DVB-T czy DVB-T2 ?

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: lustracja »

Jarosław Bałuka pisze:
lustracja pisze: W Rosji też podejmowali decyzje gdy standard nie istniał. I zmieli decyzję w trakcie realizacji DVB-T na DVB-T2.
Nieprawda. W Rosji podjęto decyzję o przejściu na T2 w czasie, gdy urządzenia nadawcze i odbiorcze dla tego standardu były już powszechnie dostępne.
Ależ prawda.
Łatwo zarzucać nie czytając dokładnie.
Ja to samo piszę.
Podjęli decyzję o DVB-T i gdy standard DVB-T2 był możliwy do realizacji zmienili plany na wdrożenie DVB-T2.

My mogliśmy to samo zrobić, gdy nowy standard stał się dostępny, i prędzej czy później zrobimy. Być może część nowych MUX już będzie DVB-T2 i może nawet kodowane. Bo komercyjni tak będą chcieli.

Zgodzę się nie mamy "noża na gardle" bo i nie ma wielu nadawców chętnych na FTA.

Ale można by w ten sposób potencjalnie poprawić i jakość i ilość.
Jarosław Bałuka pisze:Decyzja Komisji Europejskiej o przejściu naziemnej telewizji z nadawania analogowego na nadawanie cyfrowe we wszystkich krajach członkowskich
Nie znam tego przepisu. O jaki chodzi? i o jaki termin?

rotalplus
Posty: 1147
Rejestracja: 4 sierpnia 2010, o 17:22
Odbiornik: WIWA HD-90
Instalacja antenowa: antena siatkowa 6-7 m nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN SIEDLCE/ŁOSICE

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: rotalplus »

naziemna-ntrc pisze:Przed zdecydowaniem się na DVB-T przeprowadzili analizę, więc to nie jest tak, że się pospieszyli. Coś tam musiało przeważyć na rzecz DVB-T.

A skąd o tym wiesz, że była analiza i że DVB-T2 odpadło?
Powód mógł być jeden - koszty. Produkcja dekodera DVB-T2 nie byłaby taka tania i xiekawe czy wogóle możliwa w superCPT

naziemna-ntrc
Posty: 707
Rejestracja: 16 grudnia 2013, o 11:58

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: naziemna-ntrc »

Z wypowiedzi prezesa spółki Info-TV-FM.

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: lustracja »

Analiza :lol: pewnie wykazała jak w większości krajów UE, ze można 2 razy sprzedać dekodery. Najpierw do DVB-T a później do DVB-T2. Rosja robiąc plany zaczęła od DVB-T i jak pojawił się DVB-T2 zmienili plany. Jednocześnie weszli w kooperację i produkują tez dekodery u siebie. To jest myślenie państwowe

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: Jarosław Bałuka »

lustracja pisze:
Jarosław Bałuka pisze:
lustracja pisze: W Rosji też podejmowali decyzje gdy standard nie istniał. I zmieli decyzję w trakcie realizacji DVB-T na DVB-T2.
Nieprawda. W Rosji podjęto decyzję o przejściu na T2 w czasie, gdy urządzenia nadawcze i odbiorcze dla tego standardu były już powszechnie dostępne.
Ależ prawda.
Łatwo zarzucać nie czytając dokładnie.
Ja to samo piszę.
Podjęli decyzję o DVB-T i gdy standard DVB-T2 był możliwy do realizacji zmienili plany na wdrożenie DVB-T2.
Decyzję o zmianie na T2 Rosjanie podjęli pod koniec 2011r. W owym czasie w Rosji DVB-T było na etapie testowania więc zmiana na T2 nie była problemem. W tym czasie naszym kraju DVB-T już mocno hulało. Wziąłeś pod uwagę konieczność wymiany ..set tysięcy odbiorników zakupionych przez Polaków? Kto miałby taką nieprzemyślaną zmianę sponsorować? Przykład T2 w Rosji jest tu po prostu chybiony.
Reasumując - na wejście w DVB-T2 pozwoliły sobie te kraje, które rozpoczynały proces cyfryzacji na przestrzeni mniej więcej ostatnich dwóch-trzech lat oraz te, w których wymusił brak pasma dla kanałów HD wynikający z użytkowania kompresji MPEG2. I to też nie na zasadzie całkowitej rewolucyjnej wymiany T na T2, a na zasadzie współistnienia obu tych standardów przez długi okres czasu potrzebny na bezproblemową migrację urządzeń końcowych. Podobnie może wydarzyć się w naszym kraju, o ile w ogóle pojawi się taka potrzeba.

