Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Stefan_KR
Posty: 272
Rejestracja: 2 sierpnia 2011, o 21:32

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: Stefan_KR »

Tia... na odległości tysięcy km lub na częstotliwości >30GHz.
W odległościach kilkanaście..kilkadziesiąt km i na częstotliwościach telewizyjnych te zjawiska praktycznie nie mają wpływu. No chyba że nagle zaczynamy odbierać telewizję z Szwecji lub Węgier - wtedy owszem :)

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: Martens »

@Stefan_KR: Wyjaśnij mi zatem proszę dlaczego w zimie miałem stabilny odbiór Jagodnika na pasywnej pokojówce, a obecnie z dnia na dzień odbiór stamtąd jest coraz słabszy na zewnętrznej antenie kierunkowej? Mało tego, w zimie siła sygnału na tejże pokojówce była nawet wyższa niż obecnie jest na antenie kierunkowej! Do nadajnika w Jagodniku mam niecałe 65km, żadna nowa przeszkoda przed anteną odbiorczą się nie pojawiła (budynek, drzewo, góra, itp.), no więc co się stało?
I niech nikt mi tutaj nie pisze, że antena mi się przestawiła, albo że jest nieprecyzyjnie ustawiona. Ustawienie anteny DVB-T to pikuś w porównaniu do ustawienia anteny SAT, nie mówiąc już o tym jakiej precyzji potrzeba w ustawieniu ogromniastego talerza na spotbeam z Astry 28.2'E. Ktoś kto kiedykolwiek próbował odbioru z tej pozycji wie o czym piszę. ;)

Powiem tak, ci którzy odbierają silny sygnał (czy to DVB-T, czy to DVB-S) faktycznie nie zauważą żadnej różnicy w odbiorze zima-lato, natomiast ci, którzy odbierają słaby sygnał, taką różnicę właśnie dostrzegają.
Ja również nie obserwuję obecnie żadnych zmian (w zależności od temperatury, gdy pada deszcz, wieje wiatr, itp.) na silnym sygnale MUX-3 z Jaśkowej Kopy, ale już na słabym sygnale z Jagodnika jak najbardziej tak.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: AdamP »

Ja również muszę się z tym zgodzić. Pora roku, temperatura czy zachmurzenie mają wpływ na sygnał TV. Obserwuję to od kilku lat - najsłabszy jakościowo sygnał mam przy pięknej letniej pogodzie i bezchmurnym niebie. Najlepszy jakościowo sygnał mam zimą przy dużym zachmurzeniu. Stefan_KR, tylko nie mów mi, że mam uszkodzone wszystkie 4 anteny i 4 kable (czarny Triset 113). Wszystko wchodzi do mieszkania i tam mogę sobie swobodnie to łączyć (np. sumatorem, zwrotnicą, transformatorem impedancji) lub używać jako pojedynczych instalacji.
Na wskaźnikach siła/jakość specjalnie tego nie widać ale już na wskazaniach Pre Viterbi, Post Viterbi widać to bardzo dobrze - najbardziej na częstotliwościach SFN (k.55 i k.41).

Stefan_KR
Posty: 272
Rejestracja: 2 sierpnia 2011, o 21:32

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: Stefan_KR »

