Kabel antenowy

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: AdamP »

Benedykt pisze:
ntcdvb pisze:
Benedykt pisze:...
PS.: Jaka powinna być długość kabla do anteny zewnętrznej? Wiesz? ;)
:idea:
Wystarczająca :lol:
v=(300/f)/2
v- w metrach
f- w MHz
Tylko to jeszcze nie wszystko by dobrze podłączyć antenę. ;)
Liczy się każdy cyntymetr.
Benedykt pisze:Z wzoru oblicza się długość odbieranej fali,a nie długość kabla
Przeczysz sam sobie, w dodatku Twój wzór jest na pół długości fali, długość fali to 300/MHz a dzielenie przez 2 daje pół fali. Jedyne zatosowanie tego wzoru [(300/MHz)/2]*k w odniesieniu do długości przewodu jakie przychodzi mi do głowy to transformator impedancji robiony z koncentryka, ale to ma zastosowanie przy łączeniu kilku anten.
Jak napisał Stefan_KR - jeśli antena ma wyjście o impedancji 75 ohm, kabel 75 ohm i wejście odbiornika 75 ohm to gdzie tu miejsce na jakieś niedopasowanie :?:
Skoro antena jest kiepsko zrobiona o wyjściu z nietypową/nieznaną impedancją a kiepski kabel o nieznanych/ nietypowych parametrach, to jakiekolwiek próby obliczania długości przewodu są bez sensu - dopasowanie długością to tylko kwestia szczęścia.
Żeby było jasne - nigdy po nikim nie "jeżdżę", ale celowe niezauważanie ewidentnego wprowadzania w błąd to inna sprawa.
Skoro już robimy wyjaśnienia. Do szkoły chodziłem dawno temu ale jeśli dobrze pamiętam to "v" oznacza się prędkość a długość to "l". Czyli powinno być l= [(300/MHz)/2}*k

P.S.

Wyjaśnień/sprostowań nie pisze się w celu "jeżdżenia" po kimś, tylko po to, żeby inni czytelnicy (nie zorientowani w sprawie) nie uwierzyli w błędne informacje.

edit/ Kolor czerwony zarezerwowany jest dla administracji forum. Poprawiono

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Kabel antenowy

Post autor: qwerty »

Zapomniałeś o współczynniku skrócenia. :P

tomarex

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: tomarex »

_chris_ pisze: bez dopasowań ludzie robią instalacje antenowe, zdarza się, że od długości kabla antenowego zależny jest odbiór poszczególnych kanałów (instalacja antenowa z jedną anteną). I to nie chodzi tu o zmiany długości o metry, ale nawet o pojedyncze cm,
I to się zgadza. To najczęstsze przypadki.
Często antena, kabel i wejście odbiornika nie ma 75 OHm.
Stefan_KR pisze:Poza tym to nie nadawanie gdzie niedopasowanie w prowadnicy falowej skutkuje odbiciem mocy w kierunku nadajnika, tylko odbiór - tu nie ma mocy, żadnego zagrożenia, żadnego wpływu.
Tak samo jest moc i odbicie.
AdamP pisze:dopasowanie długością to tylko kwestia szczęścia.
Właśnie o to chodzi że w wielu przypadkach nie ma idealnego dopasowania.
I wtedy należy dopasować się długością kabla w zależności od kanału na którym nam zależy.
Niestety to się rzadko zdarza.
Miałem nawet przypadek z sygnałem satelitarnym że wycinało kompletnie jedną częstotliwość przy zmianie długości kabla.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Kabel antenowy

Post autor: AdamP »

qwerty pisze:Zapomniałeś o współczynniku skrócenia. :P
W którym miejscu :) :?:
tomarex pisze:Niestety to się rzadko zdarza.
Dlaczego niestety :?: To chyba dobrze, że takie przypadki są marginalne.

