Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

informacje techniczne związane z wdrażaniem trzeciego multipleksu DVB-T
sebol55
Posty: 67
Rejestracja: 25 grudnia 2013, o 15:58
Odbiornik: ferguson t65
Instalacja antenowa: atx91
Nadajnik - obiekt nadawczy: pkin

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: sebol55 »

MarioPL pisze:Jeszcze raz napisze. Obraz na 1 HD i 2 HD jest żyleta , ale tylko przy statycznym obrazie, jakikolwiek ruch na ekranie (widać to idealnie na relacjach sport.) powoduje drganie obrazu (obiektów w ruchu), coś na podobieństwo stroboskopu. Nie twierdze, że TV Samsung i Sony (moje) są idealne i "ach, och", tylko dlaczego przedtem były zgodne z normą, a teraz (po kilku latach) nagle nie ?
nie prawda w studio soczi przy statycznym obrazie brak ostrosci i obraz taki rozmyty tak jakby to było sd w opakowaniu hd.

grzegorz0plonka

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: grzegorz0plonka »

jeśli masz problem odbiorem piszcie na http://satkurier.pl/news/96653/1502-zmi ... mux-3.html

Sami napisali uwagi,
Jeżeli ktokolwiek ma problemy z odbiorem kanałów TVP z MUX3 - prosimy o precyzyjne opisane problemu w komentarzach oraz podanie modelu odbiornika DVB-T, na którym trudności są obserwowane.

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: pawelll »

Jeszcze raz odpiszę. U mnie (plazma Panasonic PV80) nie ma, żadnego drżenia.

Jest natomiast lekko rozmydlony, zamglony obraz całości. Ale da się oglądać.
W ubiegłym tygodniu było znacznie lepiej.

systemlan
Posty: 252
Rejestracja: 17 czerwca 2012, o 11:52
Odbiornik: Panasonic TX-L32CX3E
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T bez wzmacniacza, kabel Triset 113
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec, TON Człuchów

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: systemlan »

@MarioPL - Ja wiem o co ci chodzi. Sprawdzałem na TVP1HD nie mam tego. Na TVP2HD było to tylko przez chwilę, może jakieś 5 minut. Teraz jest ok.

kasper93
Posty: 164
Rejestracja: 4 marca 2012, o 17:46
Odbiornik: MT4161
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/PKiN

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: kasper93 »

Obraz na 1 HD i 2 HD jest żyleta , ale tylko przy statycznym obrazie
To też jest nieprawda niestety. Statyczny zegar wygląda bardzo słabo. Więc Twój argument jest inwalidą. A jeżeli naprawdę uważasz, że jest "żyleta" to trochę Ci współczuję, że nie miałeś oglądać materiału w jakości, którą można określić jako "żyleta" bo to wszystko wynika z braku porównania.

Ogólnie TVPn HD nie było nigdy żyleta w DVB-T, ale nie było źle i było ostro, teraz jest wymyte w porównaniu do tego co było i tyle. Nie mówię, że źle to się ogląda, ale nie jest to takie HD z anoreksją.

kasper93
Posty: 164
Rejestracja: 4 marca 2012, o 17:46
Odbiornik: MT4161
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/PKiN

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: kasper93 »

pawelll pisze:Jeszcze raz odpiszę. U mnie (plazma Panasonic PV80) nie ma, żadnego drżenia.

Jest natomiast lekko rozmydlony, zamglony obraz całości. Ale da się oglądać.
W ubiegłym tygodniu było znacznie lepiej.
W zupełności się zgadzam. A jeżeli ktoś ma drżenie obrazu to znaczy, że przeplot jest źle usuwany przez odbiornik...

tajemnicapanstwowa
Posty: 158
Rejestracja: 14 października 2010, o 01:02
Odbiornik: LG M2352D-PZ

Pinnacle 340e hybrid + DVB Viewer
Instalacja antenowa: tzw. "patyk" magnetyczny 15cm
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczecin/Kolowo

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: tajemnicapanstwowa »

jeżeli komuś drży obraz (często to widać przy logo TVP1 HD i TVP2 HD) to jest to problem z przeplotem.
Mam to samo przy jednym kodeku na PC, który w dziwny sposób usuwa przeplot, ale to miałem już od samego początku.

