DVB-T z RTON ELBLĄG JAGODNIK

digitrax
Posty: 80
Rejestracja: 14 czerwca 2013, o 07:10
Odbiornik: Blankom TSI-108
Thomson THT501
Opticum HD N2
Instalacja antenowa: Televes DAT 75
Nadajnik - obiekt nadawczy: Jagodnik, Chwaszczyno, Pieczewo

Re: DVB-T z RTON ELBLĄG JAGODNIK

Post autor: digitrax »

Martens pisze:Zna ktoś logiczne wytłumaczenie dlaczego tak jest?
Myślę, że "mądry" urzędnik zza biurka, który NIGDY nie pracował w terenie lub nie korzystał z wiedzy pomiarowców UKE wymyślił, że SFN jest najlepszym rozwiązaniem o jakim słyszał i za wszelką cenę trzeba go stosować. Jest tak tym rozwiązaniem podekscytowany, że będzie dążyć do tego by przy pomocy SFN pokryć cały kraj a wtedy będzie mógł odtrąbić sukces w oszczędności częstotliwości. Jego wiedza widocznie już nie pojmuje tego, że nie zawsze zegary będą idealnie zsynchronizowane. Pierwszy problem wypłynął w Jagodniku. Coś się zapewne musi dziać na wspólnym pokryciu pomiędzy Pieczewem a Jagodnikiem. Zdecydowano, więc ograniczyć moc. Może to i pomogło ale rykoszetem pozbawiono doświetlenia trudnych terenów. Ponownie ktoś w centrali sobie wymyślił aby tym razem podnieść moc ale w stronę gdzie były pierwotne problemy wyłączyć nadawanie. No i to było przegięcie z 28 kwietnia. Wyłączono więcej niż zakładano. Np tereny Mierzei Wiślanej i okolic Braniewa. Jakby tego było mało to zasięgi w mieście Elbląg gdzie do nadajnika jest około 5 km spadły także do tego stopnia, że nie dało się odbierać MUX-3. Po kilku dniach Elbląg naprawiono. Nie zmienia to faktu, że przypomina to zabawę niż profesjonalne podejście do tematu. Ostatnie wyłączenie nadawania na wszystkich MUX z Jagodnika bez informacji nawet na stronie Emitela to już przegięcie jak ich mało.

Tak się zastanawiam czy dla nadawców nie byłoby taniej gdyby zamiast pokrycia kraju za pomocą DVB-T wykorzystać wyłącznie DVB-S. Wynajęcie transpondera na satelicie jest tańsze niż koszt nadawania naziemnego. Nie korzystać w tym przypadku z systemu kodowania a ograniczyć zasięg do określonej wiązki tylko na teren kraju. Każdy z nadawców występujących w DVB-T ma swój program na satelicie. TVP Już dawno powinna zrezygnować z Astry gdzie transpondery nie są szerokie a co za tym idzie pojemne na korzyść Hot Birda gdzie bez problemu w DVB-S2 można uzyskać ponad 60 Mbit. Umieściliby tam wszystkie swoje programy w przyzwoitej jakości po 12 Mbit na HD (1, 2, Sport, HD) co by zajęło 48 Mbit. Pozostała przepustowość na programy w jakości SD. Oczywiście programy tematyczne byłyby zakodowane i dostępne dla platform satelitarnych i kablówek, które PŁACĄ dla TVP niemałe pieniądze za te programy. Sygnały docierałyby WSZĘDZIE i co najważniejsze programy HD posiadałyby jakość HD a nie wyłączenie logo HD...

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: DVB-T z RTON ELBLĄG JAGODNIK

Post autor: Martens »

No dobrze, załóżmy że urzędnicy przewidywali jakieś problemy z SFN Jagodnik - Pieczewo, dlatego najpierw ograniczono moc MUX-3 z 10 kW do 4,5 kW (prowadząc emisję z anteny dookólnej na 107,5 m), a następnie postanowiono po 25 kwietnia podnieść moc do 7,5 kW (prowadząc jednocześnie emisję z anteny kierunkowej na 70 m). Ludzie jednak narzekali na niski poziom sygnału, więc postanowiono (w dniach 1 - 9.05) przeprowadzić testy nadawania MUX-3 z anteny (prawdopodobnie dookólnej) umieszczonej na 107,5 m. Nie widziałem ŻADNYCH postów, że komuś popsuł się odbiór, więc dlaczego powrócono do emisji z anteny kierunkowej umieszczonej na 70 m?

digitrax
Posty: 80
Rejestracja: 14 czerwca 2013, o 07:10
Odbiornik: Blankom TSI-108
Thomson THT501
Opticum HD N2
Instalacja antenowa: Televes DAT 75
Nadajnik - obiekt nadawczy: Jagodnik, Chwaszczyno, Pieczewo

Re: DVB-T z RTON ELBLĄG JAGODNIK

Post autor: digitrax »

Najlepiej pracował MUX-3 w Jagodniku na kanale 45 z mocą 10 kW czyli bez SFN.

