Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

przygotowania do wdrożenia radia cyfrowego DAB+, strategia, plany, testy
adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: adac »

@ Max van Org:

Z tego co piszesz jesteś wielkim zwolennikiem modelu niemieckiego w mediach. Policzmy, ile by nas kosztowało gdyby przypadkiem komuś przyszło do głowy wdrażać go od jutra.
Gosp. domowych w Niemczech jest więcej niż w Polsce, więc nasz abonament musiałby kosztować dokładnie 223 zł/miesiąć, jeżeli chcemy mieć takie same: kontent, jakość techniczną, ilość kanałów naziemnych, na satelicie, kanałów HD itp, bo to są właśnie koszty takiego modelu.

Załóżmy że na początek nie jesteśmy aż tak ambitni i wcielamy tylko pół modelu, wtedy miesięczny obowiązkowy abonament będzie wynosił ok. 100 zł.
Pytanie: komu potrzebne są takie media :?: Chyba tylko ich twórcom oraz potężnej armii: urzędników, planistów, rachmistrzów i policji abonamentowej które zamierzają z tego żyć. Dla zmylenia oficjalnie nazywają to misją, choć w rzeczywistości chodzi o ukrycie koszmarnych kosztów.

Z niepokojem obserwuję, że w Polsce publiczne media zdążają w tym samym kierunku, tymczasem należy przyjąć że nas na to zwyczajnie nie stać i model 'niemiecki " jest nie dla nas. Niech sobie lepiej zostanie w swojej ojczyźnie czyli tam gdzie go wymyślono.

A wracając do Dab-u bo o to nam chodzi, mam dla Ciebie zagadkę:
"Dab istnieje u nas tylko dzęki woli państwowej administracji oraz dofinansowaniu z pieniędzy publicznych"
Z którego kraju pochodzi ten cytat :?:

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Może wróćmy jednak do tematu wątku...

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: RAPIOTR »

JaroslawMroczkowski pisze:Może wróćmy jednak do tematu wątku...
Panie Jarosławie bez jaj ;) .W temacie "jakości" czekamy na Wasz i Polskiego Radia ruch ;) 8-)

$tanny
Posty: 50
Rejestracja: 3 października 2013, o 09:39

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: $tanny »

wracając do meritum czyli jakości dźwięku...
Wczoraj miałem okazję posłuchać Trójki i porównałem dźwięk DAB-a, FM z tego samego tunera i FM z amplitunera.
Wniosek: jeżeli dźwięk FM z amplitunera jest na 5, z tunera na 4+ to w DAB-ie 4. Szczególnie dało się odczuć na talerzach perkusji.
Radio Katowice nie sklasyfikuję bo to żenada (w FM spoko).
Dwójka brzmiała przyzwoicie, ale w wypadku tej stacji kilka kb więcej by nie zaszkodziło ;) Podobnie zresztą jak Trójce.
Apropos budżetu to pamiętajcie, że oprócz abonamentu są jeszcze niestety reklamy... I nie mam złudzeń, że ile by PR i TV dostali zawsze będzie płacz, że mało ;)
OT:
Przepraszam Max,
ale chyba nie zrozumiałeś dokładnie co napisałem. Może czasami trochę ironizuję i przejaskrawiam, sorry.

$tanny
Posty: 50
Rejestracja: 3 października 2013, o 09:39

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: $tanny »

znalazłem w sieci taki artykuł:
http://www.dipol.com.pl/wdrazanie_dab_w ... bib222.htm
w szczególności mnie zaciekawiła informacja o ilości programów w stosunku do bitrate.(6-13 o 128 kb/s i 4-9 o 192 kb/s) wynikałoby z tego,że problemów nie powinno być żadnych.

nuten

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: nuten »

Problemów technicznych nie ma żadnych. Są problemy mentalne - że ponoć lepsza jakość nie jest nikomu potrzebna (sic!). I to trzymanie się z uporem maniaka zabierającej mnóstwo pasma korekcji 3-A.