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: ploomba »

Powinniśmy rozgraniczyć dwa tematy w chwili obecnej:

1) Jakość emisji (kompresja obrazu) po upakowaniu większej ilości stacji w mux-3 (piksele, artefakty od kompresji, rozmycie obrazu itd - obraz widoczny taki sam raczej na każdym odbiorniku, z tym, że każdy ma jakieś swoje subiektywne odczucia co do jakości.. a i różne odbiorniki mają rózne metody ukrywania "niedoskonałości" obrazu (filtry) itd , więc każdy napisze tu co innego. Dla jednego jest OK, dla innego "kiszka"

2) drżenie obrazu i brak płynności (fps) (złe usuwanie przeplotu) związane z wdrożeniem nowych parametrów nadawania - widoczne na niektórych modelach odbiorników.

Ja nie wypowiadam się na chwilę obecną o tym pierwszym. MNIE DENERWUJE PROBLEM DRUGI.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: belzebiusz »

Awaria zasilania w TVP na Woronicza
http://satkurier.pl/news/96730/awaria-z ... nicza.html
Oficjalny komunikat rzecznika prasowego TVP:

Sobotnia awaria całego systemu zasilania energetycznego emisji kanałów Telewizji Polskiej została (po około dwóch godzinach od jej zaistnienia, czyli około godziny 14:30 w sobotę 15 lutego br.), zażegnana. Wszystkie kanały TVP nadają już swoje programy bez zakłóceń.

Awaria była rozległa i wyjątkowo poważna: objęła zarówno podstawowy, jak i rezerwowy system zasilania energetycznego całego bloku emisyjnego TVP. Jej przyczyny są ustalane przez służby techniczne TVP. Cały weekend będą one pracowały też intensywnie nad całkowitym usunięciem drugorzędnych skutków awarii.

Wykluczony jest natomiast jakikolwiek związek awarii ze zmianami w naziemnym nadawaniu cyfrowym, które miało miejsce o północy z piątku na sobotę i przebiegło w całkowitym porządku i bez najmniejszych problemów.

Podobna awaria, obejmująca wtedy jednak tylko dwa kanały TVP (więcej nie emitowano), miała miejsce z końcem pierwszej połowy klat 80.

Telewizja Polska serdecznie przeprasza wszystkich widzów za przerwę w nadawaniu i gwarantuje, że wszystkie pozycje programowe, których w czasie awarii nie mogli oni obejrzeć, będą wyemitowane w najbliższym czasie.
Ostatnio zmieniony 15 lutego 2014, o 15:08 przez belzebiusz, łącznie zmieniany 1 raz.

sebol55
Posty: 67
Rejestracja: 25 grudnia 2013, o 15:58
Odbiornik: ferguson t65
Instalacja antenowa: atx91
Nadajnik - obiekt nadawczy: pkin

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: sebol55 »

spójrzcie teraz na tvp1hd studio wielki lol obraz sd ha ha :lol:

Stefan_KR
Posty: 272
Rejestracja: 2 sierpnia 2011, o 21:32

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Stefan_KR »

Obraz na kanałach HD jest żyleta, nie ma żadnych rozmyć ani pikselizacji przy szybszych akcjach, oglądam mecz w Soczi i jest super (tv Samsung nowy model).
Jeśli macie jakieś rozmycia to sprawdźcie ustawienia telewizora, co jest powłączane, funkcje poprawy obrazu, motiony itp.
Piękne ostre krawędzie, ostry i płynny obraz. Super.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: belzebiusz »

sebol55 pisze:spójrzcie teraz na tvp1hd studio wielki lol obraz sd ha ha :lol:
Bo jest to studio TVP Sport (Studio 7), które nie jest przystosowane do HD.
Jedyne studio przystosowane do HD, które wykorzystywane było do IO do tej pory, jest używane teraz w TVP2 HD.

