Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

informacje techniczne związane z wdrażaniem trzeciego multipleksu DVB-T
BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: BiTCity »

Oglądałem start nowych programów od 14 lutego od 23:55 mamy TV Trwam i TVP ABC w MUX1. Jako, że jest to wątek o TVP to wypowiem się o nich. Jakość jak na razie na MUX3 jest dobra - oglądam Igrzyska od rana w TVP1 HD z przerwami na podgląd TV Trwam :) i nie widzę żadnej różnicy między wczorajszą transmisją TVP1 HD z MUX1 do tej dzisiejszej już w "upakowanym" MUX3. Ci którzy narzekali, że będzie gorzej nie mieli racji przynajmniej moim zdaniem.

asigur
Posty: 7
Rejestracja: 16 marca 2011, o 07:49

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: asigur »

Ja mogę potwierdzić to co pisał monter1981. Pasek na TVP INFO bardzo nieczytelny. Przed chwilą była jakaś transmisja ze stoku narciarskiego. Jak pan Siezienewski się szybciej poruszył to strasznie się rozmazywał. A jak pokazali osobę zjeżdżającą na nartach to już w ogóle kiszka. Mój sprzęt to Samsung LE40C550.

jajanusz

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: jajanusz »

Obecnie na TVP1 HD narciarstwo alpejskie, bitrate kanału nie spada poniżej 2000 kbps, średnio 3000-4000 kbps, max 6000 kbps, na innych kanałach, średni ruch, wartość null packetu około 1500 kbps

Obrazek

kowal801
Posty: 167
Rejestracja: 21 października 2009, o 12:11

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: kowal801 »

Jakość Obrazu TVP1HD na telewizorze 50' tragedia, to samo można zaobserwować na TVP2HD :(
Jednym słowem te kanały nie maja nic wspólnego z jakością HD.Obecnie przy tych parametrach przepustowości na rozdzielczości SD była by bajka.

pikaczu
Posty: 1695
Rejestracja: 5 maja 2009, o 09:56
Miejscowość: tychy
Odbiornik: sony bravia kd-43xh8096, tcl 43p615
Instalacja antenowa: antena kierunkowa 19-elementowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: rtcn kosztowy

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: pikaczu »

jest fajna jakość. jakie są parametry?

Awatar użytkownika
MarioPL
Posty: 299
Rejestracja: 15 lutego 2014, o 09:18
Miejscowość: Luboń k.Poznania
Odbiornik: LG 43UP78003LB
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań "Śrem", AE Poznań

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: MarioPL »

Witam.
Śledzę ten temat od pewnego czasu i ...
Postanowiłem się "zapisać" i dodać swoje trzy grosze.
Dzisiaj rano.
TVP 2HD, program Pytanie Na Śniadanie (program na żywo):
- wyraźne zacięcia przy przejściu z kamery na kamerę
- pasek na dole ekranu rozmyty
- przy scenach dynamicznych wyraźne "klatkowanie"
TVP 1HD, program sportowy
- efekt "klatkowania"/rozmycia przy scenach dynamicznych

No cóż, szkoda słów. Jak tak ma wyglądać HD w polskim wydaniu to ...
I teraz najlepsze (to dla tych , co nie widzą pogorszenia jakości). Cały ten "bajzel" na 1 i 2 zauważył mój 10 letni syn " ...tata, dlaczego to wszystko takie niewyraźne..." (przełaczył na TVP 1HD- Narciarstwo alpejskie).
TV 32" Samsung , nadajnik Śrem, poziom sygnału około 80%

kowal801
Posty: 167
Rejestracja: 21 października 2009, o 12:11

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: kowal801 »

kolego @mario to Ty widzisz te różnice przy rozmiarze 32' a co maja powiedzieć Ci co maja telewizory powyżej 42' :(

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Anduraki »

Nie ma żadnego nowego klatkowania - klatkowanie zawsze było samo w sobie. Jakość obrazu jest OK nie mam żadnych zastrzeżeń. Emitel pokazał, że da się upchać 6 programów SD i 2 programy HD w ramach jednego multipleksu.

Skoro jest możliwe upchanie 2 HD i 6 SD to może w mux1 i mux2 by upchać po jednym dodatkowym programie SD co nie powinno wpłynąć na jakość obrazu.

Krytykowanie Full HD jakości na TV UHD (50+ cali) jest nie na miejscu.

