Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

informacje techniczne związane z wdrażaniem trzeciego multipleksu DVB-T
Kamilx
Posty: 1061
Rejestracja: 22 października 2011, o 15:29
Miejscowość: 23.62E 52.62N
Odbiornik: Skymaster STB M265
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa z wzmacniaczem 12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Białystok/Krynice+TON Czyże

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Kamilx »

Potwierdzam, że na kanałach w MUX3 dłużej trzeba czekać na obraz po przełączeniu kanałów niż na MUX1 i MUX2. :shock: Mam nadzieję, że nie pojawią się kolejne zmiany na minus.

EDIT.
Spojrzałem na mój telewizor kineskopowy z pół metra na ekran i ...
Może mi się wydaje albo nie, ale zauważyłem, że na TVP Białystok koło logotypu widać pojedyncze piksele.
Ostatnio zmieniony 11 lutego 2014, o 21:00 przez Kamilx, łącznie zmieniany 1 raz.

rotalplus
Posty: 1147
Rejestracja: 4 sierpnia 2010, o 17:22
Odbiornik: WIWA HD-90
Instalacja antenowa: antena siatkowa 6-7 m nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN SIEDLCE/ŁOSICE

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: rotalplus »

Przeciez narazie nic się nie zmieniło w MUX-3 - nadal jest 8 stacji

edit: chodziło o 8 zajętych slotów
Ostatnio zmieniony 11 lutego 2014, o 19:09 przez rotalplus, łącznie zmieniany 1 raz.

Kamilx
Posty: 1061
Rejestracja: 22 października 2011, o 15:29
Miejscowość: 23.62E 52.62N
Odbiornik: Skymaster STB M265
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa z wzmacniaczem 12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Białystok/Krynice+TON Czyże

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Kamilx »

Chyba 7: TVP1, TVP2 HD, TVP Regionalna, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia, TVP Rozrywka.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: belzebiusz »

Kamilx pisze:Może mi się wydaje albo nie, ale zauważyłem, że na TVP Białystok koło logotypu widać pojedyncze piksele.
Nic w tym dziwnego. Wszystkie oddziały TVP Regionalna i program TVP Info mają stały bitrate na poziomie 2 Mb/s, a więc pikseloza na dynamicznych scenach będzie.

GTrix
Posty: 43
Rejestracja: 21 lutego 2012, o 15:42
Odbiornik: 2x WIWA HD-90
USB - MT4171
TV THOMSON 40FB3103
Instalacja antenowa: Sowar Dexta Silver pok. przerobiona na pasywną zew./balkon 2. piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Lublin / Piaski

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: GTrix »


jajanusz

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: jajanusz »

rotalplus pisze:Przeciez narazie nic się nie zmieniło w MUX-3
Zmienił się null packet, wcześniej było to tylko około 800 kbps, teraz to powyżej 5000 kbps
Teraz na TVP2 HD skoki naraciarskie i znowu jakość nie bardzo.
Z wykresu widać że bitrate potrafi spaść nawet do 1300 Kbps:

Obrazek

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Maciejek »

I wiecie co...paradoksalnie najlepiej nadawanym w polskim DVB-T kanałem TVP pod względem jakości technicznej będzie nowy TVP ABC, ponieważ żaden inny nie będzie miał gwarantowanych 1/8 przepływności muxa. :lol:

jajanusz

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: jajanusz »

A teraz z kolei serial Barwy szczęścia na TVP2 HD, sceny spokojnie (czyli mało dynamiczne) prawie na każdym kanale i wszędzie jest dobrze z jakością, czyli tak jak mówiłem, będzie kiepsko jak będzie duży ruch na MUXie, czyli to jest ten "superplan" :lol:


edit 20:44 //

na TVP1 SD rozoczął się mecz, na innych kanałach już więszy ruch, to na TVP2 HD już widać "kostki" :|
Ostatnio zmieniony 11 lutego 2014, o 20:45 przez jajanusz, łącznie zmieniany 1 raz.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: belzebiusz »

Maciejek pisze:I wiecie co...paradoksalnie najlepiej nadawanym w polskim DVB-T kanałem TVP pod względem jakości technicznej będzie nowy TVP ABC, ponieważ żaden inny nie będzie miał gwarantowanych 1/8 przepływności muxa. :lol:
Nie no, jak w nocy TVP Kultura, Historia, Rozrywka i 2 główne anteny włączą plansze kontrolne/pasy to TVP Polonia będzie szaleć z bitrate bo TVP Regionalna i TVP Info będą miały stałe 2 Mb/s. :lol:

rotalplus
Posty: 1147
Rejestracja: 4 sierpnia 2010, o 17:22
Odbiornik: WIWA HD-90
Instalacja antenowa: antena siatkowa 6-7 m nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN SIEDLCE/ŁOSICE

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: rotalplus »

Jest już news na SK - kolega @belzebiusz źródłem informacji - BRAWO!

http://satkurier.pl/news/96515/redukcja ... mux-3.html

Może się przebije to do TVP

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: qwerty »

Syfiastą jakość może zapewnić tylko TVP. Brawo! Jeszcze darmozjady chcą co miesiąc 20 zł...