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: eter »

"Szczególnie dało się odczuć na talerzach perkusji"- ach te odczucia. Są tacy, którzy ich nie mają (w ogóle) i chcą, abyśmy się również ich wyzbyli.
Jak można się ich wyzbyć, kiedy talerze w DABie po kompresji zamiast "dźwięczeć" to w najlepszym wypadku "brzęczą". Niby to samo a jednak.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: antypyra »

$tanny pisze:znalazłem w sieci taki artykuł:
http://www.dipol.com.pl/wdrazanie_dab_w ... bib222.htm
w szczególności mnie zaciekawiła informacja o ilości programów w stosunku do bitrate.(6-13 o 128 kb/s i 4-9 o 192 kb/s) wynikałoby z tego,że problemów nie powinno być żadnych.
Coś Ci nie wyszło z tym linkiem.
Powtarzam go więc:
http://www.dipol.com.pl/wdrazanie_dab_w ... bib222.htm

Może czegoś nie wiemy. Pojemność muxa wynosi 864 CU, co daje w zależności od korekcji
ok.1150 kbps.
Jak na razie, to DAB jest powoływany do życia nie dlatego, żeby stworzyć dobre radio, ale żeby określone kręgi zarobiły.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: Max van Org »

$tanny pisze:Przepraszam Max,
ale chyba nie zrozumiałeś dokładnie co napisałem. Może czasami trochę ironizuję i przejaskrawiam, sorry.
Chętnie usłyszę twoją opinię nt. krytyki nadawcy publicznego. Na razie słyszę wyłącznie krytykę nt. jakości. Nikt z użytkowników nie chce nam przedstawić faktów. Nie wymagam tego od nadawcy a od krytyków. Jeżeli uważają słuchacze, że jakość jest nie wystarczająca, to proszę powiedzieć ile Capacity Units (CU) wykorzystuje Polskie Radio na jakie cele? Czy cała pojemność multipleksu jest już zużyta? W Szczecinie, Kielcach i Toruniu nie wykorzystywano całego multipleksu. Można było podnieść przepływność pojedynczych kanałów.
Jak wygląda podział na nadawców lokalnych i ogólnopolskich? Czy istnieje umowa między PR a regionalnymi nadawcami publicznymi, która gwarantuje im 192 CU?
antypyra pisze: Jak na razie, to DAB jest powoływany do życia nie dlatego, żeby stworzyć dobre radio, ale żeby określone kręgi zarobiły.
Spróbuję zrozumieć twój skrót myślowy. Jeżeli DAB jest tworzone, żeby „określone kręgi zarobiły”, to na początku korzystania z UKF-u było inaczej. Zrozumiałem to dobrze?
Oznacza to, że w czasach komunizmu odbiorniki radiowe były rozdawane za darmo, bo jedyną intencją było „stworzenie dobrego radia”? Dopiero po wprowadzeniu DAB zaczną nadawcy tworzyć złe radio?

Czyli uruchomienie pierwszego nadajnika UKF 1 października 1954 r. na częstotliwości 97,6 MHz z Fortu Mokotowskiego w Warszawie miało szlachetne cele.
Przejście na pasmo OIRT miało szlachetne cele.
Rozpoczęcie nadawania w stereo miało szlachetne cele.
Przejście z powrotem na pasmo CCIR miało szlachetne cele.
Wprowadzenie odbiorników z RDS-em miało szlachetne cele.
Przeprowadzenie testów DAB na 105,008 MHz miało szlachetne cele.
Przeprowadzenie testów DAB przez konkurenta firmy Emitela miało szlachetne cele.
Wprowadzenie regularnego nadawania DAB-u w Polsce żeby, tu cytuję: „określone kręgi zarobiły”, jest już nie szlachetne! To zrobiono żeby „stworzyć” nie „dobre radio”, czyli złe? Z kąd twoja pogarda?

