DAB+ Toruń

dyskusje o odbiorze radia cyfrowego w rożnych miejscach kraju
clipperton66

DAB+ Toruń

Post autor: clipperton66 »

Zasięg tego nadajnika mimo 3 Kw ERP niestety nie jest imponujący.Poruszam sie po terenie powiatu Świeckiego w kierunku Grudziądza na odcinku Świecie -Grudziądz.Odbiór w wyższych otwartych miejscach w Świeciu jest możliwy ale bardzo jest bardzo słaby.Małe przeszkody powoduja zanik sygnału.Niestety ktoś tu na forum z miejscowosci Grupa pytał się czy odbiór jest tam możliwy,wiec dodam ze praktycznie za Świeciem odbiór jest juz niemożliwy.Próby przeprowadziłem na prostym radiu DUAL.Ciekawy jestem jak w innych miejscowosciach powiatów Wąbrzezno ,Chełmno przedstawia sie mozliwosc odbioru Dab+ z nadajnika w Toruniu.

SWR
Posty: 27
Rejestracja: 1 lutego 2014, o 21:52
Odbiornik: KENWOOD KDC-DAB4551U
DUAL DAB 14 (nie 4!)
Toshiba 40TL933
Instalacja antenowa: 19-elementowa 19/21-69
KENWOOD CX-DAB1
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec, Moniuszki Toruń

Re: DAB+ z SLR TORUŃ MONIUSZKI

Post autor: SWR »

Właśnie testuję SONY Digital Radio XDR-S40DBP, które dziś przyszło kurierem.
Malutkie, prościutkie radyjko...
4 km od nadajnika mam 100% siły sygnału...
Antena nadajnika na Moniuszki ma praktycznie dookólną charakterystykę, robiłem symulacje w RF Cloud. Do 10 km jest świetne pokrycie. Czyli nadajnik lokalny, jak Trzeciewiec ruszy i jeszcze kilka nadajników SFN to będzie bardzo dobre pokrycie.

SWR
Posty: 27
Rejestracja: 1 lutego 2014, o 21:52
Odbiornik: KENWOOD KDC-DAB4551U
DUAL DAB 14 (nie 4!)
Toshiba 40TL933
Instalacja antenowa: 19-elementowa 19/21-69
KENWOOD CX-DAB1
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec, Moniuszki Toruń

No Signal Moniuszki Toruń

Post autor: SWR »

Właśnie wrócił sygnał DAB+ emitowany w Toruniu z obiektu na Moniuszki.
12:12 był pierwszy zanik emisji, po kilku minutach sygnał wrócił. Po chwili znów nastąpiła zanik, teraz już dłuższy, kilkunastominutowy. Jak wyłączenie prądu hi!
Zrobiłem scan, nic nowego nie doszło.
Czy to była awaria, czy konserwacja?

--- posty połączono
Napisane: 07 lut 2014 12:59


Wczoraj pojechałem z radyjkiem SONY na kolanach samochodem do Unisławia. Po mieście aż do Łysomic żadnych przeszkód w odbiorze. Piwnice, Róznakowo OK, ale dalej Pigża już czkawka, Lukowo koniec zasięgu. Radyjko w samochodzie na kolanach, antena złożona. Czkawka przypomina działanie blokady szumów na FMie. Nawet kuluralnie to słychać...
Ostatnio zmieniony 16 marca 2014, o 09:44 przez SWR, łącznie zmieniany 1 raz.

SWR
Posty: 27
Rejestracja: 1 lutego 2014, o 21:52
Odbiornik: KENWOOD KDC-DAB4551U
DUAL DAB 14 (nie 4!)
Toshiba 40TL933
Instalacja antenowa: 19-elementowa 19/21-69
KENWOOD CX-DAB1
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec, Moniuszki Toruń

Re: DAB+ z SLR TORUŃ MONIUSZKI

Post autor: SWR »

Porównanie czułości odbiorników DUAL i SONY. Uciekłem do piwnicy żeby mieć słaby sygnał i znalazłem takie wyjątkowo słabe miejsce na granicy zasięgu. W innych miejscach odbiór był bez przerw i zakłóceń. Z tego prostego testu wychodzi, że SONY i DUAL mają porównywalną czułość użytkową. http://youtu.be/DRIu1w1vh5o

