Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

fidel007

Podwójny Biquad z zasilaczem

Post autor: fidel007 »

Witam,

Słabo znam się na elektronice więc chcałbym się was poradzić. W internecie znalazłem instrukcje jak zbudować Biquada i Double Biquada. Pokusiłem się o tą trudniejszą wersję z 2 m pręta mosiężnego o boku 11,2 mm.
Obydwa mieszkania w których ją testowałem są ustawione tyłem do nadajnika (mieszkam w Łodzi ok 5 km od ścisłego centrum(8 km od najsilniejszego nadajnika ). Niestety sam podwójny Biquad nie dawał sobie zupełnie rady. Sygnał 30% jakoś 0% :)

Posiadam tuner Ariva 650 który może doprowadzić zasilanie do anteny na poziomie 5V.
Dokupiłem zatem wzmacniacz 20dB i umieściłem go w puszce anteny.
Wzmiacniacz:
http://www.satserwis.pl/pokaz.php?nazwa ... 8/1883.dat

Sygnał znacznie się poprawił ale brak mu do ideału. Obecnie wynosi ok 70% na obu wskaźnikach.

Zastanawia mnie to, że w zasadzie nie mieszkam na jakichś strasznych przedmieściach, na dodatek na 8 piętrze, a podwójny biquad bez wzmacniacza ani rusz, a ze wzmacniaczem 20dB zaledwie podskakuje do 70%.

Czy moglibyście mi coś doradzić ?

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Podwójny Biquad z zasilaczem

Post autor: Anduraki »

Zrób zdjęcia Twojego wyrobu.

p.s. ten post powinien być w temacie o biquadach.

fidel007

Re: Podwójny Biquad z zasilaczem

Post autor: fidel007 »

http://zapodaj.net/e17e34d63bdc6.jpg.html
http://zapodaj.net/6d311ce2a6644.jpg.html

Przepraszam za złe umieszczenie tematu, to mój pierwszy post.

Awatar użytkownika
Tomciosz
Posty: 512
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, o 09:04
Miejscowość: Sosnowiec / Biała Wielka
Odbiornik: Thomson 32HD5506
Samsung UE50NU7092
Instalacja antenowa: VHF + LogPer k28-47 DIY (Dobrom.)
All-Ant ATS2000 (Koszt./Ornon./Stalex.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dobromierz,Ogrodzieniec|Kosztowy,Ornonto

Re: Podwójny Biquad z zasilaczem

Post autor: Tomciosz »

Da radę zrobić fotkę samej puchy? Konkretnie lutowań.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: Anduraki »

Lutowania są w złych miejscach - trzeba idealnie na zgięciach a nie dalej(najlepiej od zewnętrznej strony jeden i drugi, przez to charakterystyka anteny może być zachwiana. Czy przypadkiem nie ma styku metalowego elementu anteny z obudową od wzmacniacza?

Jeszcze jedno co mi się rzuciło - minimalny promień gięcia koncentryka(wewnątrz puszki)
Mi osobiście podwójny biquad spisuje się znacznie gorzej od pojedynczego. Nie rozumiem dlaczego ale tak jest.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: kb997 »

Jeszcze jedno oprócz złego punktu lutowania - odstęp pomiędzy wierzchołkami w puszce. Powinien być około 2-3 mm. Ale podstawa to lutowanie dokładnie w środku. Osobiście wolałbym zrobić quadosa 4 na pośrednią częstotliwość niż double biquada z dipolami dka roznych częstotliwości. Sam przetestowałem double i triple biquada (a poprawnie quadro i sexto quada) i stwierdzam, że teoretyczne podwojenie zysku jest mniej zauważalne niż rzeczywiste osiągi quadosów.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: Anduraki »

Kołek na środku jako "oddzielacz/izolator" jest dobrym rozwiązaniem, a oddalenie 4-5 mm zamiast minimalnego o którym mówi kb997 nawet poprawia impedancję, co kiedyś było poruszane w tym temacie. Niestety moim zdaniem po-dwójne(-trójne itd) biquady są są trudniejsze do wykonania i w praktyce nawet gorzej odbierają niż pojedyncze. Lepiej zrobić dwa pojedyncze.

Awatar użytkownika
Mireczek
Posty: 51
Rejestracja: 7 grudnia 2011, o 21:58
Odbiornik: Samsung UE32C6000, UE40B7000, UE46F8000;
MT 4168;
Instalacja antenowa: Aktualnie: doświadczenia z antenami do DVB-T.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice Kosztowy

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: Mireczek »

@Anduraki:

A w jaki sposób najlepiej łączyć ze sobą dwa, trzy biquady?

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: Anduraki »

Pod warunkiem, że masz anteny na kablach o takiej samej długości, możesz wpiąć je do zwykłego splitera.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: kb997 »

Pod warunkiem, że obie (wszystkie) anteny będą w jednej płaszczyźnie i raczej osie symetrii anten będą się pokrywać.

xp33
Posty: 4
Rejestracja: 9 maja 2014, o 07:27
Odbiornik: Media-tech MT4171 i MT4168
Instalacja antenowa: czteroquad
Nadajnik - obiekt nadawczy: brak

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: xp33 