TV Samsung serii C - drżenie obrazu na MUX3

informacje techniczne związane z wdrażaniem trzeciego multipleksu DVB-T
jaam1
Posty: 10
Rejestracja: 20 lutego 2014, o 10:48
Odbiornik: samsung PS50C530
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: jaam1 »

Uprzejmie dziękuję za kontakt z Centrum Obsługi Klienta firmy Samsung.

Odnosząc się do Pana wiadomości, jaka została skierowana za pośrednictwem formatki internetowej, uprzejmie informuje, że sprawa błędnie generowanego obrazu w odbiorniku po wprowadzonych zmianach nadawania sygnału przez TVP jest jak wiadomo doskonale nam zmiana.
Powyższa kwestia tak jak powyższej Panu wspomniałam związana jest ze zmianą parametrów nadawania sygnału przez TVP tym samym czasowo mogła obniżyć się jakość odbieranego obrazu. Dział techniczny Samsung pracuje nad jak najszybszym rozwiązaniem tego problemu wspólnie z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji.

W związku z powyższym z dużą dozą prawdopodobności w najbliższym czasie nastąpi kolejna zmiana Muxów, aby problemy z odbiorem programów zostały całkowicie wyeliminowane.
Dlatego też, bardzo proszę o cierpliwość i oczekiwanie na rozwiązanie tej sytuacji.
Za niedogodności związane z obrazem przepraszam. Zdaję sobie sprawę z tego, że jest to uciążliwe, dlatego prace nad rozwiązaniem trwają.

Z chęcią udzielę odpowiedzi na ewentualne następne pytania.
Powyższe to mail od Samsunga.
No to się Samsung nie wysilił ciekawe jak długo bedziemy czekać , a programów TVP z MUXa3 nie daje się oglądać
:twisted:

bmp
Posty: 339
Rejestracja: 3 marca 2012, o 20:20
Odbiornik: .
a) Samsung SyncMaster T260HD,
b) GM Unibox 9080 DVB-T/C
Instalacja antenowa: .
a) antenka pokojowa,
b) sygnał kablówki (DVB-T/C)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piła/Rusinowo

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: bmp »

Było już. A tak w ogóle co myślałeś? Że dla kilku "polaczków" ze starymi odbiornikami (lub starym oprogramowaniem) zwołają ekipe programistów na kryzysowe posiedzenie i w ciągu kilku nocy napiszą nowy soft? I co potem? Kurierem do domu podeślą? Bo to dla nich priorytet na skale globalną? ;)
Eh...

PS.
1. nie musisz wszystkiego cytować - wystarczy fragment
2. stosuj poprawnie interpunkcje
3. chyba cie obrażam - daj znać jeśli tak to odebrałeś, będe miał lepszy dzień.

kadiemus

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: kadiemus »

Widzę, że samsung hurtem załatwia odpowiedzi, też dostałem identycznego maila od nich. Nawet literowy błąd powielają w tym fragmencie odpowiedzi:
jak wiadomo doskonale nam zmiana.

hehehe niezłe

ale tak na serio to ciekawe jaki będzie ostateczny efekt, ugnie się TVP i coś poprawi czy samsung, a może nie będzie żadnego efektu

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Czy WSZYSCY mający opisywany problem zgłosili go do Samsunga i TVP ???
To bardzo ważne by rzeczowo opisać i zgłosić problem, nie tylko ze względu ma możliwe różnice w objawach, ale także wskazania skali występowania problemu.

