Domowa sieć DVB-T

comandos21

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: comandos21 »

Dobra ustawiłem sobie tylko nadajnik z Barda na 100% jakość i siła:)

W ogóle to ten wzmacniacz swa 2000/4t o wiele lepszy jest od LNA177 jak dla mnie bardziej łapie sygnał

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: Anduraki »

Mam parę wzmacniaczy i między innymi ten SWA 2000/4t który wymontowałem z siatki pokojowej która poszła jako dawca części do dużej siatki ;P Szczerze na tym wzmacniaczu ta siatka nieźle odbierała z pokoju, ale też zakłócenia

Mam jakiś AMS 40 DB! i parę wzmacniaczy 30-35 DB które wymontowałem ze starych siatek u klientów - raczej są one bezużyteczne pomijając fakt, że 3 albo 4 nosiły ślady życia pozaziemskiego :lol: Jakieś pająki - larwy jaja nie wiadomo co tam się przez kilkanaście/dziesiąt lat zbierało

comandos21

Re: Odp: Domowa sieć DVB-T

Post autor: comandos21 »

No jak każdy wzmacnicz im mocniejszy tym więcej zakłóceń zbiera. Ale miałem 3 do przetestowania i ten SWA był jak dla mnie najlepszy

adr19

Dodanie anteny do aktualnej instalacji.

Post autor: adr19 »

Witam, posiadam instalcję dokładnie taką jak na załączonym obrazku, jak rozszerzyć instalację by podłączyć antenę fm i sat?
http://i.imgur.com/h1pTMAF.jpg

systemlan
Posty: 252
Rejestracja: 17 czerwca 2012, o 11:52
Odbiornik: Panasonic TX-L32CX3E
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T bez wzmacniacza, kabel Triset 113
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec, TON Człuchów

Re: Dodanie anteny do aktualnej instalacji.

Post autor: systemlan »

Ile przewidujesz gniazd RTV-Sat?

adr19

Re: Dodanie anteny do aktualnej instalacji.

Post autor: adr19 »

dvb-t na tv1 i tv2, sat na tv1 a fm w odbiorniku sony st-se500

systemlan
Posty: 252
Rejestracja: 17 czerwca 2012, o 11:52
Odbiornik: Panasonic TX-L32CX3E
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T bez wzmacniacza, kabel Triset 113
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec, TON Człuchów

Re: Dodanie anteny do aktualnej instalacji.

Post autor: systemlan »

Więc http://www.dipol.com.pl/antena_radiowa_ ... _A0210.htm potem http://www.dipol.com.pl/zwrotnica_maszt ... 902044.htm aby zsumować sygnały potem http://www.dipol.com.pl/konwerter_satel ... _A9828.htm a na sam koniec http://www.dipol.com.pl/multiswitch_mp- ... 944504.htm Myślę, że jest to najlepsze i niezawodne rozwiązanie. Są również zastosowania z takim rozwiązaniem http://www.dipol.com.pl/sumator_swe_40- ... R85248.htm lecz nie jestem przekonany do tego.

adr19

Re: Dodanie anteny do aktualnej instalacji.

Post autor: adr19 »

Okej, dzięki za szybką odpowiedź i rozjaśnienie wszystkiego.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: adac »

@ adr19:
jeżeli w instalacji przewidujesz tylko jeden dekoder SAT to instalację można uprościć i nie będzie konieczny multiswitch.
(liczy się ilość dekoderów które mają pracować niezależnie).
Chyba że przewidujesz wariant przyszłościowy i chcesz zrobić 2 albo 3 niezależne gniazda Sat. Ilość gniazd = ilość przewodów prowadzonych od multiswitscha (maksymalnie 4).

/edit, @systemlan:
zgadza się, i wtedy ciągnie 2 przewody w jedno miejsce. Trzeba uprzedzić kol. @adr19 żeby to sobie jakoś zaplanował.
Ostatnio zmieniony 2 czerwca 2014, o 08:09 przez adac, łącznie zmieniany 2 razy.

systemlan
Posty: 252
Rejestracja: 17 czerwca 2012, o 11:52
Odbiornik: Panasonic TX-L32CX3E
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T bez wzmacniacza, kabel Triset 113
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec, TON Człuchów

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: systemlan »

@adac - Zgadza się, tylko jeżeli zachce kupić sobie dekoder, który będzie dwu głowicowy to i tak musi mieć już dwa tory SAT ;)

adr19

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: adr19 »

Zastanawiam sięnad tym bo tv mają wbudowanetunerySatale na drugim jest to nie potrzebne. I jeszcze jedno pytanie. Na maszciebędą te 3 anteny czyjestmożliwość podłączenia w taki sposób żebyz masztu szedł jeden kabel i w domu gniazdo z rozdzieleniem na tv, SatFM?

systemlan
Posty: 252
Rejestracja: 17 czerwca 2012, o 11:52
Odbiornik: Panasonic TX-L32CX3E
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T bez wzmacniacza, kabel Triset 113
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec, TON Człuchów

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: systemlan »

Na maszcie musisz mieć to http://www.dipol.com.pl/zwrotnica_maszt ... 902044.htm i wtedy załatwiasz jednym kablem sprawy naziemne.

