DVB-T z RTON ELBLĄG JAGODNIK

digitrax
Posty: 80
Rejestracja: 14 czerwca 2013, o 07:10
Odbiornik: Blankom TSI-108
Thomson THT501
Opticum HD N2
Instalacja antenowa: Televes DAT 75
Nadajnik - obiekt nadawczy: Jagodnik, Chwaszczyno, Pieczewo

Re: DVB-T z RTON ELBLĄG JAGODNIK

Post autor: digitrax »

W okolicach Braniewa jak nie było tak i nie ma nadal. Widać, że operator ma w "poważaniu" informowanie odbiorców jakie zmiany nastąpiły w miniony piątek. Podirytowany milczeniem zadzwoniłem dziś od UKE. Po niespełna godzinie zostałem poinformowany, że na nadajniku MUX-3 w Jagodniku zwiększono moc nadawania z 4,5 kW do 7,5 kW i co najważniejsze zmieniono charakterystykę promieniowania anteny z dookólnej na kierunkową. Obecnie MUX 3 nadaje z pominięciem obszaru w zakresie od 70 do 180 stopni. Krótko mówiąc MUX 3 z Jagodnika nie nadaje w kierunku wschodnim i południowo wschodnim. Z tego powodu wielu mieszkańców powiatu braniewskiego utraciło odbiór programów TVP od minionego piątku ! GRATULUJĘ pomysłowości w informowaniu ! WSTYD i ŻENADA !

Wykonałem dziś pomiary w miejscowości Szyleny pod Braniewem za pomocą anteny pasywnej Televes DAT-75 i miernika Rover Instruments dostępnych nadajników:

Jagodnik:
MUX-1 = 56 dBu
MUX-2 = 54 dBu
MUX-3 = 36 dBu

Chwaszczyno:
MUX-1 = 37 dBu
MUX-2 = 38 dBu
MUX-3 = 29 dBu

Pieczewo:
MUX-1 = 42 dBu
MUX-2 = 42 dBu
MUX-3 = 38 dBu

Z Kisielic sygnały poniżej progu czułości miernika.

Na powyższym widać, że bez wzmacniacza i przestawienia anteny na Pieczewo w Olsztynie się obecnie nie obejdzie. Z Chwaszczyna sygnały są bardzo niskie i do tego z dużą różnicą w odbiorze. Pozostawienie anteny na Jagodnik i montaż wzmacniacza spowoduje jego wzbudzenie przez silniejsze sygnały MUX-1 i MUX-2.

gust@autograf.pl
Posty: 6
Rejestracja: 28 kwietnia 2014, o 21:33
Odbiornik: ferguson ariva 250 Combo
Instalacja antenowa: 2 anteny szerokopasmowe ASR860
Stegieński las
Nadajnik - obiekt nadawczy: Elbląg Jagodnik i Gdańsk Chwaszczyno

Sygnał DVB-T na Mierzeji Wiślanej

Post autor: gust@autograf.pl »

Mierzeja jest specyficzna ,bo mamy sygnał z Jagodnika,Chwaszczyna oraz z Kisielic ,w zależności czy to Stegna ,czy Krynica ,a może Jantar to sygnał odbierany jest z tego lub innego nadajnika. Jako instalator jeżdżę po wielu ośrodkach wczasowych na Mierzei i już myślałem ,że powolutku został ogarnięty temat sygnału,pomyłka oni znowu chcą byśmy mieli pracę od trzech dni Krynica nie może odbierać MUX 3 (26 kanał)z Jagodnika a przecież to przez zalew... tylko a do tego zwiększyli siłę do 7,5 KW kolejny dziwny absurd i to jeszcze przed samym długim weekendem ,a może powinni zmienić fachowców od kręcenia kurkami?!

-- połączono

dlatego też są miejsca w Stegnie gdzie jest odbierany sygnał z Elbląga a w Krynicy można zapomnieć !

digitrax
Posty: 80
Rejestracja: 14 czerwca 2013, o 07:10
Odbiornik: Blankom TSI-108
Thomson THT501
Opticum HD N2
Instalacja antenowa: Televes DAT 75
Nadajnik - obiekt nadawczy: Jagodnik, Chwaszczyno, Pieczewo

Re: DVB-T z RTON ELBLĄG JAGODNIK

Post autor: digitrax »

Było dobrze lecz zdecydowano by "ulepszyć" odbiór. Pytam się dla kogo ? Czy administracja tego forum może odpowiedzieć na pytanie:

Dlaczego zmieniono charakterystykę nadawania MUX-3 w Jagodniku z dookólnej na kierunkową :?:

