Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

informacje techniczne związane z wdrażaniem trzeciego multipleksu DVB-T
rotalplus
Posty: 1147
Rejestracja: 4 sierpnia 2010, o 17:22
Odbiornik: WIWA HD-90
Instalacja antenowa: antena siatkowa 6-7 m nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN SIEDLCE/ŁOSICE

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: rotalplus »

Krzysiek25 pisze:ja to myślę żeby najlepiej po 15 marca usunęły TVP1i2 HD było by więcej miejsca na MUX3 a pozostawiły TVP1i2 SD i te kanały przenieść z MUX1 na MUX3
to jest tylko moje zdanie i co nie którzy pewnie się ze mną nie zgodzą :( ale sorry

Tylko problem dotyczy MUX3 a nie kanałów TVP1 HD i TVP2 HD, więc nic nie zmieni takie przeniesienie

Poza tym nie ma sensu pisać ciągle o drżeniu dopóki Operator/producent/nadawca nie wydadzą komunikatu o uporaniu się z usterką

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Martens »

rotalplus pisze:Tylko problem dotyczy MUX3 a nie kanałów TVP1 HD i TVP2 HD, więc nic nie zmieni takie przeniesienie
Dotyczy i jednego i drugiego. Problem z MUX-3 - drżenie obrazu na niektórych odbiornikach spowodowane wprowadzeniem nowych koderów, problem z TVP 1 HD i TVP 2 HD - słaba jakość (rozmycie, pikseloza podczas dynamicznych scen) spowodowana upchaniem zbyt dużej ilości programów SD na MUX-3.
Widzę, że coraz więcej osób skłania się do wycofania kanałów TVP 1 "HD" i TVP 2 "HD" z MUX-3 i zastąpienie ich w dniu 15 marca kanałami TVP 1 SD i TVP 2 SD. Wbrew pozorom takie rozwiązanie miałoby sens i jednak coś by zmieniło. Gdyby TVP powróciła do starych koderów, to 8 programów SD na MUX-3 byłoby odbierane prawidłowo (i w akceptowalnej jakości technicznej) przez wszystkie odbiorniki, bez opisywanych problemów z drżeniem. O nadawanie kanałów TVP 1 HD i TVP 2 HD w prawdziwej jakości HD można by się natomiast starać na nowym MUX-8, albo można by spróbować ruszyć zablokowane częstotliwości na odpalenie "testowego MUX-a HD". UKE wiele razy już szło TVP na rękę. ;)

Waldek1968
Posty: 142
Rejestracja: 15 września 2011, o 21:04
Odbiornik: Panasonic TX-46GT30
Instalacja antenowa: DIPOL 44/21-69 Tri Digit pasywna (UHF),TELMOR-Turbo-T pasywna (VHF)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Waldek1968 »

Ja u siebie od początku zmian, tj. 15 lutego nie zauważyłem żadnych drgań, artefaktów i innych niepokojących zjawisk. Tak jak pisze przedmówca problem leży w sprzęcie odbiorczym, nie w czym innym. :)

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: pawelll »