mikrus89

Rozdzielenie sygnału DVB-T z jednej anteny na 4 TV

Post autor: mikrus89 »

Witam. Jestem trochu zielony w temacie elektroniki ale nie chce brać fachowca do rozdzielenia sygnału. Potrzebuje rozdzielić sygnał z jednej anteny kierunkowej DVB-T sygnał na 4 niezleżne telewizory. Zakupiłem wzmacniacz antenowy AWS-144 (http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_ante ... _B1170.htm). Moje pytanie brzmi czy to wystarczy do rozdzielenia i zasilenia wszystkich tv? Zależy mi na tym aby w/w wzmacniacz był na strychu, a ze strychu bezpośrednio do każdego TV szły same kable bez montowania dodatkowych zasilaczy bezpośrednio przy nich. Muszę coś jeszcze dokupić i zamontować czy w/w sprzet wystarczy mi do rozdzielenie sygnału na wszystkie tv i oglądania obrazu bez problemowo?
Dziekuje z góry za pomoc

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: adac »

żeby z masztu szedł jeden kabel i w domu gniazdo z rozdzieleniem na tv, Sat,FM ?
Co do gniazda jak najbardziej, na dachu trudniej. Multiswitch MP-0504L musi byc umieszczony pod dachem i wymaga zasilania 230 V.
Na maszcie najłatwiej będzie połączyć część naziemną, a pozostałe kable pod dach.
Antenę sat nie musisz montować na maszcie, chyba że jest odpowiednio solidny i tylko w jego dolnej części.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Rozdzielenie sygnały DVB-T z jednej anteny na 4 TV

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Podobna dyskusja, z tym, że z rozdzieleniem na 6 odbiorników była tu: http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=39&t=6169
Warto też poczytać to: http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=39&t=1783

jeremiw1
Posty: 20
Rejestracja: 12 września 2014, o 21:01
Odbiornik: Telewizor Sony 32`
Instalacja antenowa: ATX-55 + symetryzator.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Leżajsk

Dysproporcja w sile sygnału na trzech MUX'ach.

Post autor: jeremiw1 »

Dziś zmierzyłem siłę sygnału na kanałach 26,43,59 (nadajnik Podkarpackie, Giedlarowa).
Sygnały odpowiednio:
48dBuV,57dBuV,61dBuV.
Czy dysproporcja między kanałem 26 a 43 może sprawiać jakieś problemy? Wzmacniaczem budynkowym wyreguluję aby kanał 26 miał minimum 60dBuV na wyjściu ze wzmacniacza budynkowego (wtedy kanał 59 będzie miał jakieś 73 dBuV na wyjściu). Przewody do gniazdek nie są długie, około 10m.
Odbiorników będzie 5.
Maksymalny bezpieczny poziom, jaki powinienem mieć na wyjściu z gniazdek antenowych, to 75dBuV??

Sygnał mierzony na antenie AX-1000. Czy są jakieś anteny, które mają wyższy zysk na początku pasma (kanał 26) aby to wyrównać ?

Jurgen72

TV naziemna a instalacja pod sateltę

Post autor: Jurgen72 »

Witam Szanownych Ekspertów;

Szukam odpowiedzi na rozwiązanie swojego problemu więc spróbuję i tu.

Na wstępie przepraszam za sposób opisu mojego problemu ale wynika z braku specjalistycznej wiedzy technicznej jaką Państwo posiadacie.

Ale do rzeczy, zakupiłem dom w którym jest gotowa instalacja kablowa pod TV satelitarną ale mi wystarczy cyfrowa TV naziemna i ją chciałbym podłączyć do mojego domu.
Dom składa się z 6 pokoi i tak:

- w 4-ech pokojach "wisi" po jednym kablu koncentrycznym i "cienkim - płaskim" kabelku 4-ro żyłowym;

- w 5-tym pokoju "wisi" 1 kabel koncentryczny i 5 kabelków "cienkich - płaskich" 4-ro żyłowych;

- w 6-tym pokoju (salon na parterze) "wiszą" 2 kable koncentryczne i 1 "cienki - płaski" kabelek 4-ro żyłowy.

Na ścianie zewnętrznej budynku "wisi" 7 kabli koncentrycznych.

Podobno takie rozwiązanie kablowe zastosowano kiedyś z myślą o dawnej Cyfrze+ w której na "jednym abonamencie" można było odbierać w każdym pokoju indywidualnie na osobnym dekoderze programy - ale to już nie istotne bo mnie interesuje tylko tv naziemna w każdym z 6-ciu pokoi osobno.
W każdym pokoju będzie Telewizor z tunerem DVBT.

Wydaje mi się również, że te "cieniutkie kable 4-ro żyłowe" wymienione powyżej nie będą miały zastosowania w podłączeniu TV naziemnej.

Nadajnik DVBT znajduje się ok. 17 km od mojego domu (teren górzysty) i jest nawet po tej stronie co ściana budynku z "wiszącymi" siedmioma koncentrykami.

