Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

przygotowania do wdrożenia radia cyfrowego DAB+, strategia, plany, testy
Cyfrowy_janusz

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: Cyfrowy_janusz »

No i o czym tu jeszcze dyskutować? W DAB I JAKOŚĆ I ZASIĘG DO KITU! PR nieskłonne jest do radykalnych zmian w emisji, zcina dźwięk powyżej 15 kHz i "orbanuje" więc niech upadnie się jak ten cały skomercjalizowany świat. Po wyłączeniu porządnego sygnału analogowego który dziś można odebrać nawet w piwnicach i "dziurach" skończy się era dobrego radia. Daliście się omamić. Pozdrawiam i żegnam.

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: eter »

Tak całkiem na marginesie króciutko, bo nie na główny temat.
Dobrze, że w Polsce nie umarł LEKTOR, który czyta filmy.
Jak sobie włączyłem 20 letni telewizor analogowy to na polskich filmach słyszałem wyraźnie co mówią chociaż był jeden głośnik.
Teraz mam TV "(S)yfrowy" stereo turbo i tak dalej, ale niestety na polskich filmach to słyszę tylko "mamrotanie" i jeśliby nie LEKTOR to na wszystkich innych, byłaby też tragedia, jeśli byłby dubbing.
Wiem, że to nic nie wnosi do tematu, ale niejako niestety przeczy w pewnych dziedzinach zaletom nowych systemów względem tradycyjnych analogowych.

qwerty.am
Posty: 50
Rejestracja: 17 lipca 2012, o 17:12
Instalacja antenowa: antena ferrytowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: RCN Solec Kujawski (AM)

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: qwerty.am »

Może wystarczy włączyć miksowanie kanałów 5.1 do stereo? Nie wiem, czy rozwiąże to całkowicie problem, ale spróbować można, to nic nie kosztuje.

Jeśli chodzi natomiast o zasięg radiowy w piwnicy, to długie (i średnie) fale grają tak samo dobrze jak na powierzchni. UKF się oczywiście poddaje.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: Max van Org »

RAPIOTR pisze:
Max van Org pisze:Na UKF-ie nie jest inaczej. Zasięg musi być możliwy na wysokości 10 metrów a nie w piwnicy.
Wiem, ale żart z piwnicą był niepotrzebny hehe ;). Chodzi mi tylko o to aby w praktyce na poziomie 1- 1,7 metra nad gruntem sygnał nie spadał do poziomu bezużytecznego. Ludzie nie będą nosić anten na głowach .To kabel słuchawkowy musi zrobić robotę ;)
Za czasów „niskiego UKF-u” – czyli OIRT – odbiór z Chwaszczyna był na „starym” Gdańsku Chełmie bez zarzutów. Prawdopodobnie inaczej zwracałem uwagę na jakość o dlatego byłem zadowolony. Po dopuszczenia do runku nadawców koncesjonowanych i rozpoczęciu nadawania z różnych lokalizacji w mieście odbiór wielu rozgłośni był u mnie możliwy na parapecie okna. Znam wiele osób w różnych części Trójmiasta z podobnym problemem. Najważniejsze lokalizacje nadajników to odległe o 17 km Chwaszczyno, Jaśkowa Kopa 4 km i Komin EC ok 5 km.
Wkleję dwa przykłady z lat 90-tych, miejskie radio ARnet i Radio Plus Gdańsk. Może nadawali kiedyś lepiej i wykorzystywali szersze pasmo, ale odbiór na wyciągniętej antenie teleskopowej przysłuchiwał się tak.

http://picosong.com/qXhL
http://picosong.com/qXhh
http://picosong.com/qXhG

Proszę nie porównujmy odbioru zewnętrznego bo każdy ma inne warunki, np. okna i mury budynku. Wiem że odbiór DAB w pociągu na komórce z 17 cm kabelkiem w kształcie pętli jest prawie niemożliwy. Mój DAB-budzik dobrze sobie radzi z 70 cm długim kablem. Budzik stoi na podłodze prawie pod łóżkiem, najdalej od okna. Że odbiór nadajników UKF w każdej części mieszkania jest dobry jest bajką. Jak wejdę do łazienki bez okna, to odbieram bez szumu tylko jedną rozgłośnie, bo nadajnik jest bliżej niż 1 km. Wszystkie inne rozgłośnie syczą. DAB nie ma żadnych problemów.

