Kiedy DAB+ w smartfonach?

odbiorniki i zagadnienia związane z odbiorem
SWR
Posty: 27
Rejestracja: 1 lutego 2014, o 21:52
Odbiornik: KENWOOD KDC-DAB4551U
DUAL DAB 14 (nie 4!)
Toshiba 40TL933
Instalacja antenowa: 19-elementowa 19/21-69
KENWOOD CX-DAB1
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec, Moniuszki Toruń

Kiedy DAB+ w smartfonach?

Post autor: SWR »

Kiedy DAB+ w smartfonach?
Ma ktoś jakieś wieści?

http://www.techradar.com/news/phone-and ... et-1208938

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Kiedy DAB+ w smartfonach?

Post autor: antypyra »

A ba(k)teryjka na ile ma starczyć? :lol: Na 2 godziny pukania? :lol: Już dzisiaj, gdy z rzadka włączę na telefonie radio internetowe i posłucham jakiegoś "pedalsko- genderowatego" radia, którego nie mam na UKF, w pełni naładowany telefon jest wnet rozładowany. Może potrzebna jest jakaś technologiczna rewolucja akumulatorowa, by zasilać takie cudeńko?

jajanusz

Re: Kiedy DAB+ w smartfonach?

Post autor: jajanusz »

antypyra pisze:A ba(k)teryjka na ile ma starczyć? :lol:
No właśnie, ostatnio na wakacjach byliśmy na północy Polski, "w dżungli" że tak powiem :? pod namiotami i jak wiadomo z prądem lipa więc albo ręczny generatorek albo bateria słoneczna, co się okazało że zwykłe analogowe radyjko FM pociągło na niewielkiej baterii słonecznej, :D natomiast standardowy telefon z wbudowanym odbiornikiem FM padł i musiałby się ładować przez taki panel i z kilka godzin a już nie wspomnę jak taki smartfon potrafi pożre(y)ć energii. :o

SWR
Posty: 27
Rejestracja: 1 lutego 2014, o 21:52
Odbiornik: KENWOOD KDC-DAB4551U
DUAL DAB 14 (nie 4!)
Toshiba 40TL933
Instalacja antenowa: 19-elementowa 19/21-69
KENWOOD CX-DAB1
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec, Moniuszki Toruń

Re: Kiedy DAB+ w smartfonach?

Post autor: SWR »

No i pieknie, że panowie zauważyli ten aspekt! Pobór prądu...niestety na razie co cyfrowe pobiera więcej niż analog (na ogół-mam wzm. audio w klasie A i trochę więcej pobiera niż smartfon).
Małe radyjko FM na jeden paluszek pracuje kilka tygodni (nawet całe lato).
Wczoraj zmierzyłem pobór prądu DUAL DAB 4 pobiera 180mA przy zasilaniu ok 7V....ale to i tak lepiej niż tablet, który chce 3x więcej prądu przy 3,5-5V.
I dla tego jakby DAB było w smartfonie to bym sobie poradził-ładowarka w domu w pracy i w samochodzie, i tak by było lepiej niż FM...

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: Kiedy DAB+ w smartfonach?

Post autor: pawelll »

SWR pisze:..niestety na razie co cyfrowe pobiera więcej niż analog ...
Niestety to chyba nie na razie, nie widać na horyzoncie technologii cyfrowej o radykalnie niższym poborze mocy.
I gratuluję wzmacniacza :)
Od jakichś 10 lat zbieram się do zrobienia lampowego ... ale to chyba dopiero na emeryturze ;)

A co do tematu wątku, zdaje się że zaczynają się pojawiać smartfony bez FM a DABa nie wstawiają. Czyżby zmierzch radia jak wieszczą niektórzy? Oby nie...

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Kiedy DAB+ w smartfonach?

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Koreańscy producenci w tym Samsung mają całą linię produktów z T-DMB. Skoro są one w stanie odbierać i dekodować telewizję mobilną (T-DMB), to sam dźwięk (T-DAB/DAB+) też dadzą radę. Zapewne będzie to wymagać modyfikacji oprogramowania, ale sprzętowo nie widzę problemu.
Poczytajcie choćby o modelach: SHW-M380S, SHV-E220 czy SHW-M380S (Tablet).

Dla niecierpliwych są już przystawki do iPhone/iPad. Oferuje je m.in. firma Lingo pod nazwą iMini
Obrazek
A dla telefonów z Androidem są choćby odbiorniki iVy również firmy Lingo sterowane przez Bluetooth

Wygląda więc na to, że rozwiązania istnieją. Jak pojawi się popyt, to producenci zaoferują całą gamę odbiorników. Jak widać na razie "ssanie" naszego rynku jest jeszcze zbyt małe by przygotować wersje na nasz rynek (Polskie znaki, polskie menu, instrukcja, sieć sprzedaży i sieć serwisowa, itp. To kosztuje).

kasper93
Posty: 164
Rejestracja: 4 marca 2012, o 17:46
Odbiornik: MT4161
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/PKiN

Re: Kiedy DAB+ w smartfonach?

