DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: kb997 »

U mnie mux3 90% siły i 33% jakości. S(y)FN(y) patent nadawania. Reszta łącznie ze Słowacją i Czechami bez zarzutu. Nie mogę odbierać z Choragwicy bo taki mam profil, nie mogę z Kosztów bo SFN, z Żywca trochę nie stabilnie. Wiem, mogę zrobić drugą antenę i zestroić, ale co z ludźmi którzy tego nie umieją?

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: TomW »

Niby mam MUX-3, ale to już nie to samo co przedtem. Wskazania siły/ jakości 80/25 i poziom błędów waha się, czego dawniej nie było. Czyli wychodzi na to, że SFN zrobił nam "przysługę". Ilu zwykłych ludzi będzie chwalić taki wynalazek w imię słusznej zasady "że tak musi być". Masz rację - my jakoś to ogarniemy, ale inni "uszczęśliwieni"?

rafla
Posty: 40
Rejestracja: 14 lipca 2011, o 13:36
Instalacja antenowa: pasywna ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: rafla »

Okolice Wadowic, koniec mux3, żadne przestawienie anteny nie pozwala na czysty odbiór. Reszta muxów idealnie, łapię nawet regionalny.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: kb997 »

Wieśniactwo się nie liczy, ważne żeby państwo z miasta mogło na antenach wewnętrznych odbierać.

monter1981
Posty: 315
Rejestracja: 31 marca 2010, o 10:10
Miejscowość: Sosnowiec
Odbiornik: Philips 32PFS5823
Instalacja antenowa: Biquad wewnątrz pomieszczenia

Re: Odp: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: monter1981 »

kb997 pisze:Wiem, mogę zrobić drugą antenę i zestroić, ale co z ludźmi którzy tego nie umieją?
Prosi znajomego o pomoc ;)
kb997 pisze:Wieśniactwo się nie liczy, ważne żeby państwo z miasta mogło na antenach wewnętrznych odbierać.
Zamieszkaj na jednym z blokowisk i zobaczysz jak tu jest różowo pod względem odbioru. Większość spółdzielni zaorała na początku lat 90-tych instalacje zbiorcze. Montaż własnej anteny o ile w ogóle ma sens (np. żaden blok nie przesłania Ci kierunku na obiekt nadawczy) wymaga zgody administratora budynku (na nowej elewacji czy na dachu - możesz o tym zapomnieć). Niektórym pozostaje tylko płacić haracz operatorom kablowym.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: kb997 »

OK. To teraz już mux3 w blokowisku działa (1 i 2 nie gdyż ich operatorom nie zależy). Poza blokowiskiem (np. poza dużą aglomeracją) mux1 i 2 działa a mux3 nie bo przy obliczeniach dla SFN ten obszar nie był brany pod uwagę. Chodzi mi o to, że albo doświetlamy wszystkie muxy albo żaden. Spółdzielnię możesz przymusić do zrobienia AZARTu lub zgody na montaż anteny. Mieszkam w bloku w dość korzystnej lokalizacji a i tak mam problem z mux3. Praktycznie stoję przed wyborem - montaż drugiej anteny lub rezygnacja z części programów.

jajanusz

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: jajanusz »

No panowie z TVP toście się teraz doigrali, i po co wam to było uruchamianie kolejnych nadajników?

Od 2011 roku u mnie nigdy nie było problemów z TV cyfrową, zawsze wskaźniki na 100%, gdyż mieszkam wysoko 350 m. n.p.m + 10 m zawieszona antena n.p.t. a maszt kosztowy widzę gołym okiem (w nocy migoczące lampki a w dzień przez lunetę)

Z Katowic nigdy nie było problemu z odbiorem, teraz się okazuje że wychodzi prawda o SFN. Bytków i Kosztowy mam prawie w identycznym kierunku, zarówno z Bytkowa jak i Kosztów sygnały analogowe zawsze miałem dobre, czyli teraz sygnał cyfrowy jest na tym samym dobrym poziomie + Szyndzielnia przypiekająca równiutko od tyłu anteny, no i widzę po raz pierwszy w życiu że na wskaźnikach zaczęły szaleć numerki jakość lata od 100% do 90% na MUX3 (antenka pasywna oczywiście).

Co prawda, nic się nie dzieje, nie ma żadnej pikselozy, ale przy widoczności optycznej nadajnik-antena i takie kwiatki wychodzą to ja nie mam już słów.

