Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

Post autor: Martens »

kuliczek pisze:"doświetlenie" gdańskiego Niedźwiednika
Było już wyjaśnione, że nie ma żadnego specjalnego doświetlenia Niedźwiednika, a MUX-3 z Jaśkowej Kopy spełnia inną funkcję. Gdyby takie doświetlenie było, to doświetlane byłyby 3 MUX-y, co faktycznie powinno mieć miejsce, bo Chwaszczyno nie pokrywa sygnałem Niedźwiednika (zresztą nie tylko tej dzielnicy Gdańska).
kuliczek pisze:w ubiegłym miesiącu dopiero wzmocnili sygnał z 10 do 100 wyrównując moc wszystkich nadajników.
Nieprawda. Już w momencie wyłączenia analogu w Chwaszczynie podniesiono moc MUX-3 z 15 kW do 100 kW.
kuliczek pisze:z całą pewnością drugiej anteny na uzupełnienie nie będę montował, bo to dla mnie nie ma sensu z uwagi na kolejne kable, koszty...
Jakbym czytał kolegę @sem. Czy naprawdę liczycie, że jak ponarzekacie tutaj na forum, to Emitel specjalnie dla was coś zmieni w konfiguracji nadajników? Ja chętnie bym zamontował nawet 3 anteny, gdybym tylko miał odpowiedniej jakości sygnał na moim osiedlu...

sem
Posty: 395
Rejestracja: 22 stycznia 2011, o 18:18
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno

Re: Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

Post autor: sem »

Kolego Martens.Przedwczoraj po raz kolejny zmniejszyłem poziom sygnału na mux3 skręcając potencjometr w wzmacniaczu,bo znowu rwało obraz.Musieli ma mux3 podnieść silę sygnału albo u mnie się coś poprawiło.Znowu jest ok. na wszystkich trzech mux.Niestety czuje jak jeszcze raz będę zmuszony zmniejszyć sygnał na wzmacniaczu to posypie się już obraz na 2i3 mux.Anten dodatkowych oczywiście nie będę kupował,bo na analogu miałem tylko dwie a obraz nadawany był z trzech miejsc.W pogotowiu mam opłacony nc+ na miesiąc i jak dalej jaja sobie będą robić to przy tym zostanę.

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

Post autor: Martens »

@sem: Na Jaśkowej Kopie na pewno nie podnosili sygnału, bo nie ma takiej potrzeby. Po prostu zmieniły się warunki propagacyjne (na korzystniejsze) i odczułeś to w postaci zwyżki sygnału. Taka ciągła regulacja wzmacniaczem w zalezności od warunków propagacyjnych jest bez sensu. Kup tłumik sygnału na kanał 48 i prawdopodobnie załatwi to sprawę, bez konieczności instalacji dodatkowej anteny.

sem
Posty: 395
Rejestracja: 22 stycznia 2011, o 18:18
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno

Re: Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

Post autor: sem »

Jest coś takiego? Muszę na Mickiewicza jutro się zapytać w Telkom-Telmor.Masz może linka do czegoś takiego i ciekawe gdzie się to włącza przed czy za wzmacniaczem.Nawet jak rozwiąże ten problem to żyjemy w republice bananowej i co mają zrobić ludzie zwłaszcza starsi którzy zainwestowali nieraz ostatnie pieniądze w antenę a teraz mają goowno?

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

Post autor: Martens »

Tłumiki kanałowe na pewno istnieją. Najlepiej właśnie szukać w Telkom-Telmorze, bo oni się takim osprzętem profesjonalnie zajmują. Tłumik raczej trzeba zainstalować przed wzmacniaczem, aby osłabić za silny sygnał MUX-3 i wyrównać poziomy wszystkich MUX-ów przed wzmocnieniem ich sygnału.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

Post autor: Robert03 »

kuliczek pisze:Małe podsumowanie:

