Lista odbiorników/Tunerów DAB+

odbiorniki i zagadnienia związane z odbiorem
pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: Lista odbiorników/Tunerów DAB+

Post autor: pawelll »

Nabyłem Denon DRA-F109DAB+. Trudno powiedzieć jak gra na DAB bo na razie we Wrocławiu cisza.

$tanny
Posty: 50
Rejestracja: 3 października 2013, o 09:39

Re: Lista odbiorników/Tunerów DAB+

Post autor: $tanny »

gdyby ktoś trafił na taki wynalazek to też działa - posiadam więc wiem ;) :
Sailor SA-10 DAB-Radio Adapter DAB+, UKW

Awatar użytkownika
Qbic
Posty: 49
Rejestracja: 19 października 2011, o 14:37
Miejscowość: __
Odbiornik: Di-Way
Instalacja antenowa: ATX-91
12 elementowa VHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź - Zygry, Wzgórze Radary

Re: Lista odbiorników/Tunerów DAB+

Post autor: Qbic »

Witam
chciałem zapytać czy są takie urządzenie (tunery) które przystosują "stare" radia do odbioru radia cyfrowego?

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Lista odbiorników/Tunerów DAB+

Post autor: belzebiusz »

Każde stare radio FM można przystosować na 2 sposoby, ale i tak trzeba zakupić nowy odbiornik DAB+, a następnie:
- należy zakupić transmiter FM i podłączyć go do wyjścia audio nowego odbiornika DAB+ (ta metoda zadziała na każdym radiu FM),
- jeśli stare radio/wieża FM ma wejście audio można je połączyć z wyjściem audio nowego odbiornika DAB+ odpowiednim kablem (cinch).
Ostatnio zmieniony 9 października 2013, o 15:31 przez belzebiusz, łącznie zmieniany 1 raz.

qwerty.am
Posty: 50
Rejestracja: 17 lipca 2012, o 17:12
Instalacja antenowa: antena ferrytowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: RCN Solec Kujawski (AM)

Re: Lista odbiorników/Tunerów DAB+

Post autor: qwerty.am »

Skoro piszesz o tunerze, to po co chcesz dokładać dodatkowy klocek do zestawu audio? Nie lepiej kupić od razu tuner DAB+ (oczywiście wtedy, gdy będzie to sensowne pod względem jakości technicznej)? Jeśli chodzi o odbiorniki samochodowe, to w Wielkiej Brytanii są tzw. car adapters (odbiorniki DAB z małym nadajnikiem UKF-FM), tak więc pojawienie się na naszym rynku takich urządzeń dostosowanych do DAB+ to kwestia czasu.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Lista odbiorników/Tunerów DAB+

Post autor: belzebiusz »

Kolega się pytał to podałem jakie są opcje. Owszem, jest to syzyfowa praca, ale jak ktoś ma np. porządną wieżę to raczej nie zastąpi jej kuchennym radyjkiem DAB+, najczęściej posiadającym jeden głośnik (mono). Wystarczy mu tylko odbiornik przekazujący dalej sygnał do wieży. Nie ma innej opcji, aby zachować stary odbiornik.

qwerty.am
Posty: 50
Rejestracja: 17 lipca 2012, o 17:12
Instalacja antenowa: antena ferrytowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: RCN Solec Kujawski (AM)

Re: Lista odbiorników/Tunerów DAB+

Post autor: qwerty.am »

Mój post w całości odnosi się do wypowiedzi kolegi @Qbic, po prostu obaj napisaliśmy w tym samym czasie :)

Awatar użytkownika
mejson
Posty: 60
Rejestracja: 20 lutego 2013, o 23:26
Odbiornik: Panasonic TV do DVB-T,
Dual DAB do DAB+
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa na dachu 4 piętrowego budynku
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN

Re: Lista odbiorników/Tunerów DAB+

Post autor: mejson »

Póki co, to wybór i ceny odbiorników DAB+ są marne. Kilkaset zł za kuchenne radyjko to zdecydowanie przesada.
Gdyby nie Allegro, to dostęp do DAB+ byłby zdecydowanie za drogi.
Podejrzewam, że oferta musi "zmądrzeć", tak samo zresztą jak potencjalni odbiorcy, którzy skuszeni marketingiem wokół "cudownego" DAB+, będą na początku łatwo łapali się na lep drogich ofert.

Czekam na powszechną ofertę odbiorniczków przenośnych za kilkadziesiąt zł i tunerów do zestawów stereo za kilkaset.

No i czekam na doszlifowanie jakości emisji DAB+, takie jak zwiększenie bitrate i optymalizację przesyłu danych dźwiękowych w ramach dostępnej przepustowości...

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Lista odbiorników/Tunerów DAB+

Post autor: antypyra »

To ostatnie to warunek, by się poważnie tym zajmować.
Uważam, że jednak sto kilkadziesiąt złotych za przenośny odbiornik DAB/UKF nie jest zbyt wygórowaną ceną. Jak do tej odbiorniki analogowe UKF poniżej 100 zł to szajs, który słabnie za rogatkami miasta, słabszych stacji w ogóle nie odbiera.