Jest to pierwsza podczas tych IO transmisja równoległą na 2 głównych antenach TVP i dlatego są 2 studia.
Ostatnio zmieniony 15 lutego 2014, o 15:12 przez belzebiusz, łącznie zmieniany 1 raz.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: adac »

tajemnicapanstwowa pisze: Mam to samo przy jednym kodeku na PC, który w dziwny sposób usuwa przeplot, ale to miałem już od samego początku.
A próbowałeś odtwarzać ten materiał bez usuwania przeplotu, tzn. jeżeli masz taką opcję w ustawieniach kodeka albo odtwarzacza to ją odznaczyć ?

sebol55
Posty: 67
Rejestracja: 25 grudnia 2013, o 15:58
Odbiornik: ferguson t65
Instalacja antenowa: atx91
Nadajnik - obiekt nadawczy: pkin

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: sebol55 »

Stefan_KR pisze:Obraz na kanałach HD jest żyleta, nie ma żadnych rozmyć ani pikselizacji przy szybszych akcjach, oglądam mecz w Soczi i jest super (tv Samsung nowy model).
Jeśli macie jakieś rozmycia to sprawdźcie ustawienia telewizora, co jest powłączane, funkcje poprawy obrazu, motiony itp.
Piękne ostre krawędzie, ostry i płynny obraz. Super.
proszę kup okulary bo naprawde dobrej jakosci hd to ty nie widziales tylko o niej czytałeś jak takie mydło mozna nazwac ostre :lol: :lol: :lol:

naziemna-ntrc
Posty: 707
Rejestracja: 16 grudnia 2013, o 11:58

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: naziemna-ntrc »

belzebiusz pisze:Bo jest to studio TVP Sport (Studio 7), które nie jest przystosowane do HD.
I dodajmy, że niedawno zostało ono przebudowane na potrzeby kanału HD - TVP Sport HD. :lol:

Davvid

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Davvid »

"Gratulacje" dla TVP. Mieliście naprawdę niezłe HD do tej pory (szczególnie TVP2). Dzisiaj po zmianach jest już tragedia - mydło okrutne (czytaj brak ostrości). "Dziękujemy", czy w Polsce zawsze musi tak być, że zabiera się, a nie poprawia ?

To jest żenada.

Jak ktoś tu mówi o żylecie, to natychmiastowa wizyta u okulisty wymagana albo chociaż wizyta u kogoś z sygnałem HD z satelity.

PS.
Czy ktoś komu TV pokazuje bitrate mógłby napisać jaki teraz leci na TVP1/TVP2 ? Może jakaś nadzieja, że aż tak nie przycięli tylko coś źle ustawione jest i stąd to cholerne mydło ?

Pozdr.
Ostatnio zmieniony 15 lutego 2014, o 15:15 przez Davvid, łącznie zmieniany 1 raz.

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: pawelll »

@ploomba
Ad. 2 - opisanych zjawisk nie obserwuję na Ariva 210Combo i Signal 507. Więc szczególnie ten drugi to ekstremalna budżetówka.
Ad. 1. - cudów w technice nie ma. Oczywiście nie mówimy o jakości BD (do 20Mb/s). Ale dobrej jakości obraz HD w MPEG-4 wymaga przynajmniej 5-6 MB/s. W tej chwili średnia to <4MB więc efekt to rozmycie i nieostrość. Jeśli nie towarzyszą temu zakłócenia typu pikselizacja czy przeskoki to da się oglądać ale to takie trochę oglądanie przez zamgloną szybę.
Ostatnio zmieniony 15 lutego 2014, o 15:15 przez pawelll, łącznie zmieniany 1 raz.

sebol55
Posty: 67
Rejestracja: 25 grudnia 2013, o 15:58
Odbiornik: ferguson t65
Instalacja antenowa: atx91
Nadajnik - obiekt nadawczy: pkin

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: sebol55 »

studio w tvp2 hd również mydełko tylko tyle że dove. ha ha :lol:

Awatar użytkownika
MarioPL
Posty: 299
Rejestracja: 15 lutego 2014, o 09:18
Miejscowość: Luboń k.Poznania
Odbiornik: LG 43UP78003LB
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań "Śrem", AE Poznań

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: MarioPL »

Oczywiście, że wspomniana "żyleta" jest daleka od ideału HD ale dla mnie nie stanowi problemu jako tako (można to zaakceptować). Problem (dla mnie) jest w
drżenie obrazu i brak płynności (fps) (złe usuwanie przeplotu)...
widoczne przy scenach dynamicznych. Tyle. Jak wspomniałem wczesniej, do wczoraj było wszystko OK.

Stefan_KR
Posty: 272
Rejestracja: 2 sierpnia 2011, o 21:32

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Stefan_KR »

Daavid sebol55 kupcie sobie może jakieś lepsze dekodery bo widocznie używacie jakieś dziadostwo. Obraz znakomity, nie ustępuje jakością większości kanałów na satelicie. Nie ma się czego czepiać.

Zablokowany