naziemna-ntrc
Posty: 707
Rejestracja: 16 grudnia 2013, o 11:58

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: naziemna-ntrc »

@lustracja
Jak na razie to Ty chcesz dwa razy sprzedać dekodery. :P

rotalplus
Posty: 1147
Rejestracja: 4 sierpnia 2010, o 17:22
Odbiornik: WIWA HD-90
Instalacja antenowa: antena siatkowa 6-7 m nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN SIEDLCE/ŁOSICE

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: rotalplus »

Odpowiedź co chca zrobić być może poznamy po tym jak dostaną dla siebie MUX-8
Spodziewałbym się wtedy spełnienia scenariusza @lustracja

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: lustracja »

W Rosji to pierwszy u nich była Tatarstan w marcu 2012 a u nas pierwsze wyłączenia analogu były o ile pamiętam listopad 2012

Jeszcze w grudniu 2009 planowali DVB-T z MPEG4 a już w listopadzie 2011 roku widząc okazję zmienili decyzję i zdecydowali się wprowadzić najnowsza technologię DVB-T2.
Zmienili przy tym plany cyfryzacji, które mieli na lata 2009-2015.

Więc z tym porównaniem do Rosji to nie tak całkiem chybione.
No Poziom decyzji ich polityków jest inny=wyższy.
Jarosław Bałuka pisze:W tym czasie naszym kraju DVB-T już mocno hulało. Wziąłeś pod uwagę konieczność wymiany ..set tysięcy odbiorników zakupionych przez Polaków?

Hulało to u nas ale testami przez wiele lat.
Chyba z 10 lat testów to pewnie rekord w Europie.

Ktoś brał pod uwagę wiele milionów posiadaczy LCD z MPEG2, którzy zainwestowali w testy DVB-T MPEG2 a później dokupywali dekodery MPEG4?


Po tylu latach testów to w 2011 roku Nikt jeszcze nie zmieniał odbiorników poza entuzjastami i ci robili to już po raz drugi.
Każdy czekał co nasi wymyślą. W Warszawie dzień po wyłączeniu ludzie chodzili po sklepach kupując dekodery.

W tym samym czasie chyba od grudnia 2012 roku Emitel już prowadził testy DVB-T2 z firmą SAMSUNG.
co to oznacza?

Jarosław Bałuka pisze:o ile w ogóle pojawi się taka potrzeba.
A to oznacza, że taka potrzeba już istnieje. Tylko nie wiadomo jak będzie zrealizowana.

Jak popatrzeć na terminarz prób i wprowadzenia to jasno wynika, że zamiast testować dekadami trzeba było wprowadzić DVB-T MPEG2 a jak już się czekało to zaczekać 1-2 lata i wprowadzić DVB-T2.


naziemna-ntrc pisze:@lustracja
Jak na razie to Ty chcesz dwa razy sprzedać dekodery. :P
ty na pewno kupisz i nie ja ci sprzedam jak wynika z powyższego :lol:
Ostatnio zmieniony 28 grudnia 2013, o 00:49 przez lustracja, łącznie zmieniany 1 raz.

naziemna-ntrc
Posty: 707
Rejestracja: 16 grudnia 2013, o 11:58

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: naziemna-ntrc »

Tylko w tej batalii o DVB-T2 nie zapomnij o HEVC. No, chyba że chcesz trzy razy sprzedać dekodery. ;)

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: lustracja »

Kupisz ile ci sprzedadzą.
ja nie mam nic przeciwko postępowi.

