Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

informacje techniczne związane z wdrażaniem trzeciego multipleksu DVB-T
belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: belzebiusz »

crgg pisze:Oglądałem zamknięcie igrzysk na ARD HD (sat) i TVP1HD (mux3). To co się działo z obrazem na TVP1HD woła o pomstę do nieba. Tak rozmytego obrazu to już dawno nie było (zdjęcia na forum mówią wszystko). Na obrazie ARD można było "noże ostrzyć". A oglądając TVP1 HD człowiek nie mógł uwierzyć, że teoretycznie rozdzielczość była wyższa.

Czy TVP naprawdę aż tak wszystko jedno co leci w eter?

Przykład transmisji z igrzysk pokazał, że rozdzielczość dla kanałów "HD" jest za wysoka w stosunku do bitrate, które daje MUX. Obniżenie rozdzielczości jest obecnie - moim zdaniem - jedyną akceptowalną technicznie opcją, jeśli już ma być te 8 kanałów (w tym 2 w HD). Ale nie sądzę, żeby TVP się tym przejmowała. Skoro TVP podaje wszędzie, że transmituje 2 kanały w rozdzielczości 1080i (1920x1080), a to wystarczy do samozadowolenia kogoś we władzach TVP, to pewnie już tak zostanie. A że ludzie z telewizorami full HD zastanawiają się, dlaczego ten obraz taki rozmyty i chcą reklamować sprzęt w sklepach, to już wg TVP nie ich problem.

Dokumenty techniczne EBU wskazują, że do transmisji sportowych format HD 720p nadaje się lepiej niż 1080i, bo daje lepsze odwzorowanie dla szybko zmieniającego się obrazu. Fakt, że zapotrzebowanie na pojemność aż tak drastycznie nie spada, ale i tak jest mniejsze (720p to 46 080 000 pikseli na sekundę, a 1080i - 51 840 000 pikseli), a przy tak upchanym MUXie chyba każdy bit się liczy?

Skoro ARD może nadawać w HD 720p to co stoi na przeszkodzie, żeby TVP spróbowała?
Również uważam, że przejście na 720p jest konieczne żeby dało się to przy obecnych parametrach MUX-3 w ogóle oglądać.

jajanusz

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: jajanusz »

eter pisze:Emisja była nawet lepsza, niż na platformach cyfrowych i właściwie, kto wie czy to właśnie za bardzo nie przeszkadzało niektórym, że Kowalski za friko miał taką jakość.
...
Pewnie 90 procent oglądaczy machnie na to ręką
...
Mało tutaj mówimy już właściwie o kanałach SD bo jakie są
W kwestii jakości jeszcze powiem co nieco, oglądam już jakiś czas kanały NTC na 32 calach odbiornika Sharp i muszę powiedzieć że w kwestii jakości to ogólnie rzecz biorąc wszystkie kanały są jakieś liche jakościowo a TVP nawet po wepchnięciu 10 slotów nie odbiega zbytio od jakości innych kanałów z MUX1 i MUX2, na wszystkich widzę jakieś smużenia i artefakty kompresji ale tylko z bliska (z odległości metra od odbiornika :shock: ), a co do jakości HD, naprawdę według mnie nie jest tak źle, na pewno lepiej wyglądają kanały TVP HD niż ich wersje SD a już jakiś czas to HD oglądam i porównuję ;)

Tragedią natomiast nazwałbym to co widzę na kanałach z czeskiego MUX3, tutaj naprawdę zupa pikseli jest odczuwalna, np. na kanale Ocko TV, przy dynamicznych scenach teledysków logo prawie zamazane, gdybyście mieli porównanie z czeskim upchaniem 8 kanałów w MPEG2 to byście nie narzekali tyle na TVP, bo widząc to co uczynili czesi to to jest właśnie tragedia i obrazu i dźwięku. :ugeek:

Także sądzę że ludzie nie będą narzekali aż tak bardzo na kanały TVP. ;)

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: pawelll »

OK, przyklaśnijmy naginaniu rzeczywistości i standardów (bo czym innym jest upychanie 10 slotów w jednym multipleksie). Tylko, że bądźmy przygotowani na następny ruch. Jaki będzie? Tak się zastanawiam gdzie TVP zmieści kolejne 2 kanały które niewątpliwie wygeneruje by rozszerzyć realizację misji (no i skonsumować opłatę audiowizualną). Ciekawe co będzie w MUX3 gdy Polsatowi uda się próba z 12 slotami...
Ostatnio zmieniony 24 lutego 2014, o 22:57 przez pawelll, łącznie zmieniany 1 raz.

distefano
Posty: 589
Rejestracja: 19 kwietnia 2013, o 19:15
Odbiornik: TV Panasonic 50"
Ferguson T65
LTC HD-302
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa 12 el. pasmo UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krzemianucha odl. 10 km

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: distefano »

W Mux-3 TVP kolejnych kanałów już nie umieści, a CP ma mux płatny, jeśli go przeładuje i "skopie" to kto to kupi? To trochę inna sytuacja niż z muxami bezpłatnymi.

