnie jak przykręcałem maszt to aż go trochę wygieło i antena patrzy lekko w górę ale nie zauważyłem jakiejś istotnej różnicy w odbiorze .

belliash
Posty: 668
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 20:02
Odbiornik: Maximum T-102 / Mediatech MT4168
Instalacja antenowa: Televes DAT45 HD Black
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sniezne Kotly

Re: Ustawienie anteny w poziomie.

Post autor: belliash »

Zalezy jaka antena.
Niektore (np Televesy) maja specjalnie mozliwosc montowania ich pod katem, zeby nie zbieraly zaklocen od ulicy, albo jak masz odbiornik blisko nadajnika.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Ustawienie anteny w poziomie.

Post autor: qwerty »

To pisz, że chodzi ci o elewację, bo zrozumiałem, że nieco zmieniłeś polaryzację.
Tak zmiana elewacji ma wpływ (czasami nie duży). Jak ustawisz, aby patrzyła w górę to odbierasz? Jak skierujesz antenę, żeby "patrzyła" w dół to też coś odbierasz?

a-z

Re: Ustawienie anteny w poziomie.

Post autor: a-z »

Tak ,,na oko" nie widać żadnej różnicy przy małym odchyleniu góra/dół.

belliash
Posty: 668
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 20:02
Odbiornik: Maximum T-102 / Mediatech MT4168
Instalacja antenowa: Televes DAT45 HD Black
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sniezne Kotly

Re: Ustawienie anteny w poziomie.

Post autor: belliash »

Ja mam antene skierowana w gore. Ale mieszkam na 1 pietrze niestety.
Ogolnie zalezy to od wysokosci i odleglosci. mozesz odpowiednio dopasowac kat tak by byl optymalny.

tomarex

Re: Ustawienie anteny w poziomie.

Post autor: tomarex »

W terenie zurbanizowanym lepiej każdą antenę kierunkową unieść lekko w górę tak jak napisał kolega belliash, eliminując częściowo zakłócenia.
W specyficznych warunkach górzystych należy również regulować kąt elewacji. Niestety obecnie niewiele anten posiada możliwość takiej regulacji.
Tu jest przykład anteny zamontowanej nisko w Zakopanem pod Gubałówką i uniesionej wysoko do góry, gdyż przy ustawieniu poziomym jeden z programów praktycznie nie był do odbioru ze wzgl na zakłócenia.
Obrazek

ansowa22

Re: Ustawienie anteny w poziomie.

Post autor: ansowa22 »

Mam dylemt chce postawić maszt nie wiem czy zamocowac go do muru czy do ściany obitej deskami. Komin nie wchodzi w rachube jest wykorzystany.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Ustawienie anteny w poziomie.

Post autor: m@rtops »

tak zamontuj aby na silnym wietrze antena nie odbierała z ziemi jak go wyrwie ;)

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Ustawienie anteny w poziomie.

Post autor: Anduraki »

Ostatnio montowałem ATZ, i z tym nachyleniem do góry może być problem w przypadku tych zwykłych kierunkowych, w tridigitach ponoć można jakoś obracać, w zwykłych na maksymalnym skręceniu jest albo nachylona lekko do dołu (pod własnym ciężarem) albo idealnie wypoziomowana - jeszcze sporo zależy od masztu.

chyba że ktoś opracował jakiś sposób jak można zadrzeć do góry zwykłą kierunkową antenę, bo cybantem ciężką antenę ciężko utrzymać w idealnym poziomie.

tomarex

Re: Ustawienie anteny w poziomie.

Post autor: tomarex »

Antena na zdjęciu jest produkcji Polkat-Wojcieszów, lecz niestety zlikwidowali zakład.
Natomiast wg zdjęć anteny z Dipola posiadają możliwość regulacji elewacji.

Newbie

Prośba o pomoc w ustawieniu.

Post autor: Newbie »

Witam szanownych,

Przymierzam się do zamontowania instalacji antenowej dla sygnału DVB-T. Jestem laikiem jeżeli chodzi o sprawy cyfrowe, dlatego proszę Was o pomoc.

Mieszkam w Łodzi około 5 km od mocnego nadajnika EC4, około 10km od słabego nadajnika na ul. Sienkiewicza. Z tego co się orientowałem praktycznie każda antena umożliwi mi odbiór części kanałów idących z bliższego nadajnika (fachowo chyba nazwa MUX), natomiast z odbiornikiem na Sienkiewicza to różnie bywa, bo dalej i słabszy.