MG_DVB-T

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: MG_DVB-T »

rotalplus pisze:Może się przebije to do TVP
Do TVP na pewno to dotrze (sam Pan Łodzikowski-dyrektor od spraw technicznych TVP sugerował, by na forum Emitela oraz Satkuriera wymieniać się poglądami nt. testów na kanale 29), ale decyzja już moim zdaniem zapadła i jest nieodwracalna.
A co do jakości "nowego" MUX3 z 10 slotami, to z czystym sumieniem potwierdzam-ciężko ją nazwać zadowalającą :shock:

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Krosnoludek »

To i ja dorzucę swoje trzy grosze, delikatnie mówiąc, aby mnie tu nie ocenzurowano, jakość kanałów jest więcej niż niezadowalająca, tak jak koledzy wyżej piszą, widać wyraźnie piksele itp.
TVP Polonia musi zostać usunięta z NTC aby choć troszkę jakość kanałów w MUX-3 się poprawiła !!! inaczej się nie da.

Dodatkowo zauważyłem na komputerze, że odtwarzacz VLC coś nie daje sobie rady z TVP2 HD, występują zatrzymania obrazu, głos idzie normalnie. Dobrze to było widać dziś podczas saneczkarstwa, jak sanie zatrzymywały się podczas jazdy. Na tunerach DVB-T czy telewizorze nie zauważyłem czegoś takiego.

Bardzo dobrze skomentował to kolega Martens:
Martens pisze:Podziękujmy tym, którzy twierdzili, że obraz z testowego warszawskiego MUX-a jest bardzo dobry. Utwierdziliście w ten sposób TVP, że taka jakość wam odpowiada. TVP do końca rozważała usunięcie TVP Polonii (brak jej w początkowych spotach), no ale po tak pochlebnych komentarzach zdecydowano się ją jednak pozostawić. Cieszcie się zatem "bogatą" ofertą TVP (w tym wspaniałą TVP Polonią) oraz kanałami (pseudo)"HD". Pojutrze (13.02) TVP zapewne odtrąbi wielki sukces nowoczesnych technologii. :lol:

P.S. Jedyne co może uratować kompromitację TVP, to wywalenie TVP Polonii i powiększenie przepustowości MUX-a poprzez zmianę jego parametrów (FEC, GI).

piotrek93
Posty: 307
Rejestracja: 4 marca 2011, o 15:51
Miejscowość: Katowice

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: piotrek93 »

Prawda jest taka, że ktoś powinien tym z TVP porządnie wytłumaczyć co to znaczy telewizja publiczna. Telewizja Publiczna nie powinna być skierowana na zysk nie powinna produkować żadnych kanałów komercyjnych. I wreszcie powinna stawiać na jakość a nie na ilość.
Ja bym się nie obraził gdyby TVP nadawało tylko TVP 1 HD i TVP 2 HD z bitrate po 12,44Mbit/s. Jakość była by krystaliczna i naprawdę można by zrobić dwa treściwe kanały które nadawałyby 24 godziny na dobę i cały czas leciało by coś ciekawego wartościowego w najwyższej jakości obrazu i dźwięku. To byłaby telewizja pozbawiona powtórek.

jajanusz

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: jajanusz »

Ja nie wiem co wy tak wszyscy panikujecie, przez większość czasu jakość kanałów jest dobra, prawda, podczas transmisji olimpiady na ekranie TVP2 HD oraz na reszcie multipleksu był spory ruch to i były widoczne pewne artefakty kompresji i obraz wyglądał jak filmy HD na youtube o czym mówiłem także podczas testów, że bęzie to własnie taka jakość jak filmu DivX albo youtube, ale w tej chwili oglądam już spory czas i na wszystkich kanałach nie jest źle. Nie wiem może narzekają tylko ci, którzy mają wielkie telewizory? Bo na małych 20 calowych z odległości paru metrów nie widać nic strasznego. ;)

DVBManiak

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: DVBManiak »

Nie dziwię się, że nie widać. Przecież jak masz CRT 20" z max rozdzielczością 720x576 to co ty możesz zobaczyć? Nic! Więc nie zabieraj głosu. Widać piksele na każdym materiale HD: Ja to mam szczęście, Barwy szczęścia, o dynamicznych scenach z Soczi już nie wspominając. Jest po prostu jedna wielka lipa.

jajanusz

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: jajanusz »

A dlaczego nie mam prawa do głosu? Mam LCD i sygnał po Euroscart jak pewnie większość odbiorców a żeby zobaczyć te artefakty to muszę się przyglądać w ekran komputera także 20 cali. ;)

DVBManiak

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: DVBManiak »

jajanusz pisze:sygnał po Euroscart
Po Euro leci max rozdziałka 720x576, czyli SD! Gdybyś miał chociaż HD to może byś coś zobaczył, ale generalnie na tak małym ekranie to ciężko coś zauważyć. Ja jednak na swoim monitorze 22" z rozdziałką 1680x1050 już dostrzegłem różnicę, a na tv 42" full hd widać zdecydowane pogorszenie jakości.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Krosnoludek »

Zobaczcie sobie zdjęcia na forum Sat Kuriera:
http://forum.satkurier.pl/viewtopic.php ... 88#p921588
Oto nowa jakość Made In TVP :evil:

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: belzebiusz »

Ciekawe czy teraz któryś z Panów Jarków zachwali super-hiper nowe metody kompresji. :P

---
Najbardziej mi się ten screen "podoba":
http://imageshack.com/a/img843/5766/osvy.png

Malo zabrakło żeby nie rozpoznać jaki to kanał (logo). :evil:

Zablokowany