Mux3 (26 Elbląg) - słaby w granicach 0-40 czyli do niczego, trochę lepiej: (48) Gdynia - bo lokalny idzie Gdańsk, więc to nie Iława) - powiedzmy, że nadawał się do odbioru przy jakości 50-70/100 choć bez szału, ale stabilny obraz.
Moim zdaniem to Iława. Na kanale 48 leci MUX-3 z regionem Gdańskim z Kisielic z mocą 50 kW. Zasięg jest aż po Bydgoszcz.
Na kanale 26 jest też z Iławy MUX-3 z regionem Olsztyńskim z mocą 35kW. Także ma bardzo dobry zasięg. Z pewnością u Ciebie osiągalny.
Spróboj tego kierunku jeśli najlepiej u Ciebie odbiera.
Nie przejmuj się poziomami sygnału. To fantazje Twojego odbiornika i służą jedynie jako orientacyjny podgląd.
Ważne jest by obraz nie klatkował i nie przycinał. Jeśli nie klatkuje i nie przycina w każdych warunkach pogodowych to jest OK. W takim przypadku nie ma kompletnie znaczenia czy wskazanie jest 90% czy 60%. Zmienisz odbiornik będziesz miał inne wskazania.
Pamiętać też należy iż odbiór zależy od warunków propagacji fal które zmieniają się wraz z porą roku, nocą i dniem tak więc jeśli u Ciebie siła sygnału wzrosła lub zmalała to najpewniej dlatego że zmieniły się warunki propagacyjne albo Twój odbiornik się rozgrzał lub ostygł i pokazuje inaczej ( spotkałem się z takimi przypadkami).
Czytając to podsumowanie odnoszę wrażenie że gdzieś popełniasz błąd, albo kilka błędów. Mieszkasz w takim miejscu że masz do dyspozycji silne sygnały z 3 nadajników. Jeśli dociera do Ciebie Iława a dociera to gryzie się z Elblągiem na K26 dlatego wzmacniacz w antenie u Ciebie zdecydowanie odpada. To podstawowy błąd jaki popełniasz. Podobnie dzieje się na kanale 48 Iława-Chwaszczyno.
Jaki sprzęt odbiorczy posiadasz? Czy jest to telewizor z DVB-T czy dostawiany Set Top Box ?
To jest bardzo ważne gdyż niektóre zewnętrzne tunery bardzo źle znoszą pracę w polu sygnałów synchronicznych. Więc jeśli jesteś w zasięgu Kisielic i Chwaszczyna a tak jest to masz w antenie miks obu sygnałów dodatkowo "podbity" i przesterowany wzmacniaczem. Z takiej masakry sygnałowej dobrego odbioru nie będzie. Podobnie Jagodnik i Kisielice mogą się "gryźć". Niektóre tunery mają problem z takimi sygnałami i odbierają je jako zakłócenia. Niestety wtedy pozostaje tłumienie jednego z kierunków nadawczych. Więc antena nie może być krokodylem ani siatką. Było trochę podobnych problemów w Toruniu i Bydgoszczy jak włączono doświetlenia.

Antena typu "krokodyl" jak sam napisałeś tylko tak "poważnie wygląda". Nie jest to żadne panaceum na problemy. Te antenty nie wszędzie się sprawdzają a tam gdzie się sprawdzają wystarczy przeważnie zwykła yagi 19 elem.
Proponuję usiąść spokojnie wziąść kartkę i rozrysować wszystkie nadajniki wraz z kanałami i mocami w jakich nadają i spojrzeć na to z góry. Dobrym pomysłem jest mapa np tu: http://www.dvbtmap.eu/
15 metrów kabla to żadna długość. Masz tylko 50 km do Chwaszczyna i zaledwie 35 km do Gdańska. Nie lekceważyłbym sygnałów z Jaśkowej Kopy. Nie jest możliwe by antena "krokodyl" na symetryzatorze niczego u Ciebie nie odbierała. Coś robisz źle.

Pamiętam jak odbierał analogowy TVN z Kopy w Krynicy Morskiej. Obraz był bardzo dobry bez szumów na zwykłej antenie 19 elementowej. Dlatego proponuję zastosować antenę kierunkową 19 elementową bez wzmacniacza i ustawić ją na Chwaszczyno ( jak nie wyjdzie to Kisielice) jeśli kierunek nadajnika masz odsłonięty. Powinieneś uzyskać 80-100% poziomu sygnału na wszystkich MUX. Jeśli MUX-3 K 48 będzie się zacinał trzeba zastosować tłumik by zbić zdublowane sygnały MUX-3 i osłabić te "pasożytnicze" dla Twojego odbiornika (chociaż może z anteną 19 elem. nie będzie takich problemów i tłumik okaże się zbyteczny). Zastosowałbym tłumik regulowany kanałowy albo tłumik na cały UHF by zbić wszystkie sygnały i wyeliminować przesterowania od zdublowanych MUX-3.