Jakoś trudnię się i trudnię i zastanawiam się dlaczego w komunizmie płaciłem za odbiorniki radiowe, dlaczego w kapitalizmie płaciłem za odbiorniki radiowe, jeżeli do tej pory tak zwane „kręgi” nie chciały zarabiać na odbiornikach radiowych albo nie były dopuszczane do rynku? Dopiero z DAB zmieni się sytuacja i oni będą chcieli zarabiać na odbiornikach radiowych. Dziękuję za oświecenie! Do tej pory myślałem, że cyfrowe odbiorniki radiowe DAB ale też WiFi są aż tak drogie, bo nowa technologia kosztuje. Teraz zrozumiałem, że kiedyś „kręgi” rozdawały odbiorniki radiowe z pasmem AM i UKF a teraz chcą żebyśmy zapłacili za nie podwójnie, bo stare rozdawali a z nowymi odbiornikami muszą opłacić koszt produkcji starych i nowych. Oni chcą nas zmusić do kupna wyłączając UKF. Dziękuję że to napisałeś. Ale jednej sprawy nie zrozumiałem jeszcze. Dlaczego walczyli ludzie z UNIMOR-u o swoje miejsca pracy? Czy oni tak chętnie lutowali dla nas odbiorniki radiowe i rozdawali wam, żeby kręgi nie mogli zagarnąć rynek? Jak już pisałem ja z tego dobroczyństwa, tej donacji nie skorzystałem. Napisz mi proszę gdzie mogę otrzymać odbiornik UKF za darmo. Taż tam stanę i będę czekał aż spadnie z nieba.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: antypyra »

Jeżeli DAB jest tworzone, żeby „określone kręgi zarobiły”, to na początku korzystania z UKF-u było inaczej. Zrozumiałem to dobrze?
Źle, jak zwykle- źle.
Wtedy też na tym zarabiano i nie udawaj Greka, że nie wiesz, o co chodzi. Oczywiście odbiorniki były "nie za darmo". Ale nowa technologia (UKF) niosła wybitny postęp jakości w stosunku do AM i tylko osioł by tego nie zauważył. Jaki postęp, wszyscy na tym Forum wiedzą. Sam o tym też pisałem.
Każdy chciał mieć radio z UKF i nie tylko dlatego, że wzbudzająca zainteresowanie Trójka była na tym zakresie, ale i lepiej brzmiała od Jedynki na długich czy Dwójki na średnich i jako emitowana w modulacji częstotliwościowej mniej była narażona na zakłócenia.
Radio z UKF (stacjonarne - lampowe)też było znacznie droższe od odbiornika z LW, MW, a odbiorniki przenośne z UKF pojawiły się z nową generacją półprzewodników (tranzystorów) o wysokiej częstotliwości granicznej działania dopiero na początku lat siedemdziesiątych i nie były tanie.

Teraz "określone kręgi"zarobią, ale słuchacz może dostać "kloaczną" jakość z poniżej 128 kbps. Postępu jakości w stosunku do UKF może nie być wcale, a postęp w ofercie programowej może być iluzoryczny, bo nie wiadomo, czy "te więcej" stacji przedstawi jakieś rzeczywiście atrakcyjne propozycje programowe.
Kto teraz chce kupić odbiornik DAB?

Nie mam nic przeciw temu, byś ktoś zarabiał na wprowadzaniu nowych technologii, ale niech wprowadza dobry produkt, a nie żyłuje zyski, wpychając społeczeństwu badziew.

$tanny
Posty: 50
Rejestracja: 3 października 2013, o 09:39

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: $tanny »

