TV Samsung serii C - drżenie obrazu na MUX3

informacje techniczne związane z wdrażaniem trzeciego multipleksu DVB-T
pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: pawelll »

Przypomnę tylko kilka dat. Decyzja o wyborze MPEG-4 zapadła w 2008 roku. UKE (a właściwie MI) ogłosiła obowiązujące wymogi na odbiorniki w 2009 roku. Nadawanie (i namawianie do zakupów) w MPEG-4 rozpoczęto w 2009 roku. W latach 2009-2012 trwały testy -w tym wszystkich dostępnych na rynku odbiorników. Testy zakończono, uroczyście ogłaszając uruchomienie NTC w Polsce. Na jakiej podstawie ktoś ma pretensje do Samsunga, Sony czy Cabletecha, że urządzenia które sprzedawali w 2008 czy 2009 roku są niezgodne z jakimś (ściśle tajnym, bo TVP nie ujawniła co to za kodery stosuje) nowym koderem wprowadzonym w 2013 roku? Nie pojmuję...

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: pawelll »

Szczęściem (w nieszczęściu) dla posiadaczy pechowych odbiorników jest to, że tym razem trafiło na potentatów w branży. Gdyby problem dotyczył np. Manty, Wiwy czy Fergusona sprawa wisiałaby w powietrzu baardzo długo i nie wiadomo jak się skończyła. Firmy na S nie pozwolą sobie na to, co więcej myślę, że aktywnie włączyły się w rozwiązywanie problemu.

Stefan_KR
Posty: 272
Rejestracja: 2 sierpnia 2011, o 21:32

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Stefan_KR »

Martens pisze: TVP mogła te testy rozpocząć odpowiednio wcześniej (np. jeszcze w zeszłym roku), a nie dopiero "za pięć dwunasta". Wiedzieli przecież od dawien dawna, że prędzej czy później i tak opuszczą MUX-1
Otóż mylisz się albowiem jeszcze w zeszłym roku nie były dostępne urządzenia o tej mocy przetwarzania co obecnie. Najnowszej generacji kodery pokazano na jesieni ubiegłego roku na IBC, potem testował je krajowy wiodący operator i operator satelitarny. Wyniki testów były tak zachęcające, że sama TVP niezwłocznie wzięła sprzęt na testy przyparta do muru konieczością opuszczenia MUX1. I tyle. Więc twierdzenie, że testować mogli rok temu jest zupełnie pozbawione sensu bo niby co mieliby sprawdzać jak nic nowego nie było.
Warto podkreślić, że test nie był na komercyjnej emisji lecz na osobnym dedykowanym kanale. Od 15.02 wdrożono zmiany na produkcji i niestety okazało się że niektóre tv nie radzą sobie z podniesionymi parametrami kompresji. Fizyczną niemożliwością jest przetestować 100% urządzeń dostępnych na rynku w 3 tygodnie, mimo wielu prób zaangażowania producentów, by dostarczyli gamę odbiorników do testów. Brak zainteresowania. No to i skutki są takie nie inne.

Oczywiście jest czas na testy, ale poza produkcją, spokojnie i systematycznie, z boku. Bez testów nie ma rozwoju, a kto się nie rozwija ten de facto cofa się technologicznie.

sandea

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: sandea »

Samsung LE32B550 ze starym firmware T-CHL5DEUC-2003.0 nie ma problemów z dekodowaniem MUX3. Korzystam z RTCN Katowice Kosztowy.

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: pawelll »

I jak tu nie wierzyć w teorie spiskowe skoro życie dostarcza takich dowodów:
"Dzisiaj wyłączyłem mamie to dvb-t i zainstalowałem jej nc+". Wygląda na to, że swoim działaniem TVP wprost napędza klientów do platform.

Panowie z Emitela, czy jest szansa na jakąś jednoznaczną, techniczną informację:
1. jaka jest aktualna sytuacja w MUX-3, czy są prowadzone jakieś próby zmian?
2. czy i jak ktoś zamierza rozwiązać problem drgania obrazu?
3. czy jest szansa na przywrócenie poziomu wyrazistości obrazu HD do poziomu sprzed 15.02?