Proszę Państwa o podpowiedzi, co mam kupić i jak podłączyć aby to dobrze działało.

jeremiw1
Posty: 20
Rejestracja: 12 września 2014, o 21:01
Odbiornik: Telewizor Sony 32`
Instalacja antenowa: ATX-55 + symetryzator.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Leżajsk

Re: TV naziemna a instalacja pod sateltę

Post autor: jeremiw1 »

Jeżeli wszystkie pokoje są wyprowadzone koncentrykiem na strych, to teraz wieszasz antenę pasywną 19 21-69 na dachu (symetryzator). Z niej przewód antenowy idzie do rozdzielacza 1/6 (np. Rozdzielacz Triax 1/6 DVB-T) i z tego rozdzielacza już na pokoje.
Sądzę jednak, że antena pasywna nie odbierze na tyle mocnego sygnału aby zniwelować straty spowodowane rozdzielaczem 1/6 (ponad 10 db). W takim wypadku może być potrzebny wzmacniacz budynkowy (np. AWS 1/1F)
I nie montuj anteny na ścianie zewnętrznej tam gdzie wiszą Ci przewody antenowe. Umieść ją przy kominie i zejdź przewodem antenowym do rozdzielacza/wzmacniacza budynkowego. Wyższe położenie anteny pozwoli Ci uzyskać lepszy poziom sygnału na wejściu (może unikniesz kupowania wzmacniacza budynkowego) oraz lepszą jakość tego sygnału.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: TV naziemna a instalacja pod sateltę

Post autor: adac »

Jurgen72 pisze:Proszę Państwa o podpowiedzi, co mam kupić i jak podłączyć aby to dobrze działało
Na początek od razu Ci powiem że temat nie jest łatwy i zalecałbym kontakt z najbliższym instalatorem.
Instalacja po Tv sat będzie się nadawała do Dvb-t pod warunkiem że nie ma w niej elementów przeznaczonych tylko na pasmo Sat (po konwerterze).
Niezależnie od tego na początku trzeba ocenić jej stan, zidentyfikować kable, ocenić tłumienia itp. a do tego potrzebne jest trochę sprzętu i doświadczenia.

Osobny temat to dobór elementów zestawu; mieszkasz w terenie górskim a w tej chwili nie wiesz nawet jaki masz sygnał Dvb-t, tylko tyle że nadajnik (który, jakiej mocy ?) jest blisko. Trzeba sprawdzić sygnał, dobrać antenę i miejsce jej montażu.

Kable po byłej instalacji kończą się na ścianie zewnętrznej co wymusza miejsce montażu 'centralki' całego systemu. Trzeba zapewnić odpowiednią ochronę przed wpływami atmosferycznymi, niedopuszczalne jest zostawienie elementów na gołym powietrzu, w tym wzmacniacza na budynek.
Raczej nie uda się wykonać takiej instalacji z kablami położonymi pod tynkiem która będzie napędzana przez pasywną antenę yagi albo ze zwykłym wzmaciaczem płytkowym.

Jurgen72

Re: TV naziemna a instalacja pod sateltę

Post autor: Jurgen72 »

Na początek od razu Ci powiem że temat nie jest łatwy i zalecałbym kontakt z najbliższym instalatorem.
Już z nim rozmawiałem parę dni temu, zbadał sprawę, powiedział, że potrzeba tylko antenę i wzmacniacz i chce za to 600zł w tym antena za 300 zł i wzmacniacz za 100zł.
Myślę, że 600 zł to trochę drogo - więc pomyślałem, że zrobię to sam.
Instalacja po Tv sat będzie się nadawała do Dvb-t pod warunkiem że nie ma w niej elementów przeznaczonych tylko na pasmo Sat (po konwerterze).
To stosunkowo nowa instalacja, bo dom jest nowy i oprócz kabli nic nie ma i nic wcześniej nie podłączano.
...a w tej chwili nie wiesz nawet jaki masz sygnał Dvb-t, tylko tyle że nadajnik (który, jakiej mocy ?) jest blisko.
Chwilowo używam anten wewnętrznych w domu i sygnał jest OK, nadajnik to ten http://www.sat-charts.eu/nadajnik,30Jel ... Kotly.html i mam do niego ok.17 km
Kable po byłej instalacji kończą się na ścianie zewnętrznej co wymusza miejsce montażu 'centralki' całego systemu. Trzeba zapewnić odpowiednią ochronę przed wpływami atmosferycznymi, niedopuszczalne jest zostawienie elementów na gołym powietrzu, w tym wzmacniacza na budynek.
No i tu mam największy problem, nie wiem jaką antenę zewnętrzną zastosować, jak na zewnątrz podłączyć te siedem koncentryków do anteny i jaki i gdzie wpiąć wzmacniacz na wszystkie pokoje bo kable ze wszystkich pokoi (siedem koncentryków) są wyprowadzone na zewnątrz elewacji domu - musiałbym częściowo zrywać podłogę na strychu aby się do nich dostać. Może przy każdym koncentryku przy każdym TV zastosować indywidualny wzmacniacz?
http://[nie podajemy linków do serwisów aukcyjnych]/wzmacniacz-antenowy-d ... 93708.html

Zablokowany