Max,
A dlaczego mam krytykować nadawcę ? Jeżeli to nadawca daje miernej jakości sygnał to proszę bardzo ta krytyka odnosi się do niego. Nie masz wątpliwości, że FM jest rozwiązaniem technologicznie lepszym niż AM mam nadzieję, więc na FM PR ma 5 rozgłośni,tak? Na Am-ie były 2-3 - jest postęp? o'k. Sygnał analogowy żeby go przerobić na cyfrowy musi być skwantowany,tak? Już w tym procesie tracimy cenne dane, potem musi nastąpić kompresja tych danych,prawda? Też tracimy kolejne... Technika cyfrowa umożliwia w pewnym zakresie częstotliwości nadawanie kilku programów i gdyby te 5 z FM przenieść do DAB-a wykorzystując do maximum jego pojemność(mux-a) to jakość ich nie odbiegałaby od tych z FM i nikt tu nie strzępiłby klawiatury. PR teraz tam upycha 8 a ma zamiar jeszcze kilka (nawiasem pisząc za te same pięć złotych z groszami z abonamentu). Czyli wciska nam kit. A dlaczegóż to słuchacze mają Ci przedstawiać ile CU wykorzystuje PR??? To PR powinno jasno (na stronie poświęconej tej tematyce a należącej do PR roi się od błędów dotyczących danych multiplexu - mam na myśli tabelkę) napisać co, ile, na co i dlaczego. My Max im za to płacimy nie zapominaj o tym.

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: eter »

Właśnie tych prostych i przejrzystych informacji brakuje na tym i innych forach.
Jesli są obwarowane tajemnicą taką czy siaką to napisać wprost, że tak jest.
Niepotrzebnie tylko forumowicze snują domysły dlaczego tyle, a nie więcej i tak dalej.
Sens dyskusji przy określeniu nam pełnych informacji byłby z goła inny i poruszajacy główny temat wątku, czyli jakości.
To forum jest na stronie firmy, która realizuje transmisję sygnału. Pewnie umowy zobowiązują ją do tajemnicy dotyczącej rozwiązań technicznych nadawanego sygnału, więc z pewnością nie dowiemy się o tych warunkach nic więcej, niż nam tutaj udostępniono. Jest to poniekąd zrozumiałe. Tak więc właściwie to nasze uwagi na forum dostarczyciela sygnału a nie jego producenta są jakby skazane na niepowodzenie.
Firma Emitel może i ma prawo powiedzieć, my tylko realizujemy dostawę sygnału na z góry okreslonych parametrach i takiego jaki jest nam dostarczany.
Skoro producent sygnału o którym tutaj mówimy w ogóle się tutaj nie wypowiada, to tak sobie możemy sami ze sobą dyskutować i przekonywać się o swoich racjach, ale po co?

nuten

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: nuten »

Choćby po to, żeby nie zadziałała zasada, milczący nie mają racji.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: adac »

To się wszystko zgadza, piszemy tu z konieczności o różnych sprawach radio-telewizyjnych nadużywając często cierpliwości gospodarzy głównie dlatego, że ciężko znaleźć miejsca w sieci gdzie mogą się skupić ludzie zainteresowani radiem i telewizją, znający ten temat i ci którzy chcą się dowiedzieć czegoś naprawdę wartościowego.

Niestety z reguły okazuje się, że temat jest szeroki i sama dyskusja techniczna nie rozwiązuje sprawy. Przykład mamy w tym wątku: możemy tygodniami dyskutować czy jakiegoś bitrate da się jeszcze słuchać czy nie, ale od razu nasuwa się pytanie: PO CO nadawcy publiczni to robią ? Bo właściwie od tego pytania należałoby zacząć.

Z oficjalnych wypowiedzi które tu przecież były przytaczane nic kompletnie nie wynika, wszystko tłumaczone jest jakąś Misją
której ja doprawdy nie rozumiem i nie wiem komu i do czego jest ona właściwie potrzebna. Jeżeli by pomyśleć prymitywnie to można by zrobić tak jak oczekują tego słuchacze, czyli 6,7 programów w dobrej jakości technicznej, z różnym kontentem ale tak żeby słuchało (oglądało) tego przynajmniej 5% odbiorców i byłoby ok.
No ale tak się nie da przynajmniej u nadawców publicznych. Tak to prymitywnie kombinują nadawcy prywatni, tu musi być jakoś inaczej, a raczej dziwniej. Jeszcze raz zapytam: po co ? Niestety nie ma gdzie zadać tego pytania.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: antypyra »

Wszędzie jest tak samo.
Nie ma rozróżnienia między domami publicznymi i prywatnymi. :lol: , tj. , pardon, stacjami publicznymi i prywatnymi. Ich menedżerowie (w skrócie - menagi) mają zarobić jak najwięcej, oferując możliwie jak najmniej. Działa tu kapitalistyczna zasada maksymalizacji zysku. Pan premier pomaga w tym, dając do zrozumienia w wypowiedziach, że abonament RTV jest anachronizmem - i właściwie... można go nie płacić.