A jakaś merytoryczna uwaga z tym HEVC?
Czy tak tylko?

naziemna-ntrc
Posty: 707
Rejestracja: 16 grudnia 2013, o 11:58

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: naziemna-ntrc »

Jeżeli co najmniej kolejne multipleksy mają być realizowane w standardzie DVB-T2, to dlaczego razem z tym standardem nie wprowadzić HEVC? Tak na oko, taki multipleks w DVB-T2 i kompresji HEVC mógłby pomieścić nawet 24 programy telewizyjne SD? ;)

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: Jarosław Bałuka »

@lustracja, niestety samą lekturą Wikipedii nie wyjaśnisz sobie uwarunkowań związanych z wdrażaniem DVB-T w naszym kraju. Dlatego przyjmij stan obecny i nie narzekaj na taki czy inny wybór, tym bardziej że lektura Twoich wypowiedzi wskazuje na góra dwumiesięczny melanż z telewizją cyfrową. Narzekać jest bardzo łatwo, w szczególności z wygodnej pozycji przed komputerem.
Lekcję o historii DVB w Rosji szybko odrobiłeś dzięki Wikipedii i wujkowi Google, teraz czas na HEVC - jak poznasz co to, tym razem pewnie szybko dojdziesz do wniosku że nie warto się spieszyć z T2 bo może być jeszcze lepiej.
A jeśli chodzi o testy T2 w Emitelu to widzę, że chyba wiesz więcej niż ja...? :-)

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: lustracja »

Jarosław Bałuka pisze:A jeśli chodzi o testy T2 w Emitelu to widzę, że chyba wiesz więcej niż ja...?
byłoby bardzo źle gdybym wiedział więcej niż Pan jeśli chodzi o testy DVB-T2.
Jeśli coś pomyliłem to chyba wypada z pozycji Emitela skorygować.

Założenie, że obserwuję telewizję cyfrową od 2 miesięcy ma jak rozumiem wykazać nie wiadomo na jakiej podstawie- bo tej brakuje- bezsensowność moich wniosków?
I wyjaśnię jest bezpodstawne.

Pana jak i wiedza Prezydenta na temat Rosji też jest oparta na Wikipedii. Wszyscy chyba ten przypadek pamiętają :)
Jeśli coś pomyliłem to można skorygować.

Siedząc przed komputerem i pracując aktywnie mam dobrą perspektywę do obserwowania.
I mała dygresja, która może nie zakończy się banem.
W Polsce są dobrzy inżynierowie i technicy ale słabi urzędnicy i politycy i niestety decyzje zapadły i trzeba z nimi żyć tak jak Pan sugeruje.
Natomiast brak jest myśli propaństwowej i pro obywatelskiej.

Ja twierdzę, że lepiej byłoby gdybyśmy wybrali jak NIEMCY albo ROSJA.
Dwaj nasi sąsiedzi o mocniejszej tradycji państwowej.
I nie wiadomo dlaczego chcemy przeprowadzać cyfryzację inaczej niż oni.


Co do szczegółów mogliśmy wejść wcześniej w cyfryzację z DVB-T MPEG2 jak Niemcy i teraz przejść na DVB-T2 niekoniecznie z HEVC ale i dlaczego nie. Albo skoro testowaliśmy rekordowo długo, bo entuzjastów u nas nie brak, to zmienić decyzję jak ROSJA i wejść z DVB-T2- też niekoniecznie z HEVC.
Wybrano źle i jako obywatel nawet z komputera mam prawo do opinii i nikt nie wie czy nie protestowałem wcześniej niż 2 miesiące temu.

Wybór typowy dla Polski.
Fascynacja jak zwykle nowinkami.
A skończyliśmy na tym że ze strony ekonomicznej zamiast skorzystać z niskich cen, z powodu większych rynków, na DVB-T MPEG2 w tamtym czasie (nawiasem mówiąc skoro udaje się troskę o kieszeń obywatela to nikt nie wspomina, że wiele osób już takie odbiorniki miała bo "kupili" nowinkę w postaci LCD i Plazma) to wybrano nowy DVB-T MPEG4.
No ale zgaduję że ktoś musiał to kupić od koncernów.
Zmiana planów na DVB-T2 pozwoliła by na uczestniczenie w nowym projekcie a nie drogim przejściowym.
Teraz niedługo to będzie sprzęt produkowany prawie dla nas co cen nie obniża bo rosnącym i dużym rynkiem będzie sprzęt do DVB-T2.

