DVB-T z RTON JELENIA GÓRA ŚNIEŻNE KOTŁY

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: DVB-T z RTON JELENIA GÓRA ŚNIEŻNE KOTŁY

Post autor: eter »

Taka już jest "uroda" odbioru cyfrowego. Kiedy były niestabilności odbioru w analogu to najwyżej lekko nam obraz przyśnieżył. Teraz nawet kiedy sygnał jest nadawany z tą samą jakością to nasze indywidualne położenie i warunki lokalne (zmienne), sprawiają, że niestabilności są o wiele bardziej dokuczliwe. Tak więc mamy sytuacje, kiedy my mamy zakłócenia w odbiorze a inni nie. Nie zależy to w dużej mierze od jakości nadawanego sygnału niestety, ale jego bardziej "wrażliwej" natury.

sampler
Posty: 69
Rejestracja: 23 lipca 2013, o 13:37
Miejscowość: Lubin
Odbiornik: LG 55LB700V
Instalacja antenowa: Siatka+LNA101
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Ślęża/RTON Śnieżne Kotły

Re: DVB-T z RTON JELENIA GÓRA ŚNIEŻNE KOTŁY

Post autor: sampler »

Witam serdecznie. Może ktoś mi podać jaka w tej chwili jest różnica poziomów sygnału z Mux-1, Mux-2 w stosunku do Mux-3? Wiem ze sygnał z Mux-3 jest słabszy od dwóch pozostałych a Emitel wyjaśnia mi, że to wina mojej anteny: że ma wyższe tłumienie dla kanału 49 lub mam za duże wzmocnienie górnego pasma. Obie te przyczyny wykluczyłem wiec pozostaje ich poziom sygnału dla Mux-3

krokodyl
Posty: 124
Rejestracja: 7 grudnia 2009, o 21:13
Odbiornik: ADB 2850ST
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jelenia Góra / Śnieżne Kotły

Re: DVB-T z RTON JELENIA GÓRA ŚNIEŻNE KOTŁY

Post autor: krokodyl »

Moze coś nie tak z dekoderem który nie moze sobie poradzić z odbieraniem tego samego mux z różnych nadajników.

sampler
Posty: 69
Rejestracja: 23 lipca 2013, o 13:37
Miejscowość: Lubin
Odbiornik: LG 55LB700V
Instalacja antenowa: Siatka+LNA101
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Ślęża/RTON Śnieżne Kotły

Re: DVB-T z RTON JELENIA GÓRA ŚNIEŻNE KOTŁY

Post autor: sampler »

Raczej nie bo sytuacja z mux-3 jest od około miesiąca. Wcześniej dało się oglądać z delikatnymi przycinkami. Pozatym z tego co czytam w tym temacie nie tylko ja mam problem z Mux-3, który ewidentnie ma słabszy sygnał od Mux-1 i 2 mimo tej samej mocy nadajnika.

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: DVB-T z RTON JELENIA GÓRA ŚNIEŻNE KOTŁY

Post autor: eter »

Przecież każdy odbiornik ma możliwość lepszą lub gorszą pokazania jakości sygnału. Porównaj więc sobie i będziesz wiedział jak sprawa wygląda u ciebie z sygnałem na wszystkich muxach. U mnie ostatnio sygnały ze wszystkich muxów są trochę mocniejsze (pewnie warunki odbioru się zmieniły) i musiałem zmiejszyć wzmocnienie anteny bo zaczęły trochę przycinać ze względu na za mocny sygnał. Co do muxu 3 to ewidentnie na antenach "siatkowych" jest on słabiej odbierany niż na antenach "Yagi" dobranych rozmiarem dipola akurat do wyższego pasma - tak jest u mnie.

sampler
Posty: 69
Rejestracja: 23 lipca 2013, o 13:37
Miejscowość: Lubin
Odbiornik: LG 55LB700V
Instalacja antenowa: Siatka+LNA101
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Ślęża/RTON Śnieżne Kotły

Re: DVB-T z RTON JELENIA GÓRA ŚNIEŻNE KOTŁY

Post autor: sampler »

Dziś nad Polską przechodzi Orkan Xavier i sygnał ze Śnieżnych Kotłów wygląda tak:

MUX1: 86/90 % BER 0 e-9 (sygnał jak zawsze, brak zacięć)
MUX2: 87/90 % BER 0 e-9 (sygnał jak zawsze, brak zacięć)
MUX3: 80-50/58-0 % BER 200000 e-9 (praktycznie brak sygnału, normalnie mam 84/78 i delikatne przycinki)

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: DVB-T z RTON JELENIA GÓRA ŚNIEŻNE KOTŁY

Post autor: eter »

Dziw, że jeszcze w ogóle coś nadają. Na Śnieżce ponoć 135 km/h i zerwanie wiatromierza.
Pozdrawiam ekipę techniczną Śnieżnych Kotłów w tym trudnym okresie.
A niech już wypada ten cały Orkan z naszego kraju!!! Poprzestawia tylko nam anteny, Xawery jeden ...a kysz! kysz! :evil:

juliusz1

Awaria Śnieżne Kotły Krzeszów

Post autor: juliusz1 »

Witam czy dzisiaj tzn 12.12.2013 nastąpiła jakaś awaria nadajnika śnieżne kotły bo w Krzeszowie zniknął sygnał nie odbieram z nadajnika nic ,natomiast z wrocławia ida normalnie ,a problem nie dotyczy tylko mnie ,programy zniknęły w godzinach porannych u kilku osób .