Gdyby "abonament telewizyjny" czyli podatek na TVP od posiadania odbiornika byłby opłacany wyłączenie w przypadku gdy istnieje techniczna możliwość odbioru programów to szybko by zniknęły problemy z odbiorem i zabawy na nadajnikach oraz multipleksach :!:

Teraz to wygląda tak, że nadawca ma gdzieś czy ktoś odbiera czy nie, najważniejszy jest podatek i basta :!:

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: DVB-T z RTON ELBLĄG JAGODNIK

Post autor: Martens »

Znowu MUX-3 z Jagodnika nadaje sygnał na poziomie równym z MUX-1 i MUX-2. Tak przynajmniej obserwuję u siebie w Gdańsku. I oby tak już zostało. :)

@digitrax: sprawdź u siebie czy zaobserwowałeś poprawę, bo jestem ciekaw czy emisja cały czas idzie z anteny kierunkowej (tylko np. zawieszonej wyżej), czy może teraz emisja prowadzona jest z anteny dookólnej.

gust@autograf.pl
Posty: 6
Rejestracja: 28 kwietnia 2014, o 21:33
Odbiornik: ferguson ariva 250 Combo
Instalacja antenowa: 2 anteny szerokopasmowe ASR860
Stegieński las
Nadajnik - obiekt nadawczy: Elbląg Jagodnik i Gdańsk Chwaszczyno

Re: DVB-T z RTON ELBLĄG JAGODNIK

Post autor: gust@autograf.pl »

od 16,30na Mierzei ruszył MUX 3 z jagodnika i poco ten cały bałagan i stres dla ludzi ,rozumiem dzieci pobawiły się pokrętłami i wróciły ponownie do lego............ oczywiście klocków !?

digitrax
Posty: 80
Rejestracja: 14 czerwca 2013, o 07:10
Odbiornik: Blankom TSI-108
Thomson THT501
Opticum HD N2
Instalacja antenowa: Televes DAT 75
Nadajnik - obiekt nadawczy: Jagodnik, Chwaszczyno, Pieczewo

Re: DVB-T z RTON ELBLĄG JAGODNIK

Post autor: digitrax »

Martens pisze:Znowu MUX-3 z Jagodnika nadaje sygnał na poziomie równym z MUX-1 i MUX-2. Tak przynajmniej obserwuję u siebie w Gdańsku. I oby tak już zostało. :)

@digitrax: sprawdź u siebie czy zaobserwowałeś poprawę, bo jestem ciekaw czy emisja cały czas idzie z anteny kierunkowej (tylko np. zawieszonej wyżej), czy może teraz emisja prowadzona jest z anteny dookólnej.
Dziś tego nie sprawdzę bo mnie nie ma w moim punkcie pomiarowym ;)
W poniedziałek wykonam pomiar i wyniki umieszczę na forum.

digitrax
Posty: 80
Rejestracja: 14 czerwca 2013, o 07:10
Odbiornik: Blankom TSI-108
Thomson THT501
Opticum HD N2
Instalacja antenowa: Televes DAT 75
Nadajnik - obiekt nadawczy: Jagodnik, Chwaszczyno, Pieczewo

Re: DVB-T z RTON ELBLĄG JAGODNIK

Post autor: digitrax »

Parametry sygnałów z dnia dzisiejszego:

Jagodnik:
MUX-1 kanał 43, poziom 52,4 dBuV, MER 31,8 dB, SNR 31 dB
MUX-2 kanał 25, poziom 53,1 dBuV, MER 34,2 dB, SNR 32 dB
MUX-3 kanał 26, poziom 49,5 dBuV, MER 29,8 dB, SNR 28 dB