Awatar użytkownika
mejson
Posty: 60
Rejestracja: 20 lutego 2013, o 23:26
Odbiornik: Panasonic TV do DVB-T,
Dual DAB do DAB+
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa na dachu 4 piętrowego budynku
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN

Re: Lista odbiorników/Tunerów DAB+

Post autor: mejson »

Dual DAB 4 kosztuje 199 zł, na Allegro jakieś powystawowe egzemplarze po 99, to da się jeszcze wytrzymać, ale większość modeli z DAB+ jest dużo droższa, nawet głupie radio-budziki.
Tyle nie kosztują boomboxy z CD i FM...

adgjm
Posty: 19
Rejestracja: 9 listopada 2009, o 15:42
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Śrem / RTCN Jemiołów

Re: Lista odbiorników/Tunerów DAB+

Post autor: adgjm »

Dzisiaj kuchenne radio zaczęło mi szwankować więc będę musiał kupić nowe.Mieszkam w Wielkopolsce,więc u nas niema jeszcze DAB+ ale jak mam kupować nowe radio to niech już będzie miało możliwość odbioru cyfrowego.Chciałem kupić Dual DAB 4 ale w oko wpadło mi radio Sony XDR-S60DBP - strona Sony.Nigdy nie miałem radia Sony więc mam pytanie
Czy radia Sony dobrze odbierają FM ?
Czy Sony będzie lepszym wyborem niż Dual?
Głównie chodzi mi o to które radio będzie lepiej odbierać FM.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Lista odbiorników/Tunerów DAB+

Post autor: antypyra »

Radia Sony na FM? To wszystko zależy od modelu odbiornika, ale generalnie w przypadku przenośnego radia analogowego bez DAB wole Degena 1103 lub Tecsuna PL 390. Radio Dual 4 jest superczułe na DAB. Może któryś Sangean z DAB i FM?

adgjm
Posty: 19
Rejestracja: 9 listopada 2009, o 15:42
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Śrem / RTCN Jemiołów

Re: Lista odbiorników/Tunerów DAB+

Post autor: adgjm »

To może Sangean DPR 69 Plus ?

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Lista odbiorników/Tunerów DAB+

Post autor: antypyra »

Nie znam tego odbiornika. Nie ma on nagrywania na kartę pamięci SD.

doman

Re: Lista odbiorników/Tunerów DAB+

Post autor: doman »

Wie ktoś coś o Denver DAB-43? Hybryda. Na allegro są po 99 zł (http://[nie podajemy linków do serwisów aukcyjnych]/przenosne-radio-cyfro ... 96226.html). Chińszczyzna pod duńską marką, ale czy to dobra okazja?

Awatar użytkownika
Robertus
Posty: 205
Rejestracja: 12 maja 2012, o 13:43

Re: Lista odbiorników/Tunerów DAB+

Post autor: Robertus »

Dodaję do „listy” odbiornik przenośny TechniSat DigitRadio 210.

link do informacji na stronie producenta: ftp://tsdownload:JP7g5hVD@ftp1.technisa ... dio210.pdf

Sprzęt zakupiłem w jednym z dużych marketów sieciowych ze sprzętem (199,00 PLN).
Dalej zamieszczam kilka spostrzeżeń na temat tego odbiornika, wynikających z jego dotychczasowego użytkowania. Oczywiście jest to moja subiektywna opinia. Wziąłem pod uwagę, że jest to prosty odbiornik przenośny i nie można go oceniać przez pryzmat "audiofilskiego ucha". Korzystałem z sygnału DAB+ emitowanego z nadajnika warszawskiego. Wersja softu odbiornika: „dab-mmi-FS2052-0000-0533_V5.0.0.4849-1A9”.

Zasilanie odbiornika możliwe ze znajdującego się w komplecie impulsowego zasilacza sieciowego (6V, 500mA) lub z baterii (4 ogniwa AA). Zasilacz po dłuższej eksploatacji był tylko delikatnie letni.
Odbiornik posiada jeden głośnik (średnica ok. 70mm), emitowany dźwięk jest czysty bez zniekształceń, nie drażni „ucha”. Nie zauważyłem różnicy poziomu głośności pomiędzy odbiorem tego samego programu w FM i DAB+. Regulacja głośności potencjometrem. Wyjście słuchawkowe jest stereofoniczne.
Odbiornik wyposażony w antenę teleskopową o maksymalnej długości ok. 58 cm. Czułość odbiornika jest dobra. Na „nowym” Mokotowie możliwy był odbiór z całkowicie złożoną anteną, przy maksymalnych lub prawie maksymalnych wskazaniach poziomu sygnału i wskazaniach błędów sygnału na poziomie od 0 do 2.
Wyświetlacz alfanumeryczny (dot matrix) posiadający dwie linie po szesnaście znaków, dobrze czytelny, podświetlany światłem koloru białego. W przypadku zasilania sieciowego podświetlanie jest ciągłe, w przypadku zasilania bateryjnego podświetlanie wygaszane jest po kilku sekundach od naciśnięcia dowolnego przycisku.
Menu odbiornika jest dość proste (dostępne języki: angielski, francuski, niemiecki, włoski). Możliwość zapamiętania do 8 stacji w każdym z trybów (DAB i FM),
Design (oczywiście rzecz gustu) prosty, przejrzysty, funkcjonalny, osłona głośnika w postaci siateczki metalowej, ogólnie wykonanie odbiornika estetyczne.

