DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

batot
Posty: 21
Rejestracja: 4 maja 2014, o 20:27
Miejscowość: Rybnik
Odbiornik: TV LG
Instalacja antenowa: Yagi 14dBi 230+11m n.p.t
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: batot »

Czy moge poznać offset dla Elektrowni Rybnik?

Gdzie mogę znaleźć parametry nadawania sygnału bo Emitel (http://emi.emitel.pl) twierdzi że to nie ich obiekt. ;)
A ponoć wynajmują.

Stefan_KR
Posty: 272
Rejestracja: 2 sierpnia 2011, o 21:32

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Stefan_KR »

Ech, czyżby znowu problem z szukaniem ;)
HINT: Szukaj Katowice / Rybnik :D

pikaczu
Posty: 1695
Rejestracja: 5 maja 2009, o 09:56
Miejscowość: tychy
Odbiornik: sony bravia kd-43xh8096, tcl 43p615
Instalacja antenowa: antena kierunkowa 19-elementowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: rtcn kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: pikaczu »

czy ktoś wie, czy będzie w kosztowach mux lokalny, z tvs?

batot
Posty: 21
Rejestracja: 4 maja 2014, o 20:27
Miejscowość: Rybnik
Odbiornik: TV LG
Instalacja antenowa: Yagi 14dBi 230+11m n.p.t
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: batot »

Stefan_KR pisze:Ech, czyżby znowu problem z szukaniem ;)
HINT: Szukaj Katowice / Rybnik :D
Jeśli szukam przez wybierając region Śląsk http://emi.emitel.pl/EMITEL/przeglad_ob ... najem.aspx to NIE MA.
Skoro jest to może podałbyś ten offset to wrzuce wam wyliczenia. Chociaż nie wiem czy potrzebne sa bo kązdy chyba sobie potrafi policzyć, że jak widzi dwa nadajniki w jednej lini oddalone od siebie o >32km to już niezgodne z ETSI nawet po uwzględnieniu cytowanego przez "Stefan_KR" offsetu.

Stefan_KR GI obowiazuje jak najbardziej w DVB-T2 równiez doczytaj dokumentację i użycie offsetu nie zwalnia z zachowania szczeliny czasowej GI. Jak łatwo policzyć w bardzo wielu miejscach na Śląsku nie jest ona spełniona. I pisze to nie na podstawie gdybania a opierając się o wytyczne ETSI odnośnie GI dla DVB-T2.

Przykład pierwszy lepszy:
Dla użytkowników DVB-T2 z Śiewierza a nawet bliżej Dąbrowy Górniczej mieszkającymi wysoko z antenami ustawionymi na Kosztowy (nadajnik drugi Szczyrk w odległości 69km).
Zgodnie z ETSI GI<124us dla 1/8 (zakładam że takie kodowanie jest obecnie zastosowane - poprawcie jesli jest inaczej).

Dąbrowa widzi Kosztowy (15km) -50us + offset 15us (Skrszyczne) -230us + offset 15us = -35us Kosztowy (-) Skrzyczne -215us = 180us przesunięcia!
Dla przypomnienia GI dla MUX3 na Śląsku wynosi 112us!
Nie uwzględniałem jeszcze opóźnień elektroniki urządzeń - przyjąłem że mamy wszystkie działające z prędkością światła. ;)

Jak gdzies się machłem skorygujcie. SFN nie ma prawa działać przy takich wytycznych ;)
Bazowałem na offsetach które podaliście w poście powyżej. Jeśli sa inne to trzeba skorygować obliczenia.

Odnośnie instalatorów MER z mierników wam nic nie da przy pomiarze DVB-T2 bo może wyjśc prawisłowy a obraz może być do bani o czym pisza w ETSI by mierzyć GI!!!
Panie "Stefan_KR" należą się przeprosiny bo Pan widzę że wie że coś dzownią ale nie wie w którym kościele. "Twoje" offsety nic tu nie pomogą w naszym przypadku.
Tyle w temacie.
Analogicznie można ten przykład odnieść do wielu innych miejscowości na Ślasku.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: AdamP »

Co Ty ciągle z tym DVB-T2 :?: Przecież mamy DVB-T a nie T2, chyba, że o czymś nie wiem.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: adac »

@ batot:
Machłeś się. Guard w przypadku Mux-3 w SFN wynosi u nas 1/4 i to się nie zmienia.

Dla Rybnika nic nie piszą o offsecie czyli może być dowolny, emisja kierunkowa. (btw: Katowice-Rybnik, połączyły się czy co ?)
Poza tym tego tak się nie sumuje !

