TV Samsung serii C - drżenie obrazu na MUX3

informacje techniczne związane z wdrażaniem trzeciego multipleksu DVB-T
Bartt

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Bartt »

@MarioPL

Ja bym napisał tak (dodając oczywiście o jaki model tv chodzi):
Od 15 lutego na wszystkich programach z mux-3 z wyjątkiem TVP Regiony wystepuje nieakceptowalne drżenie obrazu w kierunku poziomym. Wystepuje ono m.in. w transmisjach na żywo (np. z olimpiady) jak i ze studia (np. Wiadomości). Obraz jest prawidłowy przy większości reklam i filmów.
Można więc przypuszczać że problem wystepuje przy materiałach emitowanych z przeplotem w których każde z dwóch pól tworzących klatkę obrazu są od siebie różne w celu zapewnienia płynności ruchu (np. przy transmisjach "na zywo")
Nieprawidłowe wyświetlanie obrazu spowodowane jest niewłaściwym rozpoznawaniem przez odbiornik kolejności wyświetlania pól tworzących klatkę obrazu. Przykładowo, zamiast wyświetlania najpierw pola z parzystymi liniami pokazywane jest to z nieparzystymi. Podobny efekt widoczny jest na zdjęciu z tego linku: http://pl.wikipedia.org/wiki/1080i
Natomiast tam gdzie oba te pola są identyczne (np. filmy lub reklamy) kolejność ich wyświetlania nie ma znaczenia i obraz nawet przy źle rozpoznawanych polach jest prawidłowy.
W największym skrócie - odbiornik żle rozpoznaje kolejność wyświetlania pól tworzących klatke obrazu.
Więcej na ten temat tu:
http://hdtvpolska.com/topic/879-czym-jest-przeplot/

jajanusz

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: jajanusz »

MarioPL pisze:Z miła chęcią napisałbym do TVP, lecz musiałbym wiedzieć, jak fachowo nazywa się ten efekt drżenia w moim ( i nie tylko) telewizorze.
Już pisałem na forum, TVP zmieniła wewnętrzne parametry interlacing (przeplot) a niektóre dekodery nie mają tak rozbudowanego opgrogramowania by przeprowadzić odpowiedni deinterlacing (usuwanie przeplotu).

Wydaje mi sie że zmieniono parametr double framerate (rzatsze wyświetlanie pełnej klatki).

Pytanie jakie powinno się zadać TVP brzmi tak:

Czy powrót do pierwotnych ustawień interlacing jest możliwy, czy ta nowa konfiguracja interlacing jest niezbędna do nadawania na MUX3 10 slotów, jeśli jest możliwość przywrócenia pierwotnych parametrów a zarazem pozostawienia 10 slotów w takiej jak obecnie jakości, to nie widzę przeszkód żeby TVP tak zrobiła a wy nie musieliścieby kupować nowych odbiorników.

Chociaż dziwi mnie jedno że mówicie tutaj że owo drżenie nie występuje podczas reklam, czyli że można nadawać w ten sposób aby nie powodowało problemów u odbiorców, więc nie trzyma się to kupy dlaczego TVP cały czas tak nie nadaje :shock:

A co do sprawy drugiej, którą tu opisujecie czyli jakość obrazu, to według mnie nie ma na co narzekać, ja gdybym nawet chciał to dopatrzyłem się identycznej pkselizacji na Polsat Sport News, a podobno ma najwięszy bitrate, tak więc jesli narzekacie na jakość to narzekacie ogólnie na cyfrową TV, która z założenia jest jedną wielką KOMPRESJĄ, a jeśli tak to trzeba było pozostać przy analogu, analogowy dosył, analogowe nadawanie, wówczas jakość byłaby 1:1 / studio : odbiornik TV :geek:

.Pozdrawiam. ;)
Ostatnio zmieniony 17 lutego 2014, o 22:14 przez jajanusz, łącznie zmieniany 1 raz.

