SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

_chris_

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: _chris_ »

uwieliny123 pisze:MUX2 - siła 74, błędy 0.
to chyba dane dla MUX-3?
uwieliny123 pisze:Czy możliwe, że problemem jest przewód w ścianie jeśli 2 MUX'y łapie a trzeciego nie?
Wszystko jest możliwe, z tym, że nie sam przewód, a raczej coś z samą instalacją - złącza (ich założenie), rozgałęźniki, wzmacniacze, wszelkie łączenia, gniazda antenowe, uszkodzenia kabla antenowego i tym podobne.

Napisz, jak wygląda ta instalacja, czy masz łączenia kabli antenowych, użyte inne elementy - rozgałęziacze, sumatory TV/SAT...
uwieliny123 pisze:na strojeniu ręcznym na kanale 48 nic nie znajduje, czasem się "zamyśli" jakby czegos szukał, ale nic nie znajduje.
Czyli coś mu nie pasuje z sygnałem. Albo instalacja jest wadliwa, ma 'dziurę' w okolicach k48 i nie masz poziomu na mux-2, albo jest duży poziom zakłóceń (np. 'siejąca' antena sąsiada) i odbiornik nie może się dosynchronizować do tego mux-a, ewentualnie problem z odbiorem SFN-u na mux-2.

Gdzie dokładnie mieszkasz (kierunek) i czy masz odbiór TVN HD (k53)?

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: bogdanzieba »

Może Pan Jarosław Bałuka lub Pan Jarosław Mroczkowski ujawnią co zamontowano na iglicy PKiN (Warszawa), 6 metrowy element? Odgromienie?

ozyr

Problem z odbiorem w Teresinie zach

Post autor: ozyr »

Witam
NIe wiem co się dzieje, a jestem zielony w sprawach technicznych.
Do września tego roku odbiór wszystkich programów był ok.
We wrześniu zaczęły się zakłócenia na mux1 i mux2, a ok października całkowicie zniknęły i został tylko mux3.
Antenę mam skierowaną na Raszyn, wyszukuje 22 programy, ale na mux1 i 2 poziom sygnału spadł do 60% a jakość ok 10%.
Czy ktoś może pomóc? HELP!!!

penknife
Posty: 234
Rejestracja: 4 maja 2012, o 20:03
Odbiornik: 1.MT4171,
2.Wiwa HD-50 NEW
Instalacja antenowa: 1. Dipol pół-falowy +symetryzator lub co akurat podleci,
2. BiQuad na 706MHz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Miłki(~12km)

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: penknife »

możliwe przyczyny:
:arrow: zmiana propagacji(rozchodzenia się) sygnału oraz co siedzi w puszcze antenowej :?: oraz jaki masz kabel/kable(podaj nadruk z danego kabla, kolor i średnicę zewnętrzną) w instalacji (opisz najdokładniej jak potrafisz instalację antenową)
:arrow: gdzieś(np, do puszki antenowej, kabla ...) dostała się deszczówka
:arrow: awaria zasilacza od ewentualnego wzmacniacza

PS. uzupełnij profil o antenę, zawartość puszki antenowej i lokalizację

marucha
Posty: 13
Rejestracja: 9 lipca 2013, o 09:09

Warszawa-Ursynów okresowe problemy z MUX2

Post autor: marucha »

Witam,
Mam antenę YAGI na balkonie, skierowaną na PKiN. Widok jest nieco przesłonięty (w czasach telewizji analogowej wystarczał do odbioru na dostatecznym poziomie, lokalizacja północno-wschodnia). Tuner URZ0086 - siła i jakość sygnału na poziomie 85%. Okresowo pojawiają się problemy z odbiorem MUX2. Mimo, że parametry sygnału wskazywane przez tuner nie różnią się od tych podczas "dobrych dni" - obraz zacina się. Na pozostałych MUXach - wszystko w porządku. Jakieś pomysły na poprawę sytuacji?
f.

PS. Dziś - 12.12 - przycina TVP1HD na MUX1, noc, piękna pogoda.

ziconylo

Problem z odbiorem MUX 2 od 21 stycznia Warszawa - Pr-Poł

Post autor: ziconylo »

Witam,
czy ktos zanotował problem odbioru MUX2 od 21 stycznia w Warszawie na pradze/pradze południe?
Mam antenę zewnętrzną, kierunkową. Do tej pory wszystko było ok. Sprawdzałem jeszcze w centrum warszawy na innym odbiorniku i jest ok.
Pozostałe MUX-y ok.