Pieczewo:
MUX-1 kanał 28, poziom 39,5 dBuV, MER 28,6 dB, SNR 27 dB
MUX-2 kanał 33, poziom 37,6 dBuV, MER 25,8 dB, SNR 25 dB
MUX-3 kanał 26, poziom 36,6 dBuV, MER 24,8 dB, SNR 24 dB

Pomiary wykonano analizatorem Rover Instruments ST-2 z anteną Televes DAT-75

digitrax
Posty: 80
Rejestracja: 14 czerwca 2013, o 07:10
Odbiornik: Blankom TSI-108
Thomson THT501
Opticum HD N2
Instalacja antenowa: Televes DAT 75
Nadajnik - obiekt nadawczy: Jagodnik, Chwaszczyno, Pieczewo

Re: DVB-T z RTON ELBLĄG JAGODNIK

Post autor: digitrax »

W ostatni piątek 13-go w okolicach Elbląga przeszła nawałnica. Sporo deszczu i trochę błysków. W tym czasie MUX-3 z Jagodnika kaput a MUX-1 i 2 bez zmian. Brawo :!: jeżeli na tym ma polegać współpraca nadajników w SFN to gratuluję. Nie mogę się "doczekać" kiedy MUX-1 i 2 także zacznie pracować w SFN... Gdyby częstotliwości brakowało to rozumiem sens jego stosowania ale w przypadku gdy MUXy mogą nadawać na sąsiednich kanałach pod warunkiem takiej samej mocy nadawczej uzycie tego systemu to przerost formy nad treścią.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTON ELBLĄG JAGODNIK

Post autor: Jarosław Bałuka »

W piątek 13.06 nie było żadnych przerw w emisjach MUX3 z Jagodnika, Iławy czy Giżycka więc przyczyn kłopotów należy szukać po stronie odbiorczej.

digitrax
Posty: 80
Rejestracja: 14 czerwca 2013, o 07:10
Odbiornik: Blankom TSI-108
Thomson THT501
Opticum HD N2
Instalacja antenowa: Televes DAT 75
Nadajnik - obiekt nadawczy: Jagodnik, Chwaszczyno, Pieczewo

Re: DVB-T z RTON ELBLĄG JAGODNIK

Post autor: digitrax »

Pomiar zapewne wykonujecie na transmisji multikastu IP na wejściu do stacji oraz na sygnale wypromieniowanym z anten. Niechaj zgadnę, wykorzystujecie do tego celu analizator Bridgetech zainstalowany pod nadajnikiem ? Jeżeli tak to możecie zdiagnozować tylko to co się dzieje przy nadajniku a nie jak to wygląda w terenie. Dlatego powyższy pana tekst mnie nie dziwi. Rozumiem, że z racji stanowiska jakie pan zajmuje w firmie Emitel nie wypada panu mówić źle o firmie która "karmi"...
Nie chce mi się już także pisać e-maili z pytaniami do Was bo odpowiedź z góry jest znana cyt: "prace w lokalizacji Jagodnik zostały zrealizowane w mininy piątek i emisja jest prowadzona z moca 7.5 kW". Taką odpowiedź uzyskałem z końcem kwietnia br gdy "wyścianowaliście" odbiór MUX-3 z zakresu większego niż to było planowane 70 - 180 stopni skutecznie pozbawiając mieszkańców dawnego województwa Elbląskiego odbioru MUX-3. Od tamtego czasu dzwonię do UKE by się dowiedzieć co się dzieje w zasięgu pracy tego nadajnika. UKE z kolei dzwoni do Was lecz ich już nie zbywacie jak mnie i dopiero wtedy uzyskuje się informacje okrężną drogą. WSTYD. Dziwnym zbiegiem okoliczności po tym jak zadzwoniłem do UKE po kilku dniach w Braniewie pojawił się samochód pomiarowy, czyżby Emitela ? a kolejnego dnia odwiedzili mnie panowie z UKE. Czyżby ktoś się pofatygował w teren by stwierdzić, że MUX-3 po zmianach tutaj nie dociera ? Chyba tak bo MUX-3 wrócił lecz obecnie odbiór pozostawia wiele do życzenia. Poniżej pomiar sprzed chwili wykonany za pomocą streamera IP Blankom TSI108:

Frequency 513998 kHz
Noise margin 0.0 dB
BER 1.2 E-3

Guard-Intervall: 1|4
FEC: 5|6
FFT: 8 K

Mam na szczęście tą możliwość, że mam także antenę skierowaną na Chwaszczyno i pomiar wygląda tak:

Frequency 689997 kHz
Noise margin 3.3 dB
BER 1 E-6

Guard-Intervall: 1|4
FEC: 5|6
FFT: 8 K

Przełączyłem, więc odbiór z Jagodnika oddalonego o 29 km na Chwaszczyno oddalone o 90 km gdzie sygnał jak widać jest lepszej jakości lecz nadal nie idealny.