Jeżeli na kanale 26 z Jagodnika i z Pieczewa MUX-3 nie sprawdził się w konfiguracji z SFN to czy nie bezpieczniej było przestawić MUX-3 w Jagodniku na kanał 21 (który jest wolny po wyłączonej emisji analogowej TVP 2) wraz ze zwiększeniem mocy do 10 kW jak pozostałe MUX, które odbierają idealnie zamiast pozbawienia odbioru programów telewizji publicznej mieszkańców dawnego województwa elbląskiego ?

andy1960

Re: DVB-T z RTON ELBLĄG JAGODNIK

Post autor: andy1960 »

W Pasłęku też nie odbieram. Pięknie to sobie wymyśliliście. Było dobrze przez wiele miesięcy. Spychacie ludzi w ramiona kablówki i cyfrowych platform. Tylko dlaczego mam dodatkowo płacić skoro należy mi się w ramach abonamentu dostęp do podstawowych kanałów TV?

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T z RTON ELBLĄG JAGODNIK

Post autor: belzebiusz »

Dopóki nie napiszesz więcej o swojej instalacji antenowej nie masz co liczyć na pomoc.

digitrax
Posty: 80
Rejestracja: 14 czerwca 2013, o 07:10
Odbiornik: Blankom TSI-108
Thomson THT501
Opticum HD N2
Instalacja antenowa: Televes DAT 75
Nadajnik - obiekt nadawczy: Jagodnik, Chwaszczyno, Pieczewo

Re: DVB-T z RTON ELBLĄG JAGODNIK

Post autor: digitrax »

Co by nie napisał to i tak nie ma to żadnego znaczenia, ponieważ Pasłęk obecnie nie jest oświetlony multipleksem trzecim z Jagodnika. Wystarczy zerknąć na mapę i zobaczyć jakie tereny znajdują się pomiędzy 70 a 180 stopniem.

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: DVB-T z RTON ELBLĄG JAGODNIK

Post autor: Martens »

Ale to naprawdę bardzo dziwne, bo jeśli wycięli tylko zakres 70-180 stopni, to na Gdańsk powinno iść te 7,5 kW. A u mnie także jest bardzo słaby sygnał z Jagodnika (na szczęście z Jaśkowej Kopy jest OK). W Elblągu jak czytamy też są problemy, a przecież Elbląg jako duże miasto powinien mieć zapewniony odbiór MUX-3 na antenach wewnętrznych.

digitrax
Posty: 80
Rejestracja: 14 czerwca 2013, o 07:10
Odbiornik: Blankom TSI-108
Thomson THT501
Opticum HD N2
Instalacja antenowa: Televes DAT 75
Nadajnik - obiekt nadawczy: Jagodnik, Chwaszczyno, Pieczewo

Re: DVB-T z RTON ELBLĄG JAGODNIK

Post autor: digitrax »

Powiat braniewski także leży powyżej 70 stopnia jak i Mierzeja Wiślana lecz i w tych rejonach nie ma odbioru MUX-3.

Najdziwniejsze jest to, że administracja tego forum, która by mogła odpowiedzieć na nasze pytania - milczy ...

MG_DVB-T

Re: DVB-T z RTON ELBLĄG JAGODNIK

Post autor: MG_DVB-T »

digitrax pisze:Obecnie MUX 3 nadaje z pominięciem obszaru w zakresie od 70 do 180 stopni. Krótko mówiąc MUX 3 z Jagodnika nie nadaje w kierunku wschodnim i południowo wschodnim
Analizując aktualny wykaz pozwoleń radiowych, który dziś opublikowało UKE => http://www.uke.gov.pl/decyzje-rezerwacy ... jnych-5150, pokusiłbym się o stwierdzenie, że istotne wytłumienie jest na jeszcze większym azymucie-od 60 do 200 stopni.
Nie wiem, co za "dziwoląga" zafundowali Emitel i TVP mieszkańcom, którzy do tej pory mieli bezproblemowy odbiór MUX3 z Jagodnika, ale...współczuję wam. Czemu miało to służyć?!
digitrax pisze:czy nie bezpieczniej było przestawić MUX-3 w Jagodniku na kanał 21 (który jest wolny po wyłączonej emisji analogowej TVP 2)
Kanał 21 jest przeznaczony dla MUX5, który prawdopodobnie nie będzie w ogóle uruchomiony :(

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: DVB-T z RTON ELBLĄG JAGODNIK

Post autor: Martens »

Kanał 21 nigdy nie był przeznaczony pod MUX-3, ale na początku MUX-3 nadawał z Jagodnika na kanale 45 z mocą 10 kW - tak jak pozostałe MUX-y. Skoro konieczny był ten SFN na kanale 26, to dlaczego nie można było zostawić mocy 10 kW i charakterystyki dookólnej? Czy są jakieś problemy z synchronizowaniem Jagodnika z Pieczewem? Jeżeli tak, to nie lepiej było zostawić MUX-3 na kanale 45 z mocą 10 kW? Szkoda, że nikt z Emitela nie chce nam wyjaśnić o co w tym wszystkim chodzi.

