DVB-T z RTCN OLSZTYN PIECZEWO

zmusiek

Re: DVB-T z RTCN OLSZTYN PIECZEWO

Post autor: zmusiek »

Dziś sygnał MUX1 z Olsztyna na kanale 28 doleciał do Gdyni. Odbiór stabilny.

digitrax
Posty: 80
Rejestracja: 14 czerwca 2013, o 07:10
Odbiornik: Blankom TSI-108
Thomson THT501
Opticum HD N2
Instalacja antenowa: Televes DAT 75
Nadajnik - obiekt nadawczy: Jagodnik, Chwaszczyno, Pieczewo

Re: DVB-T z RTCN OLSZTYN PIECZEWO

Post autor: digitrax »

A do Braniewa oddalonego o 100 km nie dociera :(

TomPL
Posty: 92
Rejestracja: 24 października 2011, o 11:58
Nadajnik - obiekt nadawczy: Olsztyn-Pieczewo

Re: DVB-T z RTCN OLSZTYN PIECZEWO

Post autor: TomPL »

No dziwnie masz w tym Braniewie... czyżby nie nadawali dookólnie? Jakieś zakłócenia? Trudno to wytłumaczyć, kiedy wszystkim dookoła się poprawiło...

TomPL
Posty: 92
Rejestracja: 24 października 2011, o 11:58
Nadajnik - obiekt nadawczy: Olsztyn-Pieczewo

Re: DVB-T z RTCN OLSZTYN PIECZEWO

Post autor: TomPL »

f16 pisze:Mam pytanie do Emitela.
Podobno Pieczewo nadaje już wszystkie trzy multipleksy z mocą 100 kW? Niestety odbiór MUX-3 i MUX-1 pogorszył się strasznie. Do niedzieli nawet przy 2,5 kW ERP (MUX-3) odbierało bardzo dobrze. Odbiornik wykazuje moc sygnału dla
MUX-2 - WYSOKA (max)
MUX-1 - średnia niska
MUX-3 - średnia niska
Odległość od nadajnika ok. 35 km (Szczytno). Antena bez wzmacniacza. Do niedzieli radziła sobie świetnie. Ciekawostką było to, że MUX-3 (2,5 kW) odbierał lepiej niż MUX-1 (10 KW).
Zmienili pasmo MUX-3 z 44 na 26 - może twoja antena nie dostosowana do mniejszych częstotliwości?

Pawel85

Re: DVB-T z RTCN OLSZTYN PIECZEWO

Post autor: Pawel85 »

Od 2h dziś nie ma sygnału ani TV ani radiowego w Olsztynie, wie ktoś co się dzieje? :)

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN OLSZTYN PIECZEWO

Post autor: Jarosław Bałuka »

Planowana przerwa konserwacyjna.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T z RTCN OLSZTYN PIECZEWO

Post autor: belzebiusz »

Pawel85 pisze:Od 2h dziś nie ma sygnału ani TV ani radiowego w Olsztynie, wie ktoś co się dzieje? :)
Na przyszłość:
http://emi.emitel.pl/EMITEL/przeglad_serwisowan.aspx
;)

cbochno

Re: DVB-T z RTCN OLSZTYN PIECZEWO

Post autor: cbochno »

Od początku października pojawiły się u mnie jakieś problemy z odbiorem sygnału cyfrowego. Raczej nie widzę problemów po swojej stronie gdyż początkowo problemy sprawiał słabiutki sygnał z MUX-3 a od 3 dni nastąpiła zmiana i znika sygnał MUX-1 i znacznie pogorszył się odbiór MUX-2 za to MUX-3 powrócił do normy. Moja instalacja antenowa nie była regulowana od lat i przyzwoicie sprawowała się po przejściu na odbiór cyfrowy od przeszło 2 lat (no może poza mocnym deszczem). Generalnie różne takie dziwne kilkudniowe zakłócenia zaczęły się po zakończeniu cyfryzacji. Mieszkam w Olsztynie w okolicach tzw. Górki Jasia (koło cmentarza komunalnego).

_chris_

Re: DVB-T z RTCN OLSZTYN PIECZEWO

Post autor: _chris_ »

@ cbochno:
więcej szczegółów na początek ;) - przynajmniej info gdzie masz tę antenę zamontowaną i czy na kierunku nadajnika masz jakieś widoczne przeszkody, kabel antenowy masz jednolity czy sztukowany, a przede wszystkim jakie masz wskazania poziomów i jakości na wszystkich mux-ach.

Co do mocy mux-ów to wszystkie mają emisje po 100kW, więc dlaczego piszesz, że mux-3 jest "słabiutki"?