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: eter »

W ogóle to ja nie rozumiem czegoś. Każdy film dostępny w internecie w formacie .avi z kodekiem mpeg4, w rozdzielczości 1280/720, oraz bitrate na przykład 3,410 kb/s, więc nie tak znowu dużej, który odtwarzam na TV jest bardzo dobrej jakości i pod względem ostrości i pod względem braku widocznych oznak kompresji. Na dodatek są w AC3 6 kanałowym. Wiem, że są to kopie z blu ray, ale wobec tego jakie kopie kupuje telewizja? Bo na dziesięć filmów puszczanych ze trzy mają parametry dorównujące tym nie znowu najwyższej jakości kopiom ważącym około 3 GB z netu.
Prędkość emisji TV HD niby dorównuje, rozdzielczość jeszcze większa a efekt niestety marniejszy.
Więc co wpływa jeszcze na mierną jakość tych filmów w TV. Kodek ten sam a i parametry prędkości bitrate też do utrzymania, więc? gdzie tkwi przyczyna? Normalne, że zła jakość kopi da mierny efekt nawet przy najwyższych parametrach nadawania, nie chce mi się jednak wierzyć, że telewizja nie dysponuje kopią najwyższej jakości danego filmu...w ogóle to nie wiem jak te filmy wyświetlają z aparatury cyfrowej czy projektorów? bo coś tutaj jest dziwnego.
Nagrany byle jaki film z TV też ma wagę około 3 GB więc nic nie rozumiem.
Oczywiście teraz te stosowane umyślne zabiegi zamglenia już z marszu pogarszają jakość, ale jeszcze wcześniej także mało filmów fabularnych powalało na kolana. Oczywiście były takie też. Tylko dlaczego tak dobre kopie elektroniczne czy też filmowe zdarzają się tak rzadko. Dziwi nieraz, że film mający 20 lat idzie o niebo lepiej od współczesnego.
To trochę taki off topik na odpoczynek od tematu głównego, ale poniekąd dotyczacy jakości filmów w TV.
Ostatnio zmieniony 25 lutego 2014, o 00:25 przez eter, łącznie zmieniany 1 raz.

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: lustracja »

Rozumiem. Niektórzy to Byleby jakiś obraz latał przed oczami i już jest fajnie
jajanusz pisze: gdybyście mieli porównanie z czeskim upchaniem 8 kanałów w MPEG2 to byście nie narzekali tyle na TVP, bo widząc to co uczynili czesi to to jest właśnie tragedia i obrazu i dźwięku. :ugeek:
Także sądzę że ludzie nie będą narzekali aż tak bardzo na kanały TVP. ;)
kol powinien dziuraw garnki sprzedawać i zachwalać że mają 1 dziurę bo sąsiedzi kupują z 2 dziurami. :lol:

jakie to ma znaczenie??? Trzeba oczekiwać poprawy. Bo nie jest dobrze i zwracać uwagę nie tylko na niby HD ale jakie stały się SD. I nie porównywać tego z komercją bo na komercję nie idzie nowy podatek, jak na razie.
Prawda jest okrutnie prosta, Nic dobrego nie będzie za darmo jeśli coś lepszego nie można sprzedawać 8-)
Jeśli ma być słaba jakość to Okablować wszystkich. Ograniczyć nadawanie naziemne. Reszta SAT i tyle.
A jeśli ktoś chce tworzyć ofertę naziemną to ma być dobra.

Bartt

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Bartt »

@eter

Kompresja wieloprzebiegowa się kłania. Tego się nie da zrobić na żywo w czasie emisji danej stacji tv ;).