Post autor: kasper93 »

Jeżeli chodzi o zewnętrzne rozwiązania to mój tuner oparty on RTL2832U działa bardzo dobrze na androidzie. DAB, FM, jak i cała zabawa z SDR. I np. ADS-B jest ok.

sterownik https://play.google.com/store/apps/deta ... _tcp_andro
appka do kontroli radia https://play.google.com/store/apps/deta ... .androsdr2


Do DAB i FM jest bardzo fajna aplikacja https://play.google.com/store/apps/deta ... s.wavesink niestety darmowa wersja obsługuje tylko MP2. DAB+ i więcej jest tylko w wersji plus https://play.google.com/store/apps/deta ... vesinkplus która kosztuje 40zł.

Ale chcę tylko powiedzieć, że wszystko działa dobrze, a jedyną aktualną przeszkodą jest brak wbudowanych tunerów w telefonu, a na to niestety możemy jeszcze długo poczekać.

Natomiast jak ktoś chce teraz się pobawić to tunery na RTL2832U są bardzo tanie i można za 10$ kupić i mieć wszystko, bo SDR daje bardzo duże możliwości nasłuchiwania.

EDIT:

Tak to wygląda, dla ciekawskich. I gra bez problemów.

ObrazekObrazek

kszyho

Re: Kiedy DAB+ w smartfonach?

Post autor: kszyho »

Czy Twój dongle oparty jest o R820T (mam model w identycznej obudowie i mój ma właśnie R820T)?

Pytam, bo producent wymienionego przez Ciebie oprogramowania Wavesink nie poleca RTL2832U z R820T.

Awatar użytkownika
Martinez1989
Posty: 384
Rejestracja: 8 października 2010, o 01:40
Odbiornik: LG M237WDP FergusonAriva210,250 FT-8100 HD,RTL2838 DualDab4
Instalacja antenowa: ATX-107 pol.V, 7 el. VHF

Re: Kiedy DAB+ w smartfonach?

Post autor: Martinez1989 »

kasper93 pisze:Jeżeli chodzi o zewnętrzne rozwiązania to mój tuner oparty on RTL2832U działa bardzo dobrze na androidzie. DAB, FM, jak i cała zabawa z SDR. I np. ADS-B jest ok.
U mnie jak podłącze tuner do Kazama 4 wcale nie działa tuner. Nic. Nawet nie świeci dioda na tunerze :cry:

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

DAB+ w Androidzie

Post autor: Poland »

Mam pewne pytanie a mianowicie czy zna ktoś jakąś porządną aplikacje do Androida z DAB+ który to by działałna tej samej zasadzie co radio FM ? W znalezionych przeze mnie programach wymagane jest łącze bluetooth ale nie oto mi chodzi. Dla porównania analogowe radio w moim smartfonie można znaleźć w ramach łatwych w użyciu aplikacji z tym wbudowanym włącznie. Bardzo zatem proszę was o pomoc w wspomnianej powyżej kwestii.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Kiedy DAB+ w smartfonach?

Post autor: JaroslawMroczkowski »

To pytanie to tak na serio, czy to prowokacja do dyskusji?

Masz telefon z wbudowanym tunerem DAB/DAB+? Jaki to model? I nie ma w nim aplikacji do obsługi DABu???
Bo jeśli nie masz wbudowanego tunera, to razem z zewnętrznym (np. łączącym się przez BT) dostaniesz stosowną aplikację.

Jedynym znanym mi "Androidem" z wbudowanym DAB+ dostępnym w Europie jest/był Samsung Galaxy S WiFi 5.0 DAB+. Plotki głoszą, że w tym roku pojawią się podobne urządzenia innych producentów.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Kiedy DAB+ w smartfonach?

Post autor: Poland »

Powiedzmy że to jedno i drugie :D
Ja też mam Samsunga Galaxy tyle że niestety Galaxy Ch@t (model GT-B5330) w którym to jest jedynie radio analogowe. W aplikacji "Google Play" znalazłem parę programów do obsługi DAB+ ale niestety wymagają one bluetooh którego nie mam skąd wziąć mimo że mój telefon właśnie wspomnianą funkcje posiada.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Kiedy DAB+ w smartfonach?

Post autor: antypyra »

A jak długo działa taki telefon przy użytkowaniu DAB wraz z rozmowami? Czy trzeba dźwigać akumulator samochodowy na plecach, by korzystać z takiego telefonu?