Może postaram się podsumować moje przemyślenia w temacie:
1. Jakość obrazu (poza drżeniem)
Jak pisałem wcześniej, do niedawna miałem podobną opinię do Waldek1968, tzn. nie miałem żadnych zjawisk zakłócających odbiór. Po pojawieniu się problemów które zasygnalizowałem zacząłem drążyć temat, w ramach tego oglądałem również obraz na plazmie VT30 ze świeżo zrobioną instalacją antenową, dającą maksymalny sygnał. Nie występują żadne zakłócenia. Natomiast z telefonicznych analiz w dwóch miejscach w Polsce, zgłoszono mi podobne problemy jak moje. Sądzę, że problem jest w tym (kilku kolegów zgłaszało wcześniej takie przypuszczenia), że nowe kodowanie albo jest mniej odporne na zakłócenia propagacyjne albo występuje jakieś inne zjawisko, które wymusza wysoki poziom (i jakość) sygnału odbieranego, wyższy niż do tej pory. Wydaje się że tu jest przyczyna zakłóceń (klatkowanie, artefakty itp) które zgłaszają niektórzy. Więc z punktu widzenia nadawcy jest OK, ale wymusza na odbiorcach kolejne działania w tym zakresie.
Natomiast zdecydowanie nowe kodowanie daje obraz mniej ostry, mniej wyrazisty, moim zdaniem na granicy akceptowalności.
2. Drżenie obrazu (problem z przeplotem)
Problem występuje w kilku modelach, projektowanych i sprzedawanych w większości przed wejściem w życie rozporządzenia z grudnia 2009, które stanowi pierwszy prawny punkt odniesienia. Choć tak naprawdę dopiero ustawa o cyfryzacji z lipca 2011 wprowadziła obligatoryjność tych wymogów. W związku z tym, dopiero TV kupione od 2011 roku, można zgłaszać do sprzedawców jako "niekompatybilne" jak proponuje xjustinx2. Już widzę te tłumy niosące TV do sklepów. Nawet jeśli TVP ma rację formalną i prawną (choć moim zdaniem nie ma, co dowodziłem wcześniej) to takie stanowisko jest co najmniej brakiem dbałości o interes odbiorcy.
3. HD
Mityczny MUX-8 urasta w wyobraźni niektórych do roli świętego Graala. Tyle, że rzeczywistość jest dużo bardziej brutalna. Żadnego nowego (poza lokalnymi) MUXa nie będzie przez najbliższe 2-3 lata a może dopiero w 2020. Wycofanie HD z MUX-3 pozbawi szans na obraz lepszej jakości sporą część społeczeństwa.
Trzeba domagać się poprawy jakości w ramach tego co jest zamiast godzić się na każdy pomysł TVP. Jeśli myślicie, że TVP po usunięciu HD przeznaczy te 10 świeżo wywalczonych slotów na 8 programów to się łudzicie. W miesiąc później wylądują w "wolnych" slotach kolejne śmieciowo-powtórkowe programy. I będzie dokładnie tak jak jest teraz.

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Maciejek »

Martens pisze: Widzę, że coraz więcej osób skłania się do wycofania kanałów TVP 1 "HD" i TVP 2 "HD" z MUX-3 i zastąpienie ich w dniu 15 marca kanałami TVP 1 SD i TVP 2 SD
Podsumuję krótko: bzdura. Co to znaczy większość? 10,20,100? Wobec kilku milionów?
Nie wiem czy ktoś z Was oglądał wczoraj wieczorem cykl dokumnetalny "z Fidykiem" na TVP1. Jakość naprawdę była bardzo zadowalająca, rzekłbym nawet dobra. Jako przykład powiem, że pewien człowiek kupił sobię piękny nowiutki TV i podłaczjąc go docenił szczególnie jakość kanałów TVP 1 i 2 w HD. I tak jak z nim, jest ze zdecydowaną wiekszością odbiorców w Polsce. Wasze utyskiwania na rzekomo niska jakość nic nie dadzą ponieważ jest Was promil w stosunku do ogółu zadowolonych z odbioru. Podsumuję: ja jestem usatysfakcjonowany ze zmian jakie poczyniła TVP (oczywiscie nie neguję poblemów Samsunga z "drżeniem" obrazu).I tyle mojego w temacie.
Ostatnio zmieniony 21 lutego 2014, o 09:43 przez Maciejek, łącznie zmieniany 1 raz.

Stefan_KR
Posty: 272
Rejestracja: 2 sierpnia 2011, o 21:32

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Stefan_KR »