digitrax
Posty: 80
Rejestracja: 14 czerwca 2013, o 07:10
Odbiornik: Blankom TSI-108
Thomson THT501
Opticum HD N2
Instalacja antenowa: Televes DAT 75
Nadajnik - obiekt nadawczy: Jagodnik, Chwaszczyno, Pieczewo

Re: DVB-T z RTON ELBLĄG JAGODNIK

Post autor: digitrax »

W powiecie braniewskim gdy nadawał analog zawsze były problemy z odbiorem. Pamiętam jak mieszkańcy kombinowali z poprawnym odbiorem. Instalacje "Azart" odbierały TVP 1 na antenie kierunkowej koniecznie z przedwzmacniaczem "PAV". TVP 2 wpierw z Olsztyna na małej antenie kierunkowej działała ale później sygnał także osłabiono i zaczęto przestawiać anteny na Chwaszczyno. W Gdańsku uruchomiono program lokalny na kanale 52 i bez anteny kierunkowej 27 elementowej z przedwzmacniaczem także nie dało się uzyskać poprawnego odbioru. Na kanale 21 z Elbląga TVP 2 nikt tutaj nie odbierał nawet gdy przeniesiono ten nadajniki z budynku mieszkalnego w Elblągu na nowy maszt w Jagodniku. Polsat z Olsztyna na kanale 60 to była porażka...

Przyszła era cyfrówki. Uruchomiono trzy MUXy w Jagodniku z mocą 10 kW każdy i było wszystko OK. Ludzie zaczęli inwestować w dobre anteny kierunkowe (wystarczały pasywne) wywalając "siatkówki". Problemy zaczęły się gdy włączono MUX-3 na kanale 26 zmniejszając mu jednocześnie moc. Piątkowa zmiana to przysłowiowy gwóźdź do trumny w której spoczywa MUX-3.
Niechaj ziemia lekką będzie dla TVP...

Amen

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: DVB-T z RTON ELBLĄG JAGODNIK

Post autor: Martens »

Od wczoraj MUX-3 odbiera u mnie o wiele lepiej i sygnał jest praktycznie równy z sygnałem MUX-1 i MUX-2. Nie ma też dobowych wahań sygnału. Ciekawe czy coś poprawiono w Jagodniku, czy to tylko chwilowa poprawa spowodowana lepszymi warunkami propagacyjnymi?

@digitrax: Jak sytuacja wygląda u Ciebie?

P.S. Przeglądając "Wykaz pozwoleń telewizyjnych z dn. 29.04.2014" zauważymy, że po zmianie charakterystyki emisji na kierunkową, anteny nadawcze MUX-3 zawieszono znacznie niżej niż przed zmianą (MUX-1, MUX-2 - wys. anten 107,5 m, MUX-3 - wys. anten 70 m).
Ostatnio zmieniony 2 maja 2014, o 22:58 przez Martens, łącznie zmieniany 1 raz.

digitrax
Posty: 80
Rejestracja: 14 czerwca 2013, o 07:10
Odbiornik: Blankom TSI-108
Thomson THT501
Opticum HD N2
Instalacja antenowa: Televes DAT 75
Nadajnik - obiekt nadawczy: Jagodnik, Chwaszczyno, Pieczewo

Re: DVB-T z RTON ELBLĄG JAGODNIK

Post autor: digitrax »

Szczerze ? to mam MUX-3 tam gdzie słońce nie dochodzi znaczy się w d...e

Przeprosiłem stary tuner SAT i odszukałem kartę TNK SD. Mam bezpłatne programy do 2016 roku i do tego czasu nie interesuje mnie co TVP bądź Emitel odpierdzieli w kwestii nadawania.
Milczenie obecnych tu przedstawicieli Emitela jest wielce "wymowne"...

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: DVB-T z RTON ELBLĄG JAGODNIK

Post autor: Martens »

Czy nadajniki w Jagodniku aktualnie pracują? Przerwy konserwacyjnej dzisiaj być nie miało, a jednak nic stamtąd nie odbieram.

tytyryty

Re: DVB-T z RTON ELBLĄG JAGODNIK

Post autor: tytyryty »

Potwierdzam. Od 9:30 nie ma sygnału z nadajnika w Jagodniku.
Ktoś wie co się dzije?