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: pawelll »

W wątku o TVP w NTC
JaroslawMroczkowski pisze:...
Problemem jest reakcja niektórych odbiorników na sygnał z nowych koderów,...
Więc pozytywy:
1. Problem jest oficjalnie znany (zakładam, że jeśli zna Emitel to zna też TVP)
2. Coś wiadomo o przyczynach (nowe cudowne kodery rozmnażające pojemność multiplexu)

Negatywy:
1. Moim zdaniem cytowana opinia powinna brzmieć: "Problemem jest zmiana parametrów kodowania która powoduje niewłaściwą reakcję niektórych odbiorników". Niby to samo ale trochę inaczej...

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: ploomba »

@pawelll

Ja już wcześniej pisałem w tym temacie, że TVP "zajmuje się podobno" tym problemem (wraz z producentami sprzętu itd itp).

....
Problemem jest reakcja niektórych odbiorników na sygnał z nowych koderów
:P według Samsunga problemem jest tymczasowe "niewłaściwe" nadawanie sygnału przez nadawcę. :o czy jakoś tak to sformułowali (też było o tym wcześniej)

Ciekawe co z tego wyniknie.

p.s.

nie wiem czy ktoś pamięta, ale swojego czasu na mux-2 były problemy z "przycinaniem" obrazu. Robiła się charakterystyczna stopklatka na ułamek sekundy (tak jakby brakowało klatek w przekazie. Działo się to głównie na materiałach studyjnych (informacje itd) przy dynamicznym ruchu kamery.
Problem tyczył się a to raz Polsatu, a to kolejnym razem Tv4 i i jeszcze innych stacji. Zgłaszałem to też wtedy i Emitel usunął problem. Zastanawia mnie czy przypadkiem problem nie występował na tych samych odbiornikach co teraz.

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: pawelll »

Czyli Samsung woli raczej moją wersję opinii :D
Pytanie zasadnicze jest takie, czy błąd w zarządzaniu przeplotem (bo tak to chyba można określić) jest ubocznym skutkiem "superkodowania" i upychania kanałów kolanem, czy też niezależnym od tego jakimś błędem w konfiguracji kodera (spowodowanym choćby tym że to jakaś supernowość). W zasadzie nie wiem który z wariantów jest lepszy. Jeśli drugi to usuną błąd i zamkną temat tzn. w MUX3 pozostanie 10 slotów już na zawsze. Jeśli pierwszy to: wersja a - zmniejszą upchnięcie multipleksu i będzie lepiej, wersja b - stwierdzą, że odbiorniki nie spełniają wymogów i to problem odbiorców.

Awatar użytkownika
sirdaniel
Posty: 235
Rejestracja: 16 maja 2012, o 08:28
Instalacja antenowa: Siatka + symetryzator

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: sirdaniel »

Problemy z obrazem są ale to nie wina zamiany kolejności pól obrazu z przeplotem. Podczas odtwarzania jeśli zmienimy w lavfilters z TFF na BFF jest gorzej. Tak jak mediainfo podaje, kolejność pól jest TFF.
Oglądanie kabaretu z TVP 2 HD bez usuwania przeplotu nie powoduje u mnie skakania obrazu na kompie.
To zo zauważyłem na wideo z Kabaretu na dwójce że po rozdzieleniu pól wideo nie jest płynne, jeszcze to obadam, ale TVP kombimuje z przeplotem.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Anduraki »

Ale się uczepiliście ... Wczoraj wieczorem akurat oglądałem TV w momencie kiedy był Program lisa w TVP2 hd, na TVP1 hd leciał jakiś stary teatr telewizji. Przeglądałem po kanałach i żadnej pikselozy nie było ani drgań, dopiero jak doszedłem do TVP Rozrywka zobaczyłem takie delikatne drganie i "niepłynność" ale to wynika z materiału jaki wyemitowali, bo jak były reklamy to wszystko było płynne i elegancko się to oglądało.