I bardzo proszę o odpowiedź inną niż "to TVP daje sygnał, my tylko go nadajemy".

monter1981
Posty: 315
Rejestracja: 31 marca 2010, o 10:10
Miejscowość: Sosnowiec
Odbiornik: Philips 32PFS5823
Instalacja antenowa: Biquad wewnątrz pomieszczenia

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: monter1981 »

Boleslawczan pisze: Dzisiaj wyłączyłem mamie to dvb-t i zainstalowałem jej nc+.
Oczywiście pozostaje jeszcze zakup tunera zewnętrznego, chociaż uważam że podłączanie takiego urządzenia pod TV z tunerem MPEG-4 zakrawa na jakiś żart. Sytuacja jest absurdalna :!: Niestety mimo upływu czasu i jasnych informacji od widzów żadna ze stron Emitel, TVP, Samsung nie zajęła oficjalnego stanowiska w tej sprawie. Spróbuję zainteresować tematem UKE.

Awatar użytkownika
Boleslawczan
Posty: 23
Rejestracja: 16 lutego 2014, o 22:16
Odbiornik: Samsung UE40F6650
Samsung LE32C530
Instalacja antenowa: antena zewn. DIGIToptima IQ
Satelitarna nc+
Nadajnik - obiekt nadawczy: ŚNIEŻNE KOTŁY

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Boleslawczan »

trzy razy do UKE pisałem w tej sprawie bardzo szczegółowo podając wszystko jak na dłoni. Do dziś żadnej odpowiedzi.

monter1981
Posty: 315
Rejestracja: 31 marca 2010, o 10:10
Miejscowość: Sosnowiec
Odbiornik: Philips 32PFS5823
Instalacja antenowa: Biquad wewnątrz pomieszczenia

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: monter1981 »

Ja właśnie napisałem i mam prośbę o to samo inne osoby mające przedmiotowy problem. Jak głosi ludowe przysłowie "w kupie siła" :D

Awatar użytkownika
Boleslawczan
Posty: 23
Rejestracja: 16 lutego 2014, o 22:16
Odbiornik: Samsung UE40F6650
Samsung LE32C530
Instalacja antenowa: antena zewn. DIGIToptima IQ
Satelitarna nc+
Nadajnik - obiekt nadawczy: ŚNIEŻNE KOTŁY

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Boleslawczan »

wysłałem też do Media2.pl może oni napiszą jakiś artykuł

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: belzebiusz »

Media2 publikuje w zasadzie tylko informacje prasowe.

miet555

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: miet555 »

pawelll pisze:
Panowie z Emitela, czy jest szansa na jakąś jednoznaczną, techniczną informację:
1. jaka jest aktualna sytuacja w MUX-3, czy są prowadzone jakieś próby zmian?
2. czy i jak ktoś zamierza rozwiązać problem drgania obrazu?
3. czy jest szansa na przywrócenie poziomu wyrazistości obrazu HD do poziomu sprzed 15.02?

I bardzo proszę o odpowiedź inną niż "to TVP daje sygnał, my tylko go nadajemy".
Na co Ty liczysz? Myślisz, że ktoś z tej firmy przyzna się do faktu, że od nich coś źle wychodzi! Czy ktoś odpowiedział na moje pytanie - dlaczego w MUX-3 jest podwyższony Bit Error Rate?
Ostatnio zmieniony 20 lutego 2014, o 10:00 przez miet555, łącznie zmieniany 1 raz.

tajemnicapanstwowa
Posty: 158
Rejestracja: 14 października 2010, o 01:02
Odbiornik: LG M2352D-PZ

Pinnacle 340e hybrid + DVB Viewer
Instalacja antenowa: tzw. "patyk" magnetyczny 15cm
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczecin/Kolowo

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: tajemnicapanstwowa »

pawelll pisze:I bardzo proszę o odpowiedź inną niż "to TVP daje sygnał, my tylko go nadajemy".
Ale tak właśnie jest.
Emitel nie ma tu nic do rzeczy...

jaam1
Posty: 10
Rejestracja: 20 lutego 2014, o 10:48
Odbiornik: samsung PS50C530
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: jaam1 »

Boleslawczan pisze:trzy razy do UKE pisałem w tej sprawie bardzo szczegółowo podając wszystko jak na dłoni. Do dziś żadnej odpowiedzi.
Daj jakiegoś maila na UKE też do nich napisze.