Podsumuję moje przemyślenia w temacie:
1. Jakość obrazu (poza drżeniem)
Co do samego odbioru i ewentualnych zakłóceń odbioru nie nastąpiły żadne zmiany w stosunku do sytuacji przed 15.02. Parametry emisji pozostały bez zmian - nie zmieniło się nic w schematach modulacyjnych. Warstwa kompresyjna audio/video i warstwa transportowa RF są całkowicie niezależne od siebie (inaczej mówiąc zmiana kodeka w żaden sposób nie jest związana i nie wpływa na parametry związane z emisją sygnału COFDM). Oznacza to, że ewentualne zmiany w odbiorze to prawdopodobnie zbieg okoliczności i przyczyn należy upatrywać gdzie indziej, np. w zmianie warunków propagacyjnych związanych z okresem zimowym.
Jakość obrazu jest na poziomie akceptowalnym przez większą cześć czasu oglądania. W przypadku obrazów akcji momentami jakość spada poniżej akceptowalnego poziomu w niektórych, wymagających ujęciach, szczególnie przy transmisjach sportowych.
Nadawane kanały mają obraz mniej ostry, jakby rozmyty - jest to celowy zabieg po stronie kompresji, opcja ustawiana w koderze mająca poprawić subiektywne odczucia odbioru obrazów gdzie mogą występować niedobory przepływności.
2. Drżenie obrazu (problem z przeplotem)
Problem występuje w ułamkowej części modeli TV starszego typu, prawdopodobnie wskutek niedopracowania modułu wewnętrznego odbiorników, odpowiedzialnego za właściwe odtwarzanie obrazu z skompresowanego strumienia. Ze względu na małą skalę zjawiska oraz uzasadnione pretensje odbiorców posiadających owe odbiorniki, działania powinni podjąć producenci sprzętu. Wykonanie korekt (patchy) przez kilku producentów będzie procesem bardziej uzasadnionym niż wycofywanie zmian technologicznych wprowadzonych przez TVP, gdzie nowa generacja bardziej wydajnych koderów w 99,9% nie generuje opisywanego problemu w odbiornikach.
3. HD
Absolutnie miejsce dla HD jest w naziemnej telewizji cyfrowej. Nieprawdą jest, jakoby ktokolwiek chciał wycofywać HD z MUX3 lub coraz więcej osób chciało powrotu TVP SD. Rzecz jedynie w tym, aby dostępne pasmo/bitrate było rozsądnie zagospodarowane przez operatorów.
MUX8 jest jak najbardziej realny, kwestie z nim związane wyjaśnia się prawdopodobnie jeszcze w tym roku więc wdrożenie w 2015 ma szans się wydarzyć. Natomiast dywagacje co do sposobu udostępnienia pojemności MUX8 i ewentualnego w tym udziału TVP są dalece przedwczesne i niczym nie uzasadnione.

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: pawelll »

@Maciejek, w dużej mierze zgadzam się z Tobą. Tyle, że może napiszę to inaczej: przy obecnym kodowaniu można uzyskać przyzwoity obraz. Ale może być potrzeba kolejnych poprawek instalacji antenowych.
Oczywiście dyskusja czy jakość HD jest dobra czy zła jest otwarta i w dużej mierze subiektywna. Jak mawia Młynarski "dobrze albo źle wypada się na czyimś tle". Jeśli ktoś ogląda BD i dobrej jakości HD z SAT to będzie narzekał, jeśli ktoś do tej pory miał śnieżący analog to będzie zachwycony. Na pewno subiektywna jakość tego samego obrazu na HD jest lepsza niż na SD (porównywałem tę samą transmisję IO z TVP1HD, SD i czeskiego CT2).
@Stefan_KR - z różnych punktów ale doszliśmy do zadziwiająco zbieżnych opinii ;)

Ad. pkt. 1 (Twój i mój)- moim zdaniem gdyby TVP pozostawiając nowe kodowanie usunęła TVP Polonię, to ten jeden slot to właśnie ten brakujący fragment pasma, żeby jakość była akceptowalna w całym czasie nadawania.

Przez weekend będę miał możliwość poeksperymentowania z odbiorem w innym miejscu Polski, zdam relację.
Ostatnio zmieniony 21 lutego 2014, o 09:53 przez pawelll, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Maciejek »

@pawelll jakość obrazu (jakość kompresji) nie ma NIC wspólnego z jakościa instalacji antenowych! Mam wrażenie że zaczynasz mylić te pojęcia.
Ostatnio sporo osób narzekało na jakość meczu LM i ja zgadzam się z ta opinią, było fatalnie. Tylko mam wątpliwości czy rzeczywiście problemem była jakość HD w TVP czy same źródło było kiepskie, ponieważ na ten sam mecz spoglądałem na czeskiej Primie Zoom i tam jakość była dopiero tragiczna (pomijam oczywiście jakość SD) ale liczne artefakty kompresji były znacznie bardziej dokuczliwe niż u nas.