Okresowe zakłócenia to może być efekt tropo.

cbochno

Re: DVB-T z RTCN OLSZTYN PIECZEWO

Post autor: cbochno »

_chris_ pisze:@ cbochno:
więcej szczegółów na początek ;) - przynajmniej info gdzie masz tę antenę zamontowaną i czy na kierunku nadajnika masz jakieś widoczne przeszkody, kabel antenowy masz jednolity czy sztukowany, a przede wszystkim jakie masz wskazania poziomów i jakości na wszystkich mux-ach.

Co do mocy mux-ów to wszystkie mają emisje po 100kW, więc dlaczego piszesz, że mux-3 jest "słabiutki"?

Okresowe zakłócenia to może być efekt tropo.
Antena jest zamontowana na płaskim dachu (dom w dole, więc dach w okolicach otaczającego gruntu) ale na kierunku do nadajnika stoi blok, kabel niesztukowany tyle, że dość wiekowy (ma conajmniej kilkanaście lat). Co siły sygnału obecnie mam na MUX-3 około 70% sygnału (co dotychczas było standardem na pozostałych mux-ach), na MUX-2 około 45%, na MUX-1 praktycznie 0 a momentami skacze na około 20%. To są informacje rzecz jasna z odbiornika DVB-T. Więcej szczegółów technicznych nie podam bo się nie znam na tym.
Dotychczas takie chwilowe braki sygnału po prostu olewałem ale teraz to się wyjątkowo wydłuża więc podejrzewałem jednak jakieś regulacje na nadajniku na Pieczewie.

_chris_

Re: DVB-T z RTCN OLSZTYN PIECZEWO

Post autor: _chris_ »

cbochno pisze: Co siły sygnału obecnie mam na MUX-3 około 70% sygnału (co dotychczas było standardem na pozostałych mux-ach), na MUX-2 około 45%, na MUX-1 praktycznie 0 a momentami skacze na około 20%.
Wiwa powinna pokazywać dwa paski (wskaźniki) - poziomu i jakości sygnału. Dostępne pod klawiszem 'Info' z pilota (dwukrotne naciśniecie), albo po wejściu w strojenie ręczne na żądany kanał.

Chyba, że masz bardzo starą Wiwe, z jeszcze starszym oprogramowaniem, wtedy rzeczywiście pokazuje jeden pasek, ale to jest pasek jakości sygnału. W takim przypadku warto by było, abyś wgrał sobie jakiś nowszy soft.

Tak czy inaczej wskazania są za niskie.
cbochno pisze:Dotychczas takie chwilowe braki sygnału po prostu olewałem ale teraz to się wyjątkowo wydłuża więc podejrzewałem jednak jakieś regulacje na nadajniku na Pieczewie.
Masz trudne warunki odbioru poprzez ten blok na trasie do nadajnika, więc raczej stawiałbym na problemy z sygnałem z tego wynikające, ewentualnie jakiś problem z samą instalacją antenową - "puszczanie" któregoś ze złączy lub podłączeń kabla antenowego.
Problem może generować też sam kabel (zamoknięcie czy jakiś inny problem w strukturze kabla), ewentualnie sam dekoder.

Mogą być też jakieś zakłócenia, ale to, jak i kombinacje na nadajniku, pozostawiłbym na koniec, po dokładnej weryfikacji instalacji odbiorczej.

Popatrz na wtyczkę antenową, podłączenie kabla do anteny i sam kabel antenowy - potarmoś nimi trochę. Jakikolwiek reakcja na wskaźnikach dekodera przy takim tarmoszeniu wskazywałaby na konieczność dokonania poprawek na instalacji antenowej.

Poczytaj uważnie Poradnik o ustawianiu anteny do odbioru DVB-T: http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=39&t=5591

pawel291

Re: DVB-T z RTCN OLSZTYN PIECZEWO

Post autor: pawel291 »

Witam! Widzę, że jest tutaj sporo doświadczonych osób, a potrzebuję pomocy w kwestii doboru anteny. Mieszkam w Rucianem-Nidzie i chciałbym zamontować na balkonie antenę do odbioru telewizji. W linii prostej do nadajnika w Pieczewie mam 68 km. Mieszkam w bloku na 1 piętrze, w kierunku nadajnika stoi blok, ale około 300 m od balkonu. Jaka antena poradziłaby sobie z taką odległością, żeby odbierać wszystkie MUXy w dobrej jakości i czy jest to w ogóle realne. Wiem, że do Miłek mam bliżej, ale okna mam tylko na zachód. Pozdrawiam

_chris_

Re: DVB-T z RTCN OLSZTYN PIECZEWO

Post autor: _chris_ »

@ pawel291: wybór anteny nie jest zwykle krytyczny i podobnie będzie się odbierać na różnych typach anten.