Stefan_KR
Posty: 272
Rejestracja: 2 sierpnia 2011, o 21:32

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: Stefan_KR »

tomarex pisze:
Stefan_KR pisze:Poza tym to nie nadawanie gdzie niedopasowanie w prowadnicy falowej skutkuje odbiciem mocy w kierunku nadajnika, tylko odbiór - tu nie ma mocy, żadnego zagrożenia, żadnego wpływu.
Tak samo jest moc i odbicie.
Mógłbyś rozwinąć tę myśl? Podać przykłady, poziomy, amplitudy mocy padającej i odbitej w przypadku odbioru?

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Kabel antenowy

Post autor: qwerty »

AdamP pisze:
qwerty pisze:Zapomniałeś o współczynniku skrócenia. :P
W którym miejscu :) :?:
tomarex pisze:Niestety to się rzadko zdarza.
Dlaczego niestety :?: To chyba dobrze, że takie przypadki są marginalne.
Ahhhh. U ciebie k to jakiś transformator impedancji, a na prawdę nazywa się współczynnik skrócenia. http://www.delta.poznan.pl/news/COAX.HTM
Zależy on od rodzaju przewodu

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Kabel antenowy

Post autor: AdamP »

Chyba nie czytasz uważnie (przeczytaj wcześniejsze posty np. z 24.10.13 godz. 06:10) ;) Oczywiście, że k to współczynnik skrócenia fali danego przewodnika, obojętne czy chcesz obliczyć transformator impedancji, dipol półfalowy, reflektor anteny czy coś innego. Inną wartość będzie miało k dla rurki fi 5mm, inną dla rurki fi 20mm a jeszcze inną dla danego modelu kabla antenowego. Wzór ma wiele zastosowań :)
Bardziej obrazowo:
dipol półfalowy = [(300/MHz)/2]*k
transformator impedancji 37,5/75 Ohm (z kabla 50 Ohm) = [(300/MHz)/2]*k (zastosowanie przy łączeniu 2 anten)
transformator impedancji 37,5/150 Ohm (z kabla 75 Ohm) = [(300/MHz)/2]*k (zastosowanie przy łączeniu 4 anten)
transformator impedancji 300/75 Ohm (z kabla 75 Ohm) = [(300/MHz)/2]*k (pętla symetryzująca, zamiennik symetryzatora np. ferrytowego)
Nie wiem jak to bardziej obrazowo wyjaśnić :)

Florian
Posty: 8
Rejestracja: 17 czerwca 2014, o 23:58

Przewód antenowy a wysoka temperatura.

Post autor: Florian »

Zamierzam przeprowadzić kabel antenowy do drugiego pokoju aby móc oglądać tam telewizję. Niestety jedyna możliwość to przerzucenie kabla poprzez łazienkę przy rurze od centralnego ogrzewania. Aby nie stopiło kabla zainwestowałem w czarny z żelem marki TRISET-113. Dziury w ścianie uniemożliwiają położenia kabla w peszlu. Czy ten kabel antenowy przetrwa zimę a nawet kilka czy może mimo wszystko stopi się i pewnego dnia zamiast ulubionego programu zobaczę napis "BRAK SYGNAŁU" na odbiorniku?

viva0
Posty: 67
Rejestracja: 25 września 2011, o 22:17
Odbiornik: NBO lub TV
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sucha góra

Re: Kabel antenowy

Post autor: viva0 »

Ja mam kabel KABEL PRZEWÓD KONCENTRYCZNY dość grubym drutem że bez powodu się niepołamie niż te ztych pierwszych kabli cienkim drucikiem.Munsem tego kabla jest denne te przykrycie białe ciężko wtyka się wtyczke F być może z tego tak jest aby się niemęczyć obcinaniem pewnie robi się tak że obcia się 5mm do drutu nastepnie obcina się białe na zewnątrz 2mm i wkłada się wtyczke i wtedy być może niewypada.Dobre się z tego antene robi z symetryzatorem na bodajże 15cm 2 razy zgiąc na pół tak aby przykręcić do symetryzatora pierwszy przed drugi za symetryzatorem jedny bądz drugi skręcić i kabel do symetryzatora przymocować i antena chodzi jak się jest w zasięgu muxów im wyżej tym lepiej.Dodam do tego że odbiór NTC zależy też od położenia kabla.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: Kabel antenowy