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: eter »

Właśnie dziwi mnie to, bo się da. Sam jak kiedyś na TVP1 HD zobaczyłem film to na prawdę nie mogłem się nadziwić jakości. Była taka, że normalnie nie było się do czego czepić. Ostry jak żyleta, bez żadnych zniekształceń. No po prostu super. Czyli można. Już teraz "to raczej można było" nadać w bardzo dobrej jakości. Więc właśnie dziwne są te marnej jakości, chociaż technika pozwala..ła na więcej, a kupa nadawanych jest właśnie nie wiem z czego. Dziwne, że tak różne kopie są wykorzystywane.
Prosty przykład - wprawdzie dotyczący serialu. "Moda na sukces"....przecież teraz odtwarzane są odcinki z 2010 roku. Więc TVP ma kopię w SD? W tych czasach? Bo naprawdę nikt mi nie wmówi, że to jest HD. Czyżby była tańsza? Pewnie większość filmów też jest tylko jakoś upscalowana, i dlatego efekt marny.

intertime

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: intertime »

Reklama pewnej komercyjne stacji telewizyjnej " Jesteś rozczarowany naziemną telewizją cyfrowa" nabiera nowego znaczenia od 15 lutego. Najbardziej mnie irytowały wyniki oglądalności TVP które nijak nie przekładają się na jakość transmisji. Pewien polityk powiedział " Ciemny lud wszystko kupi". Do tego nakładają się moje kłopoty z SFN, oby po doświetleniu nie było gorzej.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: adac »

Kompresja wieloprzebiegowa się kłania. Tego się nie da zrobić na żywo w czasie emisji danej stacji tv
Kodery DVB-T też stosują kompresję wieloprzebiegową i optymalizację tylko rozmiar bloku jest mniejszy -konieczność transmisji na żywo. W dodatku moc obliczeniowa tych urządzeń wielokrotnie przewyższa możliwości domowego komputera.

/ @ lustracja: a skąd wiesz że nie sprzedaje ? :lol:

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: belzebiusz »

eter pisze:Właśnie dziwi mnie to, bo się da. Sam jak kiedyś na TVP1 HD zobaczyłem film to na prawdę nie mogłem się nadziwić jakości. Była taka, że normalnie nie było się do czego czepić. Ostry jak żyleta, bez żadnych zniekształceń. No po prostu super. Czyli można. Już teraz "to raczej można było" nadać w bardzo dobrej jakości. Więc właśnie dziwne są te marnej jakości, chociaż technika pozwala..ła na więcej, a kupa nadawanych jest właśnie nie wiem z czego. Dziwne, że tak różne kopie są wykorzystywane.
Prosty przykład - wprawdzie dotyczący serialu. "Moda na sukces"....przecież teraz odtwarzane są odcinki z 2010 roku. Więc TVP ma kopię w SD? W tych czasach? Bo naprawdę nikt mi nie wmówi, że to jest HD. Czyżby była tańsza? Pewnie większość filmów też jest tylko jakoś upscalowana, i dlatego efekt marny.
Nie wiem czy wiesz, ale nawet jak plik mkv/mp4 720p ma średni bitrate na poziomie 3 Mb/s to bitrate maksymalny może przekraczać momentami 30 Mb/s - dlatego takie pliki zachowują dobrą jakość i nie widać artefaktów kompresji.

Przy obecnych parametrach MUX-3 największy bitrate jaki zaobserwowałem to 8 Mb/s (2 sekundy podczas Ceremonii Zamknięcia IO w Soczi), a zazwyczaj sukcesem jest przekroczenie 6 Mb/s, a na dodatek mamy tu nie 720p, a 1080i i "obrabianie" materiału przez kodery w ciągu kilku sekund, a nie godzin, więc sam sobie odpowiedz dlaczego jest tak źle.

Co do Mody na sukces to dopiero od 7 września 2011 jest produkowana w HD 16:9. Wcześniej była produkowana w SD 4:3 - TVP od 2012 roku (uruchomienie TVP1 HD) przycina odcinki z 4:3 do 16:9 aby babcie z telewizorami kineskopowymi nie miały efektu znaczka pocztowego (windowbox). Minie jeszcze sporo czasu zanim TVP dojdzie do pierwszego odcinka wyprodukowanego w HD 16:9.

crgg
Posty: 39
Rejestracja: 1 listopada 2011, o 07:58
Odbiornik: Opticum T50
Instalacja antenowa: kierunkowa 16/21-69 bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża/Żórawina

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: crgg »

Czy można założyć, że gdyby TVP zastosowała na kanałach HD standard 720p, to smużenie/drganie na wybranych odbiornikach by ustało, a jeszcze obraz nieco by się polepszył nie tylko na kanałach HD, ale także na SD?

