DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

research1

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: research1 »

dach jest na szczęście ceramiczny więc może się uda, jak znajdę chwilę czasu to założę tą drugą antenę i napiszę jaki mam odbiór. Pzdr.

194jacek
Posty: 19
Rejestracja: 28 kwietnia 2011, o 10:40
Odbiornik: TV LCD LED Sharp Aquos 32',
TV LCD LG 42'+Signal HD-507
Instalacja antenowa: Yagi 11 UHF, dipol na VHF, spliter na 3 TV + antena TV SAT + antena radiowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Cz-wa/Klepaczka

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: 194jacek »

Jeśli mogę przypomnieć. Moce nadajników w Polsce oraz systemy nadawcze kierunkowe (niektórych obiektów) przewidziane są do odbioru z anten zewnętrznych. Jeśli mieszkasz w pobliżu, można eksperymentować. Z mojego dachu (Kłobuck) widać nadajnik a mimo to mam zainstalowaną antenę zewnętrzną i wszystko działa jak należy. Myślę, że nie ma co kombinować, tylko zamontować maszt i próbować odbierać z południa. Nie zapominaj, że istnieją odbicia sygnału od przeszkód (poddasze na pewno taką jest). Pozdrawiam.

radogol
Posty: 40
Rejestracja: 30 grudnia 2013, o 10:39
Odbiornik: Sharp le39650v
Instalacja antenowa: ATX 55 + WZMACNIACZ LNA 177
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Góra Kamieńsk, Ostrawa

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: radogol »

Dziś mam brak mux 3 z wręczycy, mux 1 i 2 działa

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: hadam »

Nie potwierdzam u mnie wszystkie trzy multipleksy działają poprawnie. Może to wpływ tropo :?: http://www.dxinfocentre.com/tropo_eur.html

wigula

odbiór z Wręczycy

Post autor: wigula »

Antenę mam zainstalowaną w Turzynie (gmina Lelów). Do końca ubiegłego roku problemów nie było. W tym roku tvp1 i 2 przeniesiono na mux3, którego nie odbieram mimo anteny kierunkowej ponad dachem. Podczas weekendu majowego problem z odbiorem pozostałych nasilił się i oglądanie jest już niemożliwe. Antena na wysięgniku jest już wysunięta 2 metry ponad dachem. Nie wiem co mogłoby poprawić odbiór.

Awatar użytkownika
Tomciosz
Posty: 512
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, o 09:04
Miejscowość: Sosnowiec / Biała Wielka
Odbiornik: Thomson 32HD5506
Samsung UE50NU7092
Instalacja antenowa: VHF + LogPer k28-47 DIY (Dobrom.)
All-Ant ATS2000 (Koszt./Ornon./Stalex.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dobromierz,Ogrodzieniec|Kosztowy,Ornonto

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: Tomciosz »

Spróbować odbioru z innej lokalizacji: Św. Krzyż (w Białej są problemy ze stabilnością, nie wiem jak w Turzynie)/ Kraków Chorągwica/ Mysłowice Kosztowy. Jeżeli to nie da efektu to jedynie dokupić, albo zrobić BiQuad'a jako drugą antenę i ustawić na Dobromierz.

Ja niestety też mam problem z 3 Multipleksem i odpowiednią wersją regionalną. Ale pogodziłem się z tym, że jak narazie zero poczynań ze strony nadawcy, aby coś z tym zrobić.

P.s. Jak wygląda Twoja instalacja, poziomy sygnałów na kanałach 35,39.41?

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: TLW/SZA »

Wigula najprostszym sposobem będzie przestawienie anteny na Święty Krzyż,pal sęk TVP Katowice,tu będziesz miał regionalną TVP Kielce ale przynajmniej w miarę przyzwoity odbiór MUX-3,bez jakichś oszalałych zacięć obrazu lub kompletnego echa jak w przypadku nastawienia anteny na Kosztowy czy Wręczycę.
Ewentualnie jeśli Ci bardzo zależy na regionalnym programie z Katowic to próbuj złapać sygnał ze Skrzycznego,nastaw antenę centralnie na południe pomiędzy Kosztowy a Chorągwicę,w paru miejscach w Szczekocinach tak są ustawione anteny,reszta ludzi masowo poprzestawiała anteny na Święty Krzyż aby móc odbierać przyzwoicie wszystkie MUX-y.