Ale, czasami jest jednak tak, ze z różnych powodów na jednych antenach będzie lepiej, a na innych gorzej z odbiorem. Niestety, reguł tu nie ma żadnych, i trzeba być przygotowanym na możliwość kombinacji.

Zwykle w takich montażach jak u ciebie skuteczne są anteny typu 'siatka' albo logoperiodyczne. Bywa też, że najlepsze wyniki dają anteny typu V-Matryca.

Tak czy inaczej, zawsze warto zacząć od jakiejkolwiek anteny pasywnej, czyli bez wzmacniacza, bo całkiem w ciemno to niewiele sensownego idzie powiedzieć. Sprawdzić odbiór z wszystkich dostępnych nadajników.

Wzmacniacz można dołożyć zawsze.

I garść rad ogólnych:

Czarny kabel antenowy o jak największym współczynniku ekranowania (przynajmniej >95dB).

W miarę możliwości nie stosować tzw. przejściówki okiennej. Zwykle można albo wywiercić otwór w drewnianej ramie okna starego typu, albo wywiercić (czasami nawet długim śrubokrętem - zależy od warstwy tynku zewnętrznego) otwór pomiędzy ramą a murem ściany (w 99% przypadków jest tam tylko pianka uszczelniająca) przy oknach wymienionych.

Jeśli już nie ma wyboru i trzeba zastosować przejściówkę okienną - znalezienie lokalizacji anteny i jej ustawiania przeprowadzić przy bezpośrednim połączeniu antena - JEDEN odbiornik. Strojenie ręczne!

Poczytaj Poradnik ustawiania anten: http://www.elmier.pl/pdf/white_papers/U ... 5.2013.pdf

Anita

Re: DVB-T z RTCN OLSZTYN PIECZEWO

Post autor: Anita »

Koledzy, mieszkam w Olsztynie na Jarotach. Mux-2 odbiera mi bardzo dobrze (sygnał 100%) natomiast najbardziej zależałoby mi na mux-1, który nie odbiera w ogóle. Podobnie jak i mux-3. Nie bardzo wiem od czego to zależy tymbardziej, że kolega mieszkający kilka bloków dalej odbiera wszystkie 3 "mux'y" Kto pomoże?

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN OLSZTYN PIECZEWO

Post autor: Jarosław Bałuka »

Najpierw napisz coś więcej o swojej instalacji odbiorczej: odbiornik, typ anteny, ulokowanie anteny itp. A najlepiej uzupełnij swój profil tymi danymi http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=5&t=2258

Anita

Re: DVB-T z RTCN OLSZTYN PIECZEWO

Post autor: Anita »

Jarosławie Bałuka, z wdzięcznością i w pełni nadzieji na moje upragnione ttv weszłam w wyżej wymieniony, przez Pana, link i stwierdzam, że to chyba jednak jakiś żart ...

Skąd mogę wiedzieć czym jest instalacja odbiorcza. Antenę mam z media markt'u, stoi na szafce, telewizor czarny (też stoi na szafce) nazywa się LG. Na pieczewie jest taka duża wieża w czerwono-białe paski, niedaleko, więc chyba powinno działać, nieprawdaż?

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN OLSZTYN PIECZEWO

Post autor: Jarosław Bałuka »

Zakładam, że pytanie na forum zadałaś nie dla żartów, mnie również do żartów daleko.
Z podanej informacji wynika, że telewizję odbierasz na antenie pokojowej. Nie jest to zalecany sposób odbioru, poprawnie działa tylko w lokalizacji o bardzo silnym sygnale. Dla uzyskania poprawnego odbioru zalecane jest używanie zewnętrznej anteny tj anteny zainstalowanej na dachu budynku, balkonie itp. W Twoim przypadku możesz spróbować dobrać odpowiednie położenie anteny pokojowej. Jeśli działania z anteną pokojową nie przyniosą skutku sugeruję kontakt z profesjonalnym instalatorem anten, który dobierze właściwe rozwiązanie.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T z RTCN OLSZTYN PIECZEWO

Post autor: belzebiusz »

Raczej instalatorem, a nie katalizatorem. ;)

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN OLSZTYN PIECZEWO

Post autor: Jarosław Bałuka »

Oczywiście, już skorygowałem, dziękuję :-)

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DVB-T z RTCN OLSZTYN PIECZEWO

Post autor: antypyra »

Kataliator też dobry jest dla kobiety. :lol:

Zablokowany