Eksperymentalna emisja DAB+ na MediaExpo Poznań 2014

przygotowania do wdrożenia radia cyfrowego DAB+, strategia, plany, testy
Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: DAB+ Poznań

Post autor: RAPIOTR »

JaroslawMroczkowski pisze:edit/ Nie cytujemy posta pod postem. Patrz Regulamin forum.
Na szczęście Panie Jarosławie świadomi tego jesteśmy ;) . Jednak trochę paniki na początek i otrzeźwienia by "projektowało" się realnie z myślą o ludziach, a nie o ptakach lub zewnętrznych antenach typu Yagi :) Alleluja

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DAB+ Poznań

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Wymagania co do poziomu sygnału użytecznego i zasięgów stawia zamawiający w dokumentacji przetargowej. Operator, który wygra dany obszar musi to zrealizować zgodnie z zamówieniem.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ Poznań

Post autor: antypyra »

A zamawiający do końca nie wie, czy chce ten DAB budować. Bardzo istotne rzeczy poruszył Rapiotr. Przypadków nadawania z kiepskich obiektów będzie więcej. Bezrobotny w aspekcie DAB będzie Święty Krzyż - doskonała lokalizacja. Ciekawe, co ze Ślężą.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ Poznań

Post autor: Max van Org »

Czyli jak obecnie na UKF-ie. Gdzie jest różnica. Domyślam się, że kolega antypyra zna plany zamawiającego lepiej niż zamawiający sam. Święty Krzyż nie jest dobrą lokalizacją dla nadajników cyfrowych. Do Kielc jest ok 30 km. Tam mieszka najwięcej słuchaczy i są największe przeszkody (budynki, wąskie ulice itp.). Święty Krzyż jest dobrym rozwiązaniem dla całego województwa, ale sieje za daleko. Zależnie od zagospodarowania częstotliwości, duże moce nadajników z wysokich obiektów nadawczych są kontra produktywne. Odstęp między innymi allotmentami a Świętokrzyskim wynosi w tym przypadku 80 km. W innych częściach kraju jest to mniej niż 60 km. Święty Krzyż będzie siał za daleko.

Kanał 5D
Świętokrzyskie
Opolskie
Podlaskie
Žilinský kraj
Prešovský kraj (wschód)/ Košický kraj (wschód)
Oblast Lwiw (północ)/Oblast Wolhynien (południe)

Kanał 10C
Świętokrzyskie
Mazowieckie (południe)
Oblast Lwiw (centralna część)
Prešovský kraj (zachód)
Moravskoslezský kraj

Kanał 11C
Świętokrzyskie
Opolskie
Mazowieckie wchód
Prešovský kraj (wschód)/ Košický kraj (wschód)
Prešovský kraj (zachód)/Banskobystrický kraj
Oblast Lwiw (północ)/Oblast Wolhynien (południe)

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ Poznań

Post autor: antypyra »

Święty Krzyż jest dobrym rozwiązaniem dla całego województwa,
A w województwie nie ma być DAB-u? A zmiękczanie pola w Kielcach? Jak się mówi A, trzeba powiedzieć B. Dokonano przejścia na mniej propagujące się pasmo VHF III, to może trzeba łatki wstawiać?
Czyli jak obecnie na UKF-ie. Gdzie jest różnica.
Przynajmniej dwa programy PR idą z RTCN-ów. Resztę sknocono dość dawno.
Święty Krzyż nie jest dobrą lokalizacją dla nadajników cyfrowych.
Dla DVB-T też?
Święty Krzyż będzie siał za daleko.
A nie zależy to jeszcze od mocy?

A na Gdańsk gdzie będzie ośrodek nadawczy? Na plaży w Jelitkowie na wieży ratownika?

A Raszyn leży odłogiem? Pałacyk ma obsłużyć województwo?

He, he, DAB w Białymstoku będzie z Cieszyńskiej i będzie miał zasięg jak Dwójka na UKF? W Zabłudowie, w Knyszynie i w Łapach już ...a?
A na rynku nie ma już 12- elementowych Yag na VHF III. Szukałem takich, by odbierać DAB z Warszawy.

prezeswk
Posty: 73
Rejestracja: 11 lutego 2010, o 00:49
Miejscowość: Poznań / Swarzędz
Odbiornik: ST-SB920,T-D500,Dual-DAB4,Bolero-DAB,LE32B650T,40BL5EA,T760i
Instalacja antenowa: Dipol: FM 1/RZ/B/ H, V, "kierownica", UHF 19/21-60, VHF/DAB 1/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań - Śrem

Re: DAB+ Poznań

Post autor: prezeswk »