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Kiedy DAB+ w smartfonach?

Post autor: JaroslawMroczkowski »

"Taki telefon przy użytkowaniu DAB wraz z rozmowami" będzie działał naprawdę długo.
Ponieważ nie ma wbudowanego tunera cyfrowego trzeba dołączyć zewnętrzny. Podłączane po BT mają wbudowany własny akumulator. W przypadku np. Lingo iVy zasilania starcza na prawie 4 godziny grania.

Po podłączeniu jakiegoś SDR'a po USB (rozwiązania opisane parę postów wcześniej) energia dość szybko się skończy, ale to jest rozwiązanie bardziej dla hobbystów-eksperymentatorów niż do codziennego słuchania radia ... ale już z tabletem, który ma znacznie większą baterię od telefonu, może być całkiem obiecująco.

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: Kiedy DAB+ w smartfonach?

Post autor: twmichal »

4 godziny to śmieszna wartość. To już (sprawdzane) przy cały czas włączonym wyświetlaczu i GPSie i włączonym przesyle danych mój telefon wytrzyma co najmniej 3 razy dłużej.
Nie mówiąc o słuchaniu radia przez internet (wi-fi lub sieć mobilna) kiedy wyświetlacz jest wyłączony.
Gdy nie korzysta się z "dobrodziejstw" (no dobra, korzysta w bardzo niewielkim zakresie) w smartfonach i użytkuje jak stary zwykły telefon to może nawet ponad tydzień pochodzić.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Kiedy DAB+ w smartfonach?

Post autor: antypyra »

Nie ma to jak przenośne "radejko" bez syntezy częstotliwości. 2xLR6 starcza na parę tygodni/miesięcy, a gdy je wyłączysz, pobór prądu = 0 uA. :lol:

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Kiedy DAB+ w smartfonach?

Post autor: JaroslawMroczkowski »

@antypyra
Tylko jak takie radyjko podłączysz do smartfona? Przypominam, że jesteśmy w wątku o DAB+ w smartfonach.

@twmichal
4 godziny bez dodatkowego zasilania to działa sam iVy. Dzięki temu, że nie pobiera prądu z telefonu, praktycznie nie wpływa na czas jego pracy. Ponieważ to dość stary produkt jest szansa, że kolejne, na nowszych chipsetach będą bardziej energooszczędne.

Dość długo to działał iRiver B30. Tyle, że nie jest już produkowany, a producent od początku dość lekko poodchodził do obsługi usług dodatkowych, więc nie wszystko działa prawidłowo. No i nie jest to telefon...

Awatar użytkownika
piotrek2802
Posty: 286
Rejestracja: 29 listopada 2014, o 17:03
Miejscowość: Tenczynek
Odbiornik: VU+Solo 4K,
TECHNISAT100IR/SANGEAN-WFR29C
Philips 55' 8804
Instalacja antenowa: Antena siatkowa 21-69 UHF ze wzmacniaczem, Antena FM zewnętrzna+ wzmacniacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica- Kraków + Kosztowy- Katowice

Re: Kiedy DAB+ w smartfonach?

Post autor: piotrek2802 »

Zdecydowanie jestem przeciwny umieszczaniu radia DAB+ w smartfonach. Natomiast jestem za posiadaniem radia internetowego w mojej komórce. Wszystkie obecnie nadające radia DAB+ mam w komórce a przy tak niskim bitrate z jakim one są nadawne to odbieram nawet na EDGE w terenach poza miejskich. Pakiety internetowe są bardzo tanie lub nawet dawane w promocji od operatorów tak więc jesli radio w komórce to tylko przez internet.
Drugim problemem, który przemawia za wstrzymaniem się instalowania DAB+ w smartfonach jest duza prądożerność takiego Radia DAB+ i dopóki w komórkach będą stosowane takie ogniwa jak do tej pory to szanse na rozwój DAB+ w komórkach są niewielkie, podobnie jak nie rozwinęła się telewizja DVB-T w komórkach.
Telefon ma służyć przede wszystkim do dzwonienia i wykonywania rozmów telefonicznych ;)

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Kiedy DAB+ w smartfonach?

Post autor: antypyra »

Długie połączenia internetowe w komórce też są prądożerne. Jeśli w Nokii C5 włączę odbiór internetowy, bateria zostaje wyczerpana w 2-3 godziny.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Kiedy DAB+ w smartfonach?

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Nawet jeśli, a w zasadzie, gdy już takie telefony będą na rynku, to nikt nie będzie zmuszał do ich zakupu. Nie będzie też obowiązku włączania tej funkcji. (Odbiornik GPS też szybko wykańcza baterię. Kto chce ten używa.)

Zablokowany