DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: kb997 »

@TomW
Jeśli masz do mieszkania doprowadzony kabel "Multimedia" i płacisz spółdzielni pakiet minimum to wszystkie trzy MUXy masz na kanałach 10-12

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: TomW »

@kb997
Tak. Wyjście jest, ale póki co, próbuję jednak uzyskać stabilny odbiór z mojej anteny. Teraz po dzisiejszych deszczach z gradem odbiór pod wieczór się poprawił. Siła/jakość MUX-3 u mnie skoczyła do 95/40 a ilość błędów spadła do 100-120. Nie tracę więc nadziei. Kabel to ostateczność. Wolę na razie pobawić się anteną. Parter i moje położenie między blokami już wcześniej tłumiły u mnie dobrodziejstwa SFN. Pozostałe MUXy to 100/100 i 0 błędów. Eksperymentuję dalej. Cieszy, jak samemu coś można zaradzić. Jak się poddam, to przejdę na kabel :D .

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: AdamP »

Też zauważyłem od niedawna pogorszenie sygnału na k.41 - dużo zacięć obrazu i zaniki głosu, bardzo irytujące :( Przed uruchomieniem Bytkowa tego nie było.

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: TomW »

Właśnie od czasu uruchomienia Bytkowa to się zaczęło. Natomiast dzisiaj chyba wszystko u mnie wróciło do normy. MUX-3 siła/jakość 95/55 i błędy tylko 10. Pozostałe MUXy 100/100/błędy 0. Specjalnie śledzę od rana sygnał i nie chcę zapeszyć, ale jest OK. Co prawda u mnie parametry MUX-3 odstają od reszty, ale da się już stabilnie odbierać. Może to wpływ pogody, tropo, drobnych korekt, czy jeszcze czegoś innego ale wyraźnie jest lepiej i oby tak już zostało. ;)

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: AdamP »

Dopiero wczoraj wieczorem znalazłem trochę czasu aby dokładniej sprawdzić jakość sygnału na k.41 i jest to jakaś kpina z odbiorców.
Przed uruchomieniem doświetleń miałem na k.41:
siła 74%
jakość 100%
Pre Viterbi 4,25e-5
Post Viterbi 0
UEC 0
AGC 145
Po uruchomieniu doświetleń jest:
siła 78%
jakość 44% :!: :!: :!:
Pre Viterbi 1,22e-2 :!:
Post Viterbi 4,5e-5 :!:
UEC 30190 :!:
AGC 158
Jak widać pogorszenie jest dość spore :evil:
To już najsłabiej do tej pory odbierany czeski k.54 ma lepsze parametry:
siła 9%
jakość 88%
Pre Viterbi 4,8e-2
Post Viterbi 2,0e-2
UEC 26
AGC 197
Panowie z Emitela, zamierzacie coś zrobić z tym "fantem" :?:
Wysłałem szczegółowe odczyty poszczególnych kanałów (wszystkich odbieranych) oraz informację jak było wcześniej do UKE w Siemianowicach Śląskich. Ciekawe co zrobią w tej sprawie i co mi odpowiedzą.

monter1981
Posty: 315
Rejestracja: 31 marca 2010, o 10:10
Miejscowość: Sosnowiec
Odbiornik: Philips 32PFS5823
Instalacja antenowa: Biquad wewnątrz pomieszczenia

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: monter1981 »

@AdamP

No ale czego Pan oczekuje? Wyłączenie doświetleń, zmniejszenie mocy nadajników, przeniesienie emisji na inny kanał. To nierealne. Musi pan rozwiązać problem od strony instalacji antenowej i odbiornika.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: AdamP »

Po pierwsze z zasady nie posługujemy się tu oficjalnymi zwrotami Pan/Pani ;)
monter1981 pisze:Wyłączenie doświetleń, zmniejszenie mocy nadajników, przeniesienie emisji na inny kanał..
Nie tędy droga.
monter1981 pisze:Musi pan rozwiązać problem od strony instalacji antenowej i odbiornika.
To akurat całkowicie bezsensowna rada.
Jest tylko jedno rozwiązanie. Skoro wprowadzenie doświetlania tak degraduje sygnał a wcześniej sygnał był poprawny, to znaczy, że źle dobrano tłumienia na poszczególnych azymutach. A to sprawa nadającego nie odbierającego.
Jeśli spróbuję zmienić ustawienie anten w celu poprawy jakości SFN k.41 to szlag trafi jakość sygnału SFN k.55. Myśl logicznie - przecież mamy dwa różne SFN'y. Jak skorygujesz jeden to posypie się drugi.
Problem leży wyłącznie po stronie nadającego, skoro nie potrafi dopasować sygnałów na tej samej częstotliwości.

