DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

clipperton66

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: clipperton66 »

Mysle ze mozesz skierowac antene na Kisielice jezeli masz troszke odkryty teren w tym kierunku.Przy antenie kierunkowej ze wzmacniaczem niepowinno byc problemów z odbiorem.Jedynym mankamentem bedzie brak tvp regionalnej Bydgoszcz z Kisielic w takiej dleglosci.Od 28 kwietnia startuje takze z Kisielic mux3 z tvp regionalna Bydgoszcz jako doswietlenie ale tylko 3 kw wiec niedoleci do ciebie ale reszte muxów powinienes odebrac.Powodzenia :D
Ostatnio zmieniony 10 kwietnia 2014, o 21:34 przez clipperton66, łącznie zmieniany 2 razy.

Waldek1968
Posty: 142
Rejestracja: 15 września 2011, o 21:04
Odbiornik: Panasonic TX-46GT30
Instalacja antenowa: DIPOL 44/21-69 Tri Digit pasywna (UHF),TELMOR-Turbo-T pasywna (VHF)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Waldek1968 »

Podłączyłem i spokojnie TV odbiera wszystkie MUX-y stabilnie z Trzeciewca. Widzę, że niepotrzebnie miałem wątpliwości. Jednak co antena kierunkowa, to kierunkowa. Siatkowa "poszła do muzeum". :)

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Puma »

Informuje że zgodnie z harmonogramem jest konserwacja nadajnika, kanały TV od 9 do 15 a PR od 10 do 17.

http://emi.emitel.pl/EMITEL/przeglad_serwisowan.aspx

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Robert03 »

Waldek1968 pisze:Podłączyłem i spokojnie TV odbiera wszystkie MUX-y stabilnie z Trzeciewca. Widzę, że niepotrzebnie miałem wątpliwości. Jednak co antena kierunkowa, to kierunkowa. Siatkowa "poszła do muzeum". :)
Też się cieszę że spokojnie odbiera.
Antena siatkowa 70 km od nadajnika to nigdy nie był dobry pomysł. Zwłaszcza że masz blisko ścianę lasu... Szkoda tylko że tyle lat męki na tym analogu miałeś :-). Z kierunkową analog też byłby lepszy i napewno stabilniejszy :-).
Niestety w Kujawsko-pomorskim siatki to prawdziwa plaga od początku lat 90 jak wyłączono kanał R1 i przeniesiono TP1 na kanał 41 stała się to "jedynie słuszna" antena. Polkatowskie Yagi rewelacyjnie odbierające TVP2 pracowały tylko do kanału 39 i nie zawsze radziły sobie dobrze poza pasmem. No to zaczęto wciskać klientom te siatki od grilla ze wzmacniaczami opowiadając bajki że antena typu yagi (kierunkowa) to przeżytek i dziadostwo. A lud nieświadomy łykał i kupował :-).
Dobrze i trwale wykonana antena siatkowa to rzadkość chociaż i takie się zdarzają, czasem godnie zastępują anteny kierunkowe ale to w szczególnych przypadkach :-).

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: BiTCity »

Siatki mogą znów stać się towarem deficytowym w sklepach RTV gdy uruchomią MUX-8 (bo ludziom nagadali, że siatki są "be" :) ) ja cały czas u siebie jeden TV mam właśnie podłączony pod siatkę a 2 pozostałe odbiorniki DVB-T mają anteny domowe teleskopowe. Jeszcze za czasów analogu w Bydgoszczy można było odbierać latem podczas tropo na kanale bodajże 9 TVP 1 z Gdańska czy Poznania moce były bodajże po 100 kW, a teraz moje teleskopowe anteny też dadzą radę tylko trzeba będzie pewnie odpowiednio je wydłużyć czyli pogorszyć odbiór MUX1-3. Pewnie moce MUX8 takie nie będą jak obecnie MUX1-3 bo niższe kanały mają większy zasięg.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Robert03 »

Standardowa siatka pracuje w kanałach 21-60 więc dla MUX-8 specjalnie się nie nada. Będzie pracować tak samo poza pasmem jak yaga 21-60.
Z drugiej strony ja bym się nie martwił. Jeśli MUX-8 będzie miał zasięg ogólnopolski nie powinno być problemów z odbiorem kanałów VHF antenami dla kanałów UHF.
Problemy mogą być jedynie w przypadku dalekiego odbioru ale takiego w zasadzie nie będzie bo nadajniki są dosyć gęsto.

