Antena 20km od nadajnika

Barteq

Re: Poprawa jakości sygnału

Post autor: Barteq »

Witam, po wymianie symetryzatora na nowy odbiera tylko z jednego MUXa. Nie udało się stabilnie ustawić dwóch pozostałych. Jaki wzmacniacz proponujecie? Myślałem o tym: http://[nie podajemy linków do serwisów aukcyjnych]/wzmacniacz-tv-dvb-t-a ... 23313.html proszę Was o opinie o tym produkcie. Potrzebne sa dwa wyjścia na TV, jedno do instalacji zbiorczej (7 odbiorników) a drugie na jeden TV.

Barteq

Re: Poprawa jakości sygnału

Post autor: Barteq »

Jeśli nie można podawać linków proszę napisać jaki typ i model najlepiej kupić.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Poprawa jakości sygnału

Post autor: adac »

@Barteq:
Ten wzmacniacz może być dobry albo i nie, wbrew pozorom to jest poprawna porada.

Na moje oko (tylko) może być za słaby do wysterowania rozległej instalacji, no właśnie ale jaka ona jest? Dalsze porady będą się sprowadzać do wróżenia a u Ciebie do zakupów na chybił-trafił. Jak chcesz.

Proponuję zajrzeć do ostatnich wątków np. tutaj: http://www.forum.emitel.pl/viewtopic.ph ... 95#p192095
zorientujesz się jakie są tematy przy uruchamianiu małej inst. zbiorczej, dopasowaniu sygnału z anteny itp. To na początek.
Bez miernika i doświadczenia w instalacjach raczej tego nie ogarniesz.

Barteq

Re: Poprawa jakości sygnału

Post autor: Barteq »

Cięzko mi powiedzieć co jest w ścianch, jest 8 odbiorników ok. 50 metrów ze skrzynki do ostatniego odbiornika. To co udało mi się zauważyć to grubszy kabel ze skrzynki do instalacji. Chyba bez fachowca się nie obejdzie :)

bartixon

Problem regulacji

Post autor: bartixon »

Witam,
Mam problem i chciałbym aby ktoś kumaty pomógł mi go rozwiązać. Kupiłem antenę kabel i antenę Telmor asr classic z zasilaczem. Problem polega na tym, że ciężko wyregulować aby obraz nie pikselizował i nie gubił się. Wszystko podłączone jest ok a mimo to po włożeniu kabla do zasilacza gaśnie mu zielona lampka co może być przyczyną? Drugie pytanie czy włożenie zasilacza może psuć obraz ? Bo tak zauważyłem. Pytanie trzecie czy można dać na końcówkę kabla wtyczkę in wywalić całkiem zasilacz? Do odbiornika mam ok 15 km i na innej antenie zwykłej siatkowej za 40 zł inny tv odbiera mi normalnie.
Dzięki za odpowiedzi, pozdrawiam

Maniek99
Posty: 619
Rejestracja: 15 października 2010, o 18:14
Miejscowość: ---
Odbiornik: WIWA Mini/Maxx

Re: Problem regulacji

Post autor: Maniek99 »

Jeżeli dioda gaśnie po podłączeniu do anteny, to pewnie masz gdzieś zwarcie (może we wtyczce).

Zwykłą wtyczkę można założyć, jeżeli nie miałbyś wzmacniacza, bo bez zasilania będzie tłumił sygnał, bardziej niż gdyby go nie było.

Może kupiłeś pasywną wersję tej anteny (bez wzmacniacza) i do tego zasilacz?
To by wyjaśniało zwarcie.

bartixon

Re: Problem regulacji

Post autor: bartixon »

Nie, kupiłem zestaw i był tam zasilacz. Prosze zobaczyć na poniższy link:
https://www.google.pl/search?q=telmor+z ... B800%3B751
tak wygląd ten zasilacz, czy biały kabel mam wsadzić bezpośrednio w to miejsce na niego czy trzeba nakręcić na niego coś , jak Pan myśli?

Maniek99
Posty: 619
Rejestracja: 15 października 2010, o 18:14
Miejscowość: ---
Odbiornik: WIWA Mini/Maxx

Re: Problem regulacji

Post autor: Maniek99 »

Kabel wkręcasz bezpośrednio, oczywiście odpowiednio odwijając oplot i usuwając folię.