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: adac »

Nie wiadomo jak zreagowały by "niektóre odbiorniki" na standard" 720p/50. Wiadomo ja zareagowały na "nowy" 1080 i/25 chociaż jeden z kol twierdzi że TvP jakoś dziwnie zaczyna nadawać zwykły standard z przeplotem.

Po obecnych doświadczeniach TvP nie zdecyduje się na taki krok bez testów, a testów nie było.

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: lustracja »

oglądałem. jakiś koszmar.
@sirdaniel i Bartt
DRF jest stałe w TVP.
nie znam się na tym. Może to różnica dotyczy sposobu tworzenia materiałów?
rozumiem, że problem dotyczy programów
1. nadawanych na żywo.(olimpiada)
2. na żywo nagrywanych też np. kabaret czy ten skok stocha?
3. Materiały nagrywane i dostarczone w wersji profesjonalnej jak reklamy są dobrze odtwarzane. Filmy tez są poprawne?

jajanusz

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: jajanusz »

lustracja pisze:kol powinien dziuraw garnki sprzedawać i zachwalać że mają 1 dziurę bo sąsiedzi kupują z 2 dziurami. :lol:
Wasze ataki we mnie dają mi do zrozumienia że przedstawiłem faktyczny pogląd większości widzów, sam się przekonałem że na 32 calach nie ma tragedii o której wy piszecie już ponad 20 stron na tym forum. Wydaje mi się że pewne głosy niezadowolenia są na korzyść płatnym platformom albo przedstawicielom nowych technologii, którzy teraz rozgoryczeni są tym że nie wprowadzono DVB-T2 ale udało się pomieścić wszystkie do tej pory dostępne kanały włącznie z HD. :D
intertime pisze:Reklama pewnej komercyjne stacji telewizyjnej " Jesteś rozczarowany naziemną telewizją cyfrowa".
Ja nie jestem wcale rozczarowany NTC, na 32 calach jest dla mnie do zaakceptowania i pozostanę przy niej (mam za darmo około 50 kanałów i wystarczy), nie będę płacił zdziercom, którzy pobierają opłaty za takie same badziewne kanały, dobre kanały kodowane były w latach 1999-2005 bo potem poziom kanałów leciał na łeb na szyję włącznie z discovery, także tych niemieckich, jak m.in. Viva / Viva Zwei - których już tak naprawdę nie ma. :|

Gdyby nie wyszedł problem z tym przeplotem na niektórych odbiornikach to mozna by było powiedzieć że TVP osiągnęła sukces, oby tylko ten problem z drżeniem obrazu został jakoś rozwiązany.

Pozdrawiam. ;)

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: lustracja »

@jajanusz
Nie będę kol z tobą polemizował bo jak widzę tłumaczysz sobie wszystko na opak. Słabo widzisz a na pewno słabo liczysz.
jajanusz pisze: Ja nie jestem wcale rozczarowany NTC, na 32 calach jest dla mnie do zaakceptowania i pozostanę przy niej (mam za darmo około 50 kanałów i wystarczy)
czy liczysz te wszystkie czeskie programy, które maja według ciebie taka okropną jakość a z której jesteś w tym wypadku zadowolony bo za darmo. :lol:

Gdybym był przedstawicielem nowych technologii to chciałbym HEVC a tak nie jest. 8-) po prostu chcę dobrej jakości a nie tak jak ty byle czego byle za darmo co widać z twoje wypowiedzi
jajanusz pisze:nie będę płacił zdziercom, którzy pobierają opłaty za takie same badziewne kanały,

DVB-T2 to nie ten watek ale nie byłoby upychania gdyby wybrano wtedy lepszą technologię jaka jest DVB-T2 H264. Nie widzę potrzeby z zadowolenia z błędnych decyzji i słabej jakości.
A co do meritum to nie do końca winą jest przeplot. :D

distefano
Posty: 589
Rejestracja: 19 kwietnia 2013, o 19:15
Odbiornik: TV Panasonic 50"
Ferguson T65
LTC HD-302
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa 12 el. pasmo UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krzemianucha odl. 10 km

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: distefano »

Mnie też NTC nie rozczarowuje zwłaszcza gdy porównam to z dostępną do niedawna ofertą w naziemnej telewizji analogowej, a dziurę w całym (chociażby w garnku) jak ktoś będzie dobrze szukał to zawsze znajdzie. Inną sprawą jest to, że w NTC może nie dziury, ale niewielkie dziurki można znaleźć bez wnikliwego szukania. Wreszcie nastąpił moment, że można mieć sporo kanałów nie płacąc żadnej platformie satelitarnej czy kablówce.