Nie ma misji. Jeszcze redaktorzy Dwójki PR chcą jakby powiedzieć, że jest - jak dawniej.

Misja była w socjaliźmie: podwyższanie poziomu kultury muzycznej, literackiej społeczeństwa, działalność edukacyjna nakierowana na społeczeństwo (kto pamięta szkołę w TV w PRL- wykłady z matematyki). Dziś wszystko jest genialnie - kapitalistyczne i jest tylko konkurencja między badziewami: który tańszy i da się z niego wyciągnąć największe money - dla "określonych kręgów". Zakupione buty mogą się rozpaść się po tygodniu, a nawet po jednej dobie. Ważne jest, ile na nich zarobił producent, a zwłaszcza dostawca. Ten system lubi MvO.

Ale czy jest tak źle? Nie. jeszcze Dwójka PR brzmi na UKF, ale może w tym jest udział pasjonatów wśród polskiej kadry technicznej, nie na wszystko pozwalających menagom.

Niestety nie ma gdzie zadać tego pytania.
Jak to nie ma? :lol: A list do prezesa PR :?: ;) :idea:

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: Max van Org »

$tanny pisze:Nie masz wątpliwości, że FM jest rozwiązaniem technologicznie lepszym niż AM mam nadzieję, więc na FM PR ma 5 rozgłośni,tak? Na Am-ie były 2-3 - jest postęp?
Spróbuję nie rozwijać tematu „my za to płacimy”, jeżeli z trzynastu płaci tylko jeden. A po drugie PR otrzymuje tylko 5,5 zł/miesiąc.
http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/ ... uga-Poczty

Zaraz, zaraz, jeżeli na AM były 2-3 rozgłośnie a na UKF-ie Polskie Radio nadaje w całym kraju 3 rozgłośnie, to postęp jest marginalny. Po za aglomeracjami sygnał z odpowiednim natężeniem mają tylko PR 1, PR 3 i PR reg. Jeżeli w DAB będzie 8-12 rozgłośni o zasięgu ogólnopolskim, to jest to postęp.

Stereofonia jest postępem i RDS również. UKF wprowadzono, bo brakowało częstotliwości dla dalszych programów na AM. Przecież nie zmuszaliby ludzi do kupna nowych odbiorników, jeżeli byłyby częstotliwości na AM. Więcej częstotliwości nie wywalczyliśmy na RRC-48 w Kopenhadze i w Genewie 1975 r. Nawet jeżeli byśmy wywalczyli to już 2 lata po 15. marca 1950 – dniu od którego obowiązywał Plan Kopenhadzki, prawie połowa nadawców nie dotrzymywała uzgodnionych częstotliwości i mocy nadajników. Problem rósł przez lata, aż w roku 1975 stworzono nowy plan. W Europie od roku 1992 liczba aktywnych nadajników AM maleje. W USA jest nadal stabilna na poziomie r. 1986 a liczba rozgłośni na falach średnich rosła do niedawana.

Ile rozgłośni powinno nadawać PR jest tematem do dyskusji. Dania ma tyle mieszkańców jak woj. Mazowieckie. Oni płacą abonament w wysokości prawie 100 zł/miesiąc a Danmarks Radio dostarcza im 10 rozgłośni w DAB. Český rozhlas zagalopował się trochę za daleko ze swoją ofertą cyfrową i skorygował błąd w tym roku. Dopasowali ofertę do potrzeb słuchaczy.