monter1981
Posty: 315
Rejestracja: 31 marca 2010, o 10:10
Miejscowość: Sosnowiec
Odbiornik: Philips 32PFS5823
Instalacja antenowa: Biquad wewnątrz pomieszczenia

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: monter1981 »

To jest jedyne rozwiązanie. Zmiany parametrów nadawania nie wchodzą w grę, bowiem wszystkie systemy antenowe na obiektach doświetlających przez które możesz mieć problemy powstały "od zera" (w Bytkowie również) i są dedykowane tylko emisji MUX-3. Kto pokryje ewentualne koszty zmian? Tym bardziej, że UKE wydało stosowne pozwolenia...
Co więcej to rozwiązanie nie jest bezsensowne. Testowałem kilka odbiorników, które podpinałem (zamiennie) pod tą samą instalację antenową. Okazywało się, że na niektórych nie było żadnych problemów z odbiorem podczas gdy np. na karta TV totalnie się posypała podczas odbioru MUX-2 na K41. Ferdek również potrafił wariować ;)

wiesiek0102
Posty: 73
Rejestracja: 9 września 2011, o 20:07
Odbiornik: WIWA HD-100
Nadajnik - obiekt nadawczy: KATOWICE KOSZTOWY

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: wiesiek0102 »

Może napiszesz jaki sprzęt sprawuje się dobrze, i jaka antena ? Ludzie wchodząc na forum oczekują konkretnego rozwiązania. Zamówiłem Opticum HD N3, i nie wiem, czy mam rezygnować ...

Alternatywne rozwiązanie (jak ktoś ma satelitę). Karta TNK aktywowana do 30 marca 2010 r. Bezpłatne kanały działają do października 2016 r. (wszystko to co w naziemnej) Co prawda jakość SD, ale zapewniam, że obraz jest nie gorszy jak te Pseudo HD z naziemnej.

ozarek
Posty: 20
Rejestracja: 15 marca 2012, o 16:16
Odbiornik: STB wiwa hd-50, samsung tv, T-HD1000
Instalacja antenowa: LPDA
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy ~8km / skrzyczne ~60km

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: ozarek »

od kilku dni są problemy z sygnałem mux3 z katowic/wisły.
były przerwy, zerwania a na chwilę obecną poziom błędów jest na poziomie 2000 (czyli 100% zakresu wskazań tv). Problem jest od ok 16-17 i nic się nie zmienia.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: belzebiusz »

Nie opisałeś w profilu swojej instalacji antenowej.

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: TomW »

ozarek pisze:od kilku dni są problemy z sygnałem mux3 z katowic/wisły.
były przerwy, zerwania a na chwilę obecną poziom błędów jest na poziomie 2000
Miałem to samo z Kosztów jeszcze parę dni temu. W tej chwili, dzisiaj oglądam MUX-3 gdzie siła/jakość to 95/65-85 (waha się) i błędy tylko od 2 (słownie dwa) do kilkunastu. Sam jestem zaskoczony taką poprawą u mnie. Jedyne co zrobiłem, to lekko zmieniłem ustawienie anteny (pokojowej zresztą). To, co zauważyłem przez te kilka dni, to wahania jakości i ilości błędów. Też na początku dochodziły do 2000 a jakość od 0-20. Jedynie siła była stała 95. Nie dało się oglądać. Teraz też są wahania, ale na mniejszą skalę i nie przeszkadza to w odbiorze. Nie uogólniam. Tak jest u mnie, w mojej lokalizacji, na moim TV i antenie. Wiem, że znajomi w tym samym mieście też mieli kłopoty na lepszej, zewnętrznej antenie na dachu w budynku wolnostojącym bez przeszkód terenowych. Pogodę raczej wykluczam jako przyczynę poprawy, bo były dni z deszczem, burzami ale też ze słońcem i nie wpływało to znacząco na odczyty sygnału w TV. Wszystko to nie zmienia faktu, że teraz MUX-3 u mnie jest najmniej stabilny przez wahania sygnału. Mam nadzieję, że nie będzie to wpływać na odbiór jak było jeszcze niedawno. Pozostałe MUXy sztywno 100/100/0 błędów. SFN widać robi takie niemiłe niespodzianki a uruchomienie doświetleń (Bytków) jeszcze "dopomogło". Inni też o tym piszą. Zobaczymy jak sytuacja będzie wyglądać po długim majowym weekendzie, bo teraz przy pięknej pogodzie ludzie odpoczywają na powietrzu, a telewizja zeszła na drugi plan. :D

