Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Awatar użytkownika
DVB-T(2) INQUIRING
Posty: 933
Rejestracja: 9 maja 2013, o 15:34

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: DVB-T(2) INQUIRING »

Dzięki za poradnik kb997. Ten oplot(izolacja zewnętrzna) to ze zwykłego materiału jaki jest choćby na kablu koncetrycznym(ten wierzchni, przeważnie biały i gruby). A i jakbym robił bez kostek, to nie muszę przerywać drutu, tak jak w Twoim poradniku ?

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: kb997 »

Ja nie przerywałem drutu. To jest jeden kawałek tylko musi tworzyć obwód zamknięty.

tebe

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: tebe »

DVB-T(2) INQUIRING pisze:Dzięki za poradnik kb997. Ten oplot(izolacja zewnętrzna) to ze zwykłego materiału jaki jest choćby na kablu koncetrycznym(ten wierzchni, przeważnie biały i gruby). A i jakbym robił bez kostek, to nie muszę przerywać drutu, tak jak w Twoim poradniku ?
Chciałbym doprecyzować - oplot tzn. ekran przewodu antenowego, a izolacja zewnętrzna to to co widać gołym okiem.
Każdy przewód antenowy jest pokryty izolacją zewnętrzną, składa się z żyły środkowej, izolacji i oplotu stanowiącego ekran. Na całość jest izolacja zewnętrzna.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: kb997 »

Oplot trzeba by zdjąć, izolację żyły też bo nie założysz kostki. Chyba, że w najwęzszym miejscu czyli w połowie długości drutu odsłonisz 3cm izolacji i złożysz razem odginając w osi odbioru anteny. Tak samo wtedy trzeba na obu końcach drutu odgiąć zakończenia. Wtedy zamiast pojedynczych torów można użyć podwójnego (odcinamy dwa z całości) usztywni to konstrukcję. Trzeba jednak pamiętać aby do długości całego drutu dodać ok 6cm a nie tak jak w poradniku 1cm na zakładkę.

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: lustracja »

antena biquad na bazie puszki do siatki.

Obrazek

Awatar użytkownika
DVB-T(2) INQUIRING
Posty: 933
Rejestracja: 9 maja 2013, o 15:34

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: DVB-T(2) INQUIRING »

Mam już swojego Biquada, który jest zdala od okna, ciasno usadowiony między ścianą a szafą. Mimo to odbiór jest dobry(siła 60-70 %, jakość 70-90 %) i co najważniejsze stabilny niezależnie od warunków pogodowych jak dotychczas. Z oplotu obrałem, nie lutowałem(połączyłem taśmą izolacyjną). Podziękowania dla kb997. I mam jeszcze do Ciebie pytanie: Mam antene siatkową ze wzmacniaczem pracującym na kanałach(1-69, czyli VHF i UHF), dekoder też działa w paśmie VHF, więc czy będę mieć problem z odbiorem MUX 8(VHF) ? Dodam, że obierałem na VHF-ie analog z Ukrainy na tej antenie. Pytam bo na forum piszą, że być może niektórzy będą musieli zmienić antenę w związku z MUX8.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: kb997 »

Teoretycznie siatka powinna podołać, gorzej z biquadem, zbyt „daleka" częstotliwość (około 350MHz). Bok biquada musiał by mieć z 25cm żeby dać radę. Policzę podwójnego biquada na środek VHF i środek UHF i wrzucę wymiary.
Edit:
Wewnętrzne quady o boku 36 cm, zewnętrzne o boku 11 cm. Powinno działać w obu pasmach. Przeliczę w 4nec i zobaczę jakie są charakterystyki dla takiej anteny.

premiero

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: premiero »

Jakiej grubości w końcu nie powinien przekraczać przewód, bo niektórzy piszą o średnicy a niektórzy o polu przekroju. Średnicy 2,5 [mm] czy pola przekroju 2,5 [mm²]? U mnie w Szczecinie najlepiej celować w Kołowo, ale okna mam ze złej strony, więc chcę spróbować pokojowego biquada. Muxy są odpowiednia na 578,634,690, czyli antenę robię na 634 MHz. Wszystkie muxy nadawane z mocą 100kW, odległość od nadajnika 17 km. Pominąwszy fakt okien w zupełnie przeciwną stronę, nie ma żadnych innych obiektów zasłaniających nadajnik.