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: pawelll »

Jakość obrazu ma oczywisty związek z jakością sygnału z anteny. Im większa stopa błędów tym większe zakłócenia (klatkowanie, przycinanie, ..) obrazu. Korekcja błędów w odbiorniku ma swoje granice. Można natomiast dyskutować (i tu nie upieram się że mam rację) czy wprowadzone zmiany kodowania mają jakiś wpływ na podniesienie stopy błędów (BER) w odbieranym strumieniu. Wydaje mi się, że jest związek, ktoś zresztą też to zgłaszał. To oczywiście mogą być indywidualne zjawiska propagacyjne.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: adac »

Może ja napiszę tylko swoje wrażenia w temacie bez popierania tego wielką teorią kodowania klatek.

Uważam że cała sytuacja to jest zwyczajny błąd TVP wynikający z:
przekombinowania, stosowania ustawień których nie ma u innych nadawców, może naczytali się czegoś o H264 i teraz eksperymentują jak młody realizator Dvix-a, przeczytali reklamę nowego kodera i ustawili go wg ulotki itp.
Wyszedł z tego błąd w nadawaniu który pokazuje się zupełnie wyrywkowo na różnych odbiornikach, często są to markowe telewizory, natomiast proste dekoderki olewają to i dekodują jak leci, przypadkowo bez błędów.

Co mogę mieć na poparcie tej skromnej tezy: w pozostałych multipleksach nadawanie odbywa się bez przeszkód, przy czym najbardziej stabilny technicznie jest.. pierwszy uruchomiony, czyli mux-2 prywatnych nadawców. Różne wpadki jak do tej pory wydarzyły się w mux-1 (2 krotnie) i teraz w mux-3.
Poza tym: telewizory znanych producentów sprzedawane są worldwide i gdyby były wadliwe to były by zgłoszenia z innych regionów a producent miałby problemy. Jak dotąd sygnały że ich sprzęt jest wadliwy (niezgodny) przychodzą z Polski a konkretnie.. z Mux3. :?

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Martens »

Maciejek pisze:Jakość naprawdę była bardzo zadowalająca, rzekłbym nawet dobra. Wasze utyskiwania na rzekomo niska jakość nic nie dadzą ponieważ jest Was promil w stosunku do ogółu zadowolonych z odbioru. Podsumuję: ja jestem usatysfakcjonowany ze zmian jakie poczyniła TVP.
Maciejek pisze:Ostatnio sporo osób narzekało na jakość meczu LM i ja zgadzam się z ta opinią, było fatalnie.
Dwa posty jeden po drugim i zupełnie odmienne stanowiska. :o To jesteś zadowolony z obecnej jakości HD w MUX-3, czy nie? :lol:
Maciejek pisze:Tylko mam wątpliwości czy rzeczywiście problemem była jakość HD w TVP czy same źródło było kiepskie
Pisali koledzy, że w kablówkach i na sat jakość meczu była bardzo dobra. No ale tak to już jest, jak ktoś nie widział prawdziwego HD i doszukuje się przyczyny słabej jakości naziemnego HD w źródle, bo na jakimś czeskim kanale było jeszcze gorzej.
pawelll pisze:Sądzę, że problem jest w tym, że nowe kodowanie albo jest mniej odporne na zakłócenia propagacyjne albo występuje jakieś inne zjawisko, które wymusza wysoki poziom (i jakość) sygnału odbieranego, wyższy niż do tej pory.
Jedno z drugim nie ma nic wspólnego! Po zmianie koderów poziom sygnału na MUX-3 mam taki sam jak przed 15.02.
pawelll pisze:Mityczny MUX-8 urasta w wyobraźni niektórych do roli świętego Graala. Tyle, że rzeczywistość jest dużo bardziej brutalna. Żadnego nowego (poza lokalnymi) MUXa nie będzie przez najbliższe 2-3 lata a może dopiero w 2020.
A co, masz jakieś dojścia w UKE, że wiesz iż MUX-8 uruchomiony zostanie dopiero za 2-3 lata?
Ostatnio zmieniony 21 lutego 2014, o 12:04 przez Martens, łącznie zmieniany 1 raz.

