Emisja testowa TVP k.29 z RTCN Warszawa / PKIN

Maniek99
Posty: 619
Rejestracja: 15 października 2010, o 18:14
Miejscowość: ---
Odbiornik: WIWA Mini/Maxx

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: Maniek99 »

Porównanie screenów ma niewielki sens (szczególnie tych nie natywnych).
Główne różnice widać w szybkości łapaniu ostrości przy dynamicznych scenach (oczywiście na korzyść wyższego bitrate). Przy niższym kodek się "dłużej zastanawia" zanim zbierze dane dla ostrego obrazu.

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: lustracja »

@grzy
http://www.sendspace.com/file/r5i0c9

chcesz mały zrzut z każdego?
Ostatnio zmieniony 17 stycznia 2014, o 18:52 przez lustracja, łącznie zmieniany 2 razy.

naziemna-ntrc
Posty: 707
Rejestracja: 16 grudnia 2013, o 11:58

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: naziemna-ntrc »

lustracja pisze:Przykładowe zrzuty z kanałów HD do porównania
Zdjęcia

1 TVP1 HD
2 TVP1 HD TEST

ten sam program min odstęp
TVP HD

Obrazek

TVP HD TEST

Obrazek
Wow. Ale HD. Aż razi po oczach. :lol:

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: lustracja »

to nie ten watek ale jak piszę, że powinni wybrać DVB-T2 to narzekasz na mnie.
popierasz to masz to co akceptujesz.

naziemna-ntrc
Posty: 707
Rejestracja: 16 grudnia 2013, o 11:58

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: naziemna-ntrc »

Gdy mamy do czynienia z materiałem w standardowej rozdzielczości (a może i niższej;)) to nawet DVB-T2 czy HEVC mu nie pomoże. ;)
Nie wiem po co nasz publiczny nadawca chce wciskać te niby kanały HD do NTC, skoro i tak większość ludzi nie widzi różnicy między SD/upscal, a HD. Wydaje mi się, że spokojnie mogliby dać kanały w rozdzielczości 720x576 plus dopisek HD i większość byłaby zadowolona. ;)

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: lustracja »

ale się wypociłeś z informacją.
to na co w ogóle narzekasz?

Ale jak leci coś nowego to mogliby upchnąć w lepszej jakości a tak to masz swój max.

naziemna-ntrc
Posty: 707
Rejestracja: 16 grudnia 2013, o 11:58

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: naziemna-ntrc »

Narzekam na dwie rzeczy:
-minimalnie ilości kontentu w wysokiej rozdzielczości,
-niski bitrate, a może być jeszcze niższy.

Kamilx
Posty: 1061
Rejestracja: 22 października 2011, o 15:29
Miejscowość: 23.62E 52.62N
Odbiornik: Skymaster STB M265
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa z wzmacniaczem 12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Białystok/Krynice+TON Czyże

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: Kamilx »

Ja myślę o jednej rzeczy po co upychać do MUX-u zbędnego kanału TVP Polonia, który miał być tylko przez pewien okres, a docelowo zniknąć. Mam nadzieję, że dodadzą teletekst i EPG, bo jeśli tego nie będzie to będzie wielka porażka w NTC.

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: lustracja »

@grzy
krótkie nagranie z testu
Ostatnio zmieniony 18 stycznia 2014, o 16:37 przez lustracja, łącznie zmieniany 1 raz.

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: Martens »

Jakim prawem ktoś w ogóle pozwolił na takie "testy"? Było założenie, że MUX to 8 slotów, czyli 8 kanałów SD (przy czym 1 kanał HD zajmuje pojemność 2 kanałów SD) to i tego powinno się przestrzegać! Dlaczego teraz dopuszczają możliwość kombinacji? Pozwolą TVP na "optymalizację", to zaraz zgłoszą się nadawcy komercyjni, aby zrobić taką samą "optymalizację" MUX-1 i MUX-2, bo skoro TVP wolno, to dlaczego nam nie wolno?
Jeżeli TVP chce zostawić kanały TVP 1 i TVP 2 w wersji HD, to niech wywali TVP Polonię i TVP Rozrywkę z MUX-3, a jeżeli chce pozostawić wszystkie kanały w MUX-3, to niech pozostawi TVP 1 i TVP 2 w wersji SD.