Ok, to jak z tym drutem? ;)

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: kb997 »

Kalkulatory podają średnicę drutu a nie pole powierzchni przekroju. 2,5 mm średnicy jest optymalne dla sprawności anteny. Większa srednica powoduje minimalne osłabienie odbioru dla obliczonej częstotliwości natomiast podnosi odrobinę parametry na niższych kanałach. Ponadto większa średnica to większa sztywność konstrukcji co jest istotne przy budowie np. podwójnego biquada, ale problem z lutowaniem gdyż potrzeba dużej ilości energii dostarczonej w krótkim czasie aby rozgrzać lutowane miejsce. Jeśli nie masz mikropalnika lub lutownicy o mocy ok 200W to może być problem z polutowaniem anteny.

Awatar użytkownika
Tomciosz
Posty: 512
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, o 09:04
Miejscowość: Sosnowiec / Biała Wielka
Odbiornik: Thomson 32HD5506
Samsung UE50NU7092
Instalacja antenowa: VHF + LogPer k28-47 DIY (Dobrom.)
All-Ant ATS2000 (Koszt./Ornon./Stalex.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dobromierz,Ogrodzieniec|Kosztowy,Ornonto

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: Tomciosz »

http://jayakody2000lk.blogspot.com/2011 ... tenna.html

Czy ktoś kto jest rozeznany w temacie projektowania, mógłby się wypowiedzieć o tej konstrukcji? Głównie chodzi mi o zysk anteny, oraz jak wygląda podłączenie kabla w środku. Niby pisze by połączyć drutem/prętem detale A-B i (chyba osobnym, na logike) C-D, a dalej?

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: kb997 »

Ciekawa konstrukcja. Zaraz wracam do 4nec i zobaczę co to jest.
Edit
Dla 666MHz bez ukośnych wąsów ma 6.5dB. Porzeźbię dalej to dam znać.

Awatar użytkownika
Tomciosz
Posty: 512
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, o 09:04
Miejscowość: Sosnowiec / Biała Wielka
Odbiornik: Thomson 32HD5506
Samsung UE50NU7092
Instalacja antenowa: VHF + LogPer k28-47 DIY (Dobrom.)
All-Ant ATS2000 (Koszt./Ornon./Stalex.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dobromierz,Ogrodzieniec|Kosztowy,Ornonto

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: Tomciosz »

A dla VHF ma jakikolwiek zysk? Ogólnie, teraz mierzę w tamten zakres. Mam też takie pytanie: czy w odbiorze VHF-u na odległościach 60km wzwyż, potrzeba anten o zysku jak dla UHF-u?

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: kb997 »

Po szybkich analizach wychodzi spory zysk dla UHF. Po dodaniu wąsów to prawie 13dB pomiędzy 500 i 700 MHz. Problem w tym, że powyżej i poniżej tych częstotliwości impedancja wychodzi absurdalnie niska i wysoka. W zakresie VHF ponownie mamy pewien zysk ale niższy. Przypomina ta antena sylwetką coś co opisywał @TomW. Co do pytania odnośnie zysków potrzebnych dla VHF to przy porównywalnych mocach z UHF propagacja jest dużo lepsza więc i zysk anteny może być niższy.

DVBfan

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: DVBfan »

Witam,

Chiałbym odbierać programy z czestotliwości 490,538,568,706,722 Mhz, na jaką czestotliwość mam wybrac?. Zrobiłem sobie BiQuada(na 600 Mhz i drugi osobny na 706 MHz), bez reflektora i umieściłem go sobie ładnie w puszce. Niestety nie odbiera on dobrze, do nadajnika mam 30 km, może mniej, a w lini prostej mam tylko kilka drzew a tak to anteny sie "widzą" . Do jednego biQuda uzyłem drutu miedzianego z kabla TV a do drugiego z przewodu elektrycznego (pisze na nim 2.54mm2) który jest lepszy?
Jak można wzmocnić odbiór? czy jest szansa na odbiór z 60 km z innego nadajnika?

