DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Byczek12345
Posty: 312
Rejestracja: 3 maja 2013, o 23:38
Miejscowość: Nuddd

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Byczek12345 »

Dość dobrze odbiera, siła sygnału w granicach 50%, jakość 80 - 100% w zależności od odbiornika (mam ich kilka na jednej antenie). Najlepiej odbiera dekoder Ariva T650i :D

Edycja dla @TLW/SZA@.
W tej chwili na LG mam siłę sygnału 58%, a jakość 45% - odbiór słaby, chyba winna pogoda (deszcz).
Ostatnio zmieniony 24 lipca 2014, o 21:17 przez Byczek12345, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: TLW/SZA »

No to chyba chodzi o ten MUX-3 ,bo jak szukałem ostatnio odbioru MUX-3 to tuner Opticum znalazł mi na kanale 34 sygnał moc o ile pamiętam oscylowała w granicach 70% a jakość chyba 75%,ale Opticum ma to do siebie że jak ma już listę programów to nowych nie dopisuje,tylko w przypadku całkowitego usunięcia listy programów.
Jak będę miał trochę wolnego czasu to sprawdzę jak z odbiorem tego MUX-a w okolicy Szczekocin.


Dzięki za info ;)

Markus29
Posty: 68
Rejestracja: 17 listopada 2012, o 16:06
Odbiornik: Panasonic
Instalacja antenowa: ATX-107 kierunkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice/Kosztowy Kraków/ChorągwicaOpole

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Markus29 »

skoro w kierunku Tychów i Rybnika powinno iść wg mapki jakieś 4,5 kW to jak to możliwe, iż 15 km od nadajnika sygnału brak, a np. mux lokalny kanał 47 mając moc 1 kW odbierany jest w Katowicach, Bytomiu, Gliwicach a nawet Raciborzu oddalonego od Rybnika o 25 km? nie ma. w kierunku Śląska jest maksymalne wytłumienie kanału 34 i 250° nie może iść z taką mocą jaką tu namalowano. Wg mapki kierunkowość jest prawie identyczna jak na Małopolskę w stronę Krzeszowic i nawet lekko większa niż na Olkusz....
Najlepiej niech wypowiedzą się jeszcze mieszkańcy Orzesza, Pszczyny, Żor czy odbierają choć szczątki tego sygnału np. przy tropo, bo u mnie nawet podczas silnego tropo sygnał nie dolatuje choć w minimalnym sygnale.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: kb997 »

Chyba nie jest jak na rysunku bo skoro w Tychach nie ma odbioru to ta „nerka" musi być zwrócona bardziej na Kraków a co za tym idzie wytłumienie w stronę Tychów będzie prawie maksymalne. Chyba, że w miejscu odbioru w Tychach dochodzi do wygaszenia sygnału od nadajnika na Górze Żar, ale wtedy przemieszczeniem anteny można by znaleźć odpowiednie miejsce do poprawnego odbioru.

Markus29
Posty: 68
Rejestracja: 17 listopada 2012, o 16:06
Odbiornik: Panasonic
Instalacja antenowa: ATX-107 kierunkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice/Kosztowy Kraków/ChorągwicaOpole

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Markus29 »

Panie Jarosławie, może Pan by nam pomógł. Jaka jest kierunkowość Mux3 kanał 34 na 250-260° ?

Slavek

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Slavek »

Cześć, piszę ponieważ nie mogę odebrać wszystkich multiplexów. A konkretnie Mux 1. Mieszkam w sosnowcu w bloku na 10 piętrze. Nadajnik Katowice Kosztowy widzę mniej więcej od połowy w górę, (dolną część przesłania mi inny blok stojący ode mnie z 500 metrów. Mam antene zewnętrzną DPM gt 961. Skierowałem ją bezpośrednio na nadajnik (oddalony jest nie wiecej niż 12-15 km ode mnie). Bez problemu odbieram mux 2 i 3 (100%). Natomiast nie ważne w którym kierunku bym skierował antenę i z którego miejsca na balkonie bym to zrobił, nie mogę złapać mux 1. To już moja trzecia antena. Pierwsza była pokojowa i w pewnym położeniu z parapetu łapała mux 1 za to gubiła wtedy mux 2 :). Postanowiłem ją wymienić na zewnętrzną przekonany, że teraz to już na pewno będzie ok i klops. Pomocy !!!
Ps. o drugiej nie wspomniałem ponieważ była to tak jakby zewnętrzna wersja tej wewnętrznej (też nie zdała egzaminu). Aha żeby było śmiesznie na wszystkich antenach łapię czeskie kanały :).

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: cyber »

Zdaje się ,że wszystkie dotychczasowe anteny łącznie z obecną -to aktywne anteny (wzmacniacz+zasilacz) ...
Zastosowanie tutaj dobrej anteny pasywnej - bez powyższych "fajerwerków" powinno rozwiązać problem...nie zapominając przy tym o wysokiej jakości kablu i poprawnych złączach - co nie jest bez znaczenia jeśli chodzi o wysokie nośne Mux1(k.55)

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: kb997 »

@Slavek
Zastosuj się do porad mojego przedmówcy. Możesz jeszcze spróbować innego sposobu - skasuj wszystkie kanały z MUX1 i wyszukaj na kanale 34. Powinieneś odbierać wersję krakowską. Stracisz TVP Katowice ale powinieneś mieć stabilny odbiór tego MUXa.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: hadam »

Kolega @Slavek pisze o MUX-1. natomiast Ty piszesz o MUX-3. Jaką wersję krakowską w MUX-1 :?:

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: kb997 »

Sorry pomyliłem muxy. Faktycznie to koledze Slavkowi potrzebna jest porządna pasywna antena i kłopot powinien zniknąć.

