Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Piotr.C

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: Piotr.C »

naziemna_ntrc pisze:Np. KRRiT w niektórych swoich oficjalnych dokumentach używała skrótu MUX 8 w kontekście multipleksu w paśmie VHF.
A podrzucisz jakiś link ?

Bo trochę przeglądałem i też nie znalazłem. Tak sobie pomyślałem, że to chyba tylko SatKurier wymyślił MUX8 tak jak niby logo NTC i usilnie go lansuje. A raczej będzie to trochę dziwne, żeby kolejny multipleks miał numer 8, a nie np. 5 :)

Awatar użytkownika
Robertus
Posty: 205
Rejestracja: 12 maja 2012, o 13:43

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: Robertus »

@naziemna_ntrc:
Spotkałem się z tym, że KRRiT odwołuje się do multipleksu w paśmie VHF jako do MUX-7. Przykładem tego jest dokument: Stanowisko Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z dnia 19 czerwca 2012 roku w sprawie nadania programom i usługom w strumieniu DVB-T obowiązujących w Polsce numerów identyfikacyjnych ONID, NID, TSID, SID i LCN (Tabela nr 2).

link:
http://www.krrit.gov.pl/Data/Files/_pub ... numery.doc

EDIT: Próbowałem poprawić hiperłącze linku ale nic z tego nie wyszło.
EDIT: Udało się.
Ostatnio zmieniony 9 grudnia 2013, o 21:24 przez Robertus, łącznie zmieniany 6 razy.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: belzebiusz »

Sprawa jest prosta - MUXy w paśmie UHF: 1-7 (7 to dywidenda 800 MHz), MUX w paśmie VHF: 8.

naziemna-ntrc
Posty: 707
Rejestracja: 16 grudnia 2013, o 11:58

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: naziemna-ntrc »

Piotr.C pisze:A podrzucisz jakiś link ?
Poszukaj we sprawozdaniu i informacji KRRiT za 2012 rok.
Piotr.C pisze:Tak sobie pomyślałem, że to chyba tylko SatKurier wymyślił MUX8 tak jak niby logo NTC i usilnie go lansuje.
Co do logo, to faktycznie, sami je wymyślili i dodatkowo zastrzegli jako znak towarowy.

Awatar użytkownika
Robertus
Posty: 205
Rejestracja: 12 maja 2012, o 13:43

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: Robertus »

Na str. 70 przytoczonego przez kolegę „naziemna_ntrc” dokumentu KRRiT, zatytułowanego „Informacja o podstawowych problemach radiofonii i telewizji w 2012 roku”, widnieje zapis: „ … ośmiu multipleksów (sieci) ogólnokrajowych dla potrzeb naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T (siedem w paśmie IV i V i jeden w paśmie III)” i dalej jest zapis: „ … do budowy MUX 7 kanały 61 69 (zakres częstotliwości 790-862 MHz). Z MUX 7 musiano jednak zrezygnować dla potrzeb tzw. pierwszej dywidendy cyfrowej (DD1)”.
link: http://www.krrit.gov.pl/Data/Files/_pub ... t_2013.pdf

Natomiast w przytoczonym przeze mnie dokumencie: „Stanowisko Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z dnia 19 czerwca 2012 roku w sprawie nadania programom i usługom w strumieniu DVB-T obowiązujących w Polsce numerów identyfikacyjnych ONID, NID, TSID, SID i LCN”, podpisanym także przez Przewodniczącego KRRiT, w kolumnie „Nazwa multipleksu” tabeli 2 widnieje zapis: „MUX7 (w Paśmie III)”.

Jak widać sama KRRiT wydaje dokumenty zawierające sprzeczne treści. Dla mnie jednak „Stanowisko KRRiT ..” jest wyżej w hierarchii niż „Informacja o ...”. Dla niektórych osób hierarchia tych dokumentów jest kwestią otwartą. Oczywiście możemy także mieć do czynienia z błędem zaistniałym w jednym z przytoczonych dokumentów.

Należy mieć także na uwadze, że z zasobów dywidendy cyfrowej (tzw. pierwszej) nie powstanie już multipleks telewizyjny.

W żadnym oficjalnym dokumencie nie ma jednak mowy o multipleksie nazwanym „MUX-8”.

W świetle powyższego sprawy nie zawsze są tak „proste” jak podaje to kolega „belzebiusz”.

rotalplus
Posty: 1147
Rejestracja: 4 sierpnia 2010, o 17:22
Odbiornik: WIWA HD-90
Instalacja antenowa: antena siatkowa 6-7 m nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN SIEDLCE/ŁOSICE

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: rotalplus »

A czy ma to jakiekolwiek ZNACZENIE jak się identyfikuje?
Również dobrze mógłby sie nazywać MUX-1500100900 albo MUX-****###

Zajmujecie się bredniami

tajemnicapanstwowa
Posty: 158
Rejestracja: 14 października 2010, o 01:02
Odbiornik: LG M2352D-PZ