Obecnie obie antenty sa mega czułe na połozenie w zasadzie odbierj w jednym ułozeniu. Bardzo prosze Was o wskazówki,

Awatar użytkownika
Tomciosz
Posty: 512
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, o 09:04
Miejscowość: Sosnowiec / Biała Wielka
Odbiornik: Thomson 32HD5506
Samsung UE50NU7092
Instalacja antenowa: VHF + LogPer k28-47 DIY (Dobrom.)
All-Ant ATS2000 (Koszt./Ornon./Stalex.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dobromierz,Ogrodzieniec|Kosztowy,Ornonto

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: Tomciosz »

Średnia to niby 606MHz. Tylko dziwi mnie taka ilość częstotliwości. Czyżby wszystkie dla nadajnika wybrane w GE06?

Drut z kabla antenowego nie bardzo się nadaje na takie konstrukcje, jest bardzo wiotki. Pierwsze co, to bym spróbował zastosować ekran, najmniej roboty.

DVBfan

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: DVBfan »

Te częstotliwości to poszczególne muxy, z dwóch nadajników. Jeden w odległości 30 km drugi ok. 60km.

Co to takiego G06?
czyli dobrze zrobiłem robiącantenę z przewodu takiego jak do instalacji elektrycznej? wystarczy że pisze 2.54mm2 czy jeszcze jakieś parametry drutu są ważne?

można ekran zrobić z kawałka tektury z naklejną folią aluminiową? opłot kabla antenowego do niego lutujemy czy jak?

czy to normalne że te anteny sa takie wrażliwe na kpołożenie? wydawało mi się że sa bardziej dookólne niż kierunkowe

Awatar użytkownika
Tomciosz
Posty: 512
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, o 09:04
Miejscowość: Sosnowiec / Biała Wielka
Odbiornik: Thomson 32HD5506
Samsung UE50NU7092
Instalacja antenowa: VHF + LogPer k28-47 DIY (Dobrom.)
All-Ant ATS2000 (Koszt./Ornon./Stalex.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dobromierz,Ogrodzieniec|Kosztowy,Ornonto

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: Tomciosz »

To skrótowe oznaczenie konferencji, na której odgórnie przyznano nadajnikom kanały na których będą mogły nadawać.

Antena z przewodu elektrycznego jest wielokrotnie lepsza niż z żyły głównej kabla koncentrycznego. W przypadku anten typu Biquad i Quados, ważna jest głównie średnica drutu. Zazwyczaj przyjmuje się fi około 3mm.

Ekran można zrobić z tekturki i foli alu, ale lepsza będzie blacha al, tak minimum 0,5-1mm.
Co do tego oplotu nie jestem pewien, ale jak kilka lat temu robiłem taką antenę do WiFi, to chyba tak robiłem.

DVBfan

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: DVBfan »

to mój przewód niebedziemy on jest dużo grubszy od kablaantenowego ale nie ma napewno 3mm. często czytałem to spotykałem 2.54mm2 więc myślałem że ten będzie dobry.

odnoszę wrażenie antena z kablaantenowego jest trochę lepsza ale to może dlatego że jest zrobiona właśnie jako średnia? czy troszkę nie symetrycznie kwadraty mogą mieć aż taki wpływ? mówię tu o przesunięciu rzędu 3-4mm. to samo dotyczy 'płaskosci' anteny.

Awatar użytkownika
Tomciosz
Posty: 512
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, o 09:04
Miejscowość: Sosnowiec / Biała Wielka
Odbiornik: Thomson 32HD5506
Samsung UE50NU7092
Instalacja antenowa: VHF + LogPer k28-47 DIY (Dobrom.)
All-Ant ATS2000 (Koszt./Ornon./Stalex.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dobromierz,Ogrodzieniec|Kosztowy,Ornonto

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: Tomciosz »

Symetryczność jest ważna. No, ale nie oszukujmy się, nikt nie uzyska dokładności 0.05mm. ale błąd rzędu tych 3mm nie powinien drastycznie wpłynąć na zysk itd.

Zysk Biquada w funkcji częstotliwości ma swoje extremum w okolicy częstotliwości na jaką była liczona antena. I trochę przypomina odwróconą funkcję kwadratową(w wielkim uproszczeniu). Dlatego nie są one szerokopasmowe, a jak by nie patrzeć rozrzut częstotliwości jest dosyć duży dla tych nadajników. Wracając do charakterystyki wiązki anteny, to odsyłam do google grafika.

tebe

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: tebe »

Można jeszcze zrobić symulację anteny i dopasować ja do wymagań.

Zablokowany