Po za dyskusją jest oferta dla dzieci: 2 kanały w Dani, Rádio Junior (Czechy), KiRaKa (Niemcy). Dlaczego nie w Polsce?

Kanał edukacyjny jest na pewno wartościowy, ale jeżeli spojrzymy na „ČRo Leonardo”. Kanał został wyłączony. Weźmy „DRadio Wissen” w Niemczech jako następny przykład. Muszę przyznać, że niektóre audycje są interesujące. Słucham przeważnie w formie podcastu. Od miesięcy toczy się dyskusja nt. przeinaczenia rozgłośni na młodzieżową. Nie wiem gdzie chcą ją umieścić, bo przepływności w multipleksie brakuje. Czy polska rozgłośnia edukacyjna powinna powstać? Czy przyciągnie słuchaczy?

Lepsze miejsce na edukacje jest w PR 1. Niech zrobią z PR24 kanał parlamentarno-wiadomościowy a z jedynki kanał otwarty na świat i wiedzę (naukę) ale bez aż tak wielkiego udziału polityki i bez audycji muzycznych.

Tak jak ČRo musiało dopasować ofertę do budżetu i słuchalności, tak PR będzie musiało redukować ofertę za parę lat. Bez oferty nadawców komercyjnych, nikt nie kupi odbiorników DAB jeżeli będzie miał dostęp do istniejących 5 programów, których część jest również dostępna w całym kraju na UKF-ie.

Jakość dźwięku nie jest argumentem, bo jest popyt na odbiorniki internetowe z wifi. Większość rozgłośni w Internecie nadaje w tej samej jakości jak rozgłośnie DAB. Dzisiaj dużo amplitunerów ma wifi i odbiera radio przez internet. Nie chcę już pisać o telefonach komórkowych. Jeżeli przeciwstawię ilość dostępnych rozgłośni w DAB i w sieci to DAB pozostaje radiem dla ludzi na zapomodze.

Tak samo wygląda sytuacja z nawigacją do samochodów, kogo na to stać, ten wykupuje ofertę premium jak V-Traffic od Mediamobile albo Nokia Here. Inni będą korzystali z publicznych informacji o korkach. W RDS pozostaje dla TMC ok. 60 bitów na sekundę, w TPEG jest 16 kb/s. V-Traffic i Mediamobile korzystają z niemieckiego DAB i wysyłają wyłącznie dodatkowe informacje do klientów przez internet.
eter pisze:Właśnie tych prostych i przejrzystych informacji brakuje na tym i innych forach.
Polskie Radio nie powinno podawać żadnych parametrów. DAB nie wymaga żadnych informacji nt. mocy albo częstotliwości. Włączmy radio, odbiornik przeszuka pasmo i wyświetli nazwy odebranych rozgłośni.

Tutaj na forum mamy do czynienia z nietypowymi słuchaczami, którzy sami mogą wyczytać zawartość multipleksu. Zamówienie publiczne na DAB jest dostępne w sieci. Zawartość ustala PR. Wystarczy skorzystać z dobrego odbiornika USB do komputera i wyczytać zawartość.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: antypyra »

Polskie Radio nie powinno podawać żadnych parametrów. DAB nie wymaga żadnych informacji nt. mocy albo częstotliwości. Włączmy radio, odbiornik przeszuka pasmo i wyświetli nazwy odebranych rozgłośni.
Aha, nie powinno podawać parametrów. Nie liczysz się z tym, że ja np. słyszę dobrze i mnie nie oszukają co do np. bitrate? Nie liczysz się z tym, że odbiorniki to wyswietlają, tj. bitrate i błędy.

edit/ Post moderowano. Proszę o zachowanie kultury wypowiedzi!
Ostatnio zmieniony 5 listopada 2013, o 20:17 przez antypyra, łącznie zmieniany 1 raz.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: adac »