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: lustracja »

pawelll pisze:Jakość obrazu ma oczywisty związek z jakością sygnału z anteny.
Bzdura kompletna. Sygnał mam cały czas dobry a obraz po 15.02 jest znacznie gorszy na MUX3.
Wniosek, że leży to po stronie instalacji antenowej to bzdura bo przypadkiem instalacje antenowe są gorsze przy starszych odbiornikach? trochę logiki.

adac pisze:Poza tym: telewizory znanych producentów sprzedawane są worldwide i gdyby były wadliwe to były by zgłoszenia z innych regionów a producent miałby problemy. Jak dotąd sygnały że ich sprzęt jest wadliwy (niezgodny) przychodzą z Polski a konkretnie.. z Mux3
Tak ale tylko te starsze model nie dają sobie rady(drżenie) z parametrami wybranymi przez TVP.
CO do wniosku zgoda. Przyczyna leży po stronie nadawania TVP ale dotyczy części starych odbiorników to się z tego "wykręcą". chyba ze cos można zmienić aby to upchnięcie utrzymać. Bo tego nie zmienią.
Video jest gorsze i to gorsze od testów a te już były pogorszone. Jak ktoś uważa wędrujące plamy kolorów po ekranie jako akceptowalne to gratuluję.

Co do MUX 8 to TVP nie zapłaci za lepsze HD aby to poprawić.

Awatar użytkownika
MarioPL
Posty: 299
Rejestracja: 15 lutego 2014, o 09:18
Miejscowość: Luboń k.Poznania
Odbiornik: LG 43UP78003LB
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań "Śrem", AE Poznań

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: MarioPL »

Panowie. Ja wszystko jestem gotów zrozumieć. Tylko dlaczego przed 15.02 mialem b.dobry/dobry obraz na moim telewizorze, a aktualnie jest gorszy (znacznie) + efekt drżenia? Antene mam ta samą, telewizor też. Przed 15.02 poziom.sygnału byl rzędu 80%, ZERO błedów i teraz jest tak samo.
Więc co miałbym zmienic jeszcze w instalacji antenowej?

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: lustracja »

Żadna nowa instalacja antenowa ci nie pomoże. To błędny kierunek myślenia jednego z kol, który próbuje dowieść że wszystko jest w porządku i jakość akceptowalna tylko trzeba poprawić antenę.
Przypadek MarioPL dowodzi błędu takiej tezy. U mnie nie ma drżenia. Odbiornik SHARP. Jakość sygnału taka sama a jakość video poniżej poziomu akceptowalności. I to nie tylko HD bo niestety jest sprzężenie. Żeby przy scenach dynamicznych w HD było lepiej to padają inne programy z MUX3

arik92

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: arik92 »

Ja tylko powtórzę to co już wcześniej pisał @Stefan_KR, błędy spowodowane kompresją video są całkowicie niezależne od błędów spowodowanych przez słabą jakość sygnału antenowego docierającego do głowicy TV. Przykładowo w telewizorach Sony Bravia w informacji o sygnale jest parametr UEC i jeśli jego wartość z 0 zmieniła się na inną to wtedy mogło na ekranie pojawić się pikselowanie spowodowane przez błędy w sygnale antenowym, jeśli ten parametr ma cały czas wartość 0, a na przykład występują kłopoty z obrazem to jest to spowodowane kompresją itp.

eter
Posty: 1298
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: eter »