I na koniec ostatnia bardzo ważna rzecz: wtyczki i złączki. Proponuję nie używać innych złączek niż metalowe typu F skręcanych albo nakręcanych na kabel koncentryczny takie jak produkuje gdański Telmor. Znaczny procent kłopotów z odbiorem TV cyfrowej to "luźne" kable, i niepewny styk na złączkach i wtyczkach. Dlatego wszelkie plastiki proponuję schować do archiwum. Analog jakoś na tym chodził ale cyfra nie chce.

Powodzenia !

kuliczek

Re: Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

Post autor: kuliczek »

Martens pisze:
kuliczek pisze:"doświetlenie" gdańskiego Niedźwiednika
Było już wyjaśnione, że nie ma żadnego specjalnego doświetlenia Niedźwiednika, a MUX-3 z Jaśkowej Kopy spełnia inną funkcję. Gdyby takie doświetlenie było, to doświetlane byłyby 3 MUX-y, co faktycznie powinno mieć miejsce, bo Chwaszczyno nie pokrywa sygnałem Niedźwiednika (zresztą nie tylko tej dzielnicy Gdańska).
- zgadza się było, tylko ująłem (nawiązałem) w małym podsumowaniu :D
kuliczek pisze:w ubiegłym miesiącu dopiero wzmocnili sygnał z 10 do 100 wyrównując moc wszystkich nadajników.
Nieprawda. Już w momencie wyłączenia analogu w Chwaszczynie podniesiono moc MUX-3 z 15 kW do 100 kW.
- ale ja nie piszę kroniki, tylko podałem "z grubsza", że coś nie dawno było robione a 25.IV coś robili :oops:
kuliczek pisze:z całą pewnością drugiej anteny na uzupełnienie nie będę montował, bo to dla mnie nie ma sensu z uwagi na kolejne kable, koszty...
Jakbym czytał kolegę @sem. Czy naprawdę liczycie, że jak ponarzekacie tutaj na forum, to Emitel specjalnie dla was coś zmieni w konfiguracji nadajników? Ja chętnie bym zamontował nawet 3 anteny, gdybym tylko miał odpowiedniej jakości sygnał na moim osiedlu...
- nie o narzekanie chodzi ile o chęć wymiany uwag i spostrzeżeń
- 3 naziemne to już przesada (nie opłaca się i tak nie ma co oglądać) mi wystarczy satelitka i naziemna :lol:
Ostatnio zmieniony 17 maja 2014, o 16:53 przez kuliczek, łącznie zmieniany 1 raz.

kuliczek

Re: Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

Post autor: kuliczek »

Robert03

- wyposażony w symetryzator, czekałem na sobotę (czyli na dzisiaj) by wziąć się za demontaż anteny i wzmacniacza... i co? od 3 dni sytuacja ustabilizowała się:
Mux1 (37) i Mux2 (35) 97-100/100 Chwaszczyno
Mux3 (48) 70-100/100 Chwaszczyno (lokalny: Gdańsk)
plus:
Mux3 (26) 70/100 Elbląg (lokalny: Olsztyn)
Wszystko stabilne. Zatem 25 kanałów bo: lokalny Gdańsk i Olsztyn wszedł - ot taki bonus regionalny ;)
Mam nadzieję, że tak już zostanie.
Szczerze mówiąc gdyby planowany do założenia na dzisiaj symetryzator niczego nie zmienił dał bym sobie "luz" a tu samo się wcześniej zrobiło :lol:
Pogoda w międzyczasie szalała, bo i słonko było i lał deszcz, wiało mocniej i słabiej.

Może nawet nie tyle "samo" ile jak przypuszczam, jednak przestali "grzebać", bo zrobiłem sobie grafik z własnymi pomiarami o różnych porach no i wyszło chaotycznie, choć czasem np. równo o 13.00 skok i spadek jakości na Mux1 i Mux2 lub nawet znaczny zanik (bliski 0 w jakości) potem 17.00 i skok z powrotem na miejsce do góry.
Zatem jak nic "manipulowali" na nadajnikach, bo przecież wzmacniacz się nie wygrzał :D