Nawet to nie wina odbiorników tylko być może konfiguracji TVP(skoro mówicie o zmianie ustawień przeplotu).

Przeleciałem przez resztę programów i jeszcze nie podobał mi się obraz na TV4, ale to chyba nie ma związku bo to mux2.

Gdybym miał przeglądać każdy kanał to na pewno znalazłbym zarówno w TVP jak i programach z innych multipleksów defekty. Przeważnie jakość obrazu PSN mi się nigdy nie podobała.

Na migotanie obrazu z filmiku wcześniej polecam wymianę kabla HDMI z takiego z marketu najtańszego chińczyka za 8 zł na kabel markowy - nie koniecznie za 3000zł za 1,5 metra. Miewałem swego czasu problemy bo głupi kupiłem najtańszy chińczyk w markecie firmy krzak. Styki się utleniły i przestały łączyć. Wymieniłem na taki kabelek i problemy ustąpiły ponadto ekranowanie nie dopuszcza do wpływu położenia kabla na jakość sygnału
http://www.morele.net/kabel-impuls-pc-h ... ia-373069/

tajemnicapanstwowa
Posty: 158
Rejestracja: 14 października 2010, o 01:02
Odbiornik: LG M2352D-PZ

Pinnacle 340e hybrid + DVB Viewer
Instalacja antenowa: tzw. "patyk" magnetyczny 15cm
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczecin/Kolowo

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: tajemnicapanstwowa »

kabelki nie mają nic do rzeczy jeżeli ludziom migocze obraz, który mają z tunera wewnątrz telewizora...

DVBManiak

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: DVBManiak »

Andruaki przestań robić z ludzi idiotów. U tylu osób utleniły się nagle styki, tak? Jest problem z pewną grupą odbiorników, przede wszystkim Samsunga. Ciesz się, że twojego z serii UE to nie dotyczy. Mnie też nie dotyczy, ale potrafię zrozumieć problemy innych, a ty jak widać nie.

W ogóle wydaje mi się, że ci płacą za wypisywanie bzdur czy specjalnie tak prowokujesz? Jak można nie widzieć żadnej różnicy między HD przed 15 lutym a tym obecnie? Człowieku daj spokój...
Ostatnio zmieniony 18 lutego 2014, o 11:06 przez DVBManiak, łącznie zmieniany 1 raz.

Bartt

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Bartt »

sirdaniel pisze:Problemy z obrazem są ale to nie wina zamiany kolejności pól obrazu z przeplotem. Podczas odtwarzania jeśli zmienimy w lavfilters z TFF na BFF jest gorzej. Tak jak mediainfo podaje, kolejność pól jest TFF.
Oglądanie kabaretu z TVP 2 HD bez usuwania przeplotu nie powoduje u mnie skakania obrazu na kompie.
To zo zauważyłem na wideo z Kabaretu na dwójce że po rozdzieleniu pól wideo nie jest płynne, jeszcze to obadam, ale TVP kombimuje z przeplotem.
Nie wiem jak u ciebie, ale dla mnie to tak właśnie wygląda, jak zamiana tych pól obrazu. Wydaje mi się że aby to sprawdzić, to trzeba by próbkę takiego "wadliwego" materiału ponownie zakodować znowu z zamienioną kolejnością pól i odtworzyć to z USB na Samsungu. Z tym że nie wiem czy jest jakiś program na PC który umożliwia taką przeróbkę ;).

