Emisja testowa TVP k.29 z RTCN Warszawa / PKIN

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: orin »

Klamka zapadł to było wiadome, testy miały wyłącznie dać dostęp do emisji testowej dla osób decyzyjnych w różnych instytucjach, aby przekonać ich do "słusznej" decyzji.

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: Maciejek »

Ciekawi mnie natomiast sprawa Polonii. Czy jeżeli testy okażą się sukcesem, to na wspomnianej konferencji prasowej podsumowującej m.in. testy dnia 13.02 TVP może ogłosić, że jednak Polonia nie zniknie z DVB-T pomimo wcześniejszych zapowiedzi.
Ostatnio zmieniony 18 stycznia 2014, o 15:07 przez Maciejek, łącznie zmieniany 1 raz.

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: lustracja »

MUX 3 każdy sobie może nagrać sam.
Umieściłem kawałek z Testów.

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: orin »

Maciejek pisze:Ciekawi mnie natomiast sprawa Polonii. Czy jeżeli testy okażą się sukcesem, to na wspomnianej konferencji prasowej podsumowującej m.in. testy dnia 14.02 TVP może ogłosić, że jednak Polonia nie zniknie z DVB-T pomimo wcześniejszych zapowiedzi.
TVP Polonia to zaślepka pod TVP Dokument.

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: Maciejek »

oby tak się stało.

Telewizja to obraz, oczywiście, ale nikt nie pisze o jakości audio szczególnie ścieżki E_AC3, która zmniejszyła bitrate z obecnych 256 kb/s na 96 kb/s. Jakie macie spostrzeżenia?
Ostatnio zmieniony 18 stycznia 2014, o 15:15 przez Maciejek, łącznie zmieniany 1 raz.

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: orin »

pawelll pisze: Mówienie czegokolwiek (na + czy na -) na podstawie obrazków jest bezzasadne. Dlatego ponowna prośba do tych którzy odbierają test do zamieszczenia próbek plików na dropboxie (w wersji test i MUX3).
To bez sensu, obydwa mux pracują ze zmiennym bitrate, trzeba mieć dwa odbiorniki zapisujące obydwa strumienie w tym samym czasie (ten sam program).Inaczej porównania nie mają sensu.
Ostatnio zmieniony 18 stycznia 2014, o 15:16 przez orin, łącznie zmieniany 1 raz.

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: pawelll »

lustracja pisze:MUX 3 każdy sobie może nagrać sam.
Umieściłem kawałek z Testów.
Chodzi o to żeby to były fragmenty tego samego programu. Najlepiej studyjnego lub jakiś mecz. Tylko wtedy można cokolwiek porównywać. Oczywiście idealnie byłoby nagrać równocześnie.

A może TVP udostępni gdzieś oficjalnie streamy do porównania?

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: DanielK »

Bardzo cenię Pana Łodzikowskiego. Do dziś żałuję że nie udało mi się odwiedzić miasteczka cyfrowego by móc z Panem porozmawiać.

Jeśli chodzi o jakość to mam nadzieję, że nie będzie aż tak źle.
Poniżej mała ciekawostka jakościowa (powiększyć) z niemieckiego mux - Frankfurt nad Odrą, k.57, w którym są nadawane 3 kanały SD (16 QAM, FEC 2/3, MPEG-2).
Obrazek
Przeraziłem się nieco widząc to na telewizorze CRT, aż musiałem nagrać fragment.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: belzebiusz »

Tylko dlaczego w MUX testowym nie są nadawane EPG i Telegazeta dla każdego kanału?
Razem zajmują ok. 2 Mb/s, czyli tyle co praktycznie 1 kanał SD. Niech Pan Łodzikowski włączy EPG i Telegazetę i się przekona jaka wtedy będzie jakość Jego magicznego testu 6SD + 2 "HD".
Ostatnio zmieniony 18 stycznia 2014, o 15:28 przez belzebiusz, łącznie zmieniany 3 razy.

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: pawelll »

@Daniel Kucharski
Czy oprócz nadziei masz jakikolwiek dowód że będzie nie gorzej niż jest?

A czego ma dowodzić ten obrazek który zamieściłeś? Tego że Niemcy mają gorzej? Po pierwsze co to za argument, po drugie ten obrazek, bez informacji o jakości materiału źródłowego, warunkach odbioru i sprzęcie nie mówi dokładnie nic.

@belzebiusz- celna uwaga

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: lustracja »

jeszcze jedno



Obrazek


jeśli nie ma z tym problemów to mogę zamieścić 2x 10sek materiału HD z nart.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: belzebiusz »

Tutaj cała rozmowa z Wiesławem Łodzikowskim:
http://audycje.tokfm.pl/audycja/27

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: pawelll »

Tu się pewnie nie da. Wrzuć na dropboxa albo coś w tym stylu.

naziemna-ntrc
Posty: 707
Rejestracja: 16 grudnia 2013, o 11:58

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: naziemna-ntrc »

Maciejek pisze:
Ja gorąco kibicuję TVP w optymalizacji swojego muxa i choć jestem przeciwny emisji Polonii naziemnie (z innych powodów niż jakość techniczna) to mam nadzieję, że uda się zmieścić w muxie wszystkie pozostałe programy w tym dwa w HD, które ZNACZNIE lepiej wyglądają niż SD - ja widzę różnicę nawet w materiałach SD prezentowanych przez kanały HD, choćby dlatego, że obraz w nowoczesnych odbiornikach TV (LCD, LED, Plazma) jest optymalizowany pod natywną rozdzielczość matrycy , a wiemy że większość to 1920x1080.
W czym im kibicujesz? W tym, aby jakość kanałów TVP w NTC była jeszcze gorsza niż jest obecnie?

jajanusz

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: jajanusz »

Maciejek pisze:... na podstawie jedynie prezentowanych tutaj na forum obrazków porównawczych twierdzę że obrazy HD zbytnio się nie różnią od siebie, przynajmniej statyczne.
Chyba każdy kto interesuje się tematem RTV powinien wiedzieć że obrazki zamieszczone na forum niczemu nie służą, to nie są żadne dowody że jakość jest taka sama albo lepsza, jedynymi dowodami będą oryginale próbki przez kogoś nagrane i zamieszczone w internecie.

