DVB-T Wrocław

olgierd

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: olgierd »

Stefan_KR pisze:
olgierd pisze:Nie zmienia to jednak faktu, że doświetlenia MUX-3 są po prostu absurdem.
Absurdem to nie jest lecz wymogiem postawionym przez TVP - w miastach powyżej 100tys ma być zapewniony odbiór przenośny wewnętrzny. Bez gęstej sieci nadawczej nie da się spełnić tego wymogu.
Przypuszczam że ten wymóg TVP jest po to, żeby nikt w miastach 100tys. i większych nie miał argumentu w rodzaju "nie posiadam anteny - nie odbieram TVP" na obowiązek płacenia abonamentu.
Obok opisywanych tutaj licznych kłopotów z SFN, dodatkowo zachodzi konieczność selektywnego przytłumenia sygnału MUX-3 celem wyrównania poziomów w małych sieciach zbiorczych.
Wszystkich tych problemów możnaby uniknąć, gdyby te miejskie doświetlenia (de facto są to zasięgi w zasięgu) zostały uruchomione w polaryzacji V. Dla antenek laptopowych, czy pokojowych w sam raz. Sygnał z kierunkowych anten zewnętrznych, ustawionych na RTCN, w dużo mniejszym stopniu wzbogacony byłby o "ulepszacz" MUX-3.

wada

Jakość odbioru różnych multiplexów

Post autor: wada »

proszę o pomoc,
mieszkam w północno-wschodniej części Wrocławia; odbieram z jednej anteny ustawionej na Ślęzę 3 multiplexy;
MUX 1 i MUX 2 sa bardzo dobrej jakości; MUX 3 snieży i przerywa pomimo wielokrotnych prób przestawiania anteny;
co może być przyczyną takiego stanu
Pozdrawiam
Wada

eter
Posty: 1301
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: eter »

Pierwsze słyszę, żeby odbiór w technice cyfrowej "śnieżył".
Albo jest obraz albo go nie ma. Jeśli występuje jakiś efekt "śnieżenia" to zapewne jest spowodowane zakłóceniami w samej instalacji odbiorczej.
Sprawdź dokładnie poziomy sygnałów (wskazania MUXU3). Wówczas będziesz wiedział o co chodzi - czy sygnał jest przesterowany na tym muxie , za słaby czy pomimo jego prawidłowych wartości przerywa, co może być spowodowane jakimiś zakłóceniami.
To "śnieżenie" wskazywałoby na jakieś zakłócenia w obrębie telewizora ewentualnie jakieś urządzenie "siejące na tej częstotliwości" w stylu przetwornica jakiegoś urządzenia i tym podobne...blisko pracujący komputer i wiele innych. Wówczas zmiana pozycji anteny nic nie da, jeśli zakłócenia są w pobliżu odbiornika.
Najważniejsze jest, aby określić jakie parametry ma sygnał na tym 3 MUXIE u ciebie. Porównując je do tych z pozostałymi, dobrze działającymi MUXAMI, będziesz wiedział o co chodzi.

wada

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: wada »

jak zmierzyć poziom MUX 3
Pozdrawiam
wada

olgierd

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: olgierd »

Jeśli w instalacji nie ma wzmacniacza, to szanse na przesterowanie są niewielkie. Z mojego doświadczenia objawy u Ciebie nie wynikają ze zbyt mocnego sygnału, tylko z problemów z synchronizacją odbiornika do dwóch sygnałów w kanale 25. Jeśli nie znajdziesz położenia anteny umożliwiającego stabilny odbiór MUX-3, sprawdź, czy odbierasz kanał 49 (MUX-3 ze Śnieżnych Kotłów).

eter
Posty: 1301
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: eter »

Skoro kolega odbiera dwa sygnały na tym 25 kanale, to własciwie faktycznie może być problem z radzeniem sobie takiego sygnału przez tuner telewizyjny. Wówczas pomóc może tylko dobre określenie kierunków skąd je odbieramy i skuteczną eliminację tego słabszego (w tym wypadku zakłócajacego) poprzez zmianę umiejscowienia, albo kierunku anteny - chociaż z definicji nie powinien on być zakłócający, skoro jest nadawany na tej samej częstotliwości. Teoria teorią a praktyka swoje.
Antena siatkowa widnieje w profilu kolegi, więc może być ze wzmacniaczem. Należałoby wówczas spróbować bez wzmacniacza.
Parametry odbioru MUXA3 masz w menu telewizora. Powinieneś znaleść moc i siłę sygnału. Poszukaj w menu TV.
Zastanawia mnie jednak dalej fakt opisany przez kolegę tego "śnieżenia". To może być jakaś wskazówka.
Trzeba, żebyś kolego wada doprecyzował o co chodzi z tym "śnieżeniem".

mateo_psv

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: mateo_psv »

