DVB-T z RTON JELENIA GÓRA ŚNIEŻNE KOTŁY

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: DVB-T z RTON JELENIA GÓRA ŚNIEŻNE KOTŁY

Post autor: eter »

Przesterownie sygnału ( za mocny ) może objawiać się właśnie jego całkowitym brakiem w wyniku zablokowania głowicy tunera. Jeśli masz łatwy dostęp do anteny to możesz ją trochę przekręcić w inną stronę, aby osłabić sygnał - jednocześnie obserwując zachowanie sygnału na MUX3. Powinien wskoczyć przy odchyleniu anteny. Jeśli jest to antena siatkowa ze wzmacniaczem to pewnie wyjęcie wzmacniacza z puszki i zastąpienie go symetryzatorem oraz wymiana wtyczki na zwykłą bez wejścia od zasilacza rozwiązałoby sprawę ( ale to oczywiście w przypadku 100% stwierdzenia, że sygnał jest za silny ). Tak więc najłatwiej to stwierdzić przez obrócenie anteny lekko w innym kierunku, jeśli wskoczy sygnał na MUX 3 to masz właśnie taką sytuację. Włożenie samego "gorącego przewodu" to znaczy tego miedzianego prętu bez tego drugiego, czyli oplatającego (po uprzednim rozebraniu wtyczki antenowej) do środkowego otworu w gnieździe antenowym tunera czy też TV - też powinno osłabić sygnał i dać jakieś pojęcie co z nim jest ( to jeśli nie można obrócić anteny w łatwy sposób). Lecz to tylko w wypadku anteny typu Yaga lub siatkowej bez wzmacniacza. W wypadku siatkowej ze wzmacnaczem podłączenie samego "gorącego" przewodu do gniazda wiąże się z większą kombinacją.
Z tym osłabieniem sygnału poprzez podłączenie tylko jednego przewodu zamiast dwóch to oczywiście taka prowizoryczna metoda oceny sytuacji, najlepszą metodą jest w przypadku za silnego sygnału oczywiście zmiana nieznacznie kierunku anteny lub zastosowania jakiegoś dławika sygnału, ale kto taki ma pod reką.
Jeśli masz antenę ze wzmacniaczem i regulowane wzmocnienie na przykład przy zasilaczu to oczywiście zmniejszenie wzmocnienia wyjaśni sprawę.

juliusz1

Re: DVB-T z RTON JELENIA GÓRA ŚNIEŻNE KOTŁY

Post autor: juliusz1 »

Witam mieszkam w Krzeszowie koło Kamiennej Góry i mam pytanie czemu mux 2 emitowany jest kierunkowo ,a mux 1 ma emisje dookólną w związku z tym w Krzeszowie nie idzie odebrać muxa 2 ,a jak już jest to błędy są na poziomie prawie uniemożliwiającym odbiór za to mux 1 idealnie.Nie wiem czy anteny zostały przestawione ..,na początku emisji muxa 2 było dużo lepiej , nie było żadnych problemów .Szkoda że nikt nie interesuje się problemem cyfryzacji w małych podgórskich miejscowościach .
Pozdrawiam JULIUSZ

juliusz1

Re: DVB-T z RTON JELENIA GÓRA ŚNIEŻNE KOTŁY

Post autor: juliusz1 »

Może ktoś się wypowie w tym temacie ,czemu mux 2 idzie tylko kierunkowo .
Pozdrawiam Juliusz

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T z RTON JELENIA GÓRA ŚNIEŻNE KOTŁY

Post autor: belzebiusz »

Yyy... wszystkie idą kierunkowo. Po co siać na Czechy?

juliusz1

Re: DVB-T z RTON JELENIA GÓRA ŚNIEŻNE KOTŁY

Post autor: juliusz1 »

Rzeczywiście wszystkie nadawane są kierunkowo tylko dlaczego mux 2 ma niesamowitą ilość błędów uniemożliwiającą jego prawidłowe odbieranie czyżby kierunek był trochę inny niż w mux 1.Pozdrawiam

sampler
Posty: 69
Rejestracja: 23 lipca 2013, o 13:37
Miejscowość: Lubin
Odbiornik: LG 55LB700V
Instalacja antenowa: Siatka+LNA101
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Ślęża/RTON Śnieżne Kotły