Pozostałe offsety (chyba archiwalne); Mysłowice-Kosztowy 50us, Bytków (Siemianowice?): 65us, Zabrze- nie podano.
Btw: naturalne opóźnienie można przyjąć 33,3 uS na 10 km (o ile po drodze nie ma mgły albo lasu :))

batot
Posty: 21
Rejestracja: 4 maja 2014, o 20:27
Miejscowość: Rybnik
Odbiornik: TV LG
Instalacja antenowa: Yagi 14dBi 230+11m n.p.t
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: batot »

adac pisze: Poza tym tego tak się nie sumuje !
Jak chcesz podaważyć moje wyliczenia to przedstaw poprawne według ciebie obliczenia.

Przyjąłem że +us oznacza, że nadajnik jest przyspieszony o x us. W naszym przypadku bez większego znaczenia bo przy ciut większej odległości nawet GI=224us nie zostaje spęłnione.
Emitel dobrze o tym wie bo każe http://www.emitel.pl/aktualnosci/jak-po ... ierac-mux3 unikać sytuacji aby widziało się wiele nadajników.
Tylko dlaczego Pan Jarosław Bałuka na forum temu zaprzecza?

Założenia jeszcze nie uwzględniają nieporządanej odchyłki w synchronizacji dla nadajników EMITELA, radiodyfuzji, odbić, i wielu innych rzeczy, które będą miały wpływ na GI.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: adac »

unikać sytuacji aby widziało się wiele nadajników.
Totalnie słuszna porada. Weź jeszcze pod uwagę że oprócz nadajników które ty widzisz (i uwzględniasz) do odbiornika może przychodzić 2-gie tyle odbić o różnych poziomach i przesunięciach.
W przypadku Śląska na otwartej przestrzeni (dach) można się spodziewać 2x 4 sygnałów (miks), przy czym bez analizatora to jest tylko zgadywanie.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Jarosław Bałuka »

batot pisze:Emitel dobrze o tym wie bo każe http://www.emitel.pl/aktualnosci/jak-po ... ierac-mux3 unikać sytuacji aby widziało się wiele nadajników.
Tylko dlaczego Pan Jarosław Bałuka na forum temu zaprzecza?
Przytoczony artykuł ma pomóc w sytuacji gdy posiadany odbiornik nie radzi sobie z poprawnym odbiorem sygnałów SFN o podobnych poziomach, wszelkie nadinterpretowanie treści nie powinno mieć miejsca.
batot pisze:Założenia jeszcze nie uwzględniają nieporządanej odchyłki w synchronizacji dla nadajników EMITELA, radiodyfuzji, odbić, i wielu innych rzeczy, które będą miały wpływ na GI.
Proszę o wyjaśnienie o jaką niepożądaną odchyłkę w synchronizacji dla nadajników chodzi oraz o jakim wpływie w/w czynników na GI mówimy i czym to się ma objawiać?
batot pisze:Dąbrowa widzi Kosztowy (15km) -50us + offset 15us (Skrszyczne) -230us + offset 15us = -35us Kosztowy (-) Skrzyczne -215us = 180us przesunięcia!
Dla przypomnienia GI dla MUX3 na Śląsku wynosi 112us!
Nie uwzględniałem jeszcze opóźnień elektroniki urządzeń - przyjąłem że mamy wszystkie działające z prędkością światła. ;)
Przepraszam co to jest za wyliczenie..? Jest ono błędne i nie ma nic wspólnego z planowaniem sieci nadajników.
batot pisze: Panie "Stefan_KR" należą się przeprosiny bo Pan widzę że wie że coś dzownią ale nie wie w którym kościele. "Twoje" offsety nic tu nie pomogą w naszym przypadku.
Tyle w temacie.
Jak napisałem we wcześniejszej odpowiedzi na Pana pytania, offsety zaimplementowane na obszarze województwa mają właśnie decydujący wpływ na planowanie zasięgów i zapewnienie właściwej korelacji sygnałów na obszarze SFN.

Stefan_KR
Posty: 272
Rejestracja: 2 sierpnia 2011, o 21:32

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Stefan_KR »