Nie wpadajcie w paranoję.
Nie kombinujcie z antenami bo to nic nie da.
Sygnał antenowy nie ma wpływu na zakłócenia w postaci "drgania" obrazu, to od razu należy wyjaśnić.
Sygnał antenowy nie ma wpływu na pogorszenie jakości programów TVP1 i TVP2 HD w postaci niewyraźnego obrazu i skutków widocznej silnej kompresji.
Sygnał antenowy może wpływać na odbierany sygnał w postaci chwilowego zamrażania obrazu oraz chwilowych napisów brak sygnału (tutaj należy zaznaczyć, że jeśli obraz był OK. przed wprowadzonymi zmianami czyli nie było przerw i komunikatów o braku sygnału to oczywiście tak być powinno nadal). Dało się jednak zauważyć w ostatnich dniach nawet przy sprawnym sygnale antenowym pewne pokazywane różne "stany" sygnału przez odbiornik w postaci pokazywania na przykład zwiększonej ilości błędów w sygnale, było to spowodowane zapewne jeszcze różnymi wprowadzanymi zmianami (sam obserwowałem takie zmiany u siebie).
Oczywiście co do jakości to koledzy wypowiadają się, że jakość TVP1 HD oraz TVP2 HD jest dla niektórych akceptowalna a dla nowych użytkowników wręcz świetna.
Piszą, aby nie porównywać jej do jakości z sat.
Dlaczego mamy jej nie porównywać. Była taka sama a nawet lepsza przed wprowadzonymi zmianami. Obecnie jest gorsza z czym zgodzą się za pewne wszyscy, którzy widzieli jaka była przed zmianą. Więc proszę się nie wypowiadać w tonie, że jakość TVP1 HD i TVP2 HD jest akceptowalna. Większości nie chodzi o to, żeby była akceptowalna, ale o to żeby była "wysoka" i znaczek HD był gwarancją tej wysokiej jakości nadawania a nie tylko pustym i nic nie znaczącym znaczkiem dolepionym do logo stacji i określającym sposób jej nadawania na trochę wyższy niż SD ze wzgledu na ilość pikseli a nie prawdziwą jakość w pełni słowa tego znaczeniu.
Nadawanie tylko w wysokiej rozdzielczości nie oznacza jeszcze wysokiej jakości, bo żeby taka była, to sygnał musi spełniać jeszcze dodatko i inne parametry.
Więc nie mówmy już proszę o nadawaniu sygnału TVP1 i TVP2 obecnie w jakości HD lecz w podwyższonej rozdzielczości jak już.

Ps. Mimo, że jest to wątek MUX3 nie moge nie skomentować tutaj tego co się wyrabia na MUX1 w TVP1 SD. Przecież wczoraj na "jaka to melodia" to jakość nie była w ogóle SD tylko jakiegoś "potworka" gorszego od amatorskiego nagrania słabym telefonem.. Nie wiadomo, kto tam w ogóle występuje. Brak twarzy (same niewyraźne plamy) jeśli kamera jest tylko w dalszej odległosci. Wiem, ze to tylko SD no, ale ludzie bez przesady.
To jest jakość przekazu telewizyjnego w XXI wieku?
Ostatnio zmieniony 21 lutego 2014, o 12:23 przez eter, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
MarioPL
Posty: 299
Rejestracja: 15 lutego 2014, o 09:18
Miejscowość: Luboń k.Poznania
Odbiornik: LG 43UP78003LB
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań "Śrem", AE Poznań

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: MarioPL »

Moje pytanie odnośnie "co mam jeszcze zmienić w instalacji" było oczywiście pytaniem rzuconym w czasoprzestrzeń i nie oczekiwałem odpowiedzi ;)
Aczkolwiek z miłą chęcią, przeczytałbym jakąś oficjalną "odpowiedx" TVP lub/i Samsunga, choć ten drugi, jeśli wierzyć zamieszczanym odp. na forach, generalnie nie widzi problemu.

P.S.
Generalnie zawsze program "Jaka to melodia" był u mnie pretendentem do nagrody "Kaszanka na ekranie" :) i nie chodzi o treść. To co zobaczylem ostatnio ne ekranie w jakości SD wywołało u mnie dylemat ;) Ogladać parę kolorowych plam w SD, czy matrixa (efekt drżenia) w HD ;)

Awatar użytkownika
Boleslawczan
Posty: 23
Rejestracja: 16 lutego 2014, o 22:16
Odbiornik: Samsung UE40F6650
Samsung LE32C530
Instalacja antenowa: antena zewn. DIGIToptima IQ
Satelitarna nc+
Nadajnik - obiekt nadawczy: ŚNIEŻNE KOTŁY

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Boleslawczan »

Szanowny Panie,

Dziękuję za przesłane informacje dotyczące problemów z odbiorem Naziemnej Telewizji Cyfrowej (NTC).