Na forum opisanych jest wiele przykładów źle wykonanych instalacji gdzie wpływ warunków atmosferycznych miał wpływ na odbiór (mgła, deszcz, itp). Ale zakładam, że w tym przypadku instalacje są OK natomiast trudno przejść do porządku dziennego czytając o refrakcji fal wskutek zmian aury i wpływie na odbiór DVB-T. Owszem, taki wpływ na radiokomunikację istnieje ale nie w tym aspekcie.
Należy pamiętać, że operujemy na odbiorze tzw fali powierzchniowej czyli tej w zasadzie prostoliniowo docierającej od nadajnika do odbiornika. Wpływ refrakcji ujawnia się dopiero gdy mówimy o odbiorze horyzontalnym i w zasadzie dla fal o wyższej niż telewizyjna częstotliwości (im wyższa częstotliwość tym podatność na refrakcję większa).
Zmiany odbioru w zależności od pory roku są powodowane czymś innym a wytłumaczenie jest mniej górnolotne. Mówimy tu o odbiorze DVB-T na dalszą odległość (kilkanaście-kilkadziesiąt km) i/lub w niezbyt korzystnych warunkach geograficznych, gdzie nie mamy do czynienia z "furą" sygnału z dużym zapasem. Wraz ze zmianą pory roku (lato/zima liście na drzewach lub brak liści, zielono lub śnieg), wraz ze zmianą pogody (sucho lub mokro w deszczu czy mgle) zmienia się otoczenie i jego właściwości absorpcji czy rozpraszania fal co własnie może mieć niewielki wpływ na rozchodzenie się fali na drodze od nadajnika do odbiornika (mniej lub więcej odbić w terenie). To te zjawiska mają wpływ na odbiór przy odległościach do kilkudziesięciu km lub zmianie pogody o których wspominacie. Wystarczy, że "coś" się zmieni w bliższej lub dalszej okolicy i możemy to odczuć w odbiorze.
Natomiast refrakcja fal elektromagnetycznych, którą mylnie przywoła tu @Byczek12345, wpływ na radiodyfuzję ma taki, że wskutek zjawisk meteorologicznych fala radiowa zamiast biec prostoliniowo ulega ugięciu w troposferze i daje odbiór dalej za horyzontem (zasięg kilkaset km). Wówczas mówimy o fali troposferycznej. Stąd bierze się często przytaczane na forum zjawisko "tropo" przeszkadzające w poprawnym odbiorze (bo dolatują stacje normalnie będące poza zasięgiem) choć jakże pożądane dla fanatyków amatorskiego dx-owego odbierania wszelkich stacji radiowych i telewizyjnych :)

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: AdamP »

Stefan_KR pisze: Ale zakładam, że w tym przypadku instalacje są OK
Moja na pewno jest OK ;) Jak tylko wystąpiły "cyrki" na k.41 wysłałem do UKE odczyty z mojej instalacji i zasugerowałem przysłanie specjalistów z samochodem pomiarowym :) Zaparkowali przed moim domem, zrobili pomiary sygnału/sygnałów z bardzo różnych kierunków i stwierdzili problem z sygnałem k.41 spowodowany przez nowe nadajniki na tej częstotliwości. Czyli instalacji nic nie dolega :D
Jedyna "wada" to utrata czeskich sygnałów z Lysej Hory i regionalnego Mux'a z Ornontowic przy dużym tropo i jednoczesnym braku chmur :( .

radogol
Posty: 40
Rejestracja: 30 grudnia 2013, o 10:39
Odbiornik: Sharp le39650v
Instalacja antenowa: ATX 55 + WZMACNIACZ LNA 177
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Góra Kamieńsk, Ostrawa

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: radogol »

Witam. Od około tygodnia mam problem z odbiorem mux 3. Kanały się zacinają głównie w godzinach od rana do południa. Nie wiem czy to tropo czy coś innego. Na wprost anteny mam drzewo z gęstymi liściami ale czy to by tak zakłócało odbiór? Mux 3 odbieram z wręczycy oraz z góry kamieńsk( antena tyłem z odbicia). Wcześniej z kamieńskiem nie miałem problemu a teraz też jest. Mux 1 i 2 działa poprawnie.

Awatar użytkownika
#BEAVER#
Posty: 171
Rejestracja: 17 stycznia 2012, o 21:14
Odbiornik: LG LA620S, Wiwa HD-100,90,50, Ferguson T650i
Instalacja antenowa: "Kierunkowa" + symetryzator (300m n.p.m.+8m n.p.t.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katow,Ornontowice,Wisła,Frýdek-M,Ostrava

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: #BEAVER# »