SWR
Posty: 27
Rejestracja: 1 lutego 2014, o 21:52
Odbiornik: KENWOOD KDC-DAB4551U
DUAL DAB 14 (nie 4!)
Toshiba 40TL933
Instalacja antenowa: 19-elementowa 19/21-69
KENWOOD CX-DAB1
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec, Moniuszki Toruń

Re: DAB+ z SLR TORUŃ MONIUSZKI

Post autor: SWR »

Dalsze doświadczenie z badania zasięgu MONIUSZKI:
Na odbiorniku samochodowym bardzo dobry odbiór (bez zaników) do około 20km wokół nadajnika.
Solec Kuj. ul. Leśna to granica zasięgu
Chełmża ul. Bydgoska.

Przy okazji okazało się, że DUAL DAB 4 jest nawet nieco czulszy niż Kenwood KDC-DAB4551U z dedykowaną klejoną na szybie anteną.
Na granicy zasięgu, jeżdżąc po parkingu nie miałem już zasięgu na radiu samochodowym a na DUALU po wyjściu z samochodu i wyciągnięciu teleskopówki był odbiór całkiem prawidłowy-bez urywania...

SWR
Posty: 27
Rejestracja: 1 lutego 2014, o 21:52
Odbiornik: KENWOOD KDC-DAB4551U
DUAL DAB 14 (nie 4!)
Toshiba 40TL933
Instalacja antenowa: 19-elementowa 19/21-69
KENWOOD CX-DAB1
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec, Moniuszki Toruń

Re: DAB+ z SLR TORUŃ MONIUSZKI

Post autor: SWR »

Osiek nad Wisłą jest w dobrym zasięgu-nic dziwnego, ale warto podkreślić, że 3kW ERP w zupełności wystrcza na Toruń i okolice.

SWR
Posty: 27
Rejestracja: 1 lutego 2014, o 21:52
Odbiornik: KENWOOD KDC-DAB4551U
DUAL DAB 14 (nie 4!)
Toshiba 40TL933
Instalacja antenowa: 19-elementowa 19/21-69
KENWOOD CX-DAB1
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec, Moniuszki Toruń

Re: DAB+ z SLR TORUŃ MONIUSZKI

Post autor: SWR »

Zasięg w kierunku Bydgoszczy drogą DK80 jest do Fordonu, dalej czkawka. Granica zasięgu to ROMET, dalej tylko przebłyski w korzystniejszych miejscach, ale to już nie jest zasięg użyteczny...

clipperton66

Re: DAB+ z SLR TORUŃ MONIUSZKI

Post autor: clipperton66 »

Dziś przeprowadziłem próby w okolicach Lisewa -powiat Chełmiński/ odbiór dąb+ z Torunia bezproblemowy w terenie poza blokowym.Wkrótce sprawdzę poziom odbioru w innych miejscach powiatu Chełmińskiego i świeckiego :)

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: DAB+ z SLR TORUŃ MONIUSZKI

Post autor: Robert03 »

To u mnie stacjonarnie na 3 elem. yagi w pol pionowej też pewnie śmiga. Tylko nie mam odbiornika.
Czy ktoś może polecić jakiś stacjonarny wieżowy tuner w rozsądnej cenie ?? Rozsądnej to znaczy max. 300 PLN ?

clipperton66

Re: DAB+ z SLR TORUŃ MONIUSZKI

Post autor: clipperton66 »

Ja używam jedynie przenośny odbiornik. Mało jest jeszcze stacjonarnych tunerów ale pojawiają się. Od 1 stycznia 2015 zacznie nadawać mux PR z Trzeciewca ,ale zasięg max 25-30 km. Bo mocy dużych się w DAB+ nie używa.Poniżej mapka

http://www.---------/news.php?readmore=1754

Ciekawe mapki z konferencji KRRIT oraz prezentacje poniżej tekstu w tym artykule.

http://www.krrit.gov.pl/krrit/aktualnos ... radio.html

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ z SLR TORUŃ MONIUSZKI

Post autor: antypyra »