@ antypyra:
Coś w temacie tej 2-ki bo stale poruszasz ten temat. Od razu powiem: nie oceniam i nie słucham, nie o to mi teraz chodzi.
Słuchalność tego radia wynosi 0,4% i ma ono swoich stałych zwolenników. To dobrze.
Ja z kolei poproszę o umieszczenie w ogólnopolskim multipleksie pewnej stacji internetowej (house &dance), bo mi się podoba. Zakładam że znajdzie się 0,5% słuchaczy którym też to się spodoba i będziemy tak sobie słuchać ogólnopolsko,
a pozostałe 99,5% (o ile dobrze policzyłem) sfinansuje nam to przez abonament.
Ja z kolei sfinasuję ci tą 2-kę i będzie ok. Tak też może wyglądać radiofonia publiczna.

I tradycyjnie zagadka: dwa pierwsze miejsca w rankingu słuchalności za ostanie 3 lata (od 2010) zajmują pewni nadawcy.
Odpowiedz, czy są to prywatni czy państwowi, szansę na trafienie masz 50%.
Miłego słuchania w międzyczasie ;)
Max van Org pisze: Polskie Radio nie powinno podawać żadnych parametrów
Więcej powiem: nikt nie powinien podawać żadnych parametrów,wszystko powinno być tajemnicą ,a wyrocznią dla słuchacza, odbiorcy, klienta powinien być Pan ze sklepu albo reklama sponsorowana. Taki jest właśnie obowiązujący model.
Misja oświatowa ? Kiedy to było ?

------------------------------
Edit\
Max van Org pisze:Zaraz, zaraz, jeżeli na AM były 2-3 rozgłośnie a na UKF-ie Polskie Radio nadaje w całym kraju 3 rozgłośnie
Ale mieliśmy pisać bez naciągania, kto to powiedział ? Na AM była dostępna ogólnopolsko tylko jedna rozgłośnia: W-wa Raszyn, druga (lokalna MW) jeżeli ktoś mieszkał do 20 km od nadajnika. 3-cia to było Radio Luxembourg, ale to chyba nie od Krrtv.
antypyra pisze: Dyskutujemy nt. muxa Polskiego Radia i nie mieszaj do tego słuchalności na poziomie 0,5 %
Ale ja piszę ogólnopolskiej rozgłośni PR Program 2. Sprawdź rankingi.
Uważasz że po cyfryzacji to się podniesie ? Będzie konkurencja stacji gadanych w mono..
Ostatnio zmieniony 5 listopada 2013, o 20:46 przez adac, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: Max van Org »

antypyra pisze:Musisz być szwabem.
Nie miałem zgrywać greka, teraz jestem szwabem. Jesteś wspaniały w szufladkowaniu ludzi! Gratuluje! Dla menadżerów też miałeś własne słowo, nie chce mi się przeszukiwać forum, może udałoby mi się stworzyć leksykon obelg antypyry.
antypyra pisze: Zależy, co nadają. Jeśli g... oprawione w zloty papierek, to nie jest postęp.
Ja nie oceniam treści, ja mam pilota w ręce. To jest najlepsza ocena.
antypyra pisze:
Ile rozgłośni powinno nadawać PR jest tematem do dyskusji. Dania ma tyle mieszkańców jak woj. Mazowieckie. Oni płacą abonament w wysokości prawie 100 zł/miesiąc
Co za demagogia? A ile zarabia się z Danii, a ile w Polsce?
Nie musisz porównywać z Danią, porównaj z Czechami:
Dania: DAB 10 rozgłośni DR, abonament 100 zł
Czechy: DAB 7 rozgłośni ČRo + 1 na UKF-ie, abonament 21,85 zł
Polska: DAB 8 rozgłośni PR, abonament 18,65 zł

Polska ma zostawać zawsze w tyle, bo niektórzy rodacy chcą powrócić do średniowiecza i zmusić żeby reszta tak samo żyła. Najlepiej zmusić wszystkich do słuchania Dwójki! Wszystkie inne subkultury obrażasz na forach. Każda inna rozgłośnia przyciągnie więcej słuchaczy!
antypyra pisze: A może już trzeba zredukować ofertę, dając jakość dźwięku, a nie ilość tworzonych naprędce stacji jako czołową wizytówkę DrAB-a?
A może lepiej wyrzucić Dwójkę z DAB-u. Český rozhlas pozbył się Vltavy z DAB-u.
http://www.tdab.cz/index.php/dab/aktualni-situace-v-cr