Pinnacle 340e hybrid + DVB Viewer
Instalacja antenowa: tzw. "patyk" magnetyczny 15cm
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczecin/Kolowo

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: tajemnicapanstwowa »

naziemna_ntrc pisze:
adac pisze:Nic nie zrozumiałeś, chodzi o tego który przyszedł do E. pożalić się i spytać czy nie ma jakiegoś miejsca do nadawania i czy w ogóle coś da się zrobić.
Nie założyłem, że może Ci chodzić o teorię spiskową. :)
Zauważ, że najwięksi polscy nadawcy wyrazili zainteresowanie tym multipleksem, więc ciężko jest wydedukować któż to taki mógłby być.
Tym bardziej, że zainteresowanie wyraziły spółki o różnym charakterze.
Jedni chcą być operatorem jak np. Emitel, ITI Neovision, BCAST, Rdf2, INFO-TV-FM i bodaj Uplink, a inni chcą być na tym multipleksie po prostu dostępni.

Czemu sądzę, że ITI nie chce dać żadnego kanału, a być operatorem? Bo jeżeli by tak było, to wystąpiliby jako TVN. Jako ITI Neovision są nadawcą tylko jednego kanału - nSport, już nawet od kilku lat religia.tv jest wydzieloną podrzędnie spółką. Chyba nikt nie ma wątpliwości, że chęć umieszczenia nSportu w NTC to raczej w obecnym układzie medialnym w Polsce totalne S-F

Patrząc realnie - po za Emitelem na dzień dzisiejszy ŻADEN inny podmiot (po przejęciu infrastruktury po INFO-TV-FM) nie jest w stanie być sensownym operatorem multipleksu. I muszą mieć chętnych na kanały skoro zgłosili zainteresowanie, a niekoniecznie muszą być to nadawcy, którzy uczestniczyki w tych konsultacjach.

Patrząc za to na to kto się zgłosił z nadawców zadziwia mnie "odwaga" niektórych nadawców i wiara we własny biznes.

Winnicki? Który dopiero co wystartował ze swoim kanałem na satelicie w nawet niepełnym SD i jedyne co potrafi robić to szum wokół stacji, na której logo nie da się patrzeć?

ZPR z kolejną stacją muzyczną?

Pressmedial to mała lokalna redakcja z Lubina - po co pchać się lokalnej stacji (redagują też portal tego miasta, trochę żenująco wygląda banner na górze strony mieniącej się główną stroną miasta). Nie lepiej wzorem NTL Radomsko itp. iść w multipleks lokalny? Czasem nie rozumiem po co się porywać na tak wielkie projekty.

Telestar to nadawca iTV - nic lepszego niż ZPR i Winnicki nie zaproponują, no chyba, że wzorem z UK będą nadawać 3 kanały na jednym slocie (tam w jednym przypadku nawet mają chyba 1h wolnej przestrzeni) w różnych przedziałach czasowych - iTV, EZO TV, HOT TV - sukces propagandowy nowego multipleksu gotowy.

Na tle takich "zainteresowanych" nadawców TVR wydaje się być wręcz faworytem do ew. objęcia miejsca.

Z dwojga złego wolałbym już chyba coś od TVP, nawet niech to będzie Dokument, ale przynajmniej coś co ma treść, a nie teledyski i wróżki 24h.

A co w przypadku kodowania?
Wielkim wygranym może być CP - dwa różne systemy kodowania nie będą miały sensu choćby z praktycznego punktu widzenia - nikt nie kupowałby 2 dekoderów (ew. dekodera i modułu) żeby mieć dodatkowe 16 kanałów za łączną cenę tańszych pakietów satelitarnych... Prędzej czy później musiałaby nastąpić ew. wymiana kodowania (w przypadku 2 różnych systemów) lub nawet wykorzystanie ich sprzętu tudzież takiego samego systemu kodowania, który już ma CP.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: adac »

Cześć @tajemnica ! Cieszę się się że znowu wpadłeś. :)
Muszę przeczytać ostatnie posty zanim wylecą bo wreszcie ktoś napisał coś sensownego.

loker

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: loker »

Coś tam o MUX-8 ostatnio na forum się przewinęło, a jak dobrze pamiętam, to w kolejce do zagospodarowania są:
MUX-4 (rozszerzenie zasięgu)
MUX-5
MUX-6
MUX-7

Telewizja Trwam kłóci się jak zwykle o miejsce w MUX-1, mówi o dyskryminacji... A ja się pytam kiedy mogę liczyć na jakiś konkurs na miejsca w pozostałych MUXach? Zasadniczo smog analog został zabity, więc częstotliwości są!

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: belzebiusz »

MUX-4 - rozszerzenie zasięgu zależy tylko od chęci Cyfrowego Polsatu
MUX-5 - do konferencji WRC 2015 brak decyzji
MUX-6 - do konferencji WRC 2015 brak decyzji
MUX-7 - dywidenda cyfrowa pasma 800 MHz (nie dla DVB-T)
MUX-8 - MUX w paśmie VHF, najwcześniej pod koniec przyszłego roku, ale szczerze w to wątpię

loker

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: loker »

No wcześniej o tej konferencji nie słyszałem. Czyli wyszło, ze 2-3 czasem 4, góra 7 programów w analogu zamieniono na 1 lub 3 lub 4 multipleksy... Troszkę szkoda...