Awatar użytkownika
Tomciosz
Posty: 512
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, o 09:04
Miejscowość: Sosnowiec / Biała Wielka
Odbiornik: Thomson 32HD5506
Samsung UE50NU7092
Instalacja antenowa: VHF + LogPer k28-47 DIY (Dobrom.)
All-Ant ATS2000 (Koszt./Ornon./Stalex.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dobromierz,Ogrodzieniec|Kosztowy,Ornonto

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: Tomciosz »

Ja niestety mam problemy z odbiorem Św. Krzyża w Białej Leśnej, g. Lelów. Zresztą jak wszyscy w promieniu 700m

arturo78

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: arturo78 »

Proponuje Wam obrócić antenę w kierunku Radomska a konkretniej Góra Kamieńsk z w Koniecpolu właśnie stamtąd odbieram bez problemu MUX 3 na kanale 26 dodatkowo MUX Lokalny na kanale 36. Dodatkowo bokiem anteny odbieram MUXy 1 i 2 z Wręczycy.

Awatar użytkownika
Tomciosz
Posty: 512
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, o 09:04
Miejscowość: Sosnowiec / Biała Wielka
Odbiornik: Thomson 32HD5506
Samsung UE50NU7092
Instalacja antenowa: VHF + LogPer k28-47 DIY (Dobrom.)
All-Ant ATS2000 (Koszt./Ornon./Stalex.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dobromierz,Ogrodzieniec|Kosztowy,Ornonto

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: Tomciosz »

W mojej lokalizacji jest to conajmniej niemożliwe z powodu wysokiego lasu. :)

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: TLW/SZA »

Mam pytanie do operatora.
Mianowicie jaka jest różnica kierunkowości nadawania w stronę północno-wschodnią pomiędzy poszczególnymi MUX-ami z Wręczycy,czy może te 20 kW różnicy pomiędzy MUX-3 a MUX-1,2 robi znaczącą różnicę,bo dziś ustawialiśmy u znajomego okolice Koniecpola antenę typu ATX107 (pasywną) dość mocno kierunkową i po przemierzeniu sygnału miernikiem parametry wyszły następujące:

MUX-1 k35 586 MHz - 67 dBuV
MUX-2 k39 618 MHz - 69 dBuV
MUX-3 k41 634 MHz - 15 dBuV

po lekkim skorygowaniu anteny w stronę północno-zachodnią odebraliśmy sygnał z Kamieńska na k26 514 MHz pomiar wykazał 56 dBuV,przy tym ustawieniu MUX-1,2 z Wręczycy parametry bez zmian.
Bardzo mnie to zaciekawiło,ale lepszy MUX-3 z regionalną TVP Łódź jak wcale :lol:

Awatar użytkownika
Tomciosz
Posty: 512
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, o 09:04
Miejscowość: Sosnowiec / Biała Wielka
Odbiornik: Thomson 32HD5506
Samsung UE50NU7092
Instalacja antenowa: VHF + LogPer k28-47 DIY (Dobrom.)
All-Ant ATS2000 (Koszt./Ornon./Stalex.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dobromierz,Ogrodzieniec|Kosztowy,Ornonto

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: Tomciosz »

Można wiedzieć gdzie dokładniej? Nawet na PW.

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: blockbuster »

TLW/SZA pisze:czy może te 20 kW różnicy pomiędzy MUX-3 a MUX-1,2 robi znaczącą różnicę
Oprócz różnicy 20kW dochodzi jeszcze to, że system antenowy od MUX1 i MUX2 jest umieszczony na szczycie masztu (wys 310m) a od MUX3 100m niżej ale od Klepaczki do Koniecpola w linii prostej jest około 60km więc to chyba nie ma aż tak dużego wpływu :?:

radogol
Posty: 40
Rejestracja: 30 grudnia 2013, o 10:39
Odbiornik: Sharp le39650v
Instalacja antenowa: ATX 55 + WZMACNIACZ LNA 177
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Góra Kamieńsk, Ostrawa

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: radogol »

U mnie w Radomsku takie oto są wyniki na telewizorze:
MUX-1 k35 586 MHz - 52 dBuV - 28 dB
MUX-2 k39 618 MHz - 53 dBuV - 29 dB
MUX-3 k41 634 MHz - 51 dBuV - 24 dB

Awatar użytkownika
Tomciosz
Posty: 512
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, o 09:04
Miejscowość: Sosnowiec / Biała Wielka
Odbiornik: Thomson 32HD5506
Samsung UE50NU7092
Instalacja antenowa: VHF + LogPer k28-47 DIY (Dobrom.)
All-Ant ATS2000 (Koszt./Ornon./Stalex.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dobromierz,Ogrodzieniec|Kosztowy,Ornonto

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: Tomciosz »

blockbuster niestety ma. Na przykład w kilkunastu miejscach gminy Lelów(jak nie w całej gminie), są problemy z odbiorem. Teoretycznie różnica jest chyba większa od 100m, bo 117.

Jeżeli ktoś chce wysokości zamocowań anten we Wręczycy to są podane na tej stronie: http://obiektynadawcze.prv.pl/obiekty/wreczyca.htm .