No ale działa i to mnie cieszy. Dodatkowe nadajniki, które już tylko powielają (w niższej jakości) dostępne wymienione wcześniej kanały:
Iława z Mux1 (38) - zazwyczaj brak sygnału lub blisko 0
Iława z Mux2 (24) - na różnych poziomach tu może i coś się nakłada lub odbija jakości od: 20-80
Iława z Mux3 (48) - trudno wyczuć raczej zakryty Chwaszczynem - bo na tej samej mam Chwaszczyno i może ona mi "zbija chwilami" kierunek Chwaszczyno na tym samym kanale (48) ale to i tak w granicach dopuszczalnych, czyli bez zauważalnego spadku jakości obrazu i dźwięku - wyłącznie na wskazaniach odbiornika.
Sugerowanych dodatkowo: Olsztyna i Bydgoszczy nie złapałem.
To tak informacyjnie napisałem, skoro wcześniej poruszyłem.

Mapka http://sat-charts.eu/lokalizator.php zdecydowanie mnie utwierdziła w przekonaniu do Chwaszczyna.

zatem: poziom Mux3 (48) Chwaszczyno z minimalnymi (nieistotnymi wręcz dla odbioru) spadkami być może za sprawą Iławy (48) jednak nie przeszkadza mi skoro z jednego masztu idą też: Mux1 (37) i Mux2 (35), oglądać mam zamiar TV a nie wskazania jakości :lol:
Póki co zostawiam ze wzmacniaczem, bo skoro jest OK to nie będę kombinował (przesterów - śmieci nie widzę na ekranie) żeby nie przekombinować podczas wymiany wzmacniacza i montażu symetryzatora, jednak sugestie biorę do serca i "jakby coś" to wiem co robić :D

Cała akcja odbywała się na następującym sprzęcie:
antenie Ryniak mini
http://ryniak.pl/index2.php?m=1
oraz monitorem LG M2432D (z tunerem tv na pokładzie):
http://www.lg.com/uk/monitors/lg-M2432D

Pewnie (choć oby nie) wyjdą jeszcze jakieś z czasem "pajacyki" gdy teraz okaże się że u mnie jest OK a gdzieś "wysiadło"

Z antenami u sąsiadów... rozglądałem się i jest to bardzo różnie: w zależności od ulicy, strony budynku, w sumie to moje Chwaszczyno jest dla mnie optymalne bo sygnał OK wg. wszystkich wskazań, mapek i ustawienia budynku zostaje w porządku.
Jeżeli jednak od kilku dni ustabilizowało się to najważniejsze - w razie jak by "coś" (odpukać) to symetryzator i końcówkę na kabel mam w gotowości :D

Pozdrawiam, dziękuję wszystkim za podpowiedzi i cierpliwość jeśli czasem dużo marudziłem ;)

kuliczek

Re: Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

Post autor: kuliczek »

Kilka dni zaledwie trwała mała stabilizacja:
37 Mux 1 (Chwaszczyno) praktycznie: 95-100/98-100
35 Mux 2 (Chwaszczyno) praktycznie: 95-100/98-100
48 Mux 3 (Chwaszczyno) praktycznie: 80-90/98-100
do tego na przyzwoitym poziomie wpadał
26 Mux 3 (Elbląg) w granicach 60-80/98-100
Warunki atmosferyczne zmienne: deszcz, słońce, wiatr a odbiór działał równiutko i stabilnie.
Jednak do czasu... od trzech dni zaczęła się z powrotem huśtawka.
37 Mux 1 (Chwaszczyno) - potrafi zjechać do 0/0 lub wręcz brak sygnału ewentualnie poniżej sensownego poziomu, czyli 10-30/100
35 Mux 2 (Chwaszczyno) - potrafi zjechać do 0/0 lub wręcz brak sygnału ewentualnie poniżej sensownego poziomu, czyli 10-30/100
48 Mux 3 (Chwaszczyno) praktycznie: 80-90/98-100 i jest to jedyny Mux, który w zasadzie trzyma się na umiarkowanie zbliżonych parametrach.
Co ciekawe gdy spadnie 37 również 35 spada, gdy się podnoszą to w zasadzie oba podobnie, i tak jak nagle "spadły" tak nagle "podnoszą się".
aczkolwiek bywa czasem wzrost z krótką różnicą ok.20% na jakości, tak czy inaczej nie nadają się wtedy do odbioru (mozajka, pisk itp. atrakcje).
Zastanawiającym jest to, że w chwilach spadku na 37 Mux 2 i 35 Mux 1 pojawia się nagle porządny sygnał na 25 czyli Mux 2 z Elbląga
i czasem nawet wejdzie 24 czyli Mux 2 z Iławy, odpowiednika (zamiennika) dla Mux 1 niestety brak a 38 Mux 1 z Iławy jest ledwie wykrywalny.
Gdy 37 i 35 z powrotem wejdzie na wysoką jakość wspomniane 24 i 25 wygasają do poziomu wyłącznie wykrywalnego.
Dzieje się to o różnych godzinach, kilka godzin potrafi być OK a potem huśtawka.
Przećwiczyłem wymianę wzmacniacza na symetryzator, obniżyło mi znacznie poziom sygnału i jakość do nieakceptowalnego z uwagi na błędy obrazu.
Ewidentnie wszystko wskazuje na manipulowanie na nadajnikach, tylko zastanawiam się jak długo jeszcze maja zamiar się "bawić".
Od biedy ustawiłem sobie dwie grupy "ulubionych".

