DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Domel28 »

W ostanich dniach było silne tropo które na pewno wpłynęło u Ciebie na odbiór stąd te skoki sygnału. Teraz się już uspokoiło więc powinno być lepiej.

pablo82
Posty: 312
Rejestracja: 29 grudnia 2008, o 11:24
Odbiornik: Tv Samsung UE32F5000 Tv Samsung LE26D450
Radio Dual DAB+14
Instalacja antenowa: Ant. EMME ESSE UNI LINE LOG 5-60 VHF UHF + rozgał. Signal R2 + 30 m kabla RG6Cu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/Kozłowiec/Radom Wacyn

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: pablo82 »

U mnie w odbiorze DVB-T ze Św. Krzyża praktycznie nic się nie zmieniło (od lipca, kiedy to ostatnio podawałem moje wyniki odbioru). Aktualnie mam tak:
Mux-1 k.30 siła 96% jakość 100%
Mux-2 k.37 siła 94% jakość 100%
Mux-3 k.47 siła 95% jakość 100%
Po 17 czerwca 2013r. miałem tak:
Mux-1 k.30 siła 99% jakość 100%
Mux-2 k.37 siła 98% jakość 100%
Mux-3 k.47 siła 96% jakość 100%
Wszędzie poziom błędów zero.

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: TLW/SZA »

No ostatnio było bardzo dobre tropo szczególnie w nocy z 13 na 14 grudnia :)
MUX1 ze Świętego Krzyża złapałem w Gliwicach :D
Co prawda jakość była marginalna,ale jednak tv zdołał dodać do listy programowej.
Liczyłem po cichu na k47 MUX3 ale nic z tego.

Co do odbioru i zakłóceń to ze Skarżyska jest znacznie bliżej do ŚK niż z Włoszczowy,a dodatkowo należy nadmienić fakt że profil terenu w stronę Skarżyska jest bardziej korzystny,a Włoszczowa po trasie ma dość spore wzniesienie w okolicy Krasocina, i 9 kW nadajnik na kominie EC w linii prostej (MUX3) ,który też swoje robi.

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: TLW/SZA »

Byłem wczoraj u znajomych we Włoszczowie,przy okazji wziąłem aparat i podczas oglądania telewizji cykłem foty jak z odbiorem DVB-T ze Świętego Krzyża.
Odbiór mają stabilny a z tego co zauważyłem to anteny we Włoszczowie są ustawione w kierunku wschodnim czyli na Święty Krzyż.
MUX1:

http://wstaw.org/h/92c15cec884/linki/

MUX2:

http://wstaw.org/h/b2626fc1bb8/linki/

MUX3:

http://wstaw.org/h/2b90fce785e/linki/


Dla porównania fotki z mojego tunera w Szczekocinach.

MUX1:

http://wstaw.org/h/7d1a65b637f/linki/

MUX2:

http://wstaw.org/h/7d3bb849261/linki/

MUX3:

http://wstaw.org/h/bc37184a6d7/linki/

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Domel28 »

Witam. Na jakiej antenie mają takie wyniki? Ze wzmacniaczem czy symetryzatorem?

Awatar użytkownika
Andrzejwk
Posty: 69
Rejestracja: 3 listopada 2013, o 23:24
Odbiornik: Veris DBH-557 + Universum FT7188 CRT 20" z 1989r
Instalacja antenowa: Stara zardzewiała "siatka" z 9 z 12 direktorami +SWA-2000/4T na 3 TV
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Andrzejwk »

Pewnie ze wzmacniaczem, u brata na zbiorczej też jest 100% było by miło gdybyś podał ulicę lub lokalizację (nie żebym się tam od razu tam przeprowadzał :D ), a u mnie jest od 88 do 100% a czasami zanika :( zwłaszcza przy mgłach.
Takie dobre wyniki były akurat przy dobrej pogodzie i braku mgły (2014-01-05).

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: TLW/SZA »

Antena to stara poczciwa siatka ze wzmacniaczem :D .
Ulica Kilińskiego,czyli centrum i gęsta zabudowa,antena nie jest zbyt wysoko,może ok 6-7 metrów nad gruntem.
Z tego co mi mówili to nigdy nie mieli problemu z odbiorem.