EDIT:

Po zresetowaniu wszystkich kanałów i ustawieniu na nowo działa.
Dziwna sprawa

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: DVB-T z RTON ELBLĄG JAGODNIK

Post autor: Martens »

Sprawdzam teraz i sygnał faktycznie już wrócił. W moim przypadku obyło się bez ponownego przeszukiwania. Niestety znowu coś kręcili, bo sygnał MUX-3 znów jest bardzo słaby (nastąpił powrót do sytuacji sprzed 1 maja), a do dnia dzisiejszego było już całkiem dobrze (poziom sygnału MUX-3 nie odbiegał znacząco od poziomu sygnałów MUX-1 i MUX-2). Brak słów po prostu i jak tu się dziwić, że kolega @digitrax dał sobie spokój z odbiorem naziemnym?
Co się dzieje z tym Jagodnikiem? Dlaczego nadajniki są wyłączane bez wcześniejszych komunikatów, dlaczego znów obniżono poziom sygnału MUX-3, skoro było dobrze? Czy ktoś z Emitela odpowie nam na te pytania?

gust@autograf.pl
Posty: 6
Rejestracja: 28 kwietnia 2014, o 21:33
Odbiornik: ferguson ariva 250 Combo
Instalacja antenowa: 2 anteny szerokopasmowe ASR860
Stegieński las
Nadajnik - obiekt nadawczy: Elbląg Jagodnik i Gdańsk Chwaszczyno

Re: DVB-T z RTON ELBLĄG JAGODNIK

Post autor: gust@autograf.pl »

Może ze względu na weekend majowy,ja przepraszam za słowa ,ale ten co kręci kurkami chyba naprawdę jest idiotą !!!! odebrałem w dniu dzisiejszym po 15 godzinie ze trzydzieści telefonów,i co mam powiedzieć na ośrodkach na mierzei ,że pewien pan zamienił lego klocki na gałki i jak ze słynnego wiersza o małpie w kąpieli kręci kurki w lewo i w prawo?.
to niech wy..... wszystkie mux z tego rejonu ,
wówczas każdy będzie wiedział gdzie ma jagodnik....!?

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: DVB-T z RTON ELBLĄG JAGODNIK

Post autor: Martens »

Czyli od 1 maja do 9 maja emisja MUX-3 odbywała się z anteny dookólnej umieszczonej na 107,5 m, a dzisiaj znowu zmieniono na emisję z anteny kierunkowej umieszczonej na 70 m? Antena kierunkowa nie ma aż takiego znaczenia dla tak drastycznego spadku poziomu sygnału, bo w moim kierunku powinno iść te 7,5 kW, a jednak jest bardzo źle i sygnał MUX-3 jest dużo gorszy niż sygnał MUX-1 i MUX-2 nadawanych z mocami 10 kW ze szczytowego systemu antenowego, umieszczonego na 107,5 m. Według mnie problem stanowi tak niskie zawieszenie anteny nadawczej MUX-3 - jaka by ona nie była (dookólna czy kierunkowa) i tak będzie źle. Dlaczego ta antena zawieszona jest na 70 m, a nie wyżej? Czy przy tak niskim zawieszeniu anteny moc MUX-3 nie powinna być stanowczo wyższa?
Ciekawe że w innych regionach ludzie narzekają na zbyt wysoki poziom sygnału MUX-3, a w tym przypadku sygnał MUX-3 jest tak drastycznie zmniejszany. Przecież Elbląg to też miasto pow. 100 tys. mieszkańców i czy taka emisja zapewnia tam odbiór przenośny MUX-3 wewnątrz budynków (na antenach pokojowych)? Szczerze w to wątpię.

distefano
Posty: 589
Rejestracja: 19 kwietnia 2013, o 19:15
Odbiornik: TV Panasonic 50"
Ferguson T65
LTC HD-302
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa 12 el. pasmo UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krzemianucha odl. 10 km

Re: DVB-T z RTON ELBLĄG JAGODNIK

Post autor: distefano »

Uwierzyłeś w ten dobry odbiór za pomocą anteny pokojowej? Jeśli okno wychodzi na nadajnik i nie zasłaniają nadajnika inne budynki to może i tak, ale jeśli jest inaczej to słaba nadzieja.

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: DVB-T z RTON ELBLĄG JAGODNIK

Post autor: Martens »

No w Gdańsku sygnał MUX-3 z Jaśkowej Kopy mam w całym mieszkaniu - właściwie na drucie. :)
Ale nawet jeśli nie chodziło o zapewnienie odbioru MUX-3 na pokojówkach, to przynajmniej chodziło o podniesienie w tych miastach poziomu sygnału tego MUX-a. I tak właściwie w większości kraju uczyniono. Jedyny wyjątek, gdzie poziom sygnału MUX-3 jest paradoksalnie znacznie niższy od poziomu sygnałów MUX-1 i MUX-2, mamy opisany właśnie tutaj (Elbląg). Zna ktoś logiczne wytłumaczenie dlaczego tak jest?

Zablokowany