Grupa 1 czyli:
37 Mux 1 (Chwaszczyno)
35 Mux 2 (Chwaszczyno)
48 Mux 3 (Chwaszczyno) (lok.Gdańsk)
26 Mux 3 (Elbląg) (lok.Olsztyn)

Grupa 2 czyli:
25 Mux 2 (Elbląg)
48 Mux 3 (Chwaszczyno)
niestety Mux 1 nie ma "zamiennika"

Tak więc niezła "czarna dziura", choć gdyby Mux 1 pojawił się z "zamiennika" nie było by źle, jednak tak nie jest.
Mapki swoje a życie swoje.
Niestety na stronie:
http://emi.emitel.pl/EMITEL/przeglad_serwisowan.aspx
brak jakichkolwiek informacji o prowadzonych pracach - czyli jak przypuszczam nieoficjalnych ale dalszych testach.
Zastanawiam się jak długo jeszcze potrwa "wdrażanie" bo jest to zwyczajnie "upierdliwe" gdy np. w połowie filmu wygaszają sygnał.
Na dobrą sprawę też nie ma jakiejś systematyki i nigdy nie wiadomo kiedy można się spodziewać jakiejś niespodzianki.
Gdyby pojawiła się informacja, że do końca miesiąca, kwartału, roku system jest w fazie testów, OK wziął bym to "na klatę"
i nie wkurzał się bezsensownie, a tak tylko się człowiek wkurza i najchętnie to wywalił bym tę antenę żeby sobie głowy nie zawracał.
Oczywiście gdy wszystko działa to rzeczywiście efekt jest, ale czar potrafi prysnąć gdy spada sygnał. W analogu nawet jak "przyśnieżyło"
z jakiegoś powodu, to mimo wszystko dało się oglądać, a i tak raczej dotyczyło to dawno temu słabej mocy "Tele Top"-u czy "Orunia Sky"
natomiast pozostałe nie sprawiały problemu. Oczywiście trzeba było wyjść przed szereg i wyłączyć analog, żeby nie było alternatywy
- pomijając kablówkę lub tvsat z tym, że to takie trochę uszczęśliwianie na siłę. Jakoś bogatsze kraje są mniej "postępowe"
i nie posuwają się do tak ekstremalnych zagrywek. Strach myśleć co będzie gdy zaczną z radiem kombinować.
Niestety nie miałem ze soba aparatu żeby kliknąć parę fotek z instalacjami gdy na jednej ścianie wisi kilka anten poustawianych w różnych kierunkach,
co raczej dowodzi tylko tego, że każdy kombinuje skąd będzie lepiej a i tak nie ma jednego pewnego ustawienia, choć Chwaszczyno powinno gwarantować
najwyższą jakość na wszystkich Muxach z uwagi na jeden maszt, jeden kierunek i jednakową moc nadajników.
Jakoś do tej pory żyłem bez "naziemnej" i szczerze mówiąc zaczynam żałować, że "wdepnąłem" w coś z czym jest tyle problemów,
a z tego co czytam to okazuje się że w innych rejonach kraju podobnych atrakcji nie brakuje.