I wcale nie zdziwi mnie jak Rosja czy Niemcy będą kończyli lub implementowali DVB-T2 a my kupimy jakąś nowinkę. Z HEVC lub bez bo wyjdzie coś nowego za co my zapłacimy. No może i Włosi :lol:
I tyle na ten temat z mojej strony.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Post autor: Jarosław Bałuka »

Przykłady Niemiec i Rosji dobrałeś wyjątkowo nietrafnie. Niemcy zaczęli jeszcze w ubiegłym wieku, Rosjanie ledwie co, a skończą dopiero za 4 lata. Gdzie tu podobieństwo do naszego kraju.
Wybór MPEG2 w owym czasie przyniósłby takie skutki jak dziś obserwujemy w krajach zachodnich - mus wymiany technologii by pomieścić kanały HD. Koszt społeczny - wymiana świeżo zakupionych dekoderów na nowe.
Mylisz się uważając, że w naszym kraju są nieudolni inżynierowie i urzędnicy, a cyfryzacja została źle zaplanowana. Zresztą kto dał ci prawo do oceny? Brałeś w niej jakiś udział? Poczyniłeś cokolwiek konkretnego czy jedynym Twoim osiągnięciem jest klepanie w klawiaturę?
Zapominasz o najistotniejszym aspekcie - o społeczeństwie i koszcie jaki musi ponieść. To wszystko kosztuje, każde gospodarstwo domowe musi wydać jakąś kwotę na dekoder, ktoś musi zapłacić za nową sieć nadawczą itd itp. Zadbanie o maksymalny możliwy komfort społeczeństwa w trakcie tego typu "rewolucji" to jest propaństwowość. Cyfryzacja to nie wgranie nowego softu do komputera, jest to zupełnie innej miary przedsięwzięcie, racz to dostrzec zza biurka i swojego komputera. W tej materii nie można sobie eksperymentować bo koszty ponoszą miliony odbiorców. Chyba, że znajdziesz tyle $ aby zasponorować wszystkim sprzęt.
W mojej ocenie dokonano optymalnego wyboru drogi dla cyfryzacji jeśli chodzi o dobór dostępnych wówczas standardów i technologii. Cyfryzacja stała się faktem, dokonała się w miarę płynnie i nie zmieni tego niczyje utyskiwanie, a że takie będą to było wiadome. Nigdy wszyscy nie będą zadowoleni, znajdą się twierdzący że można było inaczej, lepej, drożej, taniej itd.
Przed nami może DVB-T2, może T3, HEVC, QHD, 8K... A za rok do tej listy pewnie dopiszemy kolejnych kilka nowych standardów i dyskusja od nowa. I tak będziemy gonić króliczka ? :-)

Tomasz Berezowski

Re:

Post autor: Tomasz Berezowski »

Ja dodam jeszcze, że taki system jak my wybrały również następujące kraje:
Estonia, Słowenia, Norwegia, Litwa, Węgry, Łotwa, Portugalia, Irlandia.
Ukraina właśnie wycofuje się z DVB-T2 MPEG-4 i wraca do DVB-T MPEG-4.
To chyba jakiś międzynarodowy spisek jest ;-)

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: belzebiusz »

A to ciekawa informacja, że Ukraina wraca z DVB-T2 do DVB-T, może jakiś link? :)
Szyfrowanie też wyłączą?

