Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

informacje techniczne związane z wdrażaniem trzeciego multipleksu DVB-T
pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: pawelll »

Nie chcę podważać tego że raskol widział drżenie. Tyle, że nie do końca wiadomo dlaczego widział. Instalacje sygnałowe, ustawienia TV, oświetlenie itp. są w takich sklepach czasem tak dziwne, że trudno nie analizując tego szczegółowo zawyrokować czy to co obserwował to to samo zjawisko jak omawiane na forum. Póki co na forum nikt nie sygnalizował problemów z nowymi TV.

mac_33
Posty: 479
Rejestracja: 30 czerwca 2010, o 09:58

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: mac_33 »

do techników z TVP:
na tvp1hd obraz jak po 3 piwkach, na południu na szczęście mamy primę cool z LM czeski mux, wybór jest prosty.

DVBManiak

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: DVBManiak »

raskol pisze:właśnie wróciłem od sąsiada z meczu LM z Multimedii. O rany, ale żyleta, zapewne MM bierze sygnał z satelity. to co się dzieje na dvb-t to ja pier....
Nie z satelity tylko światłowodem jeśli już, ale faktycznie jakość obrazu podczas meczu w DVB-T marna.

eter
Posty: 1301
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: eter »

Mecz jest w słabej jakości. Zawsze na zbliżeniach zawodników, to aż szczęka opadała taka była jakość. Dzisiaj widać, ale za to niestety artefakty i tyle tego.
Tak czy siak drgania na pewno zostaną wyeliminowane w jakiś sposób, na poprawę jakości raczej już nie ma co liczyć.
Przecież telewizja nie zrezygnuje z tego co już nadaje, więc szans właściwie nie ma.
Stoimy więc na tym, że teraz to tylko naprawa tych drgań i tyle.
O jakości w ogóle to chyba nie ma co się już rozpisywać. Właściwie już wszystko zostało powiedziane. Jest gorzej.

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: pawelll »

DVBManiak pisze:@pawell: Też odbieram ze Ślęży, nie zauważyłem żadnych zmian.
W jakiej lokalizacji odbierasz? Wrocław? Ja zaobserwowałem wyraźny wzrost stopy błędów (>10 000), na MUx-1 ok 50, na MUX-2 0-5 (oczywiście 10e-8).

Podobne obserwacje ma kolega, oczywiście na mniejszą skalę.
miet555 pisze:... Po zmianach na MUX3 pogorszył się u mnie Bit Error Rate. Zawsze miałem "0" a teraz skacze do 50 i więcej. Na pozostałych MUX'ach wynosi "0". ...
Próbowałem poprawiać antenę ale uzyskałem efekt w granicach błędu, dalej mam problem.

Codino18

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Codino18 »

Wcześniej nic nie pisałem, nie chciałem krytykować. Ale po obejrzeniu meczu....to wstyd, a nie HD. Obraz zamglony, jakieś artefakty przy zbliżeniach. Obraz meczu wydaje się taki sztuczny. Człowiek się nastawia na fajny meczyk...ale po kilku minutach odechciewa się patrzyć na takie coś. Ja wiem, że kiedyś był analog i SD i że to co jest teraz jest i tak lepsze. Ale znaczek HD do czegoś powinien zobowiązywać. To co jest teraz jest bez sensu. Tak to każdy program można oznaczyć znaczkiem HD. A potem się dziwią, że ludzie nie chcą płacić abonamentu. Niech dadzą TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Sport HD, TVP ABC. Wystarczy w zupełności. Wiem, przepraszam za żale, ale jestem wkurzony. Dwa miesiące czekania na Ligę Mistrzów, a tu cały mecz zepsuty.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: belzebiusz »

Kiedy zostanie usunięta linia WSS z TVP Kultura i TVP Polonia?
Podobny problem był kiedyś na TV4 i Polsat Sport News i został wyeliminowany.

monter1981
Posty: 315
Rejestracja: 31 marca 2010, o 10:10
Miejscowość: Sosnowiec
Odbiornik: Philips 32PFS5823
Instalacja antenowa: Biquad wewnątrz pomieszczenia

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: monter1981 »