Awatar użytkownika
kaem3
Posty: 287
Rejestracja: 6 września 2010, o 21:39
Miejscowość: Starogard Gd.
Odbiornik: Philips 32PFS6855/12
Instalacja antenowa: Dipol prosty w oknie, 3 piętro. Brak odbioru MUX-8.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kisielice (61 km)

Re: Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

Post autor: kaem3 »

kuliczek pisze:Ewidentnie wszystko wskazuje na manipulowanie na nadajnikach, tylko zastanawiam się jak długo jeszcze maja zamiar się "bawić".
Obawiam się, że to jednak wahania propagacyjne, a nie działalność ekip technicznych centrów nadawczych. Tylko, że w analogu, z nadajnikami dużej mocy były problemy propagacyjne od wielkiego dzwonu, może w sumie 1 dzień na rok. A w NTC nie ma miesiąca, by coś się nie sypało.

sem
Posty: 395
Rejestracja: 22 stycznia 2011, o 18:18
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno

Re: Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

Post autor: sem »

Żadna tam propagacja,grzebią cały czas.Dwukrotnie zmniejszałem sygnał /Polanki Oliwa/ i było zawsze potem dobrze.Teraz sygnał na mux3 nie rośnie i stoi na 82% a mimo to jakość zaczeła skakać,niezależnie od pogody.Jeszcze da się oglądać ale na pewno nam nie oduszczą jak znam naszych i skopią do końca.Doświetlić pozostałe muxy albo wyłączyć doświetlania mux3.Tego nie da się wyregulować a ustawić tak,żeby jak najmniej odbiorców miało skopany sygnał to nawet w Afryce się nie stosuje.

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

Post autor: Martens »

Właśnie, że propagacja, bo ja także u siebie to obserwuję na słabszych sygnałach z Jagodnika. Natomiast silny MUX-3 z Jaśkowej Kopy jest stabilny cały czas.

@kuliczek: Dziwne, że odbierasz z Jagodnika słabszy MUX-3 na k.26, a nie odbierasz silniej nadawanego MUX-1 na k.43. U mnie wszystkie 3 MUX-y z Jagodnika odbierają z bardzo podobnym poziomem sygnału.

@sem: Dziwię się, że ciągle męczysz się z kombinacją Chwaszczyno - Jaśkowa Kopa. Obróć w końcu tę antenę na Jagodnik i będziesz miał wszystkie 3 MUX-y (bonus MUX-3 z wersją TVP Olsztyn) + dodatkowo MUX-3 z Jaśkowej Kopy (z wersją TVP Gdańsk). Byłem w tygodniu na Polankach i widać stamtąd gołym okiem wieżę na Jaśkowej, a ponieważ Jaśkowa i Jagodnik są w jednym kierunku, to i Jagodnik musi na Polankach odbierać. No ale tyłem anteny to się nie da. Nie rozumiem co za problem w końcu ruszyć tę antenę i sprawdzić? No ile to może zająć - kilkanaście minut? Aha i tłumiki na k.48 w Telkom Telmorze mają mieć na dniach.

sem
Posty: 395
Rejestracja: 22 stycznia 2011, o 18:18
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno

Re: Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

Post autor: sem »

Podaj mi te kanały to sprawdzę jaki mam sygnał bo już kiedyś miałem nawet na odwróconej antenie.

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

Post autor: Martens »

Jagodnik:
- MUX-1 - częstotliwość 650 MHz, kanał 43
- MUX-2 - częstotliwość 506 MHz, kanał 25
- MUX-3 - częstotliwość 514 MHz, kanał 26

Możesz także spróbować odbioru z Kisielic:
- MUX-1 - częstotliwość 610 MHz, kanał 38
- MUX-2 - częstotliwość 498 MHz, kanał 24
- MUX-3 - częstotliwość 690 MHz, kanał 48 (ale na tym kanale raczej będziesz odbierać silniejszą Jaśkową Kopę)

sem
Posty: 395
Rejestracja: 22 stycznia 2011, o 18:18
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno

Re: Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

Post autor: sem »

Jak wcześniej na mojej antenie od tyłu mogłem swobodnie oglądać tak teraz nawet żaden pasek jakości czy siły sygnału nie drgnie.Wcześniej nadawali z siłą 15KW a teraz podobno pozmniejszali.