Ostrzegam! Dane nie są od operatora, tylko od osoby prywatnej, niekoniecznie muszą zgadzać się ze stanem faktycznym. Proszę je taktować z dystansem. Jednak wątpię by ktoś w ten sposób wprowadzał w błąd(no bo po co?).

Jednocześnie proszę, o kogoś kompetentnego, aby zweryfikował, czy dane są prawdziwe.

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: blockbuster »

@Tomciosz takie same wysokości zawieszenia anten dla poszczególnych MUX podane są w wykazie pozwoleń radiowych UKE więc wydają się być wiarygodne.

michciomaniak

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: michciomaniak »

Witam
Podpinam się pod temat, miejscowość Garnek, okolice Częstochowy, jakieś 30km od niej.
Do tej pory używałem jednej anteny, stara bo stara, ale do połowy marca działało okej. Wszystkie kanały, dwa TV, jeden z tunerem wbudowanym, jeden dołożony.
Od kilku dni na MUX3 zero zasięgu, 10% sygnału łapię, pozostałe mux-y działają, dokupiłem antene kierunkową "TRI-DIGIT 21-69" ustawiam i na błeszno i troszkę w prawo na wręczycę - zero zmian :/ wzamiacniacz nowy, kabel też, rozgałęźnik też i zero zmian... powie mi ktoś o co kaman? Co się stało z tym mux3 w okolicy?

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: TLW/SZA »

Tomciosz pisze:Można wiedzieć gdzie dokładniej? Nawet na PW.
Miejscowość Michałów.
PW nie używam.

Awex23
Posty: 79
Rejestracja: 22 października 2011, o 08:44
Miejscowość: Pyskowice
Odbiornik: LG OLED
Instalacja antenowa: Televes V Zenit (max 58k)
Televes VHF
Televes FM
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy/Łysa Góra (CZ)

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: Awex23 »

michciomaniak pisze:Witam
Podpinam się pod temat, miejscowość Garnek, okolice Częstochowy, jakieś 30km od niej.
Do tej pory używałem jednej anteny, stara bo stara, ale do połowy marca działało okej. Wszystkie kanały, dwa TV, jeden z tunerem wbudowanym, jeden dołożony.
Od kilku dni na MUX3 zero zasięgu, 10% sygnału łapię, pozostałe mux-y działają, dokupiłem antene kierunkową "TRI-DIGIT 21-69" ustawiam i na błeszno i troszkę w prawo na wręczycę - zero zmian :/ wzamiacniacz nowy, kabel też, rozgałęźnik też i zero zmian... powie mi ktoś o co kaman? Co się stało z tym mux3 w okolicy?
a jak wygląda sygnał bez wzmacniacza i bez separatora ? (nie wystarczy odłączenie zasilacza od napiecia)
jedyne co sie stalo to zwiekszyli moc mux3 z bleszna

Janusz P

Ciągłe zakłócenia,przerwy w odbiorze kanałów DVBT

Post autor: Janusz P »

Witam
mieszkam w Częstochowie przy ul.Wilsona 34
(samo centrum Częstochowy).
Posiadam nowy telewizor Sharp 24" z wbudowanym już oczywiście dekoderem DVBT.
Jednocześnie moja mama w drugim pokoju posiada starszego typu telewizor BELSTAR z dołączonym do niego dekoderem DVBT.
Posiadam instalację antenową z dachu.Całą instalację + ustawienie MUXów i wszystkich programów wykonał mi fachowiec.Od samego początku mam nieustające ciągłe zakłócenia,przerwy w emisji sygnałów. Nie jest to równoczesne na wszystkich kanałach, część kanałów odbiera prawidłowo,część się zawiesza (stopklatki,brak sygnału itp.).
Dotyczy to obydwu odbiorników tv.Podobnie jest u sąsiadów.
Są dni, kiedy odbiór jest elegancki na wszystkich programach, ale to należy do wyjątków.
Gdzie tkwi przyczyna? Czy może bliskość trakcji kolejowej (tuż przy moich oknach) wpływa na te zaniki odbioru?
Dodam jeszcze, że dawniej 20-30 lat temu kiedy mieliśmy antenę zbiorczą AZART z dachu,podobnie ciągle były jakieś problemy z odbiorem.Widocznie to już taki newralgiczny punkt.
Ponieważ mieszkamy w starej kamienicy i tu nie ma szans na instalację tv kablowej coraz bardziej w tej sytuacji myślę o platformie cyfrowej lub telewizji na kartę. Może to zapewni dobry odbiór, tylko że to już w przeciwieństwie do DVBT jest płatne (abonament).
Może ktoś coś podpowie.
Pozdrawiam
Janusz ;)

Zablokowany