Awatar użytkownika
Andrzejwk
Posty: 69
Rejestracja: 3 listopada 2013, o 23:24
Odbiornik: Veris DBH-557 + Universum FT7188 CRT 20" z 1989r
Instalacja antenowa: Stara zardzewiała "siatka" z 9 z 12 direktorami +SWA-2000/4T na 3 TV
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Andrzejwk »

Witam teraz u mnie jest też od 95 do 100% i nic się nie tnie za to jak jest mgła po godzinie 20 nie da się obejrzeć prognozy na TVP1 :( MUX3,dobrze że jest TVP1 HD MUX1 ale niestety już niedługo wyłączą ciekawe jakie jeszcze będą zmiany? A o dziwo w lato jak było ciepło działało wszystko ok.

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: TLW/SZA »

Też to zauważyłem że latem odbiór był bardziej stabilny,a gdy temperatura spadła bywały skoki jakości,ale po jakimś czasie wszystko się ustabilizowało.
Puki co wszystkie MUX-y śmigają idealnie.
Poczekajmy aż temperatura spadnie jeszcze poniżej zera,będą tylko dwa warianty albo jakość się polepszy lub pogorszy.
Wszystko zależy od poprawnej synchronizacji nadajników działających w SFN-ie,wystarczy setna sekundy straty między poszczególnymi obiektami nadawczymi i jest już problem. Ale wpływ także ma profil terenu i pogoda,prawdopodobnie w te mgliste dni podczas tropo nadajnik w Dobromierzu i EC Kielce dobrze niesie sygnał i stąd te zakłócenia.
Ja akurat mam antenę tak ustawioną że Dobromierz mam zasłonięty dachem.
Tak jak wyżej zamieściłem fotki z mojego tunera sygnał wszystkich MUX-ów jest stabilny i nie widać żadnej różnicy między 100kW MUX 1 i 2,a 150kW MUX3.

telewizyjnychochlik

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: telewizyjnychochlik »

U mnie też jak na razie odbiór poprawny.Pytanie tylko na jak długo :?:

@Andrzejwk ja mam ten sam problem podczas gęstej mgły mux3 tnie jak oszalały ,a czasem sygnał całkiem zanika by po kilku minutach powrócić na 100% jakości.

Awatar użytkownika
Andrzejwk
Posty: 69
Rejestracja: 3 listopada 2013, o 23:24
Odbiornik: Veris DBH-557 + Universum FT7188 CRT 20" z 1989r
Instalacja antenowa: Stara zardzewiała "siatka" z 9 z 12 direktorami +SWA-2000/4T na 3 TV
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Andrzejwk »

Witam ponownie z Dobromierza mam antenę zasłoniętą własnym dachem blaszanym, niestety na linii antena-Święty Krzyż jest z jednej strony murowany młyn dość spory a z drugiej blaszany dach sąsiada i obawiam się że ten młyn może działać jak lustro :( .
Wiecie kiedy włączono MUX3 w Dobromierzu (i po co) ?

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Domel28 »

Jakoś w połowie czerwca włączono, a ma to zapewnić jak najlepszy odbiór kanałów TVP.

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: TLW/SZA »

Andrzejwk:czyżbyś mieszkał w okolicy ul:Młynarskiej ;)
Nadajnik w Dobromierzu jak i całą sieć SFN MUX3 na kanale 47 dla województwa Świętokrzyskiego włączono 17 czerwca 2013 roku celem zapewnienia odbioru MUX3 w całym regionie tyle teoria.
A jak praktyka to już każdy z nas sam wie.
Szkoda że niema na tym forum kogoś z okolic Kluczewska,Przedborza lub Końskich bo ciekaw jestem jak wyglądał tam odbiór analogu i testów DVB-T,bo min.dla tych gmin uruchomiono obiekt w Dobromierzu,podejrzewam że i bez tego doświetlenia sygnał ze Świętego Krzyża jest tam odbierany poprawnie,zresztą odległość jest podobna jak ze Szczekocin czy Koniecpola.
Moim skromnym zdaniem obiekt ten położony jest w złej lokalizacji bo na samej granicy województw Świętokrzyskiego i Łódzkiego,a specjalnie nikt nie będzie ustawiał lub kupował dodatkowej anteny po to aby z Dobromierza odebrać 7 kanałów MUX3 jak całą szpulę idzie odbierać ze Świętego Krzyża.