Awatar użytkownika
Boleslawczan
Posty: 23
Rejestracja: 16 lutego 2014, o 22:16
Odbiornik: Samsung UE40F6650
Samsung LE32C530
Instalacja antenowa: antena zewn. DIGIToptima IQ
Satelitarna nc+
Nadajnik - obiekt nadawczy: ŚNIEŻNE KOTŁY

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Boleslawczan »

Widać ludzie nie potrafią czytać ze zrozumieniem. Od soboty programy nadawane na żywo mają drgania w scenach w których występują ruchy np rąk czy poruszają się przedmioty. Szczególnie sportu się nie da oglądać. Na tvp info cały czas jest ten problem. Jeżeli starsi ludzie w moim bloku zauważają problem na swoich odbiornikach to chyba jest to sprawa na którą tvp musi zareagować. Problem dotyczy głównie telewizorów z wbudowanym mpeg-4. Na dekoderze z nc+ mój samsung gra bardzo dobrze. Ale na antenie naziemnej już są drgania obrazu.A do 14 lutego wszystko śmigało bardzo dobrze. Osoby którym programy od soboty nadal grają dobrze proszę się nie wypowiadać ponieważ niepotrzebnie robicie zamieszanie.

kadiemus

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: kadiemus »

Ten problem występuje głównie na samsungach. Ja mam LE40C550 i jest masakra, nie da się tego oglądać. Ale np. z tego co ktoś tu pisał, nawet ten mój model ma różne wersje, o czym świadczy firmware. Widziałem na stronie samsunga 2 rodzaje firmware do tego modelu:T-TDT5DEUC-1024.1 oraz T-MSX5DEUC-2011.0. Świadczy to o różnych układach wewnątrz. U mnie jest firmware w tej pierwszej serii (mam wersję softu TDT5DEUC-1024.0). Nie jestem doświadczony za bardzo i się trochę boję aktualizacji (ewentualnych komplikacji) i uszkodzenia sprzętu. Ale kto wie może by pomogło.
Dodam tylko, że w mojej sieci antenowej mam wpięte 2 WIWY HD-95, TV LED LG 21 cali i właśnie powyższy samsung - problem występuje tylko w samsungu.
Ostatnio zmieniony 18 lutego 2014, o 12:23 przez kadiemus, łącznie zmieniany 1 raz.

jajanusz

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: jajanusz »

JaroslawMroczkowski pisze:Problemem jest reakcja niektórych odbiorników na sygnał z nowych koderów,...
jajanusz pisze:Czy powrót do pierwotnych ustawień interlacing jest możliwy, czy ta nowa konfiguracja interlacing jest niezbędna do nadawania na MUX3 10 slotów, jeśli jest możliwość przywrócenia pierwotnych parametrów a zarazem pozostawienia 10 slotów w takiej jak obecnie jakości
monter1981 pisze:Na niecałe 30 minut w Niedzielę od ok. 13.45-14.15 zmieniono ustawienia tak, że problem drżenia obrazu nie występował. Nie mam pojęcia dlaczego to zarzucono.
W czym więc problem że nie przywrócono na stałe poprzednich parametrów? Czy rzeczywiście (interlacing) przeplot to jest tak istotna sprawa by na MUX3 było 10 slotów? A tak w ogóle to wy piszecie do TVP, oni wiedzą o tym? jakoś się ustosunkowali do tej sprawy? :?:

Awatar użytkownika
Boleslawczan
Posty: 23
Rejestracja: 16 lutego 2014, o 22:16
Odbiornik: Samsung UE40F6650
Samsung LE32C530
Instalacja antenowa: antena zewn. DIGIToptima IQ
Satelitarna nc+
Nadajnik - obiekt nadawczy: ŚNIEŻNE KOTŁY

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Boleslawczan »

Ja napisałem do Samsunga to mi odpisali żeby oddać telewizor do autoryzowanego serwisu. Napisałem również do UKE przedstawiając bardzo szczegółowo problem (z wieloma cytatami z tego forum) ale jeszcze nie otrzymałem odpowiedzi.