Robert03 pisze:To u mnie stacjonarnie na 3 elem. yagi w pol pionowej też pewnie śmiga. Tylko nie mam odbiornika.
Czy ktoś może polecić jakiś stacjonarny wieżowy tuner w rozsądnej cenie ?? Rozsądnej to :mrgreen: znaczy max. 300 PLN ?
Trzysta złotych to może kosztować tuner z odzysku. Przecież nie mamy jeszcze DAB-u, a więc nie ma u nas używanych tunerów z DAB. Może jakieś "Alledrogo" niemieckie? Amazon może?
clipperton66 pisze: mux PR z Trzeciewca,ale zasięg max 25-30 km.
Konie już się śmieją.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DAB+ z SLR TORUŃ MONIUSZKI

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Mapki zasięgu pokazane zostały przez Polskie Radio na konferencji MediaExpo w Poznaniu
Link do prezentacji: http://www.krrit.gov.pl/Data/Files/_pub ... dio-sa.ppt

Proszę korzystać ze źródeł informacji, a nie nie powoływać się na na różne "naziemne" strony, gdyż nie wiemy ani kto to prowadzi, ani skąd bierze informacje (i czy uzyskał zgodę na ich publikację) oraz po co to robi.

Mapy wymaganego zasięgu DAB+ tworzy i publikuje właściciel multipleksu - Polskie Radio.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: DAB+ z SLR TORUŃ MONIUSZKI

Post autor: Robert03 »

antypyra pisze:
clipperton66 pisze: mux PR z Trzeciewca,ale zasięg max 25-30 km.
Konie już się śmieją.
Skoro kiepski obiekt Toruń Moniuszki nadaje z "mocą żarówki" i dolatuje do Świecia - czyli 50 km to z Trzeciewca spodziewałbym się większego zasięgu.
Chyba że anteny będą leżały na trawie pod masztem w Trzeciewcu :-) i będą podłączone do nadajnika 1kW :-).

clipperton66

Re: DAB+ z SLR TORUŃ MONIUSZKI

Post autor: clipperton66 »

Robert dolatuje z Torunia do Świecia ,ale tylko w wyższych miejscach i to w terenie otwartym ,nie w budynkach. Mapy są konkretne gdyż PR chodzi o bardzo dobry zasięg , a siec ma być rozwijana na zasadzie SFN co 30 km nadajnik wiec dlatego rozłożono pełne pokrycie na tyle lat. W każdym razie do Świecia i Chełmna sygnał DAB+ z Trzeciewca spokojnie doleci.PR na razie planuje do 1 Lipca 2016 roku uruchomić około 21 nadajników w największych miastach. A tak na marginesie w podanych linkach na końcu artykułów wyraźnie jest podane źródło polecam panu Jarosławowi sprawdzić a nie będzie mieć uwag :)W każdym razie warto już eksperymentować z odbiorem obecnych emisji DAB+ także z ta nadawana z Torunia :) tym bardziej ze pozwolenie na ta emisje chyba kończy się około września lub października tego roku. A poza tym z tego co wyczytałem w dostępnej literaturze nadajniki DAB+ nie mają większej mocy niż 10kw.Dla przykładu Katowice /Kosztowy -10 kW a Warszawa pałac kultury ledwie 6 kW ale i tak daleko leci :) Wysokość robi swoje.

pivo
Posty: 180
Rejestracja: 16 października 2010, o 18:01
Odbiornik: TV: Globo HD-XS2+NotOnlyTV Hybrid USB LV5HD
DAB: Dual DAB4
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: TV:R-cin+PKiN/R-yn, DAB+: Trz-ec+PKiN

Re: DAB+ z SLR TORUŃ MONIUSZKI

Post autor: pivo »

Czy ktoś poza mną zauważył pogorszenie jakości odbioru DAB+ czy to wina sprzętu? Od początku emisji aż do lutego mogłem cieszyć się odbiorem DAB nawet w domu ponad 60 km od nadajnika. Od lutego przebywając 1,5 km od nadajnika na Moniuszki jakość sygnału wygląda tak.
http://i.imgur.com/WBFwcKM.jpg
Jak się pomacha antenką będzie trochę więcej.
Myślałem że to mój Dual się zepsuł do czasu gdy nie sprawdziłem odbioru na innym egzemplarzu odbiornika - podobne wskazania. A potwierdzeniem tego były testy w czasie jazdy do domu. Sygnał czkał już na Skarpie aż w końcu za miastem się zerwał.