Wiem że chcesz, żeby PR popełniło wszystkie błędy, które popełniono na zachodzie. Dlatego stawiasz na PR Dwójkę, którą nawet przed alokacją częstotliwości PR przyciągała 0,5 - 0,6 % słuchaczy. Tu nie chodzi nawet o wszystkich mieszkańców kraju a tylko o słuchaczy. Ty chcesz większą przepływność i mniej programów żeby nikt nie kupił odbiorniki DAB. Cały czas opisujesz na wielu forach jak okropny jest DAB. Mógłbyś przedstawić twoją opinię przed uruchomieniem DAB-u, podczas testów i teraz? Jeżeli sobie dobrze kojarzę nie uległa ona zmianie. Cały czas byłeś przeciwko DAB. Wpierw nawoływałeś do 144 kbps, w niektórych postach chciałeś jeszcze więcej. Obojętnie co Polskie Radio zrobi, twoja opinia nie ulegnie zmianie. Zawsze będziesz na nie.
antypyra pisze:
Polskie Radio nie powinno podawać żadnych parametrów.
Aha, nie powinno podawać parametrów. Nie liczysz się z tym, że ja np. słyszę dobrze i mnie nie oszukają co do np. bitrate? Nie liczysz się z tym, że odbiorniki to wyswietlają, tj. bitrate i błędy.
Wystarczy odbiornik DAB do komputeru, żeby sprawdzić parametry. Wielokrotnie opisywałem możliwość wyczytania parametrów takich jak Ensemble Info (Nazwa, ID, kanał, częstotliwość, liczba serwisów, wykorzystane CU i wolne CU), Service Info każdej rozgłośni i usługi jak TPEG (Nazwa stacji która i długa, ID, PTY, język, ECC, kraj, liczba usług, Subchannel-DI, codec, CU, protection level i związane ze serwisem aplikacje).
Na temat DAB-Player odnosiłeś się z pogardą. On wyświetla jak wysoka jest przepływność każdego kanału. Możliwości jest wiele, można wyczytać samemu, jeżeli komuś zależy.
adac pisze:Nie odpowiedziałeś na zagadkę. Czyli piszesz a nie wiesz jak to naprawdę wygląda. Albo uważasz że Twoje 0,5% jest ważniejsze od mojego 0,5 %.
PS. piszę z zupełnie innych pobudek ideowych niż MvO. :)
On to dokładnie wie. Ta dyskusja powtarza się od miesięcy. Jeżeli na jakimś forum ktoś zapyta o DAB, to antypyra wylewa całą pogardę w licznych wypowiedziach. Również nie przedstawia źródeł. Nie odpowiada na pytania i obraża innych. Ostatnio winę ponoszą „kręgi”, przedtem czepiał się menadżerów. Na radiopolska.pl wpisywałem wieści nt. DAB z różnych państw. Otrzymywałem odpowiedzi obrażające mieszkańców tych państw albo stosowane w moim kierunku. Najlepszym zarzutem było, że mi płacą za propagandę pro DAB, nawet jeżeli przedstawiałem strony internetowe zajmujące się krytycznie radiem cyfrowym. Dodatkowo wykorzystuje on w swoich wypowiedziach subliminalnie obelgi z podkładem rasistowskim. Przykłady podałem powyżej. To jest język nienawiści.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: Jarosław Bałuka »

Szanowni, dyskusja odbiegła od tematu wątku, w wypowiedziach pojawiają się również akcenty rozbieżne z Regulaminem forum. W przypadku stwierdzenia wypowiedzi niezgodnych z zasadami naszego forum, proszę o oznaczanie postów do moderacji co umożliwi nam szybką reakcję.

Zablokowany