RTCN Śrem nie jest dobrym pomysłem na emisję cyfrową dla Poznania, a jeśli już to w SFN z wieżowcem UE (dawniej AE). Jeśli chodzi o pokrycie Poznania i powiatu, to wg mnie pozostaje na początku właśnie wieżowiec UE w centrum miasta. Oczywiście do dyskusji jest z jakiego to pójdzie systemu, ale znając cięcie kosztów, to pewnie z tego po TV. No i nie może to być 0,5 kW ERP, tylko wg mnie co najmniej 2 kW. Co do odbiorników, Dual sobie radził w Swarzędzu w środku budynku (co prawda na 3 piętrze), iriver na Kurlandzkiej na zewnątrz już marudził, a na Tysiąclecia w środku (co prawda w niskim 4 piętrowym bloku zasłoniętym blokiem 10 piętrowym) w ogóle nie widział kanału. Dlaczego nie SLR Piątkowo. Poziom Piątkowa w mieście jest taki sobie, nawet stacje 1 kW mają zakłócenia, oraz stosunkowo spory multipath. Dlatego też uważam, że dla pokrycia ścisłego centrum najlepszy jest UE, i od tej lokalizacji trzeba zacząć, a potem budować sieć SFN ze Śremem. Odnośnie EC Karolin, czy ja wiem, czy to pokryje ścisłe centrum miasta? Z pewnością w powiatach będzie lepiej, ale w ścisłym centrum mogą być zaniki na kiepskich radyjkach. No chyba, że puszczą z EC Karolin kilka kW. Nie mniej jednak w EC trzeba zainwestować (dosył i system), a UE stoi i czeka, a przecież i tak Emitel ma tam swój węzeł.
Teraz co do samej emsiji cyfrowej... Mocno zdziwiony jestem informacją uzyskaną w czasie Media Expo bodajże od prezesa PR, że PR nie bada (na razie) kto ich słucha w cyfrze i czy w ogóle słuchacze mają potrzebę słuchania radia cyfrowego w DAB. Droga zabawka za pieniądze podatników (płacących abonament też). Pytanie, czy PR jakoś promuje DAB na swoich antenach? Jakoś nie słyszę tego. Odbiorniki jakieś rozdawali?
Mi jednak bliższe jest stanowisko nadawców komercyjnych co do samego wprowadzenia DABu w PL. W tej chwili zamówienie DAB+ jako opcję do samochodu Skoda Rapid Spaceback wg konfiguratora www producenta kosztuje około 2400 PLN, czyli jest to absolutnie bez sensu na dzień dzisjeszy. Rozumiem, że radyko typu budzik mogę sobie kupić za 100 PLN, ale ja potrzebuję tunera klasy Sony ST-SB920. Mam takie wrażenie, że za całą akcją wciskania na siłę DABu stoi bardziej zysk przemysłu sprzętu (nadawczego i odbiorczego) niż słuchaczy i nadawców. To tyle. Pozdrawiam z nadzieją, że radio w PL jednak pozostanie analogowe!

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: DAB+ Poznań

Post autor: RAPIOTR »

Odniosłem wrażenie,że trzeciego i czwartego dnia emisji sygnał był mocniejszy jednak i to nie to co powinno być zpewnione w całym powiecie by komfortowo słuchać. Cały czas miałem nadzieję ,że jeśli radio cyfrowe to będzie to to działać na przenośnych odbiorniczkach gdzie anteną jest kabelek słuchawek .

Z Akademi Ekonomicznej gdyby puścić 4 KW ERP wtedy mogłoby coś zmienić jednak 0,5 KW nie dawało absolutnie żadnego komfortu.

Najokrutniejsza prawda o tej emisji eksperymentalnej i obawiam się ,że emisji komercyjnej też jest taka, że w Polsce Emitel stawia na polaryzację H bo musi dać żryć systemikom VHF po analogu. O ile można uznać że stare RTCNY w tym Srem przy odpowiedniej mocy ERP np 50 KW robiłyby robotę i tam wymiana systemów to duże koszty i bez sensu to niestety niskie lokalizacje w centrach dużych miast w powiązaniu z niewielkimi mocami i polaryzacją H to tragedia i nieszczęście. 8-)

Wiadomo że warto byłoby nadawać z Akademii Ekonomicznej bo to niezły punkt z punktu widzenia miasta i bliskiej okolicy ,ale pod warunkiem wymiany systemu w polaryzacji H na nowy w polaryzacji V .

Ostatniego dnia emisji wykonałem mały test na polu w miejscowości Wiry na południe od Poznania. Z całkowitą widocznością optyczną wieżowca EA ulica Poznańska ( https://www.google.pl/maps/@52.3260165,16.8635617,18z )
Ustawiłem w oprogramowaniu Irivera by korzystał z anteny teleskopowej. W położeniu anteny pionowo sygnał niestety zero. W położeniu anteny poziomo sygnał MAX !!! . .I Taki sam test w przenośnym radyjku Philips DA 1200/05. Co prawda tu anteną jest tylko kabelek słuchawkowy no więc radio w kieszeni słuchawki w uszach i nic kmpletne zero sygnału więc wyjąłem radyjko i prostopadle do nadajnika rozciągnąłem przewód .Zapierdziało i zagrało. I jak z tym żyć Panie Premierze Jak żyć z polaryzacją H ,która nie nadaje się dla przenośnego sprzętu !!! :) ?