Zamieniłem wzmacniacz na symetryzator. Jest zamontowany w antenie kierunkowej.
k.41,49,55 (Kosztowy) - OK.
k.58 (Wisła) - OK.
k.47 (Ornontowice) - OK
k.37,54 (Frydek-Mistek) - OK.
Ostatnio zmieniony 29 czerwca 2014, o 10:42 przez #BEAVER#, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: TomW »

Czyli jednak to antena u Ciebie a właściwie za silny sygnał. Ja też do swojej pokojowej siatki "Davbol"W1 znalazłem coś takiego:

http://davbol.pl/wzmacniacz-antenowy-pr ... -p-30.html

Wzmacniacz przelotowy tej samej firmy. Mniejsza moc nie przesterowuje mi sygnału, jest regulacja i zawsze mogę wrócić do poprzedniego. Mam antenę typu APOK, gdzie konstrukcja jest prostsza niż budowa cepa :) . Fabrycznie zamontowany w antenie wzmacniacz, był po zmianach MUX-3 na granicy przesterowania.

Awatar użytkownika
eXte77
Posty: 272
Rejestracja: 4 maja 2011, o 17:44
Odbiornik: Sony Bravia
Instalacja antenowa: Dipol 11/21-60 (symetryzator)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Wisła Skrzyczne

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: eXte77 »

belzebiusz pisze:A czytałeś co napisałem kilka postów wyżej?
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?p=191956#p191956
post został przeniesiony tutaj przez administratora stad całe zamieszanie

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: hadam »

Panie Jarosławie korzystając z okazji że jest Pan na forum mam pytanie: czy i gdzie ewentualnie kiedy Emitel rozważa doświetlenia dla północno wschodniej części woj. śląskiego. Chodzi o gminy: Lelów, Niegowa, Szczekociny, Koniecpol, Pilica.
Ps. Taką dostałem informację od UKE.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: Jarosław Bałuka »

Na bieżąco analizujemy informacje o odbiorze sygnałów w rożnych obszarach. Jednak w zakresie planów dla ewentualnych nowych doświetleń prosiłbym o kontakt z Operatorami poszczególnych multipleksów, dla których prowadzimy emisję sygnałów naziemnych.

Awatar użytkownika
Tomciosz
Posty: 512
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, o 09:04
Miejscowość: Sosnowiec / Biała Wielka
Odbiornik: Thomson 32HD5506
Samsung UE50NU7092
Instalacja antenowa: VHF + LogPer k28-47 DIY (Dobrom.)
All-Ant ATS2000 (Koszt./Ornon./Stalex.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dobromierz,Ogrodzieniec|Kosztowy,Ornonto

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: Tomciosz »

Ja bym napisał do TVP Katowice. Zanim Warszawa odpisze, to oni bezpośrednio się skontaktują i odpowiedzą. :)

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: hadam »

@Jarosław Bałuka - Dziękuję. Rozumiem że nawet jeśli Pan coś wie na ten temat, to jako przedstawiciel Emitela nie może Pan udzielać takich informacji ponieważ są one w gestii operatora czyli TVP.

marcox
Posty: 5
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy, Wisła Skrzyczne

Re: Odbiór SFN - metody synchronizacji odbiornika

Post autor: marcox »

Witam userow.

Mam problem z prawidłowym odbiorem MUX3 w SFN w Ustroniu.
Problem objawia się losową utratą transmisji w różnych porach dnia.
Wygląda tak jakby zależał od propagacji.
Odbiór jest realizowany z pojedyńczej anteny YAGI podłączonej do jednego dekodera.
Poziom sygnału jest dobry, problem jest z samą detekcją.
Czasami BER po korekcji jest 10^-7 a jak występują zakłócenia to spada nawet na 10^-4 ( PO KOREKCJI!)
Próbowałem już róznych anten i odbiorników i zawsze problem występuje.

Przypuszczam że problemem jest właśnie SFN. Odbiór jest z "lustra" Mux3 na G.Czantoria ale wchodzi też sygnał z Katowice-Kosztowy. Niestety odległość to pona 67km i przy zmiennej propagacji wprowadzone dodatkowe opoznienia statyczne są chyba jednak źle dobrane przez emitela.