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: TLW/SZA »

U kolegi @Slavka powinna wystarczyć najprostsza antena pasywna dostępna na rynku,ja bym się nie kwapił zbytnio z zakupem drogiej anteny kierunkowej bo może okazać się to kolejnym niepotrzebnym wydatkiem a kolega @Slavek testuje już trzecią antenę.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: kb997 »

Nawet biquad :-D

Awatar użytkownika
Tomciosz
Posty: 512
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, o 09:04
Miejscowość: Sosnowiec / Biała Wielka
Odbiornik: Thomson 32HD5506
Samsung UE50NU7092
Instalacja antenowa: VHF + LogPer k28-47 DIY (Dobrom.)
All-Ant ATS2000 (Koszt./Ornon./Stalex.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dobromierz,Ogrodzieniec|Kosztowy,Ornonto

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Tomciosz »

Pojedyńczy Biquad, na 3 pietrze, w Zagórzu/Klimontowie(okolice placu papieskiego), odbiera nawet Czeskie multipleksy i multipleks lokalny z Ornontowic. Nadajniki zastawia balustrada i pobliski blok 4 piętrowy. Jednakże w nocy widać wiecej jak połowę masztu w Mysłowicach. :D

Odległość prawie identyczna.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: kb997 »

I o to chodzi. Biquad daje radę. A jak widać górę masztu to właśnie widać to co trzeba. Właśnie na górze zamontowany jest główny system nadawczy.

Slavek

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Slavek »

Dzięki za porady, wdrożę je i dam znać czy się powiodło.

Slavek

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Slavek »

Poszedłem za waszą radą. Na podstawie tej strony wykonałem identyczną kopię tej anteny
(http://majsterkowo.pl/prosta-antena-do-obioru-dvb-t/) tzw biquad. Koszt 10 zł i parę godzin roboty z przerwami (przyda się dobra lutownica by rozgrzać taki gruby drut, ja pomogłem sobie zapalniczką 8-) ). Sukces 100 % wystarczy, ze wystawiłem ją za okno i od razu zaczęła odbierać wszystkie trzy multipleksy oraz gratis czeskie kanały :D. Na szczęście wszystkie trzy anteny udało mi się zwrócić bo markety budowlane dają taką możliwość. Zaoszczędzę komuś czasu i nerwów. Nie kupujcie anten firmy DPM są do d..y, Kawałek plastiku i wzmacniacz, nawet nie wiadomo, czy jest coś w środku. Miesiąc zabawy, na szczęście zakończonej sukcesem.

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: TLW/SZA »

Nic tylko pogratulować cierpliwości w wykonaniu biquada i życzyć stabilnego odbioru ;)

wiesiek0102
Posty: 73
Rejestracja: 9 września 2011, o 20:07
Odbiornik: WIWA HD-100
Nadajnik - obiekt nadawczy: KATOWICE KOSZTOWY

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: wiesiek0102 »

Witam
Czy ktos z was używa Arive t650 i może potwierdzić, ze ona sobie dobrze radzi z muxem na którym jest tvp ? Chodzi o pixeloze ...
Bo jak na pasywnej tak i na aktywnej antenie sie dziej dziwne rzeczy. Również na nowych markowych telewizorach. Oczywiście tylko na kanałach tvp ...

Awatar użytkownika
Tomciosz
Posty: 512
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, o 09:04
Miejscowość: Sosnowiec / Biała Wielka
Odbiornik: Thomson 32HD5506
Samsung UE50NU7092
Instalacja antenowa: VHF + LogPer k28-47 DIY (Dobrom.)
All-Ant ATS2000 (Koszt./Ornon./Stalex.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dobromierz,Ogrodzieniec|Kosztowy,Ornonto

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Tomciosz »

Może wystarczy lekko odchylić antenę od kierunku na Kosztowy. ;)

wiesiek0102
Posty: 73
Rejestracja: 9 września 2011, o 20:07
Odbiornik: WIWA HD-100
Nadajnik - obiekt nadawczy: KATOWICE KOSZTOWY

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: wiesiek0102 »

wszystkie te dziwne operacje dawno zrobione ! Tylko z TVP problem.
A to kodowanie w MUX3 kodowany AVP4000 juz sie rozpoczelo ? Czy dopiero rozpocznie ?
Czy bedzie tutaj trzeba softy zmieniac w dekoderach ? Bo jesli tak to sie posypia znowu gromy na TVP ... Czy Panowie z Emitela moga to wyjasnic lopatologicznie ? Czy to juz dziala ? Jesli nie, to kiedy i jaka bedzie znowu jazda z tym ...

Zablokowany