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: eter »

Macie prawo do wyrażania swojego zdania. Jeśli jesteście zadowoleni z jakości nadawanych programów to OK. Oglądając obraz na telewizorze 32 calowym i z odległości powyżej dwóch metrów macie prawo nie widzieć prawdziwej jakości owych obrazów.
Pewnie macie też rację porównując nasze z czeskimi na korzyśc naszą. Wszystko się zgadza. Ja wam wierzę.
Niestety są też widzowie, którzy mają ponad 40 calowe odbiorniki i nie siedzą pięć metrów od nich, żeby nie widzieć wszystkich niedoskonałości. Więc uwierzcie nam również, że po ostatnich decyzjach TVP jest obraz dużo gorszej jakości, którą my na prawdę widzimy na tych większych ekranach.
Jeśli więc w sklepach oferuje się już telewizory 55 calowe za coraz mniejsze pieniądze tak więc posiadacze 40+ calowych nie powinni mieć tak złych doznań na swoich.
Nie chcielłbyście za pewne na swoich odbiornikach widzieć na familiadzie zamiast pięknych twarzy jakieś maski, podejdźcie do odbiornika tak na pół metra a zobaczycie to co my widzimy z odległości około dwóch więc sami się przekonacie, że nie jest tak fajnie, a było lepiej na prawdę i o to chodzi, że skoro było dobrze to po co było to psuć.

Przecież nikt tutaj na forum, do tej pory nie użalał się tak licznie nad jakością. Więc sorry, ale na prawdę spadła, skoro tak teraz o niej tutaj piszemy.

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: pawelll »

Koledzy, sądzę że trochę mieszacie wątki i płaszczyzny dyskusji. Czym innym jest zadowolenie z tego, że NTC jest i rzeczywiście w znaczący sposób podniosła dostępność TV. W przypadku wielu obszarów gdzie dotąd były odbieralne 3-4 kanały w dodatku śnieżące to postęp jest radykalny i bezdyskusyjny.
Czym innym jednak jest dyskusja o jakości obrazu w tym co jest. Pozostawiając na boku szczegółowe i lokalne (i mam nadzieję przejściowe) problemy z SFN, niedoświetleniami czy ostatnio słynnym drżeniem to aktualnie sprawa rozbija się o jakość obrazu rozumianą przede wszystkim jako jego szczegółowość i wyrazistość (znowu zupełnie osobną sprawą jest jakość materiału źródłowego ale na to nadawcy najczęściej nie mają wpływu.
Tutaj niestety ostatnie zmiany wprowadzone przez TVP spowodowały wyraźny regres. Można oczywiście dyskutować czy jakość jest czy nie jest akceptowalna czy porównywać z b. kiepską jakością z niektórych MUXów czeskich. Moim zdaniem w tej chwili większość przekazu ociera się o granicę akceptowalności, niestety są przykłady gdzie ta granica została przekroczona. Po prostu margines na chwilowe zwiększone wymagania pasma jest zbyt mały. Jedynym rozwiązaniem jest przekonanie TVP, że lepszym rozwiązaniem (także dla nich) jest rezygnacja z TVP Polonia w NTC oraz anachronizmu jakim jest teletext. Powinno to dać ok. 3 Mb/s przepływności co wystarczy do zadowalającej poprawy jakości.

Oczywiście w tle jest też wątek konkurencji platform SAT i kablówek o którym wspomniał @jajanusz. Każdy zadowolony (jakościowo i ilościowo) odbiorca NTC to ewidentna strata dla platform.
Ostatnio zmieniony 25 lutego 2014, o 12:45 przez pawelll, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: twmichal »

Już lepszym rozwiązaniem byłaby chyba rezygnacja z HD i nadawanie wszystkich kanałów w SD. Ja już wolę dobrą jakość SD niż koszmarną jakość HD.
Jakby TVP zrezygnowała z 2 kanałów w MUX-3 kosztem emisji w HD (2HD+4SD) to by jakość była akceptowalna. Ale więcej kanałów to więcej wpływów z reklam, a dodatkowo sporo ludzi myśli że dwie literki HD w magiczny sposób polepszą jakość.
Wczoraj na programie Tomasza Lisa twarze prowadzącego jak i gości były gładziutkie. Wcześniej, przed zmianami 15.02 nie mówiąc już o tym co było przed Rozrywką jakość była nieporównywalnie lepsza. Każdą szczegół był widoczny nawet na ekranie laptopa.

Zablokowany