Na dzien dzisiejszy organizuje miernik z pomiarem echa ale sam pomiar nie rozwiąze problemu.
Może ktoś juz przerabiał podobny temat i jest jakieś rozwiązanie ww problemu?


Ps. szukając na necie info natknąlem się na cos takiego
https://www.youtube.com/watch?v=VArpPjHEnAg

W duzej mierze odpowiada to problemowi który opisuję.

Update:
Pan Jarek przeniósł tutaj moj post i już trochę zostałem "oświecony".
Jest problem i to nie tylko w Ustroniu...
Czy może ktoś już dostał info zwrotne z UKE? po pomiarach.




pozdr.
marcox

Phiotrus
Posty: 6
Rejestracja: 20 sierpnia 2011, o 21:29
Instalacja antenowa: DIPOL 16/21-60 z wbudowanym symetryzatorem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: Phiotrus »

Mam identyczny problem, mux3 siła sygnału 90 % a jakość skacze od 0 - 100 % nie zależne od pory dnia. Antenę mogę jedynie ustawić na Skrzyczne a problem zaczął się od uruchomienia doświetlenia...

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: TLW/SZA »

Podglądowa mapka zasięgu MUX-3 z EC Zabrze:

http://www.dvbtmap.eu/mapcoverage.html?chid=12514

Szczerze spodziewałem się troszkę innej charakterystyki nadawania.

art32

problem z odbiorem mux3

Post autor: art32 »

mam problem z odbiorem mux 3 pozostałe mux y spoko lekkie niewielkie sporadyczne zakłócenia na mux 1
mieszkam w dąbrowie górniczej na redenie okna mam na północny wschód i tak jak wyżej pisze pozostałe mux y ok
co może być przyczyną

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: TLW/SZA »

Przyczyną jest przesterowany sygnał,napisz coś więcej na temat instalacji antenowej,czy posiadasz wzmacniacz.

Awatar użytkownika
Tomciosz
Posty: 512
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, o 09:04
Miejscowość: Sosnowiec / Biała Wielka
Odbiornik: Thomson 32HD5506
Samsung UE50NU7092
Instalacja antenowa: VHF + LogPer k28-47 DIY (Dobrom.)
All-Ant ATS2000 (Koszt./Ornon./Stalex.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dobromierz,Ogrodzieniec|Kosztowy,Ornonto

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: Tomciosz »

Niestety u mnie w Białej Leśnej odbiór DVB-T zaczyna być luksusem. Ostatnio działał tylko MUX1(k35), ale jakość oscylowała sobie od 54 do 96%. K39 szukałem w każdym możliwym miejscu z pasywną Yagą 11 el. i tylko szczątki docierały. Ani konserwacji w okolicy nie było, ani żadnych wielkich tropo czy innych. Z chęcią bym przyjął wóz pomiarowy na moje podwórko by sami zobaczyli co tam piszczy(albo i nie piszczy :mrgreen: ). Jeżeli kogoś to zainteresuje, to mogę podesłać zdjęcia panoramiczne z zaznaczonymi kierunkami na poszczególne nadajniki i jeszcze kilka innych(profile terenu, dane dotyczące teoretycznego poziomu natężenia sygnału), kontakt PW/mail. Ja już nawet nie mam siły myśleć nad kolejnymi modyfikacjami. Sąsiedzi "przenieśli" się na odbiór satelitarny, chyba jako jedyny męczę się z tą cyfrówką.

art32

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: art32 »

Moja antena to antena kierunkowa techni yagi HD T z zasilaczem ma zasieg do 70 km
Problem obecnie jest w tym że mux 2 czyli ten na którym jest polsat tvn tv4 itd odbiera bez zastrzeżeń natomiast dwa pozostałe z zakłuceniani z czego najbardziej mux3 mux 1sporadycznie chyba ze przestawiam antene no to wtedy
Ale wystepuje takie zjawisko że jak dobrze odbiera mux3 to źle mux1 i na odwrót
Nie wiem czemu tak jest

Zablokowany