Chciałem się spytać Panów z Emitela czy nie mogliby sprawdzić czy nie doszło do awarii, obniżenia mocy czy innego defektu w obiekcie skutkiem czego zasięg nadajnika znacznie się skurczył.

clipperton66

Re: DAB+ z SLR TORUŃ MONIUSZKI

Post autor: clipperton66 »

Ja w Świeciu nie zauważyłem żadnej różnicy na niekorzyść sygnału. :)

SWR
Posty: 27
Rejestracja: 1 lutego 2014, o 21:52
Odbiornik: KENWOOD KDC-DAB4551U
DUAL DAB 14 (nie 4!)
Toshiba 40TL933
Instalacja antenowa: 19-elementowa 19/21-69
KENWOOD CX-DAB1
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec, Moniuszki Toruń

Re: DAB+ z SLR TORUŃ MONIUSZKI

Post autor: SWR »

PIVO, miałem tego samego duala, mam teraz inne odbiorniki(DUAL 14, DENVER, GRUNDIG, KENWOOD) i też zauważyłem, że ten parametr (prawdopodobnie JAKOSC) nie idzie dużo dalej jak 2 -3 kreski za puste okienko.
Tak samo jest na różnych odbiornikach z tym samym lub podobnym chipem. Dlatego zdziwiłem się będąc w Lubaniu (niedaleko Niemiec) i tam pomimo miernej siły sygnału (musiałem wyciągnąć teleskop i trochę poszukać) to JAKOŚĆ była o wiele większa-prawie na maxa. W innym punkcie menu jest parametr signal error i ten pomimo że jest 0 (zero) to i tak nie daje super JAKOSCI(piszę specjalnie JAKOSC jako parametr na wskaźniku a nie jakość dźwięku np.)
Tak więc podsumowując może być coś na rzeczy, że nadajnik MONIUSZKI nie daje sygnału z dobrą JAKOŚCIĄ (cokolwiek to znaczy, Czyżby BER? mógłby być pogoszony w samym nadajniku?

SWR
Posty: 27
Rejestracja: 1 lutego 2014, o 21:52
Odbiornik: KENWOOD KDC-DAB4551U
DUAL DAB 14 (nie 4!)
Toshiba 40TL933
Instalacja antenowa: 19-elementowa 19/21-69
KENWOOD CX-DAB1
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec, Moniuszki Toruń

Re: DAB+ z SLR TORUŃ MONIUSZKI

Post autor: SWR »

Od kilku dni nie nadaje, czy ktoś wie czemu został nadajnik wyłączny?
Jakie nadzieje na powrót nadawania cyfrowego w Toruniu?

clipperton66

Re: DAB+ z SLR TORUŃ MONIUSZKI

Post autor: clipperton66 »

Wyłączono z prostej przyczyny.30 Września kończy się data ważności pozwolenia radiowego na eksperymentalną emisje Dab+ z obiektu przy Moniuszki. Więc wyłączono kilka dni wcześniej jak widać. O szanse uruchomienia tego nadajnika myślę ze nie należy pytać emitela ale Polskie Radio bo to jego multiplex.Z planów polskiego radia wynika ze planują uruchomić emisje stałą 1 Stycznia 2015 z Trzeciewca ,ale według mapki zasięgu nie ma szans aby w Toruniu odbierać ten mux-Dab+.Dlatego może i zdarzyć się tak ze wtedy włączą ten nadajnik przy Moniuszki w Toruniu. Ale to tylko przypuszczenia. Jedynie pewne to to że 1 stycznia ma ruszyć Trzeciewiec. Wiec trzymajmy kciuki aby PR nie przesunęło i tego terminu, bo już sporo nadajników miało być uruchomionych ,min Gdańsk w sierpniu a przesunęli aż na styczeń 2015r.Zatem cierpliwości kolego SWR.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ z SLR TORUŃ MONIUSZKI

Post autor: antypyra »

Realizacja DAB bardzo się opóźnia. Już są zatory i przesunięcia. Z pewnością data 1 kwietnia 2015 w Białymstoku też nie będzie aktualna. Kłopotliwe i drogie jest to wprowadzanie miernej jakości do radiofonii.

Zablokowany