Możesz wkręcić kabel od strony wtyczki i odpiąć od anteny, może gdzieś tam jest zwarcie.

TomPL
Posty: 92
Rejestracja: 24 października 2011, o 11:58
Nadajnik - obiekt nadawczy: Olsztyn-Pieczewo

Re: Problem regulacji

Post autor: TomPL »

bartixon pisze:Witam,
Mam problem i chciałbym aby ktoś kumaty pomógł mi go rozwiązać. Kupiłem antenę kabel i antenę Telmor asr classic z zasilaczem. Problem polega na tym, że ciężko wyregulować aby obraz nie pikselizował i nie gubił się. Wszystko podłączone jest ok a mimo to po włożeniu kabla do zasilacza gaśnie mu zielona lampka co może być przyczyną? Drugie pytanie czy włożenie zasilacza może psuć obraz?
Może - w przypadku gdy sygnał jest za silny! A jeśli ta antena jest na zewnątrz w odległości 15km od mocnego nadajnika, to jest to wysoce prawdopodobne.
Ta natena ma wbudowany wzmacniacz, więc nie da się jej uzywać bez zasilacza. Może powinineś wymienić na antenę bez wzmacniacza - asr (dawna nazwa DIGITmax)?
Z drugiej strony ta gasnąca lampka sugeruje, że może być gdzieś zwarcie...

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: Antena 20km od nadajnika

Post autor: kb997 »

Nie może a na pewno jest zwarcie. Zarabianie kabli wymaga staranności. Nawet jeden drucik z ekranu lub kawałek folii może powodować zwarcie. Niestety trzeba sprawdzić wszystkie połączenia i znajdzie się powód problemów z odbiorem.

bob

brak jakiegokolwiek sygnału- Brenna

Post autor: bob »

Witam
Ręce mi już opadają.
Mieszkam w Brennej
Do nadajnika na Skrzycznem mam 12 km
Do doświetlacza na Jatnach jest 900 metrów
Próbowałem już anteny siatkowej technisata i kierunkowej Dipola z symetryzatorem, ze wzmacniaczem i wszystko na nic.
Co najśmieszniejsze kilkanaście miesięcy temu sygnał odbierałem na zwykłej siatce poza jednym muxem który był w tedy nadawany ze skrzycznego z mocą 3 kW drugi mux nadawany z mocą 16 kW był odbierany bez problemu dodatkowo łapałem jakieś czeskie muxy
Kupiełem prosty miernik cabletcha i też nic, we wszystkich możliwych konfiguracjach ( symetryzator, wzmacniacz, siatka, dipol itd- zero jakichkolwiek wskazań
Teraz kupa. Kompletnie nic. Żadnego sygnału nawet czeskiego
To co się zmieniło od tamtego czasu to
1. Zwiększono moc nadajnika na Skrzycznem do 100 kW
2. Uruchomiono doświetlacz na Jatnach - z niego nadają też wszyscy operatorzy GSM,UMTS, LTE
3. Uruchomiono sygnał LTE Cyfrowego Polsatu

Nie ma już kompletnie pomysłu co z tym zrobić
Profil terenu nie jest idealny ale tu akurat nic się nie zmieniło przy słabszej mocy nadajników obierałem sygnał przy odrobinie szczęścia nawet na antence dołączonej do tunera komputerowego

Czy może to być problem GSM, zbyt bliskiej odległości ???

systemlan
Posty: 252
Rejestracja: 17 czerwca 2012, o 11:52
Odbiornik: Panasonic TX-L32CX3E
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T bez wzmacniacza, kabel Triset 113
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec, TON Człuchów

Re: brak jakiegokolwiek sygnału- Brenna

Post autor: systemlan »

Kabel?

bob

Re: brak jakiegokolwiek sygnału- Brenna

Post autor: bob »

Wymienię jeszcze kabel.
Ale w innym miejscu na antenie zrobionej z dwóch 12 centymetrowych kawałków druta podpiętych do symetryzatora i tym samym kawałku kabla sygnał jest OK.
Kabel ma tylko 2 m długości ….
Dziwne jest to, że brak jakiegokolwiek sygnału- wskaźnik milczy jak zaklęty, ani czeskich muxów ani nic z odbić, kompletnie nic.
Sąsiad oddalony o 15-20 metrów twierdzi, że łapie 27 programów na takiej samej antenie jak moja, mają co prawda trochę lepiej ustawioną ( jakieś 2 metry wyżej)….
może to kwestia tego GSM lub przesterowania sygnału przy z byt bliskiej odległości .
Tylko czy w takim przypadku to normalne, że wskaźnik nic nie pokazuje ???