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTON JELENIA GÓRA ŚNIEŻNE KOTŁY

Post autor: Domel28 »

Witam. Możliwe że to dość silne tropo tak namieszało? http://www.forum.emitel.pl/viewtopic.ph ... 16#p182116

juliusz1

Re: DVB-T z RTON JELENIA GÓRA ŚNIEŻNE KOTŁY

Post autor: juliusz1 »

coś mi dziwnie to wygląda ,słabiutka ta tv cyfrowa

juliusz1

Re: DVB-T z RTON JELENIA GÓRA ŚNIEŻNE KOTŁY

Post autor: juliusz1 »

Problem dalej wystepuje godziny ranne 7:00- 13.12 , natomiast dziwne zdarzenie wystąpiło po godzinie 24:00 sygnał się pojawił bdb i utrzymywał się co najmniej do godziny 1 ww nocy później nie wiem bo usunąłem , myślałem że wszystko wróciło do normy a tu dalej lipton.

sampler
Posty: 69
Rejestracja: 23 lipca 2013, o 13:37
Miejscowość: Lubin
Odbiornik: LG 55LB700V
Instalacja antenowa: Siatka+LNA101
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Ślęża/RTON Śnieżne Kotły

Re: DVB-T z RTON JELENIA GÓRA ŚNIEŻNE KOTŁY

Post autor: sampler »

Wczoraj była silna mgła w regionie i to pewnie dało efekt tropo. Ale moim zdaniem coś kombinowali na ŚK. MUX-1 zniknął przed 18 i powrócił chwilę później z powoli narastającym poziomem sygnału ale nie idealny bo BER na poziomie 100 e-8. MUX-3 sygnał całkowicie zniknął i nawet dzisiaj rano po 6 go nie było. MUX-2 jak zwykle idealny sygnał zerowe BER-y.

juliusz1

Re: DVB-T z RTON JELENIA GÓRA ŚNIEŻNE KOTŁY

Post autor: juliusz1 »

Coś obsługa musiała kombinować bo po północy pojawił się piękny sygnał i wszystko działało ok , a rano tylko mux 2 ledwo łapię .
,szkoda że nikt z obsługo tego nie czyta ,a na stronie 0 komunikatów.
Pozdrawiam

juliusz1

Re: DVB-T z RTON JELENIA GÓRA ŚNIEŻNE KOTŁY

Post autor: juliusz1 »

I po problemie nie wiem jaka była przyczyna i pewnie się nie dowiemy.Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTON JELENIA GÓRA ŚNIEŻNE KOTŁY

Post autor: Domel28 »

Ja bym powiedział, że to mogły być zakłócenia lokalnych kanałów przez odleglejsze nadajniki nadające na tych samych częstotliwościach szczególnie że w ostatnich dniach było silne tropo. Teraz wszystko wraca do normy i jest poprawny odbiór. W innych rejonach też były podobne problemy . Np. http://www.forum.emitel.pl/viewtopic.ph ... 45#p182345

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTON JELENIA GÓRA ŚNIEŻNE KOTŁY

Post autor: TLW/SZA »

Oczywiście że to wpływ silnego tropo,pamiętam za czasów analogu silne tropo z południa (Czech,Słowacji),skutecznie zagłuszało nie tylko na k22 Polsat z komina EC Kielce ale nawet k38 ze Świętego Krzyża który hulał z mocą około 1 MW :!:
Na siły natury wpływu nie mamy ;)

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: DVB-T z RTON JELENIA GÓRA ŚNIEŻNE KOTŁY

Post autor: eter »

Nie chcę cytować sam siebie, ale na poprzedniej stronie już we wrześniu pisałem o tym problemie, jaki wyniknie w przypadku zimowych mocnych "tropo" i ich wpływie na odbiór a własciwie na zakłocenia sygnalu cyfrowego. O ile w analogu były tylko prążki i przebitki innych programów to w cyfrze tak "różowo" już z tym nie ma. Kiedy będą się nakładać dwa sygnały z różnych nadajników, to niestety będzie tylko na odbiorniku "ciemnośc pomroczna".
Taki urok cyfry i nic na to nie poradzimy. Skoro na Dolnym Śląsku będą pojawiać się sygnały z takich nadajników jak skandynawskie i ogólnie północnej polski (Poznań, Zielona Góra, Pomorze)(najczęstsze kierunki przy tropo)to niestety takie "ciemności" ekranów będą nas spotykać.
Tak więc zgadzam się z kolegą TLW/SZA i Domel28.

luke13

Re: DVB-T z RTON JELENIA GÓRA ŚNIEŻNE KOTŁY

Post autor: luke13 »

Witam

Mieszkam na Ulicy Modrzejewskiej. Perfekcyjnie odbieram wszystkie kanaly z Mux 1,2. Zadnych kanalow z Mux 3. Automatycznie nic nie mozna znalesc i manualnie probowac kanal 49 daje 0%/brak sygnalu. Czy ktos orientuje sie jaka moze byc przyczyna?!

Dziekuje

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: DVB-T z RTON JELENIA GÓRA ŚNIEŻNE KOTŁY

Post autor: eter »

Wygląda na przesterowanie sygnału z muxu 3. Jeśli na dwóch pozostałych masz prawie max sygnał to istnieje taka możliwośc. Jeśli są na średnim poziomie to raczej jakaś inna przyczyna.

luke13

Re: DVB-T z RTON JELENIA GÓRA ŚNIEŻNE KOTŁY

Post autor: luke13 »

Tak na Mux 1,2 mam max signal. Na mux 3 0% jak by po prostu nie istnial... Sorry, Za bardzo nie rozumie przesterowanie sygnalu.. To znaczy cos jest z antenna? Powinna w innym miejscu byc?

Zablokowany