Kolejny dzień i na ekranie mojego Samsunga dalej ta katastrofa.
Jeżeli wierzyć wpisowi na forum satkuriera producent uważa że wszystko jest OK
Rozmawiałem z konsultantem z samsunga i napisał mi cytuje "Proszę Pana, nie ma żadnego problemu z drżeniem. Nie komentujemy tego typu wpisów na różnych strona. TV poprawnie wyszukują kanały, zostało to potwierdzone na naszych urządzeniach. Programy odbierane są prawidłowo co zostało sprawdzone na naszych urzązeniach". Pytany przezemnie czy coś firma samsung z tym robi ?? napisał mi odpowiedź: "Proszę Pana, nie ma żadnego problemu po stronie naszych TV". To ja się pytam kto z kogo robi głupka ???
Źródło: http://satkurier.pl/news/96838/problemy ... ngach.html

Awatar użytkownika
Boleslawczan
Posty: 23
Rejestracja: 16 lutego 2014, o 22:16
Odbiornik: Samsung UE40F6650
Samsung LE32C530
Instalacja antenowa: antena zewn. DIGIToptima IQ
Satelitarna nc+
Nadajnik - obiekt nadawczy: ŚNIEŻNE KOTŁY

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Boleslawczan »

Samsung już raz ludzi zrobił w konia z systemem BADA na telefonach z serii WAVE. Sprzedał tego w naszym kraju mnóstwo a równo rok temu uśmiercił system. Teraz będzie próbował zarobić na nowym systemie TIZEN. Widać taka natura tej firmy. Prawdziwy Samsung.
Dzisiaj wyłączyłem mamie to dvb-t i zainstalowałem jej nc+. Kobieta nie może wyjść z podziwu jaka ogromna różnica jest w jakości. Barwy Szczęścia podsumowała zdaniem "normalnie bajka"

DVBManiak

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: DVBManiak »

pawelll pisze:W jakiej lokalizacji odbierasz? Wrocław? Ja zaobserwowałem wyraźny wzrost stopy błędów (>10 000), na MUx-1 ok 50, na MUX-2 0-5 (oczywiście 10e-8).
Nie, jakieś 20 km na północny-zachód. Nie zauważyłem problemów z odbiorem na żadnym z odbiorników.

kdm

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: kdm »

Odbieram zarówno dvb-t jaki i sat. Wczoraj w trakcie meczu porównywałem jakość odbioru zarówno z jednego jak i z drugiego źródła. Generalnie to co obecnie nadawane jest z dvb-t nie nadaje się do oglądania. Mieszkam w Krakowie i antena (zrobiony własnoręcznie bi-quad) widzi bezpośrednio z ok. 8-9km nadajnik z Chorągwicy - generalnie jakość odbioru 10/10 i 0/10 błędów w odbiorze.
Co ciekawe jeszcze nie tak dawno temu sygnał sat był opoźniony względem dvb-t o kilka sekund, a wczoraj to dvb-t odbierałem z opoźnieniem.
Co do meczu z dvb-t potwierdzam opinie innych - twarze zawodników rozmyte, przy zbliżeniach artefakty, dalszy plan zamazany, zamiast trawy prawie jednolita płaszczyzna. Po kilku minutach oglądania aż bolą oczy.
Z ciekawości w trakcie dynamicznych scen, jakim zapewne był mecz - włączyłem inne kanały z MUX3, żeby sprawdzić ich jakość i aż sobie usiadłem ze zdziwienia jakie widoczne ślady kompresji pojawiały się na TVP Info czy TVP Rozrywka.

Niestety nie jest to taka jakość jak przy naziemnej emisji meczów w czasie Euro. Dla porównania jakość odbioru z sat, na tym samym odbiorniku nieporównywalnie wyższa, widać zdecydowanie więcej szczegółów. Nie był to obraz porównywalny z rewelacyjnymi ZDF HD czy ARD HD, ale wystarczający dla przeciętnego odbiorcy.

Znalazłem ostatnio dokument emitela - porównanie telewizji analogowej i cyfrowej, gdzie wyraźnie jest napisane, że w jednym MUXie można nadawać do 7 kanałów(SD) lub do 3(HD): http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel ... 5f70b.html

Jak widać w Polsce na własne życzenie sami musimy komplikować sobie wszystko i zamiast gonić innych w jakości odbioru - pozwalamy im coraz szybciej uciekać. A osoby odpowiedzialne za aktualny stan rzeczy mają jedną odpowiedź - nie da się inaczej, ale będzie Pan zadowolony...
Ostatnio zmieniony 20 lutego 2014, o 14:31 przez kdm, łącznie zmieniany 2 razy.