Re: DVB-T z RTON JELENIA GÓRA ŚNIEŻNE KOTŁY

Post autor: sampler »

a gdzie kolega zamieszkuje? Generalnie z MUX-2 nie powinno być kłopotów jeżeli dobrze chodzi Ci MUX-1. MUX-2 nie jest nadawany w SFN z innymi nadajnikami na tym samym kanale jak jest z MUX-3. A jakie BER-y masz na MUX-1 i MUX-3?

ntcdvb

Re: DVB-T z RTON JELENIA GÓRA ŚNIEŻNE KOTŁY

Post autor: ntcdvb »

MUX-2 w sieci SFN z RTON Jelenia Góra / Śnieżne Kotły :?: :lol:
A z czym :?:
Na k.35 MUX-2 tylko z RTON Jelenia Góra / Śnieżne Kotły :!:
Kiedyś przedstawiciel TVN pisał o możliwości sieci SFN z Lubań / Nowa Karczma ale nadawcy mają w nosie odbiorców z gminy Bogatynia :x
Zgodnie z rezerwacją UKE MUX-1 i MUX-2 mają różne tłumienia, ale czy technicznie jest to możliwe ?

juliusz1

Re: DVB-T z RTON JELENIA GÓRA ŚNIEŻNE KOTŁY

Post autor: juliusz1 »

Mieszkam w Krzeszowie powiat Kamienna Góra siła sygnału 100 a błędy od 0 do 500.Pozdrawiam

ntcdvb

Re: DVB-T z RTON JELENIA GÓRA ŚNIEŻNE KOTŁY

Post autor: ntcdvb »

Ten opis sugeruje zbyt mocny przedwzmacniacz :mrgreen:

juliusz1

Re: DVB-T z RTON JELENIA GÓRA ŚNIEŻNE KOTŁY

Post autor: juliusz1 »

oK ale dlaczego mux 1 idzie normalnie bez błędów,tylko na mux 2 one występują .Pozdrawiam

ntcdvb

Re: DVB-T z RTON JELENIA GÓRA ŚNIEŻNE KOTŁY

Post autor: ntcdvb »

Bo MUX-1 ma inne pozwolenie:
k. 30 ; Wys. anten 21,5 [m] ; Moc przyz. 2,84 [kW] ; Zysk ant. 16,48 [dB] ;
A MPX-2 ma:
k. 35 ; Wys. anten 22,0 [m] ; Moc przyz. 2,81 [kW] ; Zysk ant. 16,63 [dB] ;
oraz różne tłumienie.

Skoro masz bardzo silny sygnał to najprawdopodobniej MPX-2 jest zbyt silny i już odbiornik TV lub STB nie odbierze prawidłowo.

Zabawa z instalacją antenową powinna przynieść poprawę.

Opis twoich problemów wskazuje na "przesterowanie"

Emitel podaje w swoim wykazie moc ERP: 100 kW ; ale informuje, że emisja jest kierunkowa.
Tłumienie nakazane przez UKE (pozwolenie) doprowadza, że sygnał jest nawet 100 x słabszy w niektórych kierunkach ale na jakiś obszar sieje 100 kW i odbiorcy mogą poczuć „moc” Emitela. ;)

kacy

Re: DVB-T z RTON JELENIA GÓRA ŚNIEŻNE KOTŁY

Post autor: kacy »

Mieszkam w Węglińcu.Mam podobnie. Mux 1 i 2 odbieram normalnie, tzn. jakość na telewizorze zielony pasek w połowie (4 w skali do 10) natomiast mux 3 nic , zero absolutne. Najciekawsze, że jakiś miesiąc, dwa temu odbierałem, nieraz z przycinkami, ale było. Antena OPTICUM AX-1000 PLUS, bez wzmacniacza, na dachu, żadnych przeszkód po drodze (sprawdzone na dvbtmap.eu). Dołożyć wzmacniacz?
Ostatnio zmieniony 19 stycznia 2014, o 16:42 przez kacy, łącznie zmieniany 1 raz.

juliusz1

Re: DVB-T z RTON JELENIA GÓRA ŚNIEŻNE KOTŁY

Post autor: juliusz1 »