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: JaroslawMroczkowski »

@belzebiusz Jaki przepis mówi o tym, że administracja ma czekać na WRC-15 z rozdysponowaniem częstotliwości po smoku analogu?

Konieczność ewentualnego wydzielenia częstotliwości na potrzeby drugiej dywidendy cyfrowej w przyszłości nie oznacza, że nie można tych częstotliwości wykorzystywać obecnie. Przynajmniej ja nie znam takiego zakazu.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: belzebiusz »

Oficjalnego zakazu nie ma, ale wystarczy poczytać co do tej pory mówiło UKE i MAC, żeby wiedzieć, że do roku 2015 nie będzie żadnej decyzji.

Artek Ł.
Posty: 665
Rejestracja: 9 sierpnia 2011, o 07:31
Odbiornik: LG 55LM860V,LG 42LS9000,tablet z dvb-t do basenu
Instalacja antenowa: antena ATX107 i jest na balkonie z Multiswitch MP-0516
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica - MX 1,2,3

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: Artek Ł. »

ale też mogą być mulltipleksy z poza planu genewskiego .
np. multipleks z tvn hd , nadawany jest od bardzo dawna . może zwiększono by zasięg tego multipleksu . przydało by się w dvb-t więcej kanałów hd .
dla kanałów hd mogli by potworzyć multipleksy o mniejszym zasięgu .
więc widać, że dużo jest możliwości rozwoju dvb-t w Polsce tylko jakoś chęci nie ma

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: adac »

Może należałoby opracować jakiś plan awaryjny na wypadek gdyby tych kanałów jednak nie zabrali :lol:

naziemna-ntrc
Posty: 707
Rejestracja: 16 grudnia 2013, o 11:58

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: naziemna-ntrc »

JaroslawMroczkowski pisze: Konieczność ewentualnego wydzielenia częstotliwości na potrzeby drugiej dywidendy cyfrowej w przyszłości nie oznacza, że nie można tych częstotliwości wykorzystywać obecnie. Przynajmniej ja nie znam takiego zakazu.
Skoro wszystko jest dostępne i można to w każdej chwili wykorzystać, to dlaczego EmiTel nie złożył wniosku o rezerwację częstotliwości przewidzianych dla MUX-5 i MUX-6, tylko zainteresował się częstotliwości w kontrowersyjnym paśmie VHF?
Jeżeli nie mylę się, to nawet obecny brak MUX-5 i MUX-6 w planie zagospodarowania częstotliwości nie jest problemem, bo wraz z wnioskiem o rezerwację częstotliwości można złożyć wniosek o ustalenie planu zagospodarowania częstotliwości.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: AdamP »

Artek Ł. pisze: np. multipleks z tvn hd , nadawany jest od bardzo dawna .
Nie pomieszałeś czegoś :?: Z tego co wiem, coś takiego było (może jeszcze jest) nadawane w ramach testu DVB-T2.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: belzebiusz »

TVN HD nadal nadaje testowo, ale od początku w DVB-T.
W DVB-T2 nadawała testowo przez kilka miesięcy TVP (główną zaletą były TVP1 HD i TVP2 HD ze stałą przepływnością 12 Mb/s).

loker

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: loker »

TVN HD jest w Warszawie cały czas w DVB-T. Przed testami DVB-T2 na kanale 29 był przez jakiś czas Polsat HD w DVB-T oczywiście.

Artek Ł.
Posty: 665
Rejestracja: 9 sierpnia 2011, o 07:31
Odbiornik: LG 55LM860V,LG 42LS9000,tablet z dvb-t do basenu
Instalacja antenowa: antena ATX107 i jest na balkonie z Multiswitch MP-0516
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica - MX 1,2,3

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: Artek Ł. »

według mnie dvb-t staje się powoli za bardzo skomplikowana w odbiorze w Polsce
bo :
- do mux 1,2,3 potrzeba jedną antenę
- do mux-a lokalnego trzeba dołożyć drugą antenę ( bo np. jest inna lokalizacja nadajnika niż dla muxów 1,2,3)
- do mux w vhf w wielu przypadkach będzie trzeba dołożyć antenę do vhf-u bo mówiono cały czas, że najlepsze są anteny kierunkowe dla mux 1,2,3.
co będzie jak powstanie jeszcze więcej muxów ? z różnych innych nadajników ?
nie wyobrażam sobie montowania 10 anten na domu .

tvn hd nadawany jest w Warszawie i nie ma widoków, żeby powiększył zasięg.

przydał by się multipleks z np. tvn hd , polsat hd itp.

przede wszystkim kolejne muxy powinny być rozsyłane przez jednego operatora lub żeby inni operatorzy multipleksów mogli rozsyłać je z obiektów nadawczych Emitel,a

Zablokowany