W analogu kanał 9 to był Poznań, Gdańsk nadawał na 10. Moce około 80-100kW. DVB-T pewnie starczy 30KW.
Trzeciewiec na R1 nadawał z mocą 80 kW i bez problemu mozna go było odebrać na kawałku karnisza w Kwidzynie.
R1 propagował znacznie lepiej niż 10 z Gdańska.

Adzia1
Posty: 15
Rejestracja: 25 lutego 2014, o 23:19
Miejscowość: Bydgoszcz - Fordon
Odbiornik: Panasonic TX58AX800E
Instalacja antenowa: ANTENA DVB-T Opticum AX 900 LTE Combo, parter na balkonie, łapię odbity sygnał.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Adzia1 »

Myślałem że jak się ociepli to MUX 3 zadziała. Niestety nie mam dalej TVP2HD i pozostałych. Ten problem dotyczy więcej osób. MUX 3 wypada w Fordonie bardzo słabo. Może jednak zmienią tą częstotliwość na MUX 3.

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: BiTCity »

Od końca kwietnie MUX-3 z Chodkiewicza będzie miał 6 kW zamiast 0,4 kW więc to może poprawi Ci odbiór o ile skierujesz antenę na zachód.

Adzia1
Posty: 15
Rejestracja: 25 lutego 2014, o 23:19
Miejscowość: Bydgoszcz - Fordon
Odbiornik: Panasonic TX58AX800E
Instalacja antenowa: ANTENA DVB-T Opticum AX 900 LTE Combo, parter na balkonie, łapię odbity sygnał.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Adzia1 »

To nic nie da, Chodkiewicza to ponad 12km w prostej linii. i nawet 8kW to mało, a kierunki całkowicie wykluczają taką opcję. Myślę że zmiana częstotliwości jedynie pomoże. Dziwne to wszystko bo MUX 1 i MUX 2 teraz mam sygnał na maksa a MUX 3 zero.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Jarosław Bałuka »

Prawdopodobnie masz przesterowany odbiornik zbyt silnym sygnałem. Mieszkasz ca. 8km od Trzeciewca nadającego wszystkie MUX-y po 100kW ERP, a stosujesz antenę do odbioru nadajników oddalonych o kilkadziesiąt km.

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: BiTCity »

Poza tym anteny nie są wieczne. Dziś padła moja siatka dostała się woda po opadach i koniec - sprawdzałem wszystkie możliwości i okazało się, że najlepszy odbiór mam teraz na samym kablu a na dach nie mam co w taką pogodę wchodzić. I teraz pytanko jaką antenę polecacie zewnętrzną by "uciągnęła" nie tylko Trzeciewiec bo to uciągnie każda a może np. Iławę Konin czy Piłę czy SFN z Wągrowcem bo te nadajniki jeszcze w święta podczas skanu wzbudzały się moc i siła była ale niestety TV nie znalazł programów. Pozdrawiam

Adzia1
Posty: 15
Rejestracja: 25 lutego 2014, o 23:19
Miejscowość: Bydgoszcz - Fordon
Odbiornik: Panasonic TX58AX800E
Instalacja antenowa: ANTENA DVB-T Opticum AX 900 LTE Combo, parter na balkonie, łapię odbity sygnał.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Adzia1 »

Stosuję taką antenę bo sygnał w Fordonie jest bardzo słaby i to że Bydgoszcz nie ma znaczenia, ważniejsza jest topografia jak odległość, w prostej linii będzie około 20 km. Bloki i domki jednorodzinne w Fordonie schowane są za skarpą, więc nadajnik z Chodkiewicza powinien być przeniesiony do Fordonu. W samym mieście (centrum) sygnał z Trzeciewca jest dosyć silny bo skarpa dla Śródmiasta jest daleko. Najlepiej jak by nadajnik stał wysoko na skarpie w okolicy ul. Jasinieckiej, lub Doliny Śmierci.

clipperton66

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: clipperton66 »

Witam. Mam pytanie o radio analogowe ,a pisze tu dlatego bo nie ma takiego działu. Czy macie problemy przed południem aż do godzin popołudniowych z odbiorem programów radiowych z trzeciewcaa.Sygnał jest tak slaby ze w odległości 25 km w mieście są potężne problemy z odbiorem mam na myśli miasto ŚWIECIE.W Grudziądzu praktycznie sygnału brak. Panowie czy są zmniejszenia mocy nadajników radiowych ,czy trwają jakieś prace i moc jest ograniczona do minimum??Dlaczego nie ma żadnej informacji ze strony emitela??