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: pawelll »

@kdm, masz 100% racji zarówno w ocenie jakości obrazu (choc ja akurat wczorajszy mecz oglądałem z MUX1 bo MUX3 u mnie zdechł) jak i w ocenie sytuacji.
Tyle, że jak zresztą też tak oceniłeś niewiele to zmienia. TVP (i inni nadawcy) wraz z UKE i innymi najpierw przeforsowali, że zmieści się w MUX 8 slotów a HD na dwóch slotach (wbrew choćby materiałom które podałeś. Już wtedy był na forum krzyk, że to za mało pasma, że jakość kiepska. Jako jeden z nielicznych broniłem takich parametrów, bo moim zdaniem zapewniały akceptowalny poziom jakości obrazu. Ale to było dla TVP nadal za mało. Trzeba upchnąć 10 slotów. No i stąd cały problem. Zresztą ciekawe jest to, że w pierwszych dniach (15-16.02) jakość obrazu przekazów z IO była gorsza ale nadal w miarę przyzwoita. W poniedziałek moim zdaniem było już gorzej (porównywałem film o wojnie irackiej). Z tego co piszecie wynika, że wczorajszy mecz był jeszcze gorszy. W jakim kierunku to zmierza? Stąd moje pytania do Emitela. Oczywiście, że w punktu widzenia formalnego Emitel nic do tego nie ma. Ale nie wierzę, że na poziomie technicznym nie ma rozmów i ustaleń TVP-Emitel albo przynajmniej wiedzy o tym co robi i planuje TVP.

Pominąłem oczywiście temat "drżenia" bo to powiązany ale inny watek.

naziemna-ntrc
Posty: 707
Rejestracja: 16 grudnia 2013, o 11:58

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: naziemna-ntrc »

Boleslawczan pisze:Pisząc do UKE nie liczmy na szybką odpowiedz ponieważ mają na to 14 dni :D
Ale nie zaszkodzi jeśli ludzie zasypią ich zgłoszeniami
Ale zgłoszenie otrzymają, a o to przecież chodzi. :)

pikaczu
Posty: 1695
Rejestracja: 5 maja 2009, o 09:56
Miejscowość: tychy
Odbiornik: sony bravia kd-43xh8096, tcl 43p615
Instalacja antenowa: antena kierunkowa 19-elementowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: rtcn kosztowy

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: pikaczu »

tvp zapomniała o napisach w mux 3

DVBManiak

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: DVBManiak »

Są napisy normalnie do wyboru, więc nie pisz bzdur.

pikaczu
Posty: 1695
Rejestracja: 5 maja 2009, o 09:56
Miejscowość: tychy
Odbiornik: sony bravia kd-43xh8096, tcl 43p615
Instalacja antenowa: antena kierunkowa 19-elementowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: rtcn kosztowy

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: pikaczu »

zgadza się, ale ich na filmach nie ma

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: pawelll »

Od godziny chyba jakaś kolejna zmiana parametrów. U mnie jakość sygnału wzrosła >80% (a BER spadł do ok. 5000). Da się oglądać. Na pozostałych MUXach oczywiście b.z. to znaczy OK.
Pewnie skończy się na poprawkach instalacji antenowej ale póki co mam doskonały wskaźnik manewrów na MUX3 :D

DVBManiak

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: DVBManiak »

Raczej nie ma żadnych zmian parametrów, to może być zmiana warunków w troposferze i dlatego może akurat u Ciebie są skoki sygnału. U mnie bez zmian.

Awatar użytkownika
Krzysiek25
Posty: 125
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 12:49
Miejscowość: Jedlnia-Letnisko
Odbiornik: WIWA H.265 MAXX,DAB+100,OPTICUM Premium Box H.265
Instalacja antenowa: H/V Dipol 28/5-12/21-60 DVB-T ze wzmacniaczem LNA-101
Nadajnik - obiekt nadawczy: Przysucha/Kozłowiec,Radom/ul.Przytycka

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Krzysiek25 »

ja to myślę żeby najlepiej po 15 marca usunęły TVP1i2 HD było by więcej miejsca na MUX3 a pozostawiły TVP1i2 SD i te kanały przenieść z MUX1 na MUX3
to jest tylko moje zdanie i co nie którzy pewnie się ze mną nie zgodzą :( ale sorry
Ostatnio zmieniony 20 lutego 2014, o 21:13 przez Krzysiek25, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: JaroslawMroczkowski »

@pawelll
Żadnych zmian w emisjach nie było. To coś lokalnego albo wspomniane przez DVBManiaka zmiany propagacji.

@MarioPL
Do 15 marca jeszcze trochę czasu zostało.
Co zrobić? Na razie jeszcze poczekać z kategorycznymi wnioskami i nieodwracalnymi działaniami ...

Zablokowany