Pojawiają się makrobloki, problem z dekodowaniem audio i wideo - tuner stzrela piszczy i próbuje sobie poradzić z dużymi wartościami BER

tomasz1

Re: Problem z odbiorem MUX 2 od 21 stycznia Warszawa - Pr-Po

Post autor: tomasz1 »

Witam mieszkam na Bródnie, zauważyłem od 19.01 2014. brak odbioru stacji z MUX 2.
Po ponownym wyszukiwaniu kanałów wyszukało kanały z nagłówkami test, ale odbierają tylko nadawane przez MUX 1. Po telefonicznej interwencji do telewizji pani była bardzo zdziwiona że coś nie działa, nie wiem co dalej

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: bogdanzieba »

Test to kanały na k. 29 nadawane "chwilowo" będące w ofercie MUX-3. U mnie na Pradze Północ wszystko śmiga.

Yuppy

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: Yuppy »

U mnie na Woli też jest problem z odbiorem MUX2 od kilku dni. MUX1 akurat u mnie nigdy jakoś za specjalnie nie odbierał, ale z MUX2 nie było problemów.

marucha
Posty: 13
Rejestracja: 9 lipca 2013, o 09:09

Problemy z TVP1HD i TVP2HD po ostatniej zmianie ma muxie

Post autor: marucha »

Witam,
Po dzisiejszych zmianach układu programów na multipleksach pojawiły się problemy z odbiorem TVP1HD i TVP2HD. Dodam, że używam telewizora CRT, a obraz "faluje" w kierunku pionowym. TVNHD bez problemów. Lokalizacja - Warszawa, Ursynów.

Sytuacja utrzymuje się cały czas. "Falowanie" przypomina klasyczne dla crt "pompowanie" obrazu, ale tylko w kierunku pionowym. Częstotliwość szacuję na kilka Hz.
m.

Robert

Odbiór MUX-3 w Warszawie

Post autor: Robert »

Mam kłopot z odbiorem MUX-3 w Warszawie (Praga Południe).
Jest to o tyle dziwne, że akurat MUX-3 nadaje z większą mocą niż MUX-1 i MUX-2 i na niższej częstotliwości.
W związku z czym sygnał powinien być o wiele lepszy (wszak lepiej się propaguje na niższych częstotliwościach).
Jaka może być przyczyna takiego stanu rzeczy?
Czy jest możliwe, że akurat na kanale 27 coś powoduje zakłócenia?
Poziom sygnału jest porównywalny na każdym z multipleksów, natomiast na MUX-3, jest zdecydowanie słabsza jakość sygnału, co powoduje, że sygnał się "rwie".
Dziękuję z góry za wszelkie spostrzeżenia w tej kwestii i merytoryczne odpowiedzi.
Pozdrawiam.

qwerciak
Posty: 54
Rejestracja: 18 kwietnia 2011, o 09:09
Odbiornik: Samsung UE32D5500RWXXH
Not Only LV6TMPVR4
Maximum T-105 HD
Instalacja antenowa: AZART
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Raszyn, PKiN

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: qwerciak »

Czy dziś coś zmieniono w sposobie emisji MUX-1 z Raszyna? Siła sygnału spadła i nie ma możliwości odbioru.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: belzebiusz »

Konserwacja nadajnika i wszystkich emisji z niego od godziny 8 do 14:
http://emi.emitel.pl/EMITEL/przeglad_serwisowan.aspx

Awatar użytkownika
bm86
Posty: 61
Rejestracja: 12 sierpnia 2013, o 15:10
Odbiornik: Cabletech urz0086 twin. WIWA HD 85, tv LG 32LN570R
Instalacja antenowa: 20 letnie siatki na rurze przy murze 7-8m (wzmacz.) bez wzmacz.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn PKIN

zaniki mux 1

Post autor: bm86 »

dziś zauważyłem zaniki mux1 antena na Raszyn co się dzieje? reszta gra dobrze

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: belzebiusz »

Przeczytałeś co wyżej napisałem? A konserwacja nie oznacza, że wszystkie MUX-y są wyłączane w tym samym momencie, równie dobrze mogą być w ogóle nie wyłączane.

Awatar użytkownika
bm86
Posty: 61
Rejestracja: 12 sierpnia 2013, o 15:10
Odbiornik: Cabletech urz0086 twin. WIWA HD 85, tv LG 32LN570R
Instalacja antenowa: 20 letnie siatki na rurze przy murze 7-8m (wzmacz.) bez wzmacz.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn PKIN

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: bm86 »

belzebiusz Nie czytałem bo napisałem to w innym wątku admin przeniósł tu

pablo21_1984
Posty: 224
Rejestracja: 24 kwietnia 2011, o 12:20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/Raszyn

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: pablo21_1984 »

Problemy z odbiorem MUX2 z SFN Wa-wa Raszyn-PKiN! Coś chyba robią z nadajnikiem tego MUX-a bo pozostałe MUX-y odbiór stabilny a na MUX-2 wskaźniki siły i jakości pływają u mnie. Spr. u rodziny która odbiera przekazy DVB-T z tego SFN-u i u nich to samo. Co jakiś czas pojawiają się błędy w odbiorze. Widzę sporo prac konserwacyjnych na obiekcie w Raszynie w ostatnim czasie i kolejne jutro 18 czerwca więc coś jest na rzeczy. Potem kolejne prace na 21 czerwca zarówno w nocy jak i w dzień!