batot pisze:Panie "Stefan_KR" należą się przeprosiny bo Pan widzę że wie że coś dzownią ale nie wie w którym kościele. "Twoje" offsety nic tu nie pomogą w naszym przypadku.
Tyle w temacie.
Panie "batot". Hm... zadajesz pytania, dostajesz odpowiedzi (nawet od Emitela!) ale... zamiast korzystać i uczyć się to albo ich nie rozumiesz albo nie chcesz zrozumieć. Jak już zrozumiesz to może przeprosiny zacznij od siebie..?
batot pisze:Nie uwzględniałem jeszcze opóźnień elektroniki urządzeń - przyjąłem że mamy wszystkie działające z prędkością światła. ;)
Myślę, że to błąd. Koniecznie musisz uwzględnić :lol:
batot pisze:Założenia jeszcze nie uwzględniają nieporządanej odchyłki w synchronizacji dla nadajników EMITELA, radiodyfuzji, odbić, i wielu innych rzeczy, które będą miały wpływ na GI.
Wśród wielu innych rzeczy zapomniałeś dodać oddziaływania szumu kosmicznego oraz wpływu aktywności słońca i promieniowania emitowanego wskutek wybuchów na jego powierzchni :lol:
Owszem ironizuję, ale wiesz co, zastanów się chwilę nad tym co piszesz. Nie wszystko co google wypluje nadaje się do przeklejenia wprost jak leci, trochę jednak trzeba pomyśleć i zrozumieć.

batot
Posty: 21
Rejestracja: 4 maja 2014, o 20:27
Miejscowość: Rybnik
Odbiornik: TV LG
Instalacja antenowa: Yagi 14dBi 230+11m n.p.t
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: batot »

Jarosław Bałuka pisze:Jest ono błędne i nie ma nic wspólnego z planowaniem sieci nadajników.
Widzę trafiłem w czuły punkt bo pewne osoby nie tylko w/w nie porafią udzielić merytorycznej odpowiedzi.
Proste wyliczenia opóżnień może sobie każdy z Was wyliczyć z prędkości fali elektro-magnetycznej.
Widzę Emitelowi nie zależy na wyjaśnieniu problemu, więc nie ma sensu ciągnąć wątek i bić niepotrzebnie pianę.

Czy od nieszczęśnego pamiętnego dnia 25.04.2014 roku pańskiego polepszyło wam się z MUX3 czy nadal "lipa"?
Pytam bo utrudniony mam dostęp do anteny a interesuje mnie czy to jeźdżenie UKE cokolwiek przyniosło pozytywnego w temacie. Są jakieś wnioski? Zalecenia? Postępy, czy zmiany?
Ostatnio zmieniony 20 maja 2014, o 21:03 przez batot, łącznie zmieniany 1 raz.

distefano
Posty: 589
Rejestracja: 19 kwietnia 2013, o 19:15
Odbiornik: TV Panasonic 50"
Ferguson T65
LTC HD-302
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa 12 el. pasmo UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krzemianucha odl. 10 km

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: distefano »

Niewykluczone, że mogłeś trafić nie w czuły punkt tylko kulą w płot.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Jarosław Bałuka »

batot pisze: Widzę trafiłem w czuły punkt bo pewne osoby nie tylko w/w nie porafią udzielić merytorycznej odpowiedzi.
Nie wiem gdzie tu jaki czuły punkt. Otrzymałeś merytoryczne odpowiedzi na zadane pytania - przeczytaj, wyciągnij wnioski.
batot pisze: Widzę Emitelowi nie zależy na wyjaśnieniu problemu, więc nie ma sensu ciągnąć wątek i bić niepotrzebnie pianę.
Źle widzisz, Emitel dokłada wszelkich starań by usługa świadczona Operatorom była zgodna z ich wymaganiami, a jeśli pojawiają się problemy w odbiorze - stara się sytuację rozwiązywać. Wielokrotnie udowodniliśmy, że mało mówimy za to dużo działamy. Jeśli z Twoje strony udział w forum uznałeś jedynie zbędnym biciem piany to trudno, jest to sygnał że nie wszyscy rzetelnie podchodzą do dyskusji.
distefano pisze:Niewykluczone, że mogłeś trafić nie w czuły punkt tylko kulą w płot.
To głos w dyskusji czy tylko chęć zaistnienia na forum..?

batot
Posty: 21
Rejestracja: 4 maja 2014, o 20:27
Miejscowość: Rybnik
Odbiornik: TV LG
Instalacja antenowa: Yagi 14dBi 230+11m n.p.t
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: batot »

Jarosław Bałuka pisze:Przepraszam co to jest za wyliczenie..? Jest ono błędne i nie ma nic wspólnego z planowaniem sieci nadajników.
W takim razie skoro jest dobra wola Emitela a wiele widzów DVB-T ma ochotę dowiedzieć się dlaczego nie działa MUX3 w SFN, chętnie by poznało te prawidłowe wyliczenia a nie może ich poznać?