Jak ktoś ma jakieś ale to może najpierw niech zaktualizuje oprogramowanie a nie zwala wszelkich win na niski bitrate. Jak nie ma nowego softu - no to przykro mi. U mnie jakość nie zmieniła się nawet w najmniejszym stopniu.
Ostatnio zmieniony 15 lutego 2014, o 09:45 przez Anduraki, łącznie zmieniany 1 raz.

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: BiTCity »

pikaczu pisze:jest fajna jakość. jakie są parametry?

Jeśli mam wierzyć Splash Lite to bitrate na kanałach MUX3 w SD wacha się pomiędzy 1 a 2 Mb/s a HD od 3-4 do 6 Mb/s. Jakość kanałów SD jest podobna do tych w komercyjnym MUX-4.

DVBManiak

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: DVBManiak »

Pytanie na śniadanie akurat leci w SD. Moim zdaniem jakość HD jest całkiem akceptowalna na tv 42". Mimo niskiego bitrate zastosowano takie ustawienia, które sprawiły, iż nie ma tragedii. Dlatego też przestaję narazie wyrażać się negatywnie, zobaczymy dalej.

lemiel
Posty: 98
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Instalacja antenowa: AZART
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, Skrzyczne

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: lemiel »

Różnice to nie wiem, ale jak było zbliżenie na zawodniczkę, że jej twarz zajmowała pół ekranu (20 cali 4/3) to jak ruszyła ręką czerwonego kombinezonu to na jego krawędzi były widoczne kwadraty. Jakby nie "blur" to byłyby wyraźne.
Co prawda teraz sygnał wrócił i na relacji z komentatorem był ostry, postacie w tle zjeżdżające na nartach też - to może to też kwestia rekompresji - jakiej jakości sygnał dostają z Soczi?

pikaczu
Posty: 1695
Rejestracja: 5 maja 2009, o 09:56
Miejscowość: tychy
Odbiornik: sony bravia kd-43xh8096, tcl 43p615
Instalacja antenowa: antena kierunkowa 19-elementowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: rtcn kosztowy

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: pikaczu »

BiTCity pisze:
pikaczu pisze:jest fajna jakość. jakie są parametry?

Jeśli mam wierzyć Splash Lite to bitrate na kanałach MUX3 w SD wacha się pomiędzy 1 a 2 Mb/s a HD od 3-4 do 6 Mb/s. Jakość kanałów SD jest podobna do tych w komercyjnym MUX-4.
trochę mało w sd.

Bartt

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Bartt »

Na tv Samsung jak w podpisie kanały TVP w wersji HD obecnie nie nadają się do oglądania. Efekt jest taki jakby telewizor nie był w stanie poprawnie usuwać przeplotu - obraz przy najmniejszym nawet ruchu strasznie klatkuje :evil: . Wygląda to tak jak niektóre materiały reporterskie przygotowywane "na szybko" gdzie przy kodowaniu zostały pomylone klatki nieparzyste z parzystymi. Na kanałach TVP w SD tego negatywnego efektu nie ma, jak również do dziś nie było tego na kanałach HD. Natomiast na karcie PC DVB obraz jest prawidłowy.

Update

Problemu nie ma w czasie emisji reklam, tak więc musi być jakiś kłopot z odpowiednim rozpoznawaniem klatek przy emisjach z przeplotem.

Update 2

Wygląda na to że w/w problem dotyczy wszystkich kanałów z mux-3 także w SD. TVP1 i 2 w SD są przecież w mux-1.

Czy ktoś jest w stanie sprawdzić jakie są różnice w sposobie emisji np. TVP1 SD (u mnie ok), a np. TVP Rozrywka ( u mnie źle) :?:

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Anduraki »

apropos TVP Regionalnej - wygląda tak jakby ktoś antyaliasing wyłączył na napisach, ale dotyczy to jedynie napisów które pojawiają się np w reklamach kolejnych programów. To nie jest wina bitrate bo nawet statyczne obrazy mają poszatkowaną czcionkę, ale wina nadawców TV Regionalnej. Reklamy produktów wyglądają OK nie ma żadnych problemów.