miet555

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: miet555 »

jajanusz pisze:A tak w ogóle to wy piszecie do TVP, oni wiedzą o tym? jakoś się ustosunkowali do tej sprawy? :?:
Tak napisałem, na str.139 przedstawiam cały tekst. Co prawda u mnie jest problem z dźwiękiem, ale jest to również związane z ostatnimi zmianami nadawania.
Jak na razie ze strony TVP brak odpowiedzi.

kadiemus

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: kadiemus »

Napisali NEWS-a na SatKurierze
http://satkurier.pl/news/96838/problemy ... ngach.html

Zobaczymy jaki będzie efekt, czy będzie reakcja TVP i Samsunga.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Jarosław Bałuka »

kadiemus pisze: Widziałem na stronie samsunga 2 rodzaje firmware do tego modelu:T-TDT5DEUC-1024.1
Ta poprawka wnosi m.in. naprawę "Blinking picture while watching DTV signal fot Baltic Countries" co mniej więcej znaczy "mrugający obraz w trakcie odbioru naziemnej tv cyfrowej.."
Warto wykonać update. W swoim Samsungu robiłem to poprzez pendrive USB wielokrotnie i zawsze w z powodzeniem.

ploomba pisze: Przypominam , że problem tyczy się części Samsungów (najprawdopodobniej części serii C z chipsetami TRIDENT) oraz wybranych modeli Sony Bravia.
http://www.samsung.com/pl/support/model ... -downloads
Masz wersję 1024.1 softu?

mac_33
Posty: 479
Rejestracja: 30 czerwca 2010, o 09:58

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: mac_33 »

kadiemus pisze:Napisali NEWS-a na SatKurierze
http://satkurier.pl/news/96838/problemy ... ngach.html

Zobaczymy jaki będzie efekt, czy będzie reakcja TVP i Samsunga.
z artykułu warto podkreslić że jest jeszcze 3 strona zamieszana - mianowicie producent kodera- co wydaje się logiczne. Ważne ze myślą a jak myslą to i wymyślą :-)

korzonek

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: korzonek »

Do felernych modeli Samsunga możecie dorzucić UE40C5000 z 2010 roku. Wszystko zostało już chyba powiedziane na temat tego mrużenia, więc nic nowego dodać nie mogę, ale mam dokładnie taki sam problem jak koledzy. Wiadomo - przed 15 lutym nie występował. Mam pytanko odnośnie softu. Jak wgram nowszy, to zmieni mi się wszystko na język angielski? Dla mnie nie problem ale dla moich leciwych rodziców bariera nie do przeskoczenia.

Awatar użytkownika
bm86
Posty: 61
Rejestracja: 12 sierpnia 2013, o 15:10
Odbiornik: Cabletech urz0086 twin. WIWA HD 85, tv LG 32LN570R
Instalacja antenowa: 20 letnie siatki na rurze przy murze 7-8m (wzmacz.) bez wzmacz.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn PKIN

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: bm86 »

Bartt pisze:
sirdaniel pisze:Problemy z obrazem są ale to nie wina zamiany kolejności pól obrazu z przeplotem. Podczas odtwarzania jeśli zmienimy w lavfilters z TFF na BFF jest gorzej. Tak jak mediainfo podaje, kolejność pól jest TFF.
Oglądanie kabaretu z TVP 2 HD bez usuwania przeplotu nie powoduje u mnie skakania obrazu na kompie.
To zo zauważyłem na wideo z Kabaretu na dwójce że po rozdzieleniu pól wideo nie jest płynne, jeszcze to obadam, ale TVP kombimuje z przeplotem.
Nie wiem jak u ciebie, ale dla mnie to tak właśnie wygląda, jak zamiana tych pól obrazu. Wydaje mi się że aby to sprawdzić, to trzeba by próbkę takiego "wadliwego" materiału ponownie zakodować znowu z zamienioną kolejnością pól i odtworzyć to z USB na Samsungu. Z tym że nie wiem czy jest jakiś program na PC który umożliwia taką przeróbkę ;).
jest taki program XMedia Recode

Zablokowany