Uprzejmie informuję, że Urząd Komunikacji Elektronicznej nie posiada możliwości prawnych do wymuszenia na nadawcach decyzji, skutkujących uruchamianiem dodatkowych nadajników, których emisje zwiększyłyby możliwości odbioru nieosiągalnych dla mieszkańców wielu miejscowości programów telewizyjnych nadawanych w ramach Multipleksów.
Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej nie jest właściwy do przyjmowania skarg dotyczących braku odbioru lub niepoprawnego odbioru NTC. Za poprawny odbiór Naziemnej Telewizji Cyfrowej odpowiedzialni są bezpośrednio nadawcy telewizyjni i operator technicznych multipleksów, czyli EmiTel sp. z o.o. i do nich należy kierować wszelkie skargi i uwagi.
Poniżej adres internetowy operatora technicznego programów cyfrowych pod który należy kierować skargi i wnioski dotyczące jakości odbioru i pokrycia terenu Polski sygnałem NTC: telewizja@emitel.pl. Skargi można również składać bezpośrednio do nadawców poprzez ich strony internetowe.

monter1981
Posty: 315
Rejestracja: 31 marca 2010, o 10:10
Miejscowość: Sosnowiec
Odbiornik: Philips 32PFS5823
Instalacja antenowa: Biquad wewnątrz pomieszczenia

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: monter1981 »

Boleslawczan pisze:Szanowny Panie,

Dziękuję za przesłane informacje dotyczące problemów z odbiorem Naziemnej Telewizji Cyfrowej (NTC).

Uprzejmie informuję, że Urząd Komunikacji Elektronicznej nie posiada możliwości prawnych do wymuszenia na nadawcach decyzji, skutkujących uruchamianiem dodatkowych nadajników, których emisje zwiększyłyby możliwości odbioru nieosiągalnych dla mieszkańców wielu miejscowości programów telewizyjnych nadawanych w ramach Multipleksów.
Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej nie jest właściwy do przyjmowania skarg dotyczących braku odbioru lub niepoprawnego odbioru NTC. Za poprawny odbiór Naziemnej Telewizji Cyfrowej odpowiedzialni są bezpośrednio nadawcy telewizyjni i operator technicznych multipleksów, czyli EmiTel sp. z o.o. i do nich należy kierować wszelkie skargi i uwagi.
Poniżej adres internetowy operatora technicznego programów cyfrowych pod który należy kierować skargi i wnioski dotyczące jakości odbioru i pokrycia terenu Polski sygnałem NTC: telewizja@emitel.pl. Skargi można również składać bezpośrednio do nadawców poprzez ich strony internetowe.
Wczoraj zaszczycili mnie IDENTYCZNĄ odpowiedzią. Słowo w słowo.
Ok. wychodzi na to, że mam problemy ze wzrokiem i muszę udać się do okulisty :D

revson
Posty: 33
Rejestracja: 5 listopada 2011, o 13:10

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: revson »

Po kilku dniach od wprowadzenia zmian mogę coś napisać.
Na szczęście ominęły mnie problemy w postaci szarpania czy migotania obrazu.
Z kolei jeśli chodzi o jakość, to stwierdzam to samo co w warszawskich testach.
Jakość znacznie spadła w porównaniu do stanu sprzed 15. lutego. Tylko statyczny obraz wygląda dobrze. Podczas ruchu jest silnie rozmyty, chwilami bardzo utrudnia to komfortowe oglądanie.
Kanały SD wystarczy porównać z drugim MUX-em, wyglądają słabiej. Na dodatek ta linia od WSS na Kulturze i chyba też na Polonii.
W kanałach HD została już tylko rozdzielczość, natomiast ich jakość jest naprawdę kiepska. I nie porównuję ich tutaj do BR, bo jestem daleki od takiej przesady, nie siedzę też z nosem w telewizorze. Chodzi mi tylko o różnicę w stosunku do tego co było przed zmianami.
Nie dziwią mnie osoby przechodzące/wracające do platform/kablówek.
Może technicy TVP dadzą radę to dopracować, chociaż nadal jestem zdania, że 10 slotów to za dużo. Osiem slotów daje jeszcze akceptowalną jakość.
Swoją drogą zastanawiam się, czy jeśli zostanie uruchomiony TVP Dokument, to będzie można zmieścić 11 slotów? :lol:

Zablokowany