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: brak jakiegokolwiek sygnału- Brenna

Post autor: AdamP »

bob pisze: nawet na antence dołączonej do tunera komputerowego
Podpinałeś do tej instalacji inny odbiornik (STB,TV):?: Dziwne, że zniknęło wszystko łącznie z czeskimi.

bob

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: bob »

sprawdzałem już na STB, telewizorze z tunerem DVB-t, tunerze podłączonym po usb do kompa i nic
na końcu kupiłem miernik http://www.wasserman.pl/pl_PL/p/Miernik ... E0202/2458

I cisza…..
Najśmieszniejsze jest to że przy duuużo słabszym sygnale i prowizorycznie powieszonej siatce działało…..
Chyba , że ten LTE z CP tak zakłóca , albo to sprawa doświetlacza, który uruchomili albo tak zmienili charakterystyki nadajnika na Skrzzcznym przy podnoszeniu mocy ,że teraz nic nie odbieram
Już tracę powoli nadzieję, że coś da się zrobić…..

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: adac »

Czy sprawdzałeś swój odbiornik na innej instalacji np. u sąsiada, co to za odbiornik ?
Jak wygląda twoja obecna instalacja antenowa, siatka technisat i 2m kabla ? Gdzie stoi antena i czy jest ze wzmacniaczem ?
Jaki masz widok na obydwa nadajniki: widzisz bezpośrednio, możliwy jest sygnał z jednnego odbicia ?

Najprędzej to uszkodzenie odbiornika albo może być przerwany-uszkodzony wewnątrz kabel.
Sprawdź dokładnie wtyczkę i gniazdo antenowe odbiornika, czy się nie rusza.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: AdamP »

Nawet gdyby coś zmienili na Skrzycznem, to i tak powinny być czeskie programy. U mnie Skrzyczne i Czechy odbieram normalnie.

bob

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: bob »

zrobiłem prowizoryczną instalacje aby ustalić gdzie najlepiej ustawić antenę.
Kiedyś w tym samym miejscu chodziło na siatce powieszonej na ścianie .
Teraz ponieważ przestało działać, kupiłem antenę kierunkową z dipola - UHF Dipol 44/21-69 Tri Digit ze wzmacniaczem LNA-177. Zamontowałem symetryzator zamiast wzmacniacza i połączyłem dwumetrowym kablem do miernika i zupełna cisza…. potem zamieniłem symetryzator na wzmacniacz i to samo. Na końcu wywaliłem wszystko i połączyłem dwa 12 centymetrowe miedziane druty bezpośrednio do symetryzatora i to do miernika - wrzuciłem to do samochodu i przejechałem jakieś 400 metrów.
Przy takiej prowizorce i mimo karoserii samochodu miernik pokazał 100 %….

bob

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: bob »

AdamP pisze:Nawet gdyby coś zmienili na Skrzycznem, to i tak powinny być czeskie programy. U mnie Skrzyczne i Czechy odbieram normalnie.
No właśnie też mnie to dziwi - brak jakiegokolwiek sygnału nawet z odbić.
Kiedyś jechałem na Aero2 z Wisły Kozińce jakieś 19 km na antenie Yagi ustawionej na oko sygnał na jakieś 60%
Teraz na Kozińcach uruchomili doświetlacz DVB-t skierowałem tam antenę TV i tez głucho
Na stronie http://www.dvbtmap.eu pokazuje że u mnie sygnał ze Skrzycznego powinien być bardzo silny niecałe 11 km przy 100 kW mocy a tu głucho i ciemno

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: adac »

Czy o braku sygnału (kompletna cisza) wnioskujesz na podstawie tego "miernika" i anteny która jest w pomieszczeniu :?:

Zablokowany