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

Post autor: Martens »

MUX-1 i MUX-2 nadawali i cały czas nadają z mocą 10 kW, mieszali tylko z MUX-3. Najpierw nadawali go z mocą 10 kW (tak jak pozostałe MUX-y), a po zmianie kanału (45->26) zmniejszyli mu moc do 4,5 kW. Po 25 kwietnia z kolei znowu podnieśli moc na 7,5 kW, ale zastosowali charakterystykę kierunkową z anteną nadawczą zawieszoną dość nisko. Pojawiły się poważne problemy z odbiorem i teraz nikt już nawet nie wie jaka moc jest tego MUX-a i z jakiej anteny aktualnie jest on nadawany (czy dookólnej, czy kierunkowej). U mnie poziom sygnału obecnie jest porównywalny z MUX-1 i MUX-2.
Tyłem anteny nie odbierzesz, zmieniły się warunki na mniej korzystne. Obróć antenę, inaczej się nie dowiesz czy w tej konfiguracji (Jagodnik + Jaśkowa) będziesz mieć lepszy odbiór niż w konfiguracji Chwaszczyno + Jaśkowa. U mnie w zimie odbiór był nawet na pokojówce, a teraz muszę dołożyć wzmacniacz do anteny zewnętrznej (tak mocno spadły sygnały).

sem
Posty: 395
Rejestracja: 22 stycznia 2011, o 18:18
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno

Re: Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

Post autor: sem »

Ta moja antena to ma chyba z 3m i podniesiony czub.Odbierała w analogu od tyłu wszystko co było w analogu nawet Kaliningrad.Zanim nie doszło do"błędu technologicznego"odbierała od tyłu też wszystko co tam było w cyfrze.Lokalny Olsztyn oglądałem latem bo wydarzenia na Mazurach pokazywał.Niestety wszystko co dobre kiedyś się kończy.
@ Martens.Pytałeś się po ile te tłumiki będą i czy z regulacją.
Jak tak dalej będzie z NTC to w ruch pójdą sznurki i druty.

GrzesL
Posty: 37
Rejestracja: 19 sierpnia 2013, o 08:39
Odbiornik: Ferguson T65
DigiAir Pro
Instalacja antenowa: AX1000 bez wzmacniacza, wzmiacniacz budynkowy Terra HA-024, 5 gniazd
Nadajnik - obiekt nadawczy: gołogóra

Re: Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

Post autor: GrzesL »

Kolego Sem, to co Ty masz za antenę? ATX 91? Tylko że one miają 2,3m długości. Z doświadczenia wiem, że "podnoszenie czuba" w większości przypadków nie wpływa korzystnie na jakość odbieranego sygnału. Pojedyncze przypadki to takie kiedy uchwyt z anteną zamontowany był poniżej szczytu dachu lub drzewo blisko na kierunku. Polecam zaproszenie instalatora z miernikiem i wykonanie profesjonalnych pomiarów. Nie sugerowałbym sie dekoderem, bo to urządzenia o określonej czułości i tam gdzie miernik pokazuje dokładnie co sie dzieje z sygnałem, na dekoderze możesz mieć pustkę, bo jesteś poniżej albo powyżej czułośći urządzenia.

kuliczek

Re: Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

Post autor: kuliczek »

:lol: co tam Panowie u Was słychać? :D - bo u mnie po południu (około godz 13) poleciało w dół, tak samo Gdynia (słabiutko tylko widać Mux 2) jak i pozostałe nawet te z odbitego Jagodnika i Iławy - poznikały lub minimalnie sygnalizują wyłącznie swoją obecność z jakością i poziomem w przedziale 0-10 czyli jak by nie było wcale. Antena wisi stabilnie, pogoda jak marzenie...

GrzesL
Posty: 37
Rejestracja: 19 sierpnia 2013, o 08:39
Odbiornik: Ferguson T65
DigiAir Pro
Instalacja antenowa: AX1000 bez wzmacniacza, wzmiacniacz budynkowy Terra HA-024, 5 gniazd
Nadajnik - obiekt nadawczy: gołogóra

Re: Odbiór DVB-T w woj. pomorskim

Post autor: GrzesL »

A mógłbyś kolego podać dokładny punkt na mapie miejsca Twojego budynku oraz wysokość anteny nad poziomem gruntu? Czytałem Twoje posty i znalazłem tylko "obrzeża Nowego Dworu Gdańskiego". Dość szerokie pojęcie, więc gdybyś mógł podać dane lokalizacyjne, bo Twój przypadek, nawet do rozważań teoretycznych, wydaje się bardzo ciekawy.

Zablokowany