Awatar użytkownika
kupon
Posty: 670
Rejestracja: 18 lutego 2009, o 15:02
Odbiornik: Panasonic TX-50DXU701 / Panasonic TX 32AS650E
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digit+DIPOL-4/5-12 pol.V+Zwrotnica antenowa FM/6-12/21-69/75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: kupon »

Jarosław Bałuka pisze: Polecam nie oceniać po bitrate, a oceniać jakość obrazu. ...
Wydaje mi się,że ocena po bitrate jest oceną obiektywną.
Natomiast ocena po jakości obrazu jest oceną subiektywną.
Proszę mnie poprawić jeżeli się mylę.

qrzy
Posty: 214
Rejestracja: 24 grudnia 2011, o 13:33
Odbiornik: SDRplay, Nesdr mini 2, Dual Dab 4, Samsung 32"
Instalacja antenowa: Discone # 3-el UKF # Ant.Logarytm. # Yagi UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Krzemionki, Wieża Ciśnień

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: qrzy »

@Martens - to założenie tyczy się tylko i wyłącznie nadawców komercyjnych funkcjonujących w ramach MUX1 i MUX2.

rotalplus
Posty: 1147
Rejestracja: 4 sierpnia 2010, o 17:22
Odbiornik: WIWA HD-90
Instalacja antenowa: antena siatkowa 6-7 m nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN SIEDLCE/ŁOSICE

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: rotalplus »

Pytanie podstawowe: JAK te testy będą wyglądać?
Bo to, że chcą upchać 8 kanałów na 10 slotach to wiadomo - powracam przy tym do swojego poprzedniego wątku
Bo jeśli to ma wyglądać tak że upchna 10 kanałów na parametrach emisji MUX-3, pooglądają i uznają, że to nieźle wygląda to będzie to KOMPROMITACJA

Poza tym - no właśnie EPG, dodatkowe ścieżki dźwiękowe, HbbTV itp.

Założenie o 8 slotach nie tyczy się tylko MUX-1, MUX-2 bo nie widze powodu dlaczego jedne multipleksy musiałyby być "gorsze" (w sensie pojemności) od innych
To są ustalenia dla całego DVB-T

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: Martens »

qrzy pisze:@Martens - to założenie tyczy się tylko i wyłącznie nadawców komercyjnych funkcjonujących w ramach MUX1 i MUX2.
Nieprawda. Założenia te dotyczyły MUX-1, MUX-2 i MUX-3.
Jeżeli urzędasy pozwolą TVP na "optymalizację" MUX-3, to co będzie stało na przeszkodzie, aby nie "zoptymalizować" także MUX-2, gdy Polsat albo TVN także zapragną umieścić swoje główne anteny w HD? Dla mnie to skandal i kolejna kompromitacja polskich urzędów. Problemy z zejściem TVP z MUX-1, umieszczenie TVP Info w MUX-1 i twierdzenie, że to "kanał regionalny" :lol: , a teraz jeszcze próba zaniżania ustalonych wcześniej parametrów transmisji na MUX-ach pod przykrywką "cudownej technologii" i "testów". Jedna wielka kpina. :evil:

Awatar użytkownika
gorki
Posty: 234
Rejestracja: 6 marca 2009, o 13:26
Odbiornik: Samsung 40cali
Instalacja antenowa: Antena własnej konstrukcji.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN CHORAGWICA

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTCzono

Post autor: gorki »

Kompromitacja to mało powiedziane zamiast od razu wprowadzic nowszy system T-2 wprowadzono staroć. Kto za to teraz odpowie.Testy i tak wypadna marnie wiec szkoda słów. Jedynie nowe muxy w nowym systemie coś zmienią.

jajanusz

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: jajanusz »

Jarosław Bałuka pisze:Polecam nie oceniać po bitrate, a oceniać jakość obrazu.
Witam.
Mam kilka pytań w związku z testawmi w Warszawie i nowymi planami zarządu TVP.