Swoją drogą bardzo mnie ciekawi wspomniana przez Smasunga rola KRRiT w rozwiązywaniu czysto technicznego problemu. Który departament niby miałby być w to zaangażowany? Nie za bardzo wiem jaką rolę miałby odegrać właśnie ten urząd. Gdyby ktoś się dowiedział dajcie znać na forum.

monter1981
Posty: 315
Rejestracja: 31 marca 2010, o 10:10
Miejscowość: Sosnowiec
Odbiornik: Philips 32PFS5823
Instalacja antenowa: Biquad wewnątrz pomieszczenia

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: monter1981 »

Można tylko przypuszczać, że KRRiT ma na TVP wymóc powrót do starych parametrów. Jedno jest pewne - wina leży po stronie odbiornika.

jajanusz

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: jajanusz »

Koledzy sprawdźcie sobie tę próbkę:
http://www44.zippyshare.com/v/91845005/file.html
powiedzźcie czy także obraz drży.

rotalplus
Posty: 1147
Rejestracja: 4 sierpnia 2010, o 17:22
Odbiornik: WIWA HD-90
Instalacja antenowa: antena siatkowa 6-7 m nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN SIEDLCE/ŁOSICE

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: rotalplus »

monter1981 pisze:Można tylko przypuszczać, że KRRiT ma na TVP wymóc powrót do starych parametrów. Jedno jest pewne - wina leży po stronie odbiornika.

Raczej wynika to z nieznajomości przez firmę SAMSUNG zasad, ról urzędów w procesie cyfryzacji - bardziej kompetentna jest tutaj UKE

No cóż - producentom zależy wyłącznie na sprzedaży - na reszcie się nie znają i nie mają nawet zamiaru się dowiedzieć, zresztą tak jest w większości branży

jaam1
Posty: 10
Rejestracja: 20 lutego 2014, o 10:48
Odbiornik: samsung PS50C530
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: jaam1 »

JaroslawMroczkowski pisze:Czy WSZYSCY mający opisywany problem zgłosili go do Samsunga i TVP ???
To bardzo ważne by rzeczowo opisać i zgłosić problem, nie tylko ze względu ma możliwe różnice w objawach, ale także wskazania skali występowania problemu.

Swoją drogą bardzo mnie ciekawi wspomniana przez Smasunga rola KRRiT w rozwiązywaniu czysto technicznego problemu. Który departament niby miałby być w to zaangażowany? Nie za bardzo wiem jaką rolę miałby odegrać właśnie ten urząd. Gdyby ktoś się dowiedział dajcie znać na forum.
Od poniedziałku koresponduję z firmą Samsung,
co do telewizji tez chętnie napisze - proszę o maila bo chyba nie ma sensu pisanie na ogólnego

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Wystarczy ogólny, chyba, że ktoś zna i może podać publicznie lepszy.

Najważniejsze żeby napisało jak najwięcej osób, które mają u siebie (a nie u sąsiada albo ze słyszenia) ten konkretny problem.
Rzeczowo, spokojnie zgłoście problem. Newy i oskarżenia raczej nie pomogą.


// Producentom i importerom odbiorników, które mogą również być dotknięte tym problemem (ciągle nie mam pewności, że zidentyfikowano wszystkie typy odbiorników) mogę posłużyć jako skrzynka kontaktowa do osób zaangażowanych w prace nad rozwiązaniem problemu.
Proszę o kontakt na PW albo mailem na dvb-t (małpa) emitel (kropka) pl

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: eter »

jajanusz pisze:Koledzy sprawdźcie sobie tę próbkę:
http://www44.zippyshare.com/v/91845005/file.html
powiedzźcie czy także obraz drży.
Jak to sprawdzić na 6 sekundowym nagraniu? Wydaje się, że samochody jadące w tle są płynne. Ruchy postaci też są w porządku.

emc_ldz
Posty: 6
Rejestracja: 16 lutego 2014, o 10:55

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: emc_ldz »

jajanusz pisze:Koledzy sprawdźcie sobie tę próbkę:
http://www44.zippyshare.com/v/91845005/file.html
powiedzźcie czy także obraz drży.
Na moim Samsung PS42C450 ta próbka wydaje się działać poprawnie. Podobnie jak próbka, którą wstawił kolega Bartt. Zastanawiam się, czy obraz z tych próbek powinien drgać, czy nie. W chwili obecnej programy z MUX3 drgają nadal...