Wówczas każdy w Polsce może sobie porównać jaka jest jakość testowewgo MUX a jaka jest MUX3, można też dzięki takim próbkom sprawdzić czy dane modele TV, STB poprawnie będą dekodowały sygnał.

Jeśli tych próbek nie ma a technicy TVP wypowiadają się w radiu aby ludzie zamieszczali komentarze na forum, albo mówi się że testy JUŻ wypadły poprawnie to ja tu widzę jedynie propagandę i fakty dokonane, bo ludzie nie mieli jak jeszcze sprawdzić czy jest lepiej czy gorzej z jakością tak silnie skompresowaną :(

Próbki powinny być udostępnione np. przez TVP jeśli TVP chce mieć wiarygodną opinie ludzi na forum, takie próbki nagranego sygnału powinna udpostępnić, by udowodnić że ta "nowa technologia kompresowania" jest wspaniała. :?:

Każda dyskusja nad "obrazkami" i mówienie że nie widzi się róznicy to zwykła propaganda sukcesu, prawdziwe oblicze zbytniej kompresji, widzi się tylko gdy jest to próbka wideo, zmieniajace się sceny z dynamicznych na statyczne - tylko wtedy widać wszystkie ułomności zbytniej kompresji, obrazek to wybrana scenka kompletnie nic nie ukazująca, próbki wideo zaś na które pewnie wszyscy czekamy udowodnią wiele i będą służyły jako test techniczny sprzętów odbiorczych. Niech więc jakiś Warszawiak dobrej woli zamieści je by cała polska je przeanalizowała.

Pozdrawiam. ;)

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: belzebiusz »

Sprawa powinna być prosta: jakość kanałów HD nie powinna być niższa niż obecnego kanału TVP1 HD w MUX-1 (4,5 - 6,5 Mb/s). Każda niższa wartość to będzie zupa pikseli nawet na niedynamicznych scenach. I kolejna rzecz: bezwzględnie TVP Polonia musi zniknąć z DVB-T.

Jeśli powyższe warunki nie zostaną spełnione jakość kanałów HD będzie na poziomie TVP2 HD z satelity lub gorsza - czytać: nienadająca się do oglądania.

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: BiTCity »

Ja mam tylko jedno zasadnicze pytanie do osób które widzą piksele na kanałach TVP ? z ilu cm oglądacie TV z 30-50 tak jak osoby starsze które mają problemy ze wzrokiem ? to ja się nie dziwię, że widzicie pikselozę bo kto z tej odległości normalnie ogląda TV ? Rozumiem siedzieć przy monitorze ale tam też jest minimum 80 cm ale TV to się ogląda z odległości 2 razy większej jak nie więcej zależy od wielkości pokoju i wtedy pikseli nie widać no chyba, że ktoś ma sokole oko.

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: pawelll »

Panowie to co z tymi testami?
Proponuję umówić się i w tym samym czasie nagrać to samo z MUX3 i z testu.
Ja mogę nagrać z MUX3 fragment o 19.15.00 (1 minutę) z TVP2 HD, a o 20.00 początek Wiadomości z TVP Kultura. Zainteresowanych plikami proszę o kontakt na PW.
Ostatnio zmieniony 18 stycznia 2014, o 18:36 przez pawelll, łącznie zmieniany 1 raz.

jajanusz

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: jajanusz »

BiTCity pisze:z ilu cm oglądacie TV z 30-50
Kwadratyzację obrazu lub inaczej zamazywanie obrazu (obraz robi się niewyraźny) na kanałach w MUX3 widać już na telewizorze 20 calowym z odległości 3 metrów a na monitorze komputera z odległości metra jest jeszcze gorzej, widoczne jest to przy bardzo dynamicznych scenach np. wtedy gdy płynie woda z wodospadu, itp. (sceny gdzie w każdym miejscu na ekranie jest ruch. Oczywiście mówię o obecnej jakości w MUX3.
Kiedyś na samym początku pamiętam gdy na MUX3 było tylko 5 kanałów SD TVP, jakość była wyśmienita.

Wiadomość z innego forum:
"Wg dyrektora TVP Technologie - Wiesława Łodzikowskego, testy laboratoryjne z emisją 2 kanałów HD i 5 SD w jednym mux-ie wypadły pozytywnie."

To w końcu ile ma być tych kanałów SD 5 czy 6? :?:

Prawdopodobnie nowa technologia oznacza także nowe multipleksery :o

Czyli co TVP czeka wymiana multipleksera w każdym województwie? :shock:

Wywiad w Tok FM
2014-01-18 12:00
"Koniec starej telewizji - mówił Wiesław Łodzikowski z TVP"
http://audycje.tokfm.pl/audycja/27

Przed 15 lutego podobno ma być konferencja, która zaprezentuje wyniki testów.

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: pawelll »

Zgodnie z obietnicą mam nagrane te dwa fragmenty. Ktoś nagrał coś z testu?

Zablokowany