Nie wiem sam ,ale mam małą wiarę w Emitela i tak jak dla DVB-T nie miałem wątpliwośći ,że oni zrobią to najlepiej to co do radia wątpię. Chyba wolałbym żeby inny operator wygrał ten przetargo w Poznaniu bo wtedy realnym będzie zamontowanie anten na 190 m EC Karolin najlepszym miejscu nadawczym w Poznaniu i nadawanie z 6-8 KW.

Obawiam się tylko że skończy się na niskiej ofercie a co za tym idzie niskich kosztach i iluzorycznych efektach. Wygra Emitel,który wybierze swój punkt czyli pewnie SLR Piątkowo dmuchnie ok 3KW,a według pomiarów na 10 metrach w powiecie sygnał będzie w normie . Mądrale uznają ,że jest ok i odfajkowali temat,ale niestety odbiorcy w budynkach na południu Poznani będą się z tym bujać i pomstować. To kura jest VHF 3 i nie propaguje jak VHF2
W budynkach jedynym miejscem dla radia będzie parapet na oknie heheh.


Fakt,że marzeniem i optymalnym rozwiązaniem jest SFN Piątkowa lub AE ze Śremem ale sądzę że to nie wypali w najbliższej dziesięciolatce.



O jakośći samego streamu proponowanego przez Polskie Radio powiem tylko tyle że do słuchania nadawało się tylko PR2 cała reszta to nocik, garnek i nie do przyjęcia przez zdrowego człowieka ,który nie stracił do końca słuchu i rozumu .Toż streamy internetowe to mistrzostwo świata w porównaniu z tym co proponuje w tej chwili Polskie Radio !!!

Mało tego .Jak słyszę pieprzenie madrali z Telewizji Polskiej na Media Expo o slotach,nowych koderach itd w DVB- T , o wyczarowaniu miejsca dla 10 progamów w tym 2 HD to śmiech mnie bierze. Czy tam w Warszawie na głowy poupadali ? Przecież tego dziadostwa nie da się kompletnie oglądać puzluje to to i jest oczojebnie. W 21 wieku taka g......a jakość ? Ok telewizja dla plebsu ,ale nie mam zamiaru za taką jakość płacić złotówki.
Oczami wyobrażni już widzę co się będzie działo w muxie Polskiego Radia w Przyszłośći .Jak odkryją kolejne 5 slotów na swoim muxie :) Czarno to widzę Panowie oj czarno.

distefano
Posty: 589
Rejestracja: 19 kwietnia 2013, o 19:15
Odbiornik: TV Panasonic 50"
Ferguson T65
LTC HD-302
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa 12 el. pasmo UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krzemianucha odl. 10 km

Re: DAB+ Poznań

Post autor: distefano »

Nie czytałeś, że obecne nadawanie w Poznaniu ma charakter okazjonalny i nie ma nic wspólnego z nadawaniem docelowym. Może nie będzie tak "czarno" jak to widzisz.

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: DAB+ Poznań

Post autor: RAPIOTR »

Obrazek


Jedno jest pewne .Założonego zasięgu i natężenia pola Emitel za Chiny Ludowe nie osiągnie jednym nadajnikiem zainstalowanym na Uniwersytecie Ekonomicznym lub SLR Piątkowo.(Wyniesiony zalesiony teren Wielkopolskiego Parku Narodowego Wycina sygnał UE na południe od miejscowości Wiry i Łęczyca ,Puszczykowo Mosina:).

Wygląda na to ,że musi być SFN lokalizacji SLR Piątkowo z Kominem w Mosinie ,Albo SLR Piątkowo z RTCN Śrem :D . Alleluja

No i duże pole do popisu dla konkurencyjnej firmy bo wystarczy jeden nadajnik 10 KW ERP z antenami na 195 m EC Karolin o ile tam można zainstalować jeszcze taką moc?

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DAB+ Poznań

Post autor: belzebiusz »


kayo
Posty: 46
Rejestracja: 3 stycznia 2011, o 09:45

Re: DAB+ Poznań

Post autor: kayo »

Ja tylko przypomnę że świat na powiecie Poznańskim się nie kończy. Co z pozostałymi lokalizacjami?

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DAB+ Poznań

Post autor: belzebiusz »

2020 ;)

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ Poznań

Post autor: Max van Org »

distefano pisze:Nie czytałeś, że obecne nadawanie w Poznaniu ma charakter okazjonalny i nie ma nic wspólnego z nadawaniem docelowym. Może nie będzie tak "czarno" jak to widzisz.
Biorąc pod uwagę, że było to radio środowiskowe, to zasięg był niezły.

kayo
Posty: 46
Rejestracja: 3 stycznia 2011, o 09:45

Re: DAB+ Poznań

Post autor: kayo »

belzebiusz pisze:2020 ;)
To na pewno będzie służyło promocji DAB+ w samochodach ;)

Zablokowany