Te same pliki, dwa źródła:
http://speedy.sh/bybaM/dab-ukf.zip
http://www25.zippyshare.com/v/24702198/file.html
Ostatnio zmieniony 29 października 2013, o 01:42 przez Max van Org, łącznie zmieniany 1 raz.

_chris_

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: _chris_ »

Hm, dalej mogę pisać, to napiszę... ;)

Nie należy mieszać dwu zagadnień: zasięgu sygnału i czułości odbiornika.

Zasięg sygnału to pokrycie danego terenu polem EM o określonym natężeniu nie niższym niż to wynika z założonego typu odbioru, czyli tzw. kanału odniesienia. W przypadku DAB-a będą to kanały: Gaussa [odbiór stacjonarny] i Rayleigh’a (piszę z głowy, mogłem coś pokręcić z nazwiskiem) [odbiór mobilny].
I to wszystko jest w rękach nadawcy (on określa możliwości odbiorcze na danym terenie) i operatora technicznego, realizującego pokrycie.

Czułość odbiornika - a to z kolei wymóg na odbiór sygnałów na określonej stopie błędów (bodajże PostViterbi BER lepszy niż 1e-4) przy założonych granicznych poziomach natężenia pola EM.

Czyli - jeśli jest założony odbiór mobilny to nadawca z operatorem technicznym powinni zapewnić na określonym procencie terenu odbiór na standardowych odbiornikach przenośnych ze swoimi wbudowanymi antenkami, albo z kawałkiem drutu.

A te 10m maszty to przy odbiorach stacjonarnych.

Wszystko opisane w normach jest...

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: adac »

@ Cyfrowy_janusz:

Metoda żeby się obrażać to też nie jest wyjście, stąd moja osobista prośba o dalszą obecność na forum. Poza tym znasz zasadę, że nieobecni nie mają racji.

Wyłączenie analogowego UKF-u w tej formie jaką znamy nie jest planowane przed 2020 r, a więc sporo jeszcze czasu zostało i wiele się w tym czasie może zmienić. Może być nawet tak, że UKF-fm pozostanie jako pasmo elitarne dla tych bardziej wymagających.
To nie jest zakres tv UHF i tutaj nie widać tej gorączki telekomów które już chcą podzielić między siebie dywidendę, możemy więc być spokojniejsi.
Chyba że wymyślą jakieś LTE w obecnym paśmie CCIR.

A co do komercji to ma ona dwie strony i chyba też to zauważyłeś. Korzystając z jej dobrodziejstw masz do dyspozycji nagrania CD i DVD audio, stacje internetowe w ogromnym wyborze, radio satelitarne itp. Ma to więc i swoje plusy.
Natomiast popularne media cyfrowe za darmo (czyli za abonament) nie są przewidziane dla koneserów zarówno pod względem jakości technicznej jak i zawartości, o czym dyskutanci na forum zdają się zapominać, tocząc dalej swoje rozważania które trafiają w próżnię.
Widać to choćby po NTC którą mamy już (prawie) uruchomioną i po pierwszych przymiarkach do DAB-u. Można oczywiście tego nie zauważać i snuć dalej rozważania kompletnie oderwane od rzeczywistości, w tym również od ekonomicznej.
---------------
@_chris_: na przywilej zamknięcia konta na tym forum trzeba sobie zasłużyć. Miłego dalszego pisania. ;)

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: Max van Org »

adac pisze:Chyba że wymyślą jakieś LTE w obecnym paśmie CCIR.
Nawet jak wymyślą LTE w paśmie VHF albo UHF to zagęszczenie sieci nadawczej zależy od operatora sieci. Tylko przy sieciach radiofonicznych sami nadawcy mają wpływ na swój zasięg techniczny. Jeżeli LTE będzie wykorzystywane jako sieć telefonii komórkowej to operator będzie chciał coraz więcej częstotliwości zamiast zagęszczać sieć. Stawianie nowych BTS-ów jest za drogie, lepiej zwiększyć pasmo.

