DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

raskol
Posty: 20
Rejestracja: 30 grudnia 2010, o 11:36

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: raskol »

mux-3 nie nadaje obecnie - jakieś konserwacje ?

loker

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: loker »

Czy coś wiadomo o rozszerzeniu zasięgu MUX-3 W Gdańsku? Słynne doświetlenie z Jaśkowej Kopy.

Monastic

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: Monastic »

loker pisze:Czy coś wiadomo o rozszerzeniu zasięgu MUX-3 W Gdańsku? Słynne doświetlenie z Jaśkowej Kopy.
Dołączam się do pytania.

Na dodatek przenieśli TVP2 na mux-3...


Nadajnik Chwaszczyno -aktualnie odbieram MUX-1 i MUX-2 bez żadnych problemów, a MUX-3 dobrze tylko jak jest mróz i śnieg.
Lokalizacja Oliwa, Grunwaldzka przy Sopocie.

Zastanawiam się czy jak włączą to nadawanie z Jaśkowej Kopy, to czy nie trzeba będzie zmieniać ustawienia anteny, bo to inny kierunek niż Chwaszczyno, a jeśli tak czy wtedy MUX-1 i MUX-2 nie znikną... ?

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: Martens »

@loker, @Monastic: Pisałem przecież na poprzedniej stronie, że doświetlenie MUX-3 z Jaśkowej Kopy ma być od kwietnia (prawdopodobnie będzie to 27 kwiecień). W tym temacie wkleiłem e-maile od Emitel'a i TVP Gdańsk, w których nieoficjalnie mi to potwierdzono.

biopal8888

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: biopal8888 »

Na Zaspie 3 piętro raczej bez problemów odbieram wszystkie muxy z wieży Chwaszczyna na teleskopie w H umiejscowionym na parapecie okiennym,choć sporadycznie zdarza się że coś się zatnie.Na tyle mam dobrze że wieże z Chwaszczyna widzę z mojego okna od strony północnej :)Za drugiej stronty mieszkania są już problemy z odbiorem i tu by na pewno dobrze by sprawowało się doświetlenie z wieży Jaśkowej bardzo dobrze widocznej. Z Elbląg Jagodnik przy lepszych warunkach od południa czasem też odbiera :)
Ostatnio zmieniony 15 marca 2014, o 15:46 przez biopal8888, łącznie zmieniany 1 raz.

danielc

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: danielc »

Chyba coś się z dzieje z mux 3, bo dzisiaj jest bardzo słaby sygnał. Też tak macie ?

Awatar użytkownika
kaem3
Posty: 287
Rejestracja: 6 września 2010, o 21:39
Miejscowość: Starogard Gd.
Odbiornik: Philips 32PFS6855/12
Instalacja antenowa: Dipol prosty w oknie, 3 piętro. Brak odbioru MUX-8.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kisielice (61 km)

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: kaem3 »

Jak tam po dzisiejszej konserwacji? Bo u mnie MUX-3 brak sygnału, MUX-2 słaby sygnał. Tylko MUX-1 w miarę dobrze.

michauk

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: michauk »

kaem3 pisze:Jak tam po dzisiejszej konserwacji? Bo u mnie MUX-3 brak sygnału, MUX-2 słaby sygnał. Tylko MUX-1 w miarę dobrze.
Gdzie są umieszczane informacje o planowanych konserwacjach?

bartosz4
Posty: 249
Rejestracja: 3 lutego 2011, o 16:50

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: bartosz4 »

Na stronie Emitela.

U mnie bez zmian. Jak zwykle na pokojówce 1 i 2 bardzo dobrze, a mux 3 potrafi płatać figle. Ciekaw jestem tego doświetlenia z Jaśkowej Kopy. Analogowy TVN chodził stamtąd bardzo dobrze.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: belzebiusz »

michauk pisze:
kaem3 pisze:Gdzie są umieszczane informacje o planowanych konserwacjach?
http://emi.emitel.pl/EMITEL/przeglad_serwisowan.aspx
i
http://emi.emitel.pl/plan_tvp/ (tylko dla programów TVP - MUX-1 i MUX-3)

Awatar użytkownika
kaem3
Posty: 287
Rejestracja: 6 września 2010, o 21:39
Miejscowość: Starogard Gd.
Odbiornik: Philips 32PFS6855/12
Instalacja antenowa: Dipol prosty w oknie, 3 piętro. Brak odbioru MUX-8.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kisielice (61 km)

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: kaem3 »

W tej chwili wszystkie 3 multipleksy - brak sygnału. Co jest? Jak to możliwe, że nadajniki pracują, w Trójmieście odbiór jest, a u mnie brak sygnału? Przecież "normalnie" sygnał jest dobry. Tylko pytanie: co jest normalnym stanem...

mulat
Posty: 12
Rejestracja: 12 sierpnia 2011, o 14:50
Odbiornik: LG 32LA620s
Instalacja antenowa: antena: DMP HN17K
wzmacniacz: 38dB
zasilacz: DPM ZSR 2-12V DC /100mA
parter
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gdańsk/Chwaszczyno

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: mulat »

Od wczoraj (28.04) straciłem MUX2, dzisiaj z rana jest to samo. Wcześniej siła oraz jakość miały 100%, około godziny 15:50 moc 95-100%, jakość 0%, teraz nie ma totalni nic na tym kanale.
Wiecie co się mogło stać? Nie widzę nigdzie przerw serwisowych dla tego multipleksu.
Lokalizacja Gdańsk, Niedźwiednik.