Kamilx
Posty: 1061
Rejestracja: 22 października 2011, o 15:29
Miejscowość: 23.62E 52.62N
Odbiornik: Skymaster STB M265
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa z wzmacniaczem 12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Białystok/Krynice+TON Czyże

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: Kamilx »

W związku z planowanymi złożonymi pracami modernizacyjnymi na obiekcie RTCN Warszawa / Raszyn, nastąpi przełączenie emisji telewizyjnych DVB-T MUX 1, 2, 3 emitowanych z tego obiektu, z głównego na zastępczy system antenowy. (...)

Od 11.07 od godziny 06:00 rozpocznie się emisja z anteny rezerwowej.

Zaplanowane działania na obiekcie RTCN Warszawa / Raszyn będą prowadzone w okresie od 11.07 do 31.08. W tym okresie możliwe jest wystąpienie czasowych utrudnień w odbiorze programów telewizji cyfrowej MUX-1, 2, 3.
Więcej: http://www.emitel.pl/strona-glowna/prac ... a-/-raszyn

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: belzebiusz »

Prace modernizacyjne na obiekcie RTCN Warszawa / Raszyn (aktualizacja)
http://www.emitel.pl/strona-glowna/prac ... tualizacja
W dniach 11.07-31.08.2014 na obiekcie RTCN Warszawa / Raszyn planowana jest modernizacja konstrukcji masztu oraz telewizyjnego systemu antenowego dla IV-V zakresu TV (UHF), z którego prowadzona jest emisja trzech multipleksów telewizji cyfrowej DVB-T MUX-1/2/3 dla Warszawy i centralnego obszaru woj. mazowieckiego, a także instalacja systemu antenowego dla potrzeb emisji radia cyfrowego DAB+.

Modernizacja telewizyjnego systemu antenowego ma na celu dodatkową poprawę parametrów technicznych anteny, co powinno przełożyć się na lepszą jakość odbioru programów telewizyjnych emitowanych z obiektu RTCN Warszawa / Raszyn.

W dniu 11.07.2014 w godz. 01:00 – 06:00 będzie miała miejsce przerwa w emisji wszystkich programów telewizyjnych MUX-1/2/3 podczas której nastąpi przełączenie ww. emisji na zastępczy, rezerwowy system antenowy, który będzie pracował do końca sierpnia br.

System rezerwowy będzie zawieszony niżej na konstrukcji masztu w Raszynie tak, aby promieniowanie elektromagnetyczne wielkiej częstotliwości emitowane z anteny zastępczej nie przeszkadzało ekipom wykonawczym w realizacji prac na szczycie masztu.

W wyniku opisanych działań może nastąpić czasowe pogorszenia jakości odbioru MUX-1/2/3 DVB-T emitowanych z Raszyna przy większym oddaleniu instalacji odbiorczej od nadajnika.

W czasie emisji zastępczej z anteny rezerwowej będą wykonane chronologicznie następujące prace w szczytowej części masztu:
a) przygotowanie masztu do instalacji nowego telewizyjnego systemu antenowego,
b) instalacja nowej anteny telewizyjnej na konstrukcji masztu,
c) wycięcie (obniżenie) części konstrukcji masztu i demontaż starego systemu antenowego,
d) instalacja szczytowego dedykowanego systemu antenowego dla potrzeb emisji radia cyfrowego DAB+.

Zakończenie prac mogących przynieść utrudnienia w odbiorze DVB-T jest planowane na koniec sierpnia br.

shadow7

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: shadow7 »

Cześć,

Od początku miesiąca mieszkam na osiedlu blokowym na Bródnie w Warszawie. Z początku na zwykłej antenie dołączonej do karty TV do laptopa (taki ołówek na magnes) odbierałem o dziwo wszystkie multipleksy. Niestety od poprzedniego weekendu (12-13 lipca) sygnał znacznie się pogorszył i teraz ledwo odbieram MUX2 i TVN HD.

Czytałem, że są prace konserwacyjne w Raszynie, ale ja chyba sygnał odbieram z PKiN. Czy może na PKiN też trwają jakieś prace?

Ewentualnie może antena się zepsuła (nie wiem czy to jest możliwe w ogóle?), bo jednego dnia sygnał był na poziomie 70% i wszystko hulało, a następnego ciężko ustawić na 8-10%...

Proszę doradźcie, pozdrawiam

Zablokowany