No jak mnie w ten sposób załatwiliście to nie chcę wiedzieć jakie problemy mają inni odbiorcy. Pewnie nie wszyscy bo zależy to od tego kto gdzie mieszka, ja mieszkam tak że Bytków i Katowice się pokrywają a podobno to jest najgorsza możliwość dla odbiorcy przy SFN :o

Jam mam możliwość przestawienia się na Kraków oddalony o 80 km i działa wszystko lepiej niż to co się wyprawia na śląsku i Podbeskidziu. Co za paradoks że ja w Bielsku będę chyba odbierał z Krakowa stabilniej a za Żywcem odbierają stabilniej z góry Żar, niż Skrzycznego i paru "zagłuszarek". :lol:

Markus29
Posty: 68
Rejestracja: 17 listopada 2012, o 16:06
Odbiornik: Panasonic
Instalacja antenowa: ATX-107 kierunkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice/Kosztowy Kraków/ChorągwicaOpole

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Markus29 »

Czy nadajnik w Rybniku już uruchomiono? Ja na razie różnic nie zauważam 100/100.

karlone

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: karlone »

Kombinowałem wczoraj z anteną ale niestety, albo mux 3 albo 1 i 2. Może mam iść po nową antenę? środkowy palec dla tych co to wymyślili i zero abonamentu.

monter1981
Posty: 315
Rejestracja: 31 marca 2010, o 10:10
Miejscowość: Sosnowiec
Odbiornik: Philips 32PFS5823
Instalacja antenowa: Biquad wewnątrz pomieszczenia

Re: Odp: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: monter1981 »

kb997 pisze:Praktycznie stoję przed wyborem - montaż drugiej anteny lub rezygnacja z części programów.
Skoro wiesz co masz robić i po montażu dodatkowej anteny będziesz miał dostęp do pełnej oferty po co to marudzenie? Czy kiedykolwiek ktoś dawał gwarancję, że zastosowanie jednej anteny zapewni bezproblemowy odbiór wszystkich programów? Co więcej czy w epoce analogowej tak było?
kb997 pisze:Mieszkam w bloku w dość korzystnej lokalizacji a i tak mam problem z mux3
Dlaczego nie "przymusisz" administratora budynku do modernizacji AZART-u jak sam mi to radziłeś?

I jeszcze jedna uwaga. Instalacja antenowa to nie wszystko! Gdy uruchamiano SFN-y na K55 i K43 też miałem problem z odbiorem, a korzystałem wówczas z TV analogowego + tunera Fargusona. Po zakupie nowego TV przy tej samej instalacji antenowej żadnego problemu nie mam.

Awatar użytkownika
Tomciosz
Posty: 512
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, o 09:04
Miejscowość: Sosnowiec / Biała Wielka
Odbiornik: Thomson 32HD5506
Samsung UE50NU7092
Instalacja antenowa: VHF + LogPer k28-47 DIY (Dobrom.)
All-Ant ATS2000 (Koszt./Ornon./Stalex.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dobromierz,Ogrodzieniec|Kosztowy,Ornonto

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Tomciosz »

Wie ktoś na jakich wysokościach są anteny dla poszczególnych multipleksów?

Znalazłem informacje TV: 245, 251, 310, 345 m n.p.t, ale nie jest wyszczególnione dla jakich multipleksów.

monter1981
Posty: 315
Rejestracja: 31 marca 2010, o 10:10
Miejscowość: Sosnowiec
Odbiornik: Philips 32PFS5823
Instalacja antenowa: Biquad wewnątrz pomieszczenia

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: monter1981 »

345m -> MUX-1, MUX-2 (4 ściany x 16 pięter)- dookólnie
325m -> MUX-3 (3 ściany x 8 pięter) - kierunkowo - wycięcie na zach. Małopolskę

na wys. 251m - system analogowej TVP Kraków, zaś na 245m - TVN

Awatar użytkownika
Tomciosz
Posty: 512
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, o 09:04
Miejscowość: Sosnowiec / Biała Wielka
Odbiornik: Thomson 32HD5506
Samsung UE50NU7092
Instalacja antenowa: VHF + LogPer k28-47 DIY (Dobrom.)
All-Ant ATS2000 (Koszt./Ornon./Stalex.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dobromierz,Ogrodzieniec|Kosztowy,Ornonto

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Tomciosz »

Dzięki za szybką odpowiedź. :)

wiesiek0102
Posty: 73
Rejestracja: 9 września 2011, o 20:07
Odbiornik: WIWA HD-100
Nadajnik - obiekt nadawczy: KATOWICE KOSZTOWY

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: wiesiek0102 »

Czy u was tez takie problemy z cala paczka TVP na kanale 41? To jest koszmar ... Takiego złego odbioru to nawet na analogowej nie było ... Dobrze, ze mam jeszcze TNK SD i mogę z satelity pooglądać. Pozostałe kanały ida dobrze. Ale paczka TVP to jest koszmar. Czaarny ekran, stopklatka, kwadraciki itp.