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: TV Samsung serii C - drżenie obrazu na MUX3

Post autor: lustracja »

to jest próbka z 20.01.2014 czyli test.
Jeśli nie drga na felernych odbiornikach to znaczy, że teraz inaczej nadają

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: lustracja »

Ta od Bartt jest z 15.02 i też TEST
Bartt pisze:Udało mi się dorwać lepszy sprzęt nagrywający (kamera HD) i efektem tego jest plik obrazujący to co widzi na ekranie posiadacz Samsunga serii C550 i podobnych oglądając kanały z mux-3.
Nagranie powstało poprzez odtworzenie wcześniej zapisanego na pc i zapakowanego w mkv pliku.

W archiwum są 2 pliki:

MUX-3 SAMSUNG C550 CAM.mkv - nagranie kamerą tego co widać na tv
20140215_1123 TVP2 HD.mkv - plik źródłowy ts nagrany na pc 15 lutego, później zapakowany w mkv i teraz odtworzony na tv

Link do archiwum (MUX-3 SAMSUNG C550 PROBLEM.zip): http://www41.zippyshare.com/v/36969312/file.html


Jeśli odtwarza się poprawnie a teraz MUX 3 drga na felernych odbiornikach to znaczy, że teraz inaczej nadają niż w testach.
Co ciekawe wygląda na to, że u kolegi Bartt i nagranie z testów i nadawanie teraz powiązane jest z drganiem obrazu.
Więc zarówno parametry testów jak i obecne wywołują problemy w odbiornikach.
Niektóre odbiorniki jak Samsung PS42C450 akceptują parametry TEST ale już nie dają rady z obecnymi. Inne odbiorniki jak SAMSUNG C550 mają problem i z TEST i OBECNE.
Jeśli tak to DRF =28 czyli stały byłby wyróżnikiem dla wszystkich odbiorników bo tak nadawane jest obecnie.
A przy zmiennym DRF niektóre dawały sobie radę jak Samsung PS42C450.
Należałoby ustalić czy ten odbiornik kol emc_ldz ma TAKIE SAME PROBLEMY jak SAMSUNG C550.
kol SAMSUNG C550 możesz sprawdzić?

jajanusz

Re: TV Samsung serii C - drżenie obrazu na MUX3

Post autor: jajanusz »

lustracja pisze:to jest próbka z 20.01.2014 czyli test.
Jeśli nie drga na felernych odbiornikach to znaczy, że teraz inaczej nadają
A to ci ciekawostka, bo u mnie na komputerze przy takich ustawieniach deinterlacing, ta próbka z testów także drga, coś jeszcze musi być na rzeczy oprócz przeplotu w obecnym MUX3 że próbki z testów nie drgają u was a oficjalny MUX3 drga. :geek:

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: lustracja »

emc_ldz pisze:[
na Samsung PS42C450 ta próbka wydaje się działać poprawnie. Podobnie jak próbka, którą wstawił kolega Bartt. Zastanawiam się, czy obraz z tych próbek powinien drgać, czy nie. W chwili obecnej programy z MUX3 drgają nadal...
Teraz nadają inaczej niż w testach więc liczy się czy teraz drga a nie czy w testach.
Swoją drogą tworzenie warunków na PC do drgania próbek to raczej mało obiektywny test.
Powinni się wypowiadać właściciele odbiorników.
Na PC można porównać różne strumienie ale tworzenie warunków podobnych do drgania to za daleko biorąc pod uwagę różne konfiguracje sprzętowe.
U mnie na PC nic nie drgało i nie drga i żadne zmiany interlasingu nic mi nie pokazują drgającego

jajanusz

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: jajanusz »

lustracja pisze:tworzenie warunków na PC do drgania próbek to raczej mało obiektywny test.
Ja opisuje to co widzę, problemy na komputerze widzę tylko przy kanałach TVP i obecnie i z testów, inne kanały z MUX1 i MUX2 działają normalnie nawet przy tych samych ustawieniach deinterlacingu, czyli jest tu jakiś związek z przeplotem, być może także powodem jest DRF jeśli przy testach był inny i teraz jest inny i to co zauważył Bartt że DRF jest cały czas ten sam ale reklamy i programy nadawane są w różnych konfiguracjach przeplotu, to widocznie DRF jest powodem że przeplot nie zostaje przeprowadzany właściwie, chyba że jeszcze czymś rózni się obecne nadanie od nadawania testowego. :|