Witam wszystkich

Mam spory problem z DVB-T we Wrocławiu od kilku dni nie mogę odebrać żadnego programu po za programami z MUX-3 czyli TVP 1 HD, TVP 2 HD, TVP Info, itp. MUX ten nadawany jest ze Ślęży i Żurawina na częstotliwości 506 MHz. Status sygnału w TV to poziom sygnału: 31 a jakość 100, czasem pojawiają się błędy rzędu 1 do 3x1E-6 i skokami do 54 czy 86% jakości. Niestety z tych samych nadajników nie mam od kilku dni żadnego programu z MUX1 ani MUX2. Niestety gdy nie mam odbioru nie mogę sprawdzić parametrów sygnału w TV.
Oczywiście TV to model z obsługą DVB-T, a konkretnie PHILIPS 40PFL5507k/12 połączony z anteną UHF 19-elementowa Dipol 19/21-69 z symetryzatorem za pomocą kabla TRISET-113 PE o długości około 10 metrów i przejściem okiennym TechniSat TechniKabel 1.

Wiem że lokalizacja anteny nie jest idealna... jest przymocowana do metalowej barierki balkonu na 1 piętrze a odbiór sygnału jest z odbicia, ale niestety innej możliwości montażu nie mam z racji okien wychodzących tylko w jednym kierunku.

Poniżej zamieszczam obraz z naniesionymi kierunkami na Ślężę, Żórawinę oraz kierunek w którym mniej więcej "patrzy" antena.
Obrazek
Brak mi już pomysłu i zapewne wiedzy co może być nie tak...
Jeśli ktokolwiek wie co może być przyczyną braku odbioru, proszę o informacje.
Będę wdzięczny za jakąkolwiek pomoc.

Pozdrawiam
Mateusz

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: Jarosław Bałuka »

Sytuacja faktycznie jest bardzo trudna, jeśli dobrze rozumiem antena jest na pierwszym piętrze w bloku 6 piętrowym? W dodatku osłonięta z wszystkich stron podobnymi blokami? Dobranie anteny może być trudne, ale... Skoro na antenie kierunkowej o dużym zysku występują wskazania 100% na jakości MUX3, a 31% siły to może oznaczać zbyt silny wpływ nadajnika w Żórawinie na wejście telewizora. Jeśli masz możliwość, spróbuj zastosować inną antenę o mniejszym zysku albo nawet.. siatkową. W tym przypadku może pomóc choć nikt tu nie da głowy, że się uda. Ze względu na ulokowanie anteny pozostaje tylko "kombinować" z doświadczalnym jej doborem.

mateo_psv

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: mateo_psv »

Dzięki za zainteresowanie.

Problem polega na tym że antena wisi od 2 miesięcy i było OK, a od kilku dni działa tylko MUX3 który jest doświetlany z Żórawiny... więc wydaje mi się że gdyby to Żórawina bruździła to był by problem właśnie z MUX3 a nie z MUX1 i MUX2. Wcześniej też miałem możliwość odebrać czeskie programy z Czarnej Góry co prawda pikseloza była ale zawsze coś, a teraz niestety nawet tego nie widać...

A co do lokalizacji to tak jak piszesz... blok ma 6 pięter ten od którego łapię odbicie też ma 6 pięter a pomiędzy nimi w kierunku mniej więcej południowym jest względnie czysto, czyli brak budynków.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: Jarosław Bałuka »

Właśnie pojawienie się bliskiego nadajnika może "przytykać" odbiornik, na co wskazują dziwne 100% jakości przy bardzo niskim poziomie sygnału. Tego rodzaju objawy z doświadczenia mówią o przesterowaniu odbiornika.

mateo_psv

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: mateo_psv »

Kilka minut temu zmieniłem antenę na siatkę z symetryzatorem... antena wisi w oknie wewnątrz i skierowana jest mniej więcej na kierunek 150 może 160 stopni. co ciekawe jakość sygnału 78 procent i jakość 100 i brak jakichkolwiek błędów, ale nadal działa tylko MUX3 na 506 MHz.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: Jarosław Bałuka »

Że MUX3 to nie dziwi, w mieście teoretycznie powinien być odbierany w pomieszczeniach. Zobaczymy jak wystawisz ją na pole. Wówczas daj szukanie ręczne i ustaw na kanał z MUX2 albo 1 i ustawiaj antenę na sygnał.

olgierd

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: olgierd »

Jarosław Bałuka pisze:Że MUX3 to nie dziwi, w mieście teoretycznie powinien być odbierany w pomieszczeniach.
Przy FEC 5/6 i lokalizacji nadajnika kilkanaście km poza miastem - nierealne. To nie PKiN.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: Jarosław Bałuka »

Realne, co pokazuje choćby powyższy przykład.