pablo82
Posty: 312
Rejestracja: 29 grudnia 2008, o 11:24
Odbiornik: Tv Samsung UE32F5000 Tv Samsung LE26D450
Radio Dual DAB+14
Instalacja antenowa: Ant. EMME ESSE UNI LINE LOG 5-60 VHF UHF + rozgał. Signal R2 + 30 m kabla RG6Cu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/Kozłowiec/Radom Wacyn

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: pablo82 »

@TLW/SZA co do odbioru w Końskich i na północnym-zachodzie woj. Świętokrzyskiego, to większość anten jest tam skierowanych na pobliski obiekt nadawczy Przysucha/Kozłowiec i raczej ludziom nie przeszkadza tam brak odbioru TVP Kielce, gdyż z Kozłowca leci TVP Łódź. Chyba, że ludzie odbierają tam tyłem "siatek" właśnie TVP Kielce z Dobromierza.

Awatar użytkownika
Andrzejwk
Posty: 69
Rejestracja: 3 listopada 2013, o 23:24
Odbiornik: Veris DBH-557 + Universum FT7188 CRT 20" z 1989r
Instalacja antenowa: Stara zardzewiała "siatka" z 9 z 12 direktorami +SWA-2000/4T na 3 TV
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Andrzejwk »

TLW/SZA pisze:Andrzejwk:czyżbyś mieszkał w okolicy ul:Młynarskiej ;)
Na Targowej pomyliłeś się tylko o kilka biurek :D .

Wczoraj wieczorem około 22:00 grzebałem na dole (zasilacz,trójnik) i nic nie dało próbowałem bez trójnika (tylko mój TV) ,z tłumikiem - dzielnik z rezystorów moc spadła a jakość nadal 92-100% i mux 3 się zacinał (zacinanie się dobrze widać na TVP KIELCE,TVP Historia,Rozrywka) nasiedziałam się i nic nie zdziałałem :( .
A dzisiaj na TVP1 MUX 3 nawet można było prognozę obejrzeć za oknem jest 6'C i nie widać mgieł (bo jest duży wiatr :) )może to dla tego.
Ciekawe jak było by na antenie kierunkowej Yagi-Uda 13 element-owej bo gdzieś taka się poniewierała (chociaż ona też by odbicie od młyna widziała)?

pablo82
Posty: 312
Rejestracja: 29 grudnia 2008, o 11:24
Odbiornik: Tv Samsung UE32F5000 Tv Samsung LE26D450
Radio Dual DAB+14
Instalacja antenowa: Ant. EMME ESSE UNI LINE LOG 5-60 VHF UHF + rozgał. Signal R2 + 30 m kabla RG6Cu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/Kozłowiec/Radom Wacyn

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: pablo82 »

@Andrzejwk na 13elementowej Yagi nie odbierzesz Muxu3 na k.47, gdyż za pewne tą yagi, którą posiadasz- jest ona zaprojektowana na niskie pasmo kanałów tj. na k.21-39. Natomiast Mux-3 w naszym regionie nadaje na 47kanale, którego to "teoretycznie" ta antena nie powinna odbierać. No ale spróbować możesz... teoria, teorią, a w praktyce różnie to bywa. Powodzenia ;)

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: TLW/SZA »