Post autor: kb997 »

Sorry ale nic nie zrozumiałem z Twohegi postu. Buduj mniej złożone zdania lub stosuj interpunkcję. Zrozumiałem, że masz jakiś gruby kabel, trudny do obróbki i że z niego zrobiłeś antenę. A no i jeszcze, że u Ciebie odbiór zależy od ułożenia kabla. Skoro tak to albo jest to marny jakościowo kabel albo połączenia masz kiepsko wykonane.

systemlan
Posty: 252
Rejestracja: 17 czerwca 2012, o 11:52
Odbiornik: Panasonic TX-L32CX3E
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T bez wzmacniacza, kabel Triset 113
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec, TON Człuchów

Re: Kabel antenowy

Post autor: systemlan »

Tak jak i bełkot tak i wykonanie elektryczne :D

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Kabel antenowy

Post autor: K63 »

Pierwsza część postu jeszcze jako tako zrozumiała, ale ta
viva0 pisze:Dobre się z tego antene robi z symetryzatorem na bodajże 15cm 2 razy zgiąc na pół tak aby przykręcić do symetryzatora pierwszy przed drugi za symetryzatorem jedny bądz drugi skręcić i kabel do symetryzatora przymocować i antena chodzi jak się jest w zasięgu muxów im wyżej tym lepiej.
to totalny chaos. Kompletnie nie wiem o co chodzi.
Tu masz przykład jak przygotować końcówkę kabla http://telewizja-cyfrowa.com/wp-content ... ntryku.jpg
Kable typu RG-6 - w zależności od producenta - różnią się trochę średnicą i dlatego trzeba dopasować odpowiedni wtyk, aby nie spadał po nakręceniu. W handlu są dostępne "F"-ki na kable o średnicy 5-7,5mm

Jędrzej

przedłużenie przewodu antenowego

Post autor: Jędrzej »

Witam wszystkich. Mam problem: przewody wystające z puszki w ścianie są za krótkie i aby dało się podłączyć gniazdo antenowe TV muszę je przedłużyć. Czy są jakieś złączki, które można zastosować. Beczki nie mogę wkręć, bo się nie zmieści gniazdo antenowe.Czy możecie podsunąć mi jakieś proste rozwiązanie tego problemu?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: przedłużenie przewodu antenowego

Post autor: K63 »

Ile masz tych kabli i do czego mają byc podłączone ? Tutaj masz różne gniazda. Wybierz odpowiednie, podłącz do niego przewody wychodzące z puszki, zamontuj gniazdo w puszce i podłącz do niego kabel(e) o potrzebnej długości.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Kabel antenowy

Post autor: adac »

Dorabianie za krótkich kabli zwłaszcza koncentrycznych to dość niewdzięczne zajęcie,
proponowałbym zlecić to komuś kto ma trochę wprawy i narzędzi. Można to zrobić na parę sposobów ale trzeba się rozejrzeć na miejscu. Na odległość nie jestem Ci w stanie przesłać metody how to prosto i bez narzędzi.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: Kabel antenowy

Post autor: kb997 »

Proponuję użyć któregoś gniazda nadtynkowego. Będzie wtedy sporo miejsca w puszcze na beczkę czy inną złączkę. Może to nie szczyt elegancji ale powinien zaradzić twojemu problemowi.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Kabel antenowy

Post autor: K63 »

W tego rodzaju gniazdach (sat) są już zamontowane "beczki" i "F"-ki.
Obrazek

85r

Re: Kabel antenowy

Post autor: 85r »

Porównanie ekranu kabli tanich do Televes T100 PLUS z miedzianym ekranem.