Awatar użytkownika
mejson
Posty: 60
Rejestracja: 20 lutego 2013, o 23:26
Odbiornik: Panasonic TV do DVB-T,
Dual DAB do DAB+
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa na dachu 4 piętrowego budynku
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: mejson »

adac pisze: Wyłączenie analogowego UKF-u w tej formie jaką znamy nie jest planowane przed 2020 r, a więc sporo jeszcze czasu zostało i wiele się w tym czasie może zmienić. Może być nawet tak, że UKF-fm pozostanie jako pasmo elitarne dla tych bardziej wymagających.
Nie sądzę, by pozostawiono nadawanie na UKF po pokryciu całego kraju sygnałem DAB+.
Nadawanie analogowe kosztuje i nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie go przedłużał dla kilku procent wymagających słuchaczy.
Nie zdziwiłbym się, gdyby nadajniki wyłączono już za jakieś 4-5 lat.
Nawet gdyby rząd posunął się do dotowania prostych odbiorników DAB - np. przy deklaracji opłacania abonamentu RTV - to i tak pewnie wyszłoby taniej.

Uruchamiając satelitarne emisje programów radiowych wysokiej jakości z rozprowadzaniem ich poprzez telewizje kablowe, można zapewnić tym wymagającym kilku procentom słuchaczy dobry odbiór na odbiornikach stacjonarnych.

Mimo, że wolę FM od DAB+ i sygnału satelitarnego, zgadzam się że FM właśnie się kończy...

$tanny
Posty: 50
Rejestracja: 3 października 2013, o 09:39

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: $tanny »

tak mimochodem...
próbowałem posłuchać Radia Katowice po zejściu do 104 kb/s.
tragedia to mało powiedziane.
Trójkę ze 112 kb/s od biedy da się posłuchać ale.......
myślę, że za nasze pieniążki możemy domagać się więcej od nadawcy publicznego, bo komercyjni jak zaczną tak nadawać to szybko odczują to w kasie... ;) a przynajmniej mam taką nadzieję.
a może abonament do pita dołożyć? jakieś 0,25% na rozgłośnię PR którą uważamy za najlepszą? :lol:
Ostatnio zmieniony 29 października 2013, o 15:03 przez $tanny, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: Maciejek »

Tragedia? Tzn. co konkretnie określasz tym mianem, co tam teraz po obcięciu tych raptem 8 kb słyszysz czego nie słyszałeś przedtem...hmmm?

$tanny
Posty: 50
Rejestracja: 3 października 2013, o 09:39

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: $tanny »

raczej czego nie słyszę ;)
nie słyszę dobrego dźwięku a przedtem było to do przeżycia teraz np śpiewa Jaromir Nohavica i mam nadzieję, że tego nie słucha, bo kilka dni temu w Trójce brzmiał o niebo lepiej.....posłuchaj ;)

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: Maciejek »

Pytanie czy w analogu lepiej brzmi? Nie wydaje mi się. Problemem, przynajmniej aż tak wielkim nie jest medium (DAB czy FM) ale źródło pochodzące ze studia. Poza lekko obciętą górą dynamika jest taka sama w obu transmisjach, a artefakty to i ja usłyszę w emisji analogowej potwierdzające, że przygotowywany oczywiście na nośniku cyfrowym, materiał do emisji jest już kiepskiej jakości.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: Max van Org »

Ja bym UKF-u nie bronił. Jednocześnie nagrywałem UKF i DAB. Nagranie powstało ok 25 km od nadajnika z mocą 100 kW. Z tego samego nadajnika leciał DAB z 10 kW. W DAB brakuje dynamiki, ale UKF syczy i szumi.

http://speedy.sh/bybaM/dab-ukf.zip
http://www25.zippyshare.com/v/24702198/file.html

Do tej pory nie było alternatywy i nie było sensu narzekać na UKF. Teraz jest alternatywa i można porównywać. UKF odpada. Wolę słuchać radia w internecie albo przez DAB niż UKF-u.