Czy w testach tych uwzględnią Państwo także ewentualne problemy u odbiorców na różnych modelach odbiorników, przypomnę może o co mi chodzi, chodzi o "optymalizację MUX1" sprzed roku, podczas to której pojawiły się problemy w dekodowaniu na sprzętach paru firm:

http://forum.satkurier.pl/viewtopic.php ... 0&p=805922
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... &start=160

Z tego co się dowiedziałem, podobno bitrate kanałów SD w warszawskim MUX testowym wacha się w granicach 0,6 min - 1,5 max Mbps czy znów czeka nas ten sam przypadek, czyli spadek bitrate poniżej 1 Mbps i prawdopodobne z tego właśnie powodu problemy z dekodowaniem u odbiorców, czy w testach tych mogą Państwo uwzględnić (sprawdzić osobiście, ja niestety nie mieszkam w Warszawie) czy nie pojawiają się podobne problemy w testowanym właśnie MUX warszawskim co w zeszłym roku na MUX1?

Byłoby to bardzo przykre gdyby takie własnie parametry oficjalnie zastosowano od kwietnia 2014 w MUX3 i że znów pojawią się te same problemy w odbiorze.
Jarosław Bałuka pisze:Sugerowanie się przepływnością z założenia jest w tym teście błędem.
A tak przy okazji z innych forów widzę że ludzie piszą że nie zauważają różnicy w jakości obrazu, jestem więc ciekaw czy przypadkiem do tych testów TVP nie użyto innego dosyłu do nadajnika tzn. czy nie zwiększyło się bitrate dosyłu do multipleksera co miałoby spowodować wrażenie u odbiorców że pomimo większej kompresji w nadawaniu, jakość obrazu rzekomo jest na takim samym poziomie jak w normalnym MUX3?

Proszę o konkretne odpowiedzi, pozdrawiam. ;)

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: Martens »

lustracja pisze:będzie się tłumaczyło przecież da się oglądać i wygląda ok.
Tak właśnie będzie, a tego typu wpisy:
jajanusz pisze:ludzie piszą że nie zauważają różnicy w jakości obrazu
tylko utwierdzą TVP i urzędników w przekonaniu, że "testy" wypadły pomyślnie, skoro ludzie nie widzą różnicy gdy kanał HD nadawany jest z bitrate 6 Mb/s czy 4,5 Mb/s, a także nie widzą różnicy gdy kanał SD nadawany jest z bitrate 2-3 Mb/s czy 1,5 Mb/s.

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: lustracja »

Tak wygląda przepływowość chwilowa z testowego MUX

Obrazek

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: orin »

Oglądałem przez chwile testowy MUX TVP i jakość na 46 calowym TV jest nieco niższa niż w przypadku emisji regularnej. Oczywiście wrażenia są subiektywne i wymagają dłuższych obserwacji np. co dzieje się z obrazem przy scenach dynamicznych np. wydarzeniach sportowych.
Przeciętny "Kowalski" nie zauważy różnicy i oto chodzi szefom TVP.
Kierunek który został przyjęty przez zarząd TVP ma za zadanie wyłącznie utrzymanie atrakcyjności kanałów TVP w stosunku do reszty oferty telewizji naziemnej, a jednym z mocnych argumentów są kanały HD.
Po zrealizowaniu pomysłu z testowego MUX, kanały TVPHD 1 i 2 będą miały z tego standardu jedynie logo i rozdzielczość.

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: lustracja »

popieram wniosek

Zablokowany