Obrazek

Jak widać na fotce nie tylko ekran jest gęściejszy ale średnica żyły jest grubsza w Televesie.
Suwmiarką wyszło odpowiednio :
- Conotech NS50 Trishield - średnica żyły 0,85mm Ekranowanie według producenta >= 85 dB
- NEXTEC RG6 - średnica żyły 1,05mm Ekranowanie według producenta >= 60 dB
- Televes T100 - średnica żyły 1,15mm Ekranowanie według producenta >= 75 dB

Jak można było się spodziewać sygnał na odcinku 10m w odbiornikach DVB-T był o około 5-15% lepszy na kablu Televes T100 w porównaniu do NEXTEC RG6 i Conotech NS50 . Najsłabiej wypadł Conotech pewnie ze względu na małą średnice żyły.

Na zdjęciu nie widać jednego ekranu z foli aluminiowej kabla Conotech NS50 Trishield.
Ekran aluminiowy jest bardzo kruchy w przeciwieństwie do miedzianego. Do tego miedź jest lepszym przewodnikiem prądu od aluminium.
Ostatnio zmieniony 1 listopada 2014, o 14:35 przez 85r, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Kabel antenowy

Post autor: Anduraki »

Do DVB-T tylko i wyłącznie kable z rdzeniem 1.13 lub większe, żadnych 1.08 itp. Z doświadczenia wiem, że występują problemy ze stykiem na złączkach(w beczkach, gniazdach F itp), po drugie im cieńszy kabel tym większe tłumienie.

Jak najbardziej Televes t100 HD CU - kabel bardzo dobry ale też drogi - 4,50 zł za zewnętrzny - nie stosowałem jeszcze ale wiem, że instalatorzy sobie go cenią - po parametrach kabel z najniższym tłumieniem jaki znalazłem.
Wewnętrzny za 2zł kupowałem swego czasu z aluminiowym oplotem ;P -bardzo dobry do zastosowań wewnętrznych, ciężko zarabia się 6,8-kami, ma bardzo gęsty oplot, folia aluminiowa raczej kiepska nie polecam zostawiania folii do zarabiania wtyków, ja ją zawsze obdzieram.

Bardzo dobry jest też Corab RG6 CU - 1.13, miedziany oplot, bardzo fajna miedziana folia ułatwiająca zarobienie wtyku - dość fajny przy zarabianiu wtyków 6,8 - ok 3zł za metr(mowa o wewnętrznym) - idealny do zastosowań wewnętrznych

Bardzo dobry, ale trudny w zarobieniu jest triset 1.13 PE - trudny bo trzeba dokładnie obierać dielektryk, żeby jakiś mały fragmencik folii nie został - przy zakładaniu symetryzatora - przy Fkach trzeba pamiętać o wtykach 7,2mm, na 6,8 nie wchodzi.
Kabel jest dość sztywny i ma twardą izolację PE. Ma mocno zbity dielektryk i mocno przywiera do niego folia. Raz zarobisz i masz spokój na 40 lat.

Triset 113 PVC (wewnętrzny) miałem raz w rękach. Jest on znacznie gorszy (moim skromnym zdaniem od Televesa T100 HD (z aluminiowym oplotem), oplot triseta jest znacznie rzadszy, łatwiej jest zarobić wtyki na 6,8 niż w przypadku televesa, ale ten rzadszy oplot mi się nie podoba.

Osobiście stosuje do zastosowań zewnętrznych Triset 113 PE i do wewnętrznych Televes t100 HD z aluminiowym oplotem.

Wojtak
Posty: 12
Rejestracja: 27 kwietnia 2015, o 10:13

Re: Kabel antenowy

Post autor: Wojtak »

Też u siebie mam przewody koncentryczne Televes i potwierdzam, są bardzo dobrze wykonane i cena też jest spoko, jak za taką jakość.

Zablokowany