Dla porównania pomiar MUX-1 i MUX-2 z Jagodnika gdzie odbiór jest poprawny z tej samej anteny (Televes DAT-75):

Frequency 649997 kHz
Noise margin 23.9 dB
BER 4 E-6

Guard-Intervall: 1|32
FEC: none
FFT: 2 K

Frequency 505998 kHz
Noise margin 22.8 dB
BER <1 E-6

Guard-Intervall: 1|32
FEC: none
FFT: 2 K

Nadal pan będzie twierdzić, że to wina systemu odbiorczego ? Czy MUX-3 z Jagodnika nie może nadawać jak w okresie przejściowym czyli na kanale 45 dookólnie z mocą 10 kW jak pozostałe MUXy ?

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTON ELBLĄG JAGODNIK

Post autor: Jarosław Bałuka »

Napisałem wyraźnie, że po stronie nadawczej nie było przerw w emisji w trakcie nawałnicy dn 13.06. Skoro burza nie miała wpływu na wszystkie emisje po stronie nadawczej zatem podoblem znajduje się gdzieś po stronie odbiorczej.

digitrax
Posty: 80
Rejestracja: 14 czerwca 2013, o 07:10
Odbiornik: Blankom TSI-108
Thomson THT501
Opticum HD N2
Instalacja antenowa: Televes DAT 75
Nadajnik - obiekt nadawczy: Jagodnik, Chwaszczyno, Pieczewo

Re: DVB-T z RTON ELBLĄG JAGODNIK

Post autor: digitrax »

Ja z kolei wyraźnie podałem parametry odbioru z tej samej anteny odbiorczej. Porówna pan MUX-3 do MUX-1 i 2 a dokładnie margines szumów i ilość błędów... Nie jest to podane z jakiejś zabawki za 100 zł tylko profesjonalnego odbiornika w stacji DTV, z którego sygnały docierają do kilkunastu tysięcy abonentów TVK.
Jeżeli zajmuje się pan wyłącznie pijarem w firmie Emitel to mogę zrozumieć brak wiedzy technicznej w tym zakresie ale po tylu napisanych odpowiedziach na tym forum jestem przekonany, że wie pan "co w trawie piszczy"...
Najważniejsze, że nadajnik nadaje. Mało istotne jest to, że byle jak się to propaguje ale nadaje ! To co się dzieje w terenie to już jest mało ważne...

Po tych wszelkich zmianach na Jagodniku, właściciele firmy w której pracuję zdecydowali się pobrać kontent TVP bezpośrednio z Woroniczej. Koszty z tym związane nie są małe (transmisja 1G + opłata dla TVP za port) ale warto to wykonać dla zadowolenia naszych klientów gdzie programy HD mają bitrate na poziomie 12 Mbit/s każdy i co najważniejsze nie jesteśmy skazani na ten nadajnik z którego emisja jest wątpliwej jakości. Szkoda tylko "Kowalskiego" dla którego często jedyną alternatywą jest satelita.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T z RTON ELBLĄG JAGODNIK

Post autor: belzebiusz »

Nikt chyba nie zauważył, ale 25 czerwca w wykazie przywrócona została emisja dookólna MUX-3 i zwiększona moc z 7,5 do 10 kW:
http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna ... misji-dvbt

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: DVB-T z RTON ELBLĄG JAGODNIK

Post autor: Martens »

Ja właśnie dzisiaj także zwróciłem na to uwagę. Aczkolwiek TUTAJ w dalszym ciągu widnieje, że emisja MUX-3 jest kierunkowa z mocą 7,5 kW. ;) No więc nie wiadomo jak to jest w rzeczywistości. Jeżeli faktycznie zmienili parametry emisji MUX-3 (z kierunkowej na dookólną z podwyższeniem mocy do 10 kW), to raczej nastąpiło to już 10 maja (wtedy poprawa odbioru została natychmiast zauważona przez wszystkich).