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: lustracja »

Jarosław Bałuka pisze:Przykłady Niemiec i Rosji dobrałeś wyjątkowo nietrafnie. Niemcy zaczęli jeszcze w ubiegłym wieku, Rosjanie ledwie co, a skończą dopiero za 4 lata. Gdzie tu podobieństwo do naszego kraju.
Ktoś zbija na ślepo argumenty albo nie czyta uważnie.
A kto mówił o podobieństwie?
Ja powiedziałem, że powinniśmy nauczyć się brać przykład z dużych państw i wymieniłem dużych sąsiadów.
Specjalnie wybrałem 2 duże państwa z różnymi datami wprowadzenia aby zobaczyć jak spece z Polski podejmowali decyzje i czym były uwarunkowane.

I zamiast długich testów
powinniśmy zrobić to co NIEMCY.
Szybko i dawno temu wprowadzić DVB-T MPEG2 (co też testowaliśmy)
a teraz bylibyśmy na drodze do DVB-T2. (Swoją drogą po co retoryczny chwyt o ubiegłym wieku? Nie można realnie pisać? 15 lat i nie przesadzać.)

A Skoro tego nie zrobiliśmy i od początku wieku przez ponad 10 lat prowadzono testy w Polsce trzeba było wybrać już model Rosyjski.
Rosja mając plan 2009-2015 cyfryzacji w DVB-T widząc nową technologię zmieniła plan i wybrała DVB-T2. W 2011 roku wybrali DVB-T2. W RP w grudniu 2010 roku tylko 4.2% gospodarstw domowych deklarowało korzystanie z DVB-T i też wtedy podejmowano decyzje. I można było wybrać DVB-T2.
Jarosław Bałuka pisze:Mylisz się uważając, że w naszym kraju są nieudolni inżynierowie i urzędnicy, a cyfryzacja została źle zaplanowana. Zresztą kto dał ci prawo do oceny?
Jak Pan cytuje to może uczciwie.
napisałem
lustracja pisze:W Polsce są dobrzy inżynierowie i technicy ale słabi urzędnicy i politycy. Natomiast brak jest myśli propaństwowej i pro obywatelskiej.

Jarosław Bałuka pisze:Zresztą kto dał ci prawo do oceny? Brałeś w niej jakiś udział?
Według Pana prawo do oceny mają wykonawcy?
To ciekawe.
Wykonawca ma siebie oceniać?
I co może kontrolować?
Rozumiem, że wykonawca tak by chciał..
I co oczekuje Pan, że przyzna się do błędu?
jakoś tego nie widzę....
To po co tworzy się instytucje kontrolne? choćby jak NIK.
Jarosław Bałuka pisze:W tej materii nie można sobie eksperymentować bo koszty ponoszą miliony odbiorców.
Właśnie udowodniłem powyżej, że Niemcy po używaniu od zeszłego wieku DVB-T i Rosja po decyzji przejścia od razu na DVB-T2 zrobili to racjonalnie. Jeden od dawna po cyfryzacji a drugi ma przed sobą ale najnowszą technologią. co więcej będzie brał udział w produkcji dekoderów.
Co do kosztów społecznych to uczestniczenie w technologii na dużych rynkach, ilość produkcji obniża koszty. Wybieranie nowinki i to przejściowej podwyższa koszty. Więc wybór DVB-T MPEG 4 był nieracjonalny.
Jarosław Bałuka pisze:Przed nami może DVB-T2, może T3, HEVC, QHD, 8K... A za rok do tej listy pewnie dopiszemy kolejnych kilka nowych standardów i dyskusja od nowa. I tak będziemy gonić króliczka
Technologia się zmienia to banał.
Ponadto to Chybiony i nietrafny argument używany do wprowadzenia w zamieszanie i błąd.
Wiadomo dla kogoś kto zajmuje się projektami, że chodzi o konkretny moment w czasie kiedy była podejmowana decyzja. Dziwi mnie, że ludzie pracujący przy takich projektach mogą sobie z tego nie zdawać sprawy.

Tomasz Berezowski pisze:Ja dodam jeszcze, że taki system jak my wybrały również następujące kraje: Estonia, Słowenia, Norwegia, Litwa, Węgry, Łotwa, Portugalia, Irlandia.
Jak już Pan pisze ilościowy przykład to może warto napisać kiedy tamte kraje przechodziły na DVB-T MPEG4. pozwoli to porównać jakość planowania i możliwość podejmowania decyzji.