Awatar użytkownika
Boleslawczan
Posty: 23
Rejestracja: 16 lutego 2014, o 22:16
Odbiornik: Samsung UE40F6650
Samsung LE32C530
Instalacja antenowa: antena zewn. DIGIToptima IQ
Satelitarna nc+
Nadajnik - obiekt nadawczy: ŚNIEŻNE KOTŁY

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Boleslawczan »

jaam1 pisze:
Boleslawczan pisze:trzy razy do UKE pisałem w tej sprawie bardzo szczegółowo podając wszystko jak na dłoni. Do dziś żadnej odpowiedzi.
Daj jakiegoś maila na UKE też do nich napisze.
uke@uke.gov.pl

Awatar użytkownika
Boleslawczan
Posty: 23
Rejestracja: 16 lutego 2014, o 22:16
Odbiornik: Samsung UE40F6650
Samsung LE32C530
Instalacja antenowa: antena zewn. DIGIToptima IQ
Satelitarna nc+
Nadajnik - obiekt nadawczy: ŚNIEŻNE KOTŁY

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Boleslawczan »

Pisząc do UKE nie liczmy na szybką odpowiedz ponieważ mają na to 14 dni :D
Ale nie zaszkodzi jeśli ludzie zasypią ich zgłoszeniami

Dvorzoo

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Dvorzoo »

Kolejny dzień i obraz jak skakał tak skacze.. Telewizor samsung ps42c430 po aktualizacji do najnowszego oprogramowania zmian brak dalej skacze...

grzegorz0plonka

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: grzegorz0plonka »

Tak wcześniej mówiłem, nic nie ma wspólnego oprogramowania telewizora. Jeśli fatycznie były wina oprogramowania to niemal wszystkie programy złe chodziły. A tak złe chodzą tylko mux 3 tvp.

Wreszcie końcu ludzie zgłuszają właściwą drogą uke i tvp.
Mam nadzieję ludzie podejmą decyzji o usuniecie HD lub powrócić stanu konfiguracyjny.

Dlaczego nie został wprowadzony dvb-t2 nic tego nie rozumiem.

monter1981
Posty: 315
Rejestracja: 31 marca 2010, o 10:10
Miejscowość: Sosnowiec
Odbiornik: Philips 32PFS5823
Instalacja antenowa: Biquad wewnątrz pomieszczenia

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: monter1981 »

Ja pisałem na uke@uke.gov.pl
Dziś rano otrzymałem odpowiedź wg szablonu. Znamienny jest cytat:
Za poprawny odbiór Naziemnej Telewizji Cyfrowej odpowiedzialni są bezpośrednio nadawcy telewizyjni i operator technicznych multipleksów, czyli EmiTel sp. z o.o. i do nich należy kierować wszelkie skargi i uwagi.
Na UKE nie ma co w tej sprawie liczyć.

BTW. Dziś w Pytaniu na Śniadanie objawił się rzecznik polskiego oddziału Samsunga. Oczywiście dyskusja była związana z finansowaniem Igrzysk Olimpijskich :lol:

Dvorzoo

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Dvorzoo »

Dla informacji obraz skacze na kanałach: TVP 1 HD , TVP 2 HD, TVP Polonia, TVP Rozrywka, TVP Info...

Awatar użytkownika
MarioPL
Posty: 299
Rejestracja: 15 lutego 2014, o 09:18
Miejscowość: Luboń k.Poznania
Odbiornik: LG 43UP78003LB
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań "Śrem", AE Poznań

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: MarioPL »

Witam.
Mogę potwierdzić, ze efekt drżenia nadal występuje na kanałach, o których wspomniał kolega @Dvorzo (z wyjątkiem reklam i niektórych programów programów). Nie zaobserwowałem natomiast drżenia na TVP Regionalna (Poznań), co nie oznacza, ze go TAM nie ma ;).
Co do telewizora Sony Bravia, o którym kiedyś wspomniałem. Byłem u teścia (bo to jego tv ;) ) i efektu drżenia już nie widzę. Nie wiem, może uległem wtedy emocjom i widoczne u niego "efekty" potraktowałem na równi z moimi, a może "pomogło" to, że mój teść zresetował do ustawień fabrycznych. Nie wiem. Nie zmienia to faktu, ze obraz jest na obu tv niewyraźny i rozmyty (po 14.02), a mój Samsung dodatkowo "drży" :(
Żeby było śmieszniej(?), znalazłem w moim mieście jeszcze jednego "szczęśliwego" posiadacza takiego samego modelu tv i tez drży :?

P.S.
Na forum Satkuriera.pl, są jednak posty dotyczące drżenia na tv Sony. Pytanie tylko, czy nie mylą oni efektu "drżenia" z efektem np. "pikselozy"?

Pytanie.
Co zrobić po 15 marca kiedy to "znikną" TVP 1 i TVP 2 (SD), a widoczne efekty nie znikną ?

Zablokowany