Cyfrowy z Kotliny

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: Cyfrowy z Kotliny »

Realne to jest przy FEC 3/6

olgierd

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: olgierd »

Jarosław Bałuka pisze:Realne, co pokazuje choćby powyższy przykład.
Tutaj mamy do czynienia z odbiorem anteną kierunkową umieszczoną w oknie - nie jest to przykład reprezentatywny dla odbioru wewnętrznego. Na Biskupinie (wschód Wrocławia, dzielnica z odsłoniętym kierunkiem na Żórawinę) odbiór wewnątrz pomieszczeń w najlepszym przypadku mocno się rwie. Przez doświetlenie łatwiej jedynie uzyskać w miarę stabilny odbiór MUX-3 bierną anteną na balkonie, czy okienną. Równie prostą anteną, umieszczoną na balkonie, odebrać można jednak i odległy o 70 km Mikstat. Stąd teza, że taka lokalizacja jak Żórawina, a tym bardziej jeden z najbardziej wyżyłowanych parametrów FEC, nie nadają się do zapewnienia odbioru wewnątrz pomieszczeń.

-- połączono
Cyfrowy z Kotliny pisze:Realne to jest przy FEC 3/6
Raczej 2/3. To byłby idealny tryb transmisji (m.in. 64-QAM, FEC2/3), ale musiałoby iść mniej programów. Czesi nadają mux z FEC2/3, stąd łatwiej je odebrać (niekiedy jako jedyne...) np. w naszych górach.
Ostatnio zmieniony 17 maja 2014, o 13:11 przez olgierd, łącznie zmieniany 2 razy.

mateo_psv

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: mateo_psv »

Dzisiaj trochę się pobawiłem antenami i mam trochę mieszaninę w głowie...

Na antenie siatkowej ustawionej w domu na podłodze i ustawieniu jej mniej więcej w kierunku Ślęży odbierałem wszystkie trzy MUXy oczywiście antena na środku pokoju to trochę słaby pomysł więc bawiłem się dalej.

Teraz mam antenę Dipol 19/21-69 ustawioną w kierunku przedłużenia linii ze Ślęży, żeby można było ją tak zamontować musiałem odkręcić ramiona anteny, stwierdziłem że raz się żyje i w sumie czemu nie spróbować i tu miła niespodzianka, działają wszystkie 3 MUXy antena wisi na barierce balkonu i nikomu nie przeszkadza. Jakość ok 50% i siła sygnału w okolicy 35% nie porywają nadzwyczajnymi wynikami ale obraz jest stabilny i bez pikselozy.
Poniżej obraz sytuacji jaka jest obecnie.
Obrazek
Ze strony dvbtmap.eu wynika że moja lokalizacja do najbliższych nadajników wygląda następująco.
Wrocław - Ślęża - Odległość 30.3 km, Azymut 222.3 °
Wrocław - Żórawina - Odległość 9.2 km, Azymut 166.7 °

Zastanawia mnie tylko dlaczego antena nie ruszana działała przez prawie 2 miesiące ze wszystkimi MUXami a od kilku dni nie działało nic poza MUX3.

Cyfrowy z Kotliny

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: Cyfrowy z Kotliny »

Kolego w naszym systemie transmisji niema FEC 2/3 my mamy MPEG4.Chcę przypomnieć że jak startował MUX2 na czarnej górze i Ślęży to był FEC 3/6 i było spoko.

Stefan_KR
Posty: 272
Rejestracja: 2 sierpnia 2011, o 21:32

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: Stefan_KR »

/edit/

Wszystkie możliwe w DVB-T: 1/2, 2/3, 3/4, 5/6, 7/8
Stosowane w MUX1/2/3 Polsce: 3/4, 5/6
A MPEG2 czy MPEG4 nie ma nic do tego.
mateo_psv pisze:Zastanawia mnie tylko dlaczego antena nie ruszana działała przez prawie 2 miesiące ze wszystkimi MUXami a od kilku dni nie działało nic poza MUX3.
Masz wyjątkowo trudną sytuację odbiorczą, korzystasz z odbić wśród gęstej i wysokiej zabudowy. Wystarczy że w okolicy pojawiło się jakieś nowe dodatkowe źródło fal, sąsiad obok postawił telefon bezprzewodowy na oknie, ktoś włączył jakiś router WiFi, pobliski BTS komórkowy zwiększył moc lub któryś z operatorów uruchomił LTE itd itp i już masz niemal gotową odpowiedź. Mało kto zwraca uwagę na takie rzeczy, a jednak mają one wpływ na odbiór szczególnie w miastach i/lub podobnych jak Twoje niekorzystnych warunkach odbiorczych, tam gdzie mamy do czynienia z dużym "śmietnikiem" w eterze.

Cyfrowy z Kotliny

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: Cyfrowy z Kotliny »

Co prawda zaszła pomyłka to jest 3/4 ale [...wyedytowano treści niezgodne z Regulaminem forum]

Zablokowany