apropos TVP1 HD, Rozrywka, Kultura, Polonia jakość bez zmian

apropos TVP2 HD nie wiem czemu ale w tle leciała muzyczka Puls 2 rano ..? jakość bez zmian

apropos TVP Historia - pikseloza się robi w dynamicznych scenach reklam programów, a w dynamicznych reklamach nie ma żadnych problemów - wątpię żeby chodziło tu o niski bitrate skoro dynamiczne reklamy nie zawierają żadnej pikselozy

apropos TVP Info - wydaje mi się, że jakość jest nieco lepsza niż była wcześniej - paski informacyjne są wyraźniejsze i nie widać tak bardzo konturów(efektu ubocznego kompresji)

Awatar użytkownika
MarioPL
Posty: 299
Rejestracja: 15 lutego 2014, o 09:18
Miejscowość: Luboń k.Poznania
Odbiornik: LG 43UP78003LB
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań "Śrem", AE Poznań

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: MarioPL »

Anduraki pisze:Nie ma żadnego nowego klatkowania - klatkowanie zawsze było samo w sobie. Jakość obrazu jest OK nie mam żadnych zastrzeżeń...
Mam wrażenie, że oglądamy dwa różne "HD" :(
Dziwne, że nikt z mojej rodziny nie widział tego wszystkiego przedtem. Wyraźnie widać klatkowanie i "mazy. Mogę dodać , ze na 32" Sony Bravia sytuacja podobna.

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: ploomba »

Bartt pisze:Na tv Samsung jak w podpisie kanały TVP w wersji HD obecnie nie nadają się do oglądania. Efekt jest taki jakby telewizor nie był w stanie poprawnie usuwać przeplotu - obraz przy najmniejszym nawet ruchu strasznie klatkuje :evil: . Wygląda to tak jak niektóre materiały reporterskie przygotowywane "na szybko" gdzie przy kodowaniu zostały pomylone klatki nieparzyste z parzystymi. Na kanałach TVP w SD tego negatywnego efektu nie ma, jak również do dziś nie było tego na kanałach HD. Natomiast na karcie PC DVB obraz jest prawidłowy.

Update

Problemu nie ma w czasie emisji reklam, tak więc musi być jakiś kłopot z odpowiednim rozpoznawaniem klatek przy emisjach z przeplotem.

Update 2

Wygląda na to że w/w problem dotyczy wszystkich kanałów z mux-3 także w SD. TVP1 i 2 w SD są przecież w mux-1.

Czy ktoś jest w stanie sprawdzić jakie są różnice w sposobie emisji np. TVP1 SD (u mnie ok), a np. TVP Rozrywka ( u mnie źle) :?:

Potwierdzam, u mnie na Samsungu Le32C450 to samo. Sprawa wygląda jednak nieco inaczej
Opisywany efekt braku płynności (wygląda to jakby obraz miał połowę klatek i drga przy ruchu) występuje na materiałach studyjnych (nadawanych chyba tylko na żywo).
Zauwazyłem to najpierw na TVP Info (SD). Relacje ze studio na żywo nie da się oglądać. Później był reklamy i wtedy było OK. Teraz na TVP2HD to samo. "Kawa czy herbata" na żywo i brak płynności. Na TVP1HD w tym momencie jakiś materiał "z taśmy" i jest OK.


edit
"Pytanie na Śniadanie" a nie "Kawa czy herbata" pomyliłem nazwy ;)
Ostatnio zmieniony 15 lutego 2014, o 10:24 przez ploomba, łącznie zmieniany 1 raz.

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: lustracja »

Obrazek

A co do zatrzymań i klatkowania to teraz chyba czas na działania producentów odbiorników i update softu bo wprowadzenie nowych urządzeń przez TVP jest nieodwracalne.

jajanusz

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: jajanusz »

Czyli co wychodzi na to że każdy widzi co innego? Byłyby jaja gdyby się okazało że dekoderek za 99 zł wyświetla lepszą jakość obrazu niż odbiorniki za parę tysięcy złotych, (kwestia oprogramowania dekodującego)? :shock: :lol:
Ostatnio zmieniony 15 lutego 2014, o 10:20 przez jajanusz, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Poland »

Chyba "Pytanie na śniadanie" bo "Kawa czy Herbata" już nie istnieje.
Co do obrazu to ja nie zauważyłem u siebie znaczących zmian i wbrew pozorom u mnie pasek informacyjny TVP Info jest bardzo (ale to bardzo) widoczny choć posiadam 32 calowego Samsunga kineskopowego.

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: ploomba »

Dokładnie, pomyliłem nazwy programów :P

Zablokowany