Coś nie tak z tym nadajnikiem podejrzewam że kierunek nasz olewany jest.Pozdrawiam

olgierd

Re: DVB-T z RTON JELENIA GÓRA ŚNIEŻNE KOTŁY

Post autor: olgierd »

Odbieram Śnieżne Kotły "jakby" w Czechach - tzn. w okolicy Kudowy, na który to kierunkek emisja jest silnie tłumiona. Odległość około 60 km. MUX-1 oraz MUX-2 mam od początku stabilne i ładne. Nigdy nie udało mi się odebrać MUX-3 w kanale 49. Przypuszczam, że jest nadawany z innej anteny, o wybitnie kierunkowej charakterystyce (wycinać może także Węgliniec). Kiedyś, gdy MUX-1 szedł tymczasowo w kanale 48 z ŚK, miałem jego odbiór - antena odbiorcza i wzmacniacz są w porządku.
Zaraz przed uruchomieniem kanału 49 sprawdzałem, czy nie jest już zajęty przez stacje czeskie - było czysto.

sampler
Posty: 69
Rejestracja: 23 lipca 2013, o 13:37
Miejscowość: Lubin
Odbiornik: LG 55LB700V
Instalacja antenowa: Siatka+LNA101
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Ślęża/RTON Śnieżne Kotły

Re: DVB-T z RTON JELENIA GÓRA ŚNIEŻNE KOTŁY

Post autor: sampler »

Szkoda ze na DVB-T map nie ma pokrycia nadajnika ze Śnieżnych Kotłów dla MUX-3.

juliusz1

Re: DVB-T z RTON JELENIA GÓRA ŚNIEŻNE KOTŁY

Post autor: juliusz1 »

Własnie mnie też to dziwi .

juliusz1

Re: DVB-T z RTON JELENIA GÓRA ŚNIEŻNE KOTŁY

Post autor: juliusz1 »

Witam ponownie problem rozwiązany ,sam w to nie wierze ale problem był u mnie w instalacji , po wymianie przewodu łączącego gniazdo antenowe z tv problem zniknął, dziwnie to wyglądało bo mux 1 był sygnał 100% błedów 0 ,a mux 2 sygnał 90-92% błędów od 0 do 500 i problemy z jego odbiorem ,wymieniłem kabelek i problem zniknął . Pozdrawiam myślę że człowiek całe życie się uczy .

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Odp: DVB-T z RTON JELENIA GÓRA ŚNIEŻNE KOTŁY

Post autor: DanielK »

Takie przewody potrafią tłumic i kilkanaście db. Mux 1 i 2 z Jeleniej Góry mają FEC 3/4 (minimalny poziom sygnału 45 dbuV) a Mux 3 FEC 5/6 (minimalny poziom sygnału 48 dbuV), czyli faktycznie mogło Ci zabraknąć tych 3 db. Procentowe i inne wskaźniki w tunerach nie sa zbyt precyzyjne.
Najważniejsze ze działa :-)

olgierd

Re: Odp: DVB-T z RTON JELENIA GÓRA ŚNIEŻNE KOTŁY

Post autor: olgierd »

Daniel Kucharski pisze:Mux 1 i 2 z Jeleniej Góry mają FEC 3/4 (minimalny poziom sygnału 45 dbuV) a Mux 3 FEC 5/6 (minimalny poziom sygnału 48 dbuV)
Dobrze wiedzieć. To wiele wyjaśnia ;-)

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: DVB-T z RTON JELENIA GÓRA ŚNIEŻNE KOTŁY

Post autor: adac »

juliusz1 pisze: po wymianie przewodu łączącego gniazdo antenowe z tv problem zniknął
Ten objaw był już parę razy na forum w dziale antenowym. Podejrzewam że przyczyną jest korzystanie ze ze starego kabla od gniazda do odbiornika, być może jeszcze pozostałość po Azarcie ;) . Sam się przekonałem że potrafi on działać jak skuteczny tłumik albo 'eliminator kanałowy' i trudno namierzyć taką prostą usterkę.
Na oko wszystko wygląda dobrze..

btw: Gotowe kable ze sklepu często działają tak samo więc najlepszym rozwiązaniem jest poświęcić trochę czasu i wykonać taki 'przedłużacz' samodzielnie.

Zablokowany