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: AdamP »

batot pisze: interesuje mnie czy to jeźdżenie UKE cokolwiek przyniosło pozytywnego w temacie. Są jakieś wnioski? Zalecenia? Postępy, czy zmiany?
Wczoraj dostałem pisemną odpowiedź z UKE w sprawie Mux3. Pomiary robione przed moim domem.
"W odpowiedzi na zgłoszenie z dnia .......... zaobserwowano gwałtowny spadek jakości odbioru przy usytuowaniu anteny odbiorczej poniżej 10 m. npt..... Na dzień dzisiejszy dokonana została korekcja parametrów technicznych nadajnika w Bytkowie, co w Pana przypadku powinno być zaobserwowane na korzyść" Wytłuszczenie moje.

Czyli coś zrobiono, dzięki temu mogłem wrócić do pierwotnego ustawienia anten na Skrzyczne. Tylko przy tym ustawieniu mam poprawny odbiór SFN k.41 i k.55. Wprawdzie sygnał nie ma już takich wskazań jak przed uruchomieniem dodatkowych nadajników, ale da się już oglądać Mux3. Przynajmniej skończyły się w domu narzekania w stylu "zrób coś, bo zrywa obraz" ;)
Przy okazji mam pytanie do p.Bałuki. Jak to w końcu jest, z jednej strony staracie się zapewnić odbiór w pomieszczeniach a z drugiej strony odbiór kierunkową anteną zewnętrzną jest możliwy dopiero na 10 m. npt. lub wyżej :?: Dodam, że Mux1 i Mux2 nie są tak wymagające ;)

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Jarosław Bałuka »

Dla odbioru przenośnego wewnętrznego wymagane jest dostarczenie znacznie wyższego poziomu sygnału niż dla odbioru stacjonarnego zewnętrznego. Wynika to stąd, że odbiorniki przenośne dysponują bardzo małymi antenkami o zysku zazwyczaj ujemnym, dodatkowo sygnał musi poradzić sobie z przeszkodami jak ściany budynków. W rzeczywistości mamy sytuację gdzie odbiorniki stacjonarne wyposażone w czułe wejścia i anteny o dodatnim, kilku-kilkunastu decybelowym zysku, są ulokowane w środowisku o bardzo wysokim jak dla nich natężeniu sygnału.
Prawidłowego doboru anteny nie ułatwia również fakt dysproporcji siły sygnału pomiędzy multipleksami. Idealnie byłoby gdyby wszystkie multipleksy pracowały z porównywalnymi zasięgami: albo wszystkie stacjonarnym albo wszystkie przenośnym.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: AdamP »

Jarosław Bałuka pisze: W rzeczywistości mamy sytuację gdzie odbiorniki stacjonarne wyposażone w czułe wejścia i anteny o dodatnim, kilku-kilkunastu decybelowym zysku, są ulokowane w środowisku o bardzo wysokim jak dla nich natężeniu sygnału.
U mnie raczej nie ma takiej sytuacji, skoro na antenie 18dBi siła sygnału wynosi 78% dla k.41. Pozostałe Mux'y mają podobny poziom ale dla k.58 Pre Viterbi = 0, dla k.55 Pre Viterbi = 5,5e-5 a dla k.41 Pre Viterbi to zaledwie 3,5e-3 (przed Bytkowem ok. 5e-5). Jak by nie patrzeć, to SFN tylu nadajników zrobił "kaszanę" na tej częstotliwości.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Jarosław Bałuka »

Dużo zależy od lokalizacji.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: AdamP »

Zastanawiające jest tylko to, że w tej samej instalacji (lokalizacji) są tak duże różnice w Pre Viterbi i ilości błędów w poszczególnych Mux'ach.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2925
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: hadam »

Jarosław Bałuka pisze:Dużo zależy od lokalizacji.
No właśnie tylko takich lokalizacji jest znacznie więcej, o wiele za dużo. Jak z kolei mnie odpisał UKE ich pomiary wykazały że są problemy z odbiorem MUX-3 w gminach Niegowa i Lelów i sytuacja się nie zmieniła ciągle są problemy. Alternatywa prawie żadna Z Kosztowych nie ma szans, zastawiają góry i w jednym kierunku jest Wisła i inne nadajniki z Wręczycy zgodnie z wytycznymi Emitela http://www.emitel.pl/strona-glowna/jak- ... ierac-mux3 idealnie w jednym kierunku mam mocny nadajnik Wręczycę i bliższy słabszy Błeszno, natomiast kierunek Kielce nie dosyć że do Św. Krzyża jest ponad 100 km. to jeszcze bliżej są słabsze nadajniki z Kielc i z Włoszczowy, równica kilku stopni, Kraków sygnał prawie nie dociera, więc także nie jest dobrze. Co pozostaje - ano satelita, tylko co jak co ale kanały TVP w analogu to u mnie z Wręczycy odbierały bezbłędnie i MUX-3 także dopóki nadawało tylko Błeszno 2kW, ot cały SFN.


Obrazek

Zablokowany