Awatar użytkownika
Tomciosz
Posty: 512
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, o 09:04
Miejscowość: Sosnowiec / Biała Wielka
Odbiornik: Thomson 32HD5506
Samsung UE50NU7092
Instalacja antenowa: VHF + LogPer k28-47 DIY (Dobrom.)
All-Ant ATS2000 (Koszt./Ornon./Stalex.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dobromierz,Ogrodzieniec|Kosztowy,Ornonto

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Tomciosz »

Dzisiaj z rana miałem problemy tylko z multipleksem gdzie wszedł Fokus TV. Jakość skakała od 60 do 25%.

yoopiter
Posty: 38
Rejestracja: 11 października 2011, o 20:54
Odbiornik: Ferguson Ariva T60
Instalacja antenowa: ATX-55; Dipol 11.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: yoopiter »

Proszę o poradę cierpliwych użytkowników forum.
Niedawno rozzłoszczony działaniem SFN (wcześniej przez około rok było ok, antena była skierowana na północ, sygnał z odbicia i do wyboru Kosztowy, Skrzyczne, Czechy) wymieniłem antenę z ATX-55 na Tri Digit z tym samym wzmacniaczem (LNA101), czyli "z armatą do wróbli" (10km do nadajnika), jednak to raczej konieczne, bo zasłania mnie wysoki blok od południa. Poprawa minimalna, spowodowana lepszym wycelowaniem anteny w nadajnik. O przesterowaniu raczej nie ma mowy, bo sprawdziłem parametry z samym symetryzatorem i są gorsze niż ze wzmacniaczem.
Poniżej parametr jakości dla porównania:
symetryzator
mux1 - 70-76% w miarę stabilnie
mux2 - 66-73% niestabilnie
mux3 - 72% stabilnie

LNA101
mux1 - 88% w miarę stabilnie
mux2 - 80% stabilnie
mux3 - 68-75% w miarę stabilnie
góra Żar - ok. 60-70% niestabilnie
i kilka czeskich CT niestabilnie

Ponieważ zdjąłem starą antenę z dachu, postanowiłem jeszcze podłączyć ją do starego tunera USB (X3M-TU1100R). Najpierw wystawiłem na parapet dołączoną do niego antenę-patyczek - w efekcie ProgDVB pokazał wyłącznie mux3 z niestabilną jakością ok. 70%. Potem podpiąłem ATX-55 z symetryzatorem, wystawiłem za okno, trochę pokierowałem i efekt taki:
mux1 ciężko złapać powyżej 70%
mux2 ponad 90% :shock:
mux3 100% :shock:
Trzymałem antenę na wyciągniętej daleko dłoni, a to nie jest możliwe przez dłuższy czas, jednak po chwilowej obserwacji parametrów mogę sądzić, że byłoby stabilnie w dłuższym okresie.

Pytanie jest takie, jakiego tunera podłączanego do TV użyć, by uzyskać podobne lub jeszcze lepsze efekty (niż te osiągnięte na USB) na antenie zamontowanej na dachu? A może markowy telewizor z wbudowanym tunerem? (desperacja) A może po prostu ProgDVB zawyża wskazania?
I kolejne, jeśli trudno odpowiedzieć na powyższe pytanie, to jak wykorzystać uruchomiony wczoraj Bytków (ode mnie kierunek zachodni, a Kosztowy południowy), by polepszyć odbiór mux3, jednocześnie nie tracąc mux1 i 2? Druga antena i zwrotnica?

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: TomW »

wiesiek0102 pisze:Czy u was tez takie problemy z cala paczka TVP na kanale 41? To jest koszmar ...
Tak. Ja przerabiam to samo. Są chwile, że da się oglądać aby potem była zaraz pikseloza i czarny ekran. TVP powinna coś z tym zrobić bo inni też się skarżą. Na szczęście w moim przypadku to krótkie chwile "nieoglądalności", ale wkurzają. Inne MUXy w porządku - 100/95 siła/jakość.
Zawsze można powiedzieć "Twoja wina Polaku - radź sobie sam" :x
Ostatnio zmieniony 28 kwietnia 2014, o 12:55 przez TomW, łącznie zmieniany 1 raz.

wiesiek0102
Posty: 73
Rejestracja: 9 września 2011, o 20:07
Odbiornik: WIWA HD-100
Nadajnik - obiekt nadawczy: KATOWICE KOSZTOWY

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: wiesiek0102 »

Dzwoniłem do UKE w tej sprawie. Kazał mi odstroić się tzn obrót anteny od głównego nadajnika. Antena też powinna być bez płytki wzmacniającej sygnał.
Dobrze, że mam satelitę jeszcze. Dlaczego tak się dzieje ? Uruchomiono dodatkowe małe nadajniki na kanale 41. Czy coś zmienią ? Wątpię. Jeszcze niech pokombinują dobrze, to już w ogóle nikt nie będzie oglądać TVP.

Awatar użytkownika
cignacy
Posty: 280
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: 42LB671, ARIVA 150C, C-ch 83Q. ARIVA T55 + monitor LCD.
Instalacja antenowa: ASP-8 - 8m n.p.gr. Wzm.przelotowy 12dB-5V z t-a. Druga pasywna 1m niżej.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrz-ne , Kosz-wy, Czechy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: cignacy »

Nawet Babcia Lodzia nie jest w stanie podać recepty na dobry odbiór kanałów nadawanych w SFN.

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: TomW »

Właśnie wiem i nie jest to optymistyczne. Na razie da się oglądać nawet dość długo stabilnie, bez pikselozy, ale siła/jakość MUX-3 u mnie to 90/25 i poziom błędów poniżej 1000. To jak widać mój telewizor jeszcze toleruje. Co będzie dalej to już wróżenie z fusów.

Zablokowany