Waldek1968
Posty: 142
Rejestracja: 15 września 2011, o 21:04
Odbiornik: Panasonic TX-46GT30
Instalacja antenowa: DIPOL 44/21-69 Tri Digit pasywna (UHF),TELMOR-Turbo-T pasywna (VHF)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Waldek1968 »

Wczoraj zdaje się był podobny problem. Jechałem autem do Tucholi i musiałem przełączyć radio na jakąkolwiek stację nie korzystającą z Trzeciewca, ponieważ stacje z tego przekaźnika były kiepsko słyszalne.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Robert03 »

Jak podaje Radio PIK:
W Ciągu najbliższych kilku dni będą występowały ograniczenia w odbiorze programów radiowych z Trzeciewca.
Na maszcie prowadzone są prace malarskie. Zaplanowano je między godz. 8.00 a 16.00 w terminach:

3-6 czerwca,
9-13 czerwca,
16-18 czerwca.

Programy rozgłośni radiowych nadawane są z rezerwowego systemu antenowego zawieszonego na wysokości 200m. Moc nadawania zmniejszona do 2,8 kW (normalnie idzie 120 kW dla wszystkich stacji radiowych i 60 kW dla Jedynki). Tuchola i Świecie są na granicy zasięgu a może i poza zasięgiem. W Świeciu bez anteny zewnętrznej na zwykłym radyjku w budynku Trzeciewca nie słychać. Gra tylko jedna stacja: Radio Maryja z Dólska na 104,0 MHz :-).
Tutaj mapka zasięgu podczas pracy Trzeciewca na rezerwie:
http://www.radiopik.pl/2,16252,konserwa ... y-sygnal-r

Emitel ma w nosie słuchaczy. Całkowity brak informacji na ten temat.

Waldek1968
Posty: 142
Rejestracja: 15 września 2011, o 21:04
Odbiornik: Panasonic TX-46GT30
Instalacja antenowa: DIPOL 44/21-69 Tri Digit pasywna (UHF),TELMOR-Turbo-T pasywna (VHF)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Waldek1968 »

Czy zauważył może ktoś u siebie spadek jakości MUX-3? Od 2 dni coś się dzieje. Na kanałach TVP, w szczególności obydwu HD od czasu do czasu u mnie pojawia się pikseloza. Do tej pory siłę i jakość odbioru miałem 100/100. Wczoraj sprawdzałem siła nadal 100, jakość wahała się pomiędzy 70-80. Mój brat, który mieszka w Czersku (powiat chojnicki) nawet do mnie dzwonił, że ma problemy z odbiorem, zaniki obrazu, itp. Nie ma to chyba związku z przejściowymi problemami z odbiorem kanałów radiowych?

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Puma »

Nie zauważyłem pogorszenia odbioru MUX 3, sygnał 93/100 i trzyma się stabilnie.

clipperton66

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: clipperton66 »

Robert ten zasięg na tej mapce i ta moc aż 2,8kw jest powalająca. Można powiedzieć śmiało że przez 3 tygodnie 95% województwa kujawsko-pomorskiego pozbawiona jest radia całe przedpołudnie a Emitel żadnej informacji oficjalnej na swojej stronie nie umieścił,jakby niebyło komu słuchać radia w KP. :( Jedynym co jest pocieszające to fakt że z Kisielic można już od Grupy aż po Gniew spokojnie odbierać FM na dobrym poziomie sygnału, ale nie każdy o tym wie.

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: BiTCity »

Z radiem nie jest tak źle nawet bo można sobie przełączyć czy to na Iławę,Konin,Sierpc,Piłę czy nawet Gdańsk zależy kto z której strony Trzeciewca mieszka. Gorzej gdyby takie cuda robili z TV ale wtedy okazało by się na ile "dają" radę doświetlenia. Co do odbioru to w samej Bydgoszczy (zwłaszcza we wschodniej części miasta) są miejsca gdzie lepiej odbierają stację z oddalonego o 45 km masztu Emitela w Toruniu niż z Trzeciewca więc moc musi być porażająca obstawiam 100-200 W bo tylko wysokość masztu ratuje zasięg.

systemlan
Posty: 252
Rejestracja: 17 czerwca 2012, o 11:52
Odbiornik: Panasonic TX-L32CX3E
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T bez wzmacniacza, kabel Triset 113
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec, TON Człuchów

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: systemlan »

clipperton66 pisze:Można powiedzieć śmiało że przez 3 tygodnie 95% województwa kujawsko-pomorskiego pozbawiona jest radia całe przedpołudnie a Emitel żadnej informacji oficjalnej na swojej stronie nie umieścił,jakby niebyło komu słuchać radia w KP. :(
Nie przesadzaj. To nie jest tragedia. Masz inne źródła, a życie się toczy dalej i proszę nie popełniaj przez to harakiri :D

Zablokowany