Estonia 2007 rok
Słowenia zamknęła analog w 2010.
Norwegia zamknęła analog w 2009.
Portugalia rozpoczęła w 2009 roku
Irlandia ASO 2011.
za Wikipedią oczywiście

Poza tym to małe kraje
Estonia 1.5 ml,
Słowenia 2 ml,
Łotwa 2ml,
Litwa 4ml,
Norwegia 4ml,
Irlandia 4ml,
największe to Portugalia i Węgry po 9ml.
Wszystkie te kraje to ok 35 ml.
To nawet nie jest połowa NIEMIEC
Tym samym potwierdza Pan, że zdobycie Polski z 38 milionami mieszkańców to była gratka i gra o duży rynek dla koncernów.

A ja twierdzę że powinniśmy nie tylko nominalnie brać pod uwagę interes społeczny o czym wspomniał jeden z panów.
A w realnym interesie społecznym była nowa technologia produkowana na skalę masową w postaci DVB-T2 a nie już stara DVB-T.

Rosja 150 ml mieszkańców,
Niemcy 80 ml mieszkańców,
Wielka Brytania 65 ml mieszkańców
i Polska 38 ml mieszkańców.

W sumie 333 ml mieszkańców rynku DVB-T2

czyli 10 krotnie więcej niż wspomniany przez p. Berezowskiego rynek DVB-T MPEG4.


edit: a przecież nie wspomniałem o wielu krajach, gdzie jest używana w całości czy części lub jest planowana implementacja nowej technologia DVB-T2.
W Europie takich jak: Austria, Dania, Szwecja, Francja, Finlandia, Hiszpania, Kroacja, Białoruś, Włochy, Czarnogóra, Słowacja, Turcja, Ukraina i Czechy.


to był i będzie znacznie większy rynek i konkurencja dla sprzedawców odbiorników i stacji nadawczych.

A może chodziło o to aby nie było konkurencji i żeby wcisnąć przejściową technologię?


Tomasz Berezowski pisze:To chyba jakiś międzynarodowy spisek jest
Pan przy tym pracuje to może wiedzieć lepiej, czy spisek był czy nie.
Ostatnio zmieniony 2 stycznia 2014, o 10:28 przez lustracja, łącznie zmieniany 5 razy.

naziemna-ntrc
Posty: 707
Rejestracja: 16 grudnia 2013, o 11:58

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: naziemna-ntrc »

lustracja pisze:I zamiast długich testów
powinniśmy zrobić to co NIEMCY szybko i dawno wprowadzić DVB-T MPEG2 (co też testowaliśmy)
a teraz bylibyśmy na drodze do DVB-T2. (Swoją drogą po co retoryczny chwyt o ubiegłym wieku? A może realnie pisać o 15-20 latach i nie przesadzać.)
Tylko dlaczego błędy zauważasz dopiero teraz, a nie wtedy, kiedy te błędy popełniano? Gdzie byłeś te 4-6 lat temu?

MUX 1000
Posty: 195
Rejestracja: 10 grudnia 2011, o 14:15

Re: Re:

Post autor: MUX 1000 »

Tomasz Berezowski pisze:Ukraina właśnie wycofuje się z DVB-T2 MPEG-4 i wraca do DVB-T MPEG-4.
A skąd kolega ma takie informacje ?
Chętnie poczytam o tym.Może jakiś link.

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: lustracja »

To pewnie tylko plotki skoro brak danych. Albo pusty argument.
Oczywiście koncerny biją się o każdy rynek i jak znajdą skłonnego do słuchania to skorzystają
Tomasz Berezowski pisze:Ukraina właśnie wycofuje się z DVB-T2 MPEG-4 i wraca do DVB-T MPEG-4.
chyba nie chce pan sugerować, że to potwierdza wyższość technologii wybranej w Polsce nad DVB-T2?
w sumie co to ma potwierdzać?

Zablokowany