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: Martens »

Gratuluję, że złapałeś cokolwiek na Niedźwiedniku z Chwaszczyna, szczęściarzu! :shock: Gdzie umieściłeś antenę - na dachu bloku? Opisz swoja instalację antenową - jaka to antena, jaki zastosowałeś wzmacniacz. MUX-1 z Chwaszczyna nadal odbiera, a tylko MUX-2 zniknął? Pewnie propagacja się zmieniła dlatego MUX-2 zniknął, bo tutaj sygnału z Chwaszczyna praktycznie nie ma (góra, las i skupisko bloków skutecznie wytłumiają sygnał)! Próbowałeś odbioru MUX-1 na k.43 i MUX-2 na k.25 nadawanych z Jagodnika?

mulat
Posty: 12
Rejestracja: 12 sierpnia 2011, o 14:50
Odbiornik: LG 32LA620s
Instalacja antenowa: antena: DMP HN17K
wzmacniacz: 38dB
zasilacz: DPM ZSR 2-12V DC /100mA
parter
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gdańsk/Chwaszczyno

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: mulat »

Już wszystko działa, nie wiem co to był za problem.

@Martens mój zestaw to:
Antena zewnętrzna siatkowa - szerokopasmowa DMP HN17K, ze wzmacniaczem 38dB
Zasilacz antenowy - regulowany, stabilizowany DPM ZSR 2-12V DC /100mA

Antenę mam na parterze, kierunek na Chwaszczyno zasłania wielka góra z blokami.
Tak wygląda profil terenu z okolicy:
Obrazek

Kanał 25 i 43, siła sygnału 90%, jakość 0%

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: Martens »

Dzięki @mulat za dokładny opis instalacji antenowej. Ja używam anteny kierunkowej z symetryzatorem i mam problem ze złapaniem stabilnego sygnału z Chwaszczyna. Jak coś mi się uda złapać, to jest to jakiś słaby sygnał odbity od skupiska bloków. Profil terenu mam bardzo podobny do Twojego. Być może w tych warunkach siatka spisuje się lepiej. Co ciekawe na antenie kierunkowej łapie jako tako Jagodnik.
A jak po odpaleniu Jaśkowej Kopy odbiera u Ciebie MUX-3? Czy wzmacniacz w siatce nie powoduje przesterowania sygnału?

PPP

GDAŃSK CHWASZCZYNO vs Jaśkowa Kopa

Post autor: PPP »

Mieszkam w okolicach Pruszcza Gdańskiego, do tej pory w miarę bez problemów odbierałem sygnał z Chwaszczyna, na antenie http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A1911.htm

No, ale po włączeniu MUX 3 z Jaśkowej Kopy MUX 3 straciłem zupełnie.
Antenę mam skierowaną na Chwaszczyno (23 km), niedaleko pomiędzy mną i nadajnikiem jest las.
Różnica kierunków Chwaszczyno - Jaśkowa (10 km) to 40 stopni i to jest chyba przyczyna problemów...

Czy macie pomysł, co zrobić żeby mieć mux3?

Nigdy, ale to nigdy, nie miałem problemów z mux2 (tvn), aktualnie mux1 (tvp abc) nie da się oglądać, a mux3 (tvp) absolutnie nic.
i też nie dokońca rozumiem, czemu akurat mux2 nie chce się psuć...

pzdr
PP

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: GDAŃSK CHWASZCZYNO vs Jaśkowa Kopa

Post autor: Robert03 »

Masz w tej antenie wzmacniacz?
Jeśli tak to zmniejsz wzmocnienie. Jeśli nie masz wzmacniacza to co jak co ale MUX-3 powinieneś odbierać bez problemów. Sprawdz połączenia kabli, wtyczki itp. Czy wszystko dobrze styka czy nie ma gdzieś w instalacji zwarcia.

PPP

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: PPP »

nie mam wzmacniacza.

bez problemu odbieram tylko mux2 (z Chwaszczyna)
mux1 (z Chwaszczyna) odbieram czasem z problemami (sygnał 94%)
mux3 nie odbieram: sygnał 100%, bardzo duże zakłócenia (tyle co pokazuje mi diagnostyka w telewizorze (samsung))

i podejrzewam, że ponieważ Chwaszczyno i Jaśkowa K. są w tym samym kierunku, stąd zakłócenia.

próbowałem dodać regulowany tłumik, ale nie pomagało


Co w takiej sytuacji można zrobić?
jakaś bardzo kierunkowa antena?
czy jest jakiś tuner zewnętrzny, który sobie z tym poradzi?


pzdr
PP

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: Jarosław Bałuka »

Tak z ciekawości - co to za regulowany tłumik?
Wartości odczytów jakie podajesz ewidentnie wskazują na przesterowanie zbyt wysokim poziomem docierającym do wejścia. Możesz próbować skręcić antenę w innym kierunku by osłabić wpływ.

PPP

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: PPP »

tłumik TRA-03... kiedyś miałem antenę ze wzmacniaczem (działało), potem zwiększyli moc Chwaszczyna, to ten tłumik pomagał, teraz mam antenę tylko z symetryzatorem: działało do czasu włączenia Jaśkowej Kopy...

Czy poszczególne nadajniki mają jakieś dedykowane identyfikatory, żeby zdiagnozować co i skąd odbieram?

telewizor pokazuje mi "sieć" : 3401 dla mux1 i mux2, i 341d albo 341a dla mux3...
czasem mam wrażenie, że ten 341a to jakimś cudem odbieram z elbląga lub olsztyna (mimo że antena jest skierowana w zdecydowanie inną stronę i nie na jakiś blok odbijający sygnał....)

Zablokowany