Andrzejwk:Tak myślałem że na Targowej ale nie chciałem pisać na forum ;)
No ten młyn jest dość sporych gabarytów ale nie wydaję mi się aby to ten budynek tłumił sygnał,skoro MUX 1 i 2 odbierają stabilnie.
A o jakim zysku masz ten przedwzmacniacz w siatce :?:
Spróbuj wymienić na słabszy,no niestety trza kombinować,tak jak Ci pisałem wcześniej nadajniki w Dobromierzu i na kominie EC Kielce mieszają podczas lepszych warunków ,w tym przypadku mgła.To samo mam na Śląsku wczoraj MUX1 (k55) szatkował niemiłosiernie.
Przetestuj jeszcze tą Yagi może to coś da,ale tak jak napisał pablo82 ona jest na niższe pasmo.
Ja sprawdzałem latem moją Yagi na samym symetryzatorze wyłapała MUX1 (k30 ,546 MHz) nie pamiętam dokładnie ale chyba na 75% mocy i MUX2 (k37 ,602 MHz) chyba około 70% natomiast MUX3 (k47 ,682 MHz) nie złapała,gdy wstawiłem przedwzmacniacz MUX 1 i 2 złapało na około 90% a MUX3 ciął i sygnał skakał bodajże od 60 do 90 %.
Bardzo mnie to zadziwiło że teoretycznie najmocniejszy MUX odbiera najgorzej :lol:
Tak czy siak spróbować warto jak się uda nastawić to super,a jak nie to trudno trzeba pogłówkować nad inną możliwością.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Andrzejwk
Posty: 69
Rejestracja: 3 listopada 2013, o 23:24
Odbiornik: Veris DBH-557 + Universum FT7188 CRT 20" z 1989r
Instalacja antenowa: Stara zardzewiała "siatka" z 9 z 12 direktorami +SWA-2000/4T na 3 TV
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Andrzejwk »

Wzmacniacz to Anprel SWA-2000/4T
K30 - wzmocnienie około 26dB
K36 - wzmocnienie około 29dB
K47 - wzmocnienie około 26dB
według charakterystyki z Anprela
a testowałem kilka wzmacniaczy o różnych wzmocnieniach od 20 do 40dB i ten był najlepszy.

A rano zacinał się MUX2 K30 oglądałem House na TVN7 więc to nie tylko MUX3.

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Domel28 »

MUX 2 jest na k.37 nie na k.30. Jakie wzmacniacze testowałeś? Ja miałem okazję porównać LNA vs. SWA o takich samych parametrach. Moim zdaniem lepiej i to dużo działają te z serii LNA. Np. na SWA wogóle nie działał k.50 z Tarnowa a na LNA śmiga bezproblemowo.

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: TLW/SZA »

Hmmm no to faktycznie Masz problem,bo przedwzmacniacz jest prawie idealny.
Nie będę Cię namawiał na wydatki ale jest jeszcze taki przedwzmacniacz rzędu 16-24 dB:

Taki mam w siatce nakierowanej na Święty Krzyż i zawieszonej na poddaszu ;) Odbiór stabilny.

http://anprel.sklep.pl/index.php?p22,swa-18-w2021

Używam też takiego:

http://anprel.sklep.pl/index.php?p59,lna-177-w2006

I jestem z niego bardzo zadowolony,mam go zamontowanego w Yagi nakierowanej na Wręczycę to na nim udało mi się w końcu złapać MUX3 z Wręczycy.

Natomiast w Telmorze nakierowanym na Święty Krzyż mam przedwzmacniacz zamontowany fabrycznie ,nawet nie zaglądałem do środka jak wygląda bo odbiór jest bardzo dobry.

A nie to kupno nowej anteny może coś da :?: ,sąsiad miał problemy na starej siatce i kupił nową bodajże za około 40 złotych + nowy kabel koncentryczny i problem zniknął.

Może coś grzebali na Świętym Krzyżu skoro zacinał Ci MUX2.
Ja nigdy nie zauważyłem nawet najmniejszego zająknięcia na MUX-ie 1 i 2,może kiedyś się tam zdarzyły jakieś zakłócenia ,ale podczas moich pobytów w Szczekocinach takiej sytuacji podczas oglądania telewizji nie zauważyłem. Nawet podczas emisji testowych na kanałach 36 i 62.
Ostatnio zmieniony 9 stycznia 2014, o 17:04 przez TLW/SZA, łącznie zmieniany 1 raz.

Zablokowany