digitrax
Posty: 80
Rejestracja: 14 czerwca 2013, o 07:10
Odbiornik: Blankom TSI-108
Thomson THT501
Opticum HD N2
Instalacja antenowa: Televes DAT 75
Nadajnik - obiekt nadawczy: Jagodnik, Chwaszczyno, Pieczewo

Re: DVB-T z RTON ELBLĄG JAGODNIK

Post autor: digitrax »

Panowie

Nie mogąc się "doprosić" weryfikacji problemu odbioru MUX-3 na terenie powiatu braniewskiego, zgłosiłem problem do TVP. Po kilku tygodniach przybyło na "mój" dach dwóch panów z Emitela z miernikiem i własną anteną. Chyba moje pomiary były niewiarygodne :?
Po pomiarach stwierdzono anomalię w odbiorze MUX-3 na kanale 26 z Jagodnika. Poziom MER skakał bardzo znacznie spadając do wartości 23 dB. Moja instalacja odbiorcza z analizatorem Bridgetech pokazała to samo kilkanaście tygodni temu... Zapisano wyniki i miałem czekać na odpowiedź. Nie doczekałem się odpowiedzi ani ze strony TVP ani Emitela. Obecnie moje urządzenia pomiarowe pokazują niemal identyczny poziom sygnału ze wszystkich 3 MUXów nadawanych z Jagodnika. Myślę, że wszystkie nadają z mocą 10 kW co sugerowałem pomiarowcom podczas ich obecności.

Proszę o potwierdzenie lub zaprzeczenie tego stanu przez obecnych tu przedstawicieli Emitel'a

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTON ELBLĄG JAGODNIK

Post autor: TLW/SZA »

To nie mój teren i temat,ale dorzucę tu swoje przysłowiowe trzy grosze,przecież wiadomym jest że nawarzyli sobie piwa z wdrożeniem SFN-u i nie wiedzą co z tym fantem począć.

Teraz robią testy na zdrowym organiźmie aby wszystko poskładać tak jak to powinno wyglądać w zamierzonym pierwowzorze i tyle.

Może przyjdzie taki dzień że w końcu skończy się ten cały cyrk ,i nie będzie bajdolenia że w większości przyczyn złego odbioru doszukiwano się niewłaściwego doboru anten,tunerów,kabli etc...a może ten MUX-3 zagłusza UFO albo jakaś inna paranormalna przyczyna :?: :lol:

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTON ELBLĄG JAGODNIK

Post autor: Jarosław Bałuka »

digitrax pisze:Myślę, że wszystkie nadają z mocą 10 kW co sugerowałem pomiarowcom podczas ich obecności.

Proszę o potwierdzenie lub zaprzeczenie tego stanu przez obecnych tu przedstawicieli Emitel'a
Zgodnie z WYKAZEM wszystkie emisje z Jagodnika nadają z mocą 10kW ERP.

TLW/SZA - nie ma żadnych testów na zdrowym organizmie, proszę zaprzestać tego rodzaju niczym nie uzasadnionych pomówień.

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: DVB-T z RTON ELBLĄG JAGODNIK

Post autor: Martens »

A czy 10 kW dookólnie jest już mocą docelową MUX-3? No bo zmiana parametrów emisji odbyła się bez żadnego komunikatu, a wcześniej miało być 7,5 kW kierunkowo.
I jeszcze mam takie pytanie - czy jest szansa w przyszłości na podwyższenie mocy MUX-1 i MUX-2 z Jagodnika (np. do 20 czy 50 kW), aby lepiej doświetlić dzielnice Gdańska pozbawione sygnału z Chwaszczyna? 10 kW to niestety za mało. :(

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTON ELBLĄG JAGODNIK

Post autor: Jarosław Bałuka »

Nie planujemy zmian w tych emisjach.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DVB-T z RTON ELBLĄG JAGODNIK

Post autor: antypyra »

Hi,Hi w Krynicy Morskiej mux3 lepiej idzie z Kisielic (odległość 80 km) niż z Jagodnika 18 km przez Zalew Wiślany.
Dwójka PR z Jagodnika na 102,3 MHz 10 kW ERP idzie marnie w tym samym miejscu marnie z jakimś "przyszumem", a nad samym morzem nakłada się na nią Radio Maryja z Gdyni na tej samej częstotliwości, choć tu moc zaledwie 0,3 kW i znacznie większa odległość. Zjawisko występuje na każdym odbiorniku.
Coś ten Jagodnik nietęgi. A planowanie częstotliwości na pewno.

Zablokowany