Na znanym serwisie aukcyjnym znalazłem produkt "MEGA MOCNA ANTENA DVB-T FULL HD PANEL TV +45db" - koszt ok 60zł + wysyłka. Moje pytania to:

1) Czy taka antena zapewni mi odbiór wszystkich MUX nawet jeżeli będzie umieszczona po stronie budynku przeciwnej do kierunku nadajników. (na balkonie kierunek wschód nadajniki są na zachód)
2) Czy stosowanie takiej anteny - w opisie mega mocnej nie zakłuci odbioru innym użytkownikom i jest w pełni legalne. Choć wydaje mi się że skoro antena nic nie nadaje to nie będzie problemu, ale jak wspomniałem nie mam wiedzy.
3) Czy możecie polecić mi alternatywną antenę, która sprawdzi się w moich warunkach.

Bardzo dziękuje za pomoc.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Prośba o pomoc w ustawieniu.

Post autor: m@rtops »

Newbie pisze: Czy stosowanie takiej anteny - w opisie mega mocnej nie zakłuci odbioru innym użytkownikom
przy takim wzmocnieniu to najbardziej prawdopodobne że zakłócisz sam siebie :lol:
przy takiej odległości i takim wzmocnieniu po prostu przesterujesz sygnał ;)

Newbie

Re: Prośba o pomoc w ustawieniu.

Post autor: Newbie »

Kabel będzie miał około 10 metrów jeżeli to ma wpływ istotny na zysk anteny? Czyli 45dB przy moich warunkach to za dużo i nie będzie odbierać? Jaką moc w takim razie dobrać tak abym bez anteny kierunkowej komfortowo odbierał?

plecho1
Posty: 350
Rejestracja: 28 września 2011, o 20:58
Odbiornik: Panasonic TX-P50X60E
Instalacja antenowa: Biqad
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Lublin/ Piaski

Re: Prośba o pomoc w ustawieniu.

Post autor: plecho1 »

Poczytaj ten temat, w nim wszystko znajdziesz:
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=39&t=3257

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Ustawienie anteny

Post autor: Anduraki »

A ja mam pytanie z innej beczki, czy możliwe jest przesterowanie sygnału mając 91 -93% siły? bo kużwa z symetryzatorem jakość 40 siła 40, z lna 101 jakość 50-83% siła 89-93% i tak podobnie na obydwu muxach. Jak skróciłem dziś przewód antenowy na balkonie to jeden mux zachowywał sie tak: mrugało 100% siły, i jakość około 24%. Możliwe jest żeby symetryzator był za słaby a jednocześnie najsłabszy wzmacniacz dopuszkowy za mocny? Mieszkam w blokowisku - 1 piętro w otoczeniu bloków i wieżowców - do nadajnika mam 22 km, sygnał łapię z odbicia. P***a kablówka ostatnio tak mnie irytuje, na analogu dwójka jest bez dźwięku (obraz i szum), a inne kanały mają poprzeczne pasy.

Już mnie trafia powoli fakt, że na własnej instalacji obraz mi szatkuje co jakiś czas, a do tego kablówka nie działa jak należy, a złodziejom z UPC nie będę płacił za 180 programów cyfrowych skoro potrzebuję tylko 20 parę.

Mirek71
Posty: 210
Rejestracja: 27 października 2010, o 10:42
Odbiornik: Panasonic 50g30
Instalacja antenowa: Telmor ASR-860 Pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczecin - Kołowo

Re: Ustawienie anteny

Post autor: Mirek71 »

ja odbieram w podobnych warunkach - tj, blokowisko, z odbicia (tak mam balkon) i z ok 20 km - testowałem różne anteny (kierunkowe maximum, telmora 860 ze wzmacniaczem) i najlepiej odbiera mi na zwykłej siatce z symetryzatorem (przy zdjętych elementach wystających w poziomie chyba directorkach czy jakoś tam) :) :idea:

arek77_1971
Posty: 60
Rejestracja: 21 lipca 2012, o 08:13
Miejscowość: Świerzawa
Odbiornik: LG 3DLA620S
LG 49 SM8600
Instalacja antenowa: televes boss 790
televes elipse
televes dat
Nadajnik - obiekt nadawczy: śnieżne kotły,świerzawa,ślęza

Re: Ustawienie anteny

Post autor: arek77_1971 »

Witam mam problem z odbiorem mux1 i mux2 w zasięgu anteny(antena 12m nad ziemią) około 100-130m jest wzgórze przewyższające antenę o około 20m wzwiązku z tym chciałem unieść "nos" anteny pod lekkim kątem do góry.Moje pytanie czy da to jakiś efekt ,czy szkoda zachodu.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Ustawienie anteny

Post autor: qwerty »

Niektórym pomaga - ale musisz sam sprawdzić czy u Ciebie zda egzamin.

Zablokowany