ozarek
Posty: 20
Rejestracja: 15 marca 2012, o 16:16
Odbiornik: STB wiwa hd-50, samsung tv, T-HD1000
Instalacja antenowa: LPDA
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy ~8km / skrzyczne ~60km

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: ozarek »

instalacja antenowa nie ma znaczenia w tym przypadku.
Działało idealnie bo wszystkie MUX miałem praktycznie 100/100 i brak błędów, przy gorszej pogodzie jednostkowe.
MUX3 wczoraj pojawiał się w kratkę od ok 23. Na chwilę obecną jest 100/100 poziom błędów 20-50, a ja nie dotknąłem nawet kabla antenowego. Także problem i wina leży w 100% po stronie nadawcy.

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: TomW »

Jeśli jak piszesz masz dzisiaj już 100/100 i ja też dziś nie narzekam, to chyba zaczęto coś z tym robić, bo samo się chyba nie poprawiło. Może będzie już dobrze, jak dawniej. ;)

Awatar użytkownika
TVRuda
Posty: 700
Rejestracja: 24 sierpnia 2011, o 22:02
Odbiornik: 1) Samsung

2) LG 22LK330-ZB
Instalacja antenowa: Antena siatkowa, zawieszona na maszcie ze wzmacniaczem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice - Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: TVRuda »

U mnie żadnych pogorszeń nie ma w odbiorze jedynie gdy pierwszego dnia pracy nadajnika w Zabrzu miałem spadki jakości 100-95%. Komin z tym nadajnikiem widzę z okna ale nie wiem czy mnie on obejmuje skoro do niego mam tylko 7km na północ.

pikaczu
Posty: 1695
Rejestracja: 5 maja 2009, o 09:56
Miejscowość: tychy
Odbiornik: sony bravia kd-43xh8096, tcl 43p615
Instalacja antenowa: antena kierunkowa 19-elementowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: rtcn kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: pikaczu »

napisałem do uke i tvs, aby w kosztowach dali mux lokalny z tvs i innymi kanalami TVT, 4fun.tv, TV DISCO, STARS.TV, o mocy 3 kw

Awatar użytkownika
TVRuda
Posty: 700
Rejestracja: 24 sierpnia 2011, o 22:02
Odbiornik: 1) Samsung

2) LG 22LK330-ZB
Instalacja antenowa: Antena siatkowa, zawieszona na maszcie ze wzmacniaczem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice - Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: TVRuda »

Wiadomo czy TVS będzie w lokalnym mux z k47?

wiesiek0102
Posty: 73
Rejestracja: 9 września 2011, o 20:07
Odbiornik: WIWA HD-100
Nadajnik - obiekt nadawczy: KATOWICE KOSZTOWY

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: wiesiek0102 »

Dalej zrywa... Siła 100 % jakość skacze sobie od 90 do 40. Tylko na Mux 3 się tak dzieje.
Pozostałe muxy idą dobrze. Czeskie muxy tez idą dobrze.

rafla
Posty: 40
Rejestracja: 14 lipca 2011, o 13:36
Instalacja antenowa: pasywna ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: rafla »

U mnie w tej chwili ciemność na mux3. Przestawienie anteny pomaga na kilka godzin, ale przecież nie będę tego robił po nocy.

Tego co za to odpowiada przywiązałbym do krzesła i kazał oglądać mux3 na okrągło. :D

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: TomW »

wiesiek0102 pisze:Dalej zrywa... Siła 100 % jakość skacze sobie od 90 do 40. Tylko na Mux 3 się tak dzieje.
Dało się zauważyć. U mnie na szczęście nie zrywało.

Zablokowany