$tanny
Posty: 50
Rejestracja: 3 października 2013, o 09:39

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: $tanny »

do Maciejek:
otóż gdyby na FM i w DAB-ie było tak samo to nie strzępiłbym klawiatury ;)
na FM-ie jest normalnie na DAB-ie jak kiepskie mp-3.
i nie żebym się czepiał bo nie jestem targetem dla Radia Katowice ale dla Trójki ,Dwójki,Radia Kraków już tak.
jeszcze gwoli ścisłości FM i DAB z tego samego tunerka, więc o błędach metodologi nie ma mowy ;)

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: DVB-T/S »

Max van Org pisze:Ja bym UKF-u nie bronił. Jednocześnie nagrywałem UKF i DAB. Nagranie powstało ok 25 km od nadajnika z mocą 100 kW. Z tego samego nadajnika leciał DAB z 10 kW. W DAB brakuje dynamiki, ale UKF syczy i szumi.

http://speedy.sh/bybaM/dab-ukf.zip
http://www25.zippyshare.com/v/24702198/file.html

Do tej pory nie było alternatywy i nie było sensu narzekać na UKF. Teraz jest alternatywa i można porównywać. UKF odpada. Wolę słuchać radia w internecie albo przez DAB niż UKF-u.
Dla mnie brzmi to tak samo tragicznie. Nie wiem gdzie słyszysz szum na FM.
Poza tym czemu jedne próbki są w 44,1kHz a drugie w 48kHz?

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: eter »

Fajne próbki, zwłaszcza, że ta sama treść.
UKF może akurat nie "szumi" tylko leciutko "świerszczy" zwłaszcza to słychać na rozmowie w tle,(co akurat można wyeliminować lepszym ustawieniem anteny).
Nie o to tu jednak chodzi.
Dźwięk jest bardziej "naturalny" na UKF, DAB jest "spłaszczony" i z lekkim "metalicznym" pogłosem. Jednak to okreslenie " metalowy garnek" ma sens i ja je też niestety słyszę.
Trochę niestety DAB przypomina emisję stacji komercyjnych na UKF, a przecież właśnie tego typu dźwięku nie lubimy na nim.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: antypyra »

He, he, metalowy garnek zamieniania się czasem w matalowy nocnik, który do ... nie pasuje.
Ale gdyby było jak w testach INFO, pochwalilibyśmy i DAB+.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: Max van Org »

DVB-T/S pisze:Poza tym czemu jedne próbki są w 44,1 kHz a drugie w 48 kHz?
48 kHz było zapisane prosto przez odbiornik DAB, który przetworzył plik na wav.
44,1 kHz zapisał komputer przez kartę dźwiękową. Nagrywałem ze Sonar który był nastawiony na 44,1 MHz. Nie zwróciłem uwagę na próbkowanie.

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: eter »

Skoro było dobrze w tych magicznych testach INFO to kiego licha nie jest to tak właśnie nadawane, bo już nie ogarniam. Jeśli było lepiej to dlaczego jest gorzej? Co, testowali tylko dla testów? Zeby sprawdzić, że można i zepsuć to czy jak? Może nadawali tylko trzy stacje i dali każdej z nich max przepływu i częstotliwości...i było fajnie. Bo jak to rozumieć?

distefano
Posty: 589
Rejestracja: 19 kwietnia 2013, o 19:15
Odbiornik: TV Panasonic 50"
Ferguson T65
LTC HD-302
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa 12 el. pasmo UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krzemianucha odl. 10 km

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: distefano »

Tego się nie dowiemy.

Zablokowany