Ale na ten temat powinni wypowiedzieć się osoby, które mają szerszą wiedzę. :)
lustracja pisze:U mnie na PC nic nie drgało i nie drga i żadne zmiany interlasingu nic mi nie pokazują drgającego
Może to być spowoodwane z różnych względów, inne kodeki, inna konfiguracja sprzętowa. Ja dekodowanie wykonuję programowo a nie sprzętowo.

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: lustracja »

to czym u mnie jest spowodowane, że nie mam problemów na PC to ja sam wiem. bez urazy :lol:

Natomiast szukanie przyczyny drgania przez tworzenie warunków na PC to twoja pomyłka logiczna z poniższych wcześniej wymienionych powodów.
lustracja pisze: Na PC można porównać różne strumienie ale tworzenie warunków podobnych do drgania to za daleko biorąc pod uwagę różne konfiguracje sprzętowe.

Trzeba odnosić się do konkretnych odbiorników.
najwyraźniej różny materiał różnie reaguje na stały DRF=28 i stąd problem jak już pisałem.

Bartt

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Bartt »

@lustracja
emc_ldz pisze:
jajanusz pisze:Koledzy sprawdźcie sobie tę próbkę:
http://www44.zippyshare.com/v/91845005/file.html
powiedzźcie czy także obraz drży.
Na moim Samsung PS42C450 ta próbka wydaje się działać poprawnie. Podobnie jak próbka, którą wstawił kolega Bartt. Zastanawiam się, czy obraz z tych próbek powinien drgać, czy nie. W chwili obecnej programy z MUX3 drgają nadal...
Koledze emc_ldz pewnie chodziło o próbkę z testów z 17 stycznia do której podawałem link:
@sirdaniel
Link do materiału z testów mux-3 w Warszawie z 17 stycznia:
http://www63.zippyshare.com/v/50988058/file.html
Natomiast moje nagranie kamerą to plik z 15 lutego czyli regularna emisja:
Udało mi się dorwać lepszy sprzęt nagrywający (kamera HD) i efektem tego jest plik obrazujący to co widzi na ekranie posiadacz Samsunga serii C550 i podobnych oglądając kanały z mux-3.
Nagranie powstało poprzez odtworzenie wcześniej zapisanego na pc i zapakowanego w mkv pliku.

W archiwum są 2 pliki:

MUX-3 SAMSUNG C550 CAM.mkv - nagranie kamerą tego co widać na tv
20140215_1123 TVP2 HD.mkv - plik źródłowy ts nagrany na pc 15 lutego, później zapakowany w mkv i teraz odtworzony na tv

Link do archiwum (MUX-3 SAMSUNG C550 PROBLEM.zip): http://www41.zippyshare.com/v/36969312/file.html
Natomiast próbkę z 20 stycznia sprawdzę w domu, ale pewnie będzie działać, bo widzę że ma zupełnie inne parametry, niż to co leci w mux-3 od 15 lutego:
...
Pełna ścieżka : G:\Test_TV2 HD20140120-09_03_41.ts
...
Profil formatu : High@L4.0
...
Rodzaj skanu : MBAFF

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: lustracja »

Bartt

No to w takim razie uporządkowując
Samsung PS42C450 i SAMSUNG C550 maja tylko z OBECNYM czyli po 15.02 2014 nadawaniem problem.

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: TV Samsung serii C - drżenie obrazu na MUX3

Post autor: lustracja »

Wcześniej ktoś zgłosił Samsung LE 32C450 wyprodukowany na Węgrzech (też z softem T-TDT5DEUC-1024.1 jako problem

Zablokowany