Zauważone niedogodności (uwagi):
- brak większości polskich znaków w tekście prezentowanym na wyświetlaczu (np. RadioText), prawidłowo wyświetlane jest tylko „ó” (np. zamiast „ą” wystepuje pole puste, pozostałe znaki - prezentowany jest znak bez kreski/ogonka),
- będąca w komplecie instrukcja obsługi jest tylko w j. niemieckim (zgodnie z przepisami do sprzętu sprzedawanego na rynku polskim powinna być dołączona także instrukcja w j. polskim); także na stronach producenta dostępna jest instrukcja tylko w języku niemieckim,
- na polskiej stronie producenta brak jest w ofercie tego modelu radioodbiornika; jest on wymieniony tylko na stronach dotyczących rynków: niemieckiego, czeskiego, austriackiego, szwajcarskiego (j. niemiecki) i na stronie międzynarodowej,
- zestawienie parametrów technicznych radioodbiornika, zarówno w dołączonej instrukcji obsługi jak i na stronach producenta, jest dość skromne,
- w zakresie design-u, brak na odbiorniku umieszczenia logo „DAB/DAB+” (informacja o DAB/DAB+ zamieszczona jest tylko na tabliczce znamionowej przyklejonej z tyłu odbiornika).

EDIT (26.11.2013 r.):
W zakresie wyświetlania polskich znaków w trybie DAB sytuacja jest jednak nieco bardziej skomplikowana. Wygląda na to, że oprócz "ó" prawidłowo wyświetlane są jeszcze znaki: "ś", "ć", "ń". Z tym, że w wyrazie "rozmaitości" zamiast "ś" pojawia się "s".
Zamiast "ą" wyświetlane jest "a". Zamiast znaków: "ę", "ł", "ż" pojawiają się puste miejsca. Zauwazyłem jeden wyjątek w zakresie tego zbioru znaków, w wyrazie "Popołudnie" zamiast "ł" pojawia się "l".

markinn

Re: Lista odbiorników/Tunerów DAB+

Post autor: markinn »

Witam,

do listy działających odbiorników dorzucam Medion MD86186.
Taki mały, drewniany klocek typu kuchennego.

W specyfikacji nie ma nic o DAB+, ale okazało się że działa.
Przy okazji ma wifi (radia internetowe), obsługuje UPNP i odtwarza MP3 z USB.
Ostatnia cena była 299PLN.

Niestety - czułość w zakresie DAB jest słaba (czy za słaby nadajnik?). FM odbiera bez problemów. 15km od centrum Wa-Wy, na wbudowanej antenie zero sygnału, dopiero jak podłączyłem do dużej-zbiorczej.
No i oczywiście nie ma polskich znaków :-(

Pozdrawiam,
markinn

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Lista odbiorników/Tunerów DAB+

Post autor: antypyra »

Piętnaście kilometrów od Warszawy powinien grzać jak się patrzy. Dual4 grał mi 60 km od Warszawy bez problemu i to na teleskopie.

K.Nalazek
Posty: 1
Rejestracja: 21 stycznia 2014, o 10:11
Odbiornik: PURE SENSIA
Instalacja antenowa: wbudowana
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN

Re: Lista odbiorników/Tunerów DAB+

Post autor: K.Nalazek »

Odnośnie polskich znaków, nie zawsze jest tak że brak polskich znaków jest winą odbiornika.
Np.:
Poranne Rozmaitosci
Polskie Radio S.A.

Jest poprawnie wyświetlaną nazwą, gdyż nie wszystkie audycje mają poprawne nazewnictwo jeszcze przed wysłaniem na nadajnik.

Obecnie nadal trwają prace, i chwile to trwa zanim wszystko się dogra.

Czasem polskie znaki nie są poprawnie wyświetlane na niektórych odbiornikach jak Pure Sensia, gdy krótka nazwa programu posiada polskie znaki np: PR Trójka, i druga część wiadomości - część długa(dynamiczna) jest źle dekodowana.

JanKam

Re: Lista odbiorników/Tunerów DAB+

Post autor: JanKam »

Dodaję do listy REVO Axis S3.

Sprawuje się bardzo dobrze. Wspiera DAB SLIDESHOW. Najlepiej działa to na Radiu RYTM bo faktycznie coś tam nadają. Pozostałe stacje wyświetlają na przemian LOGO stacji lub obrazek "DAB". Trochę czwórka jeszcze wysyła grafiki.

Jak na rozmiar głośnika w radiu gra bardzo bardzo dobrze.

Link do producenta http://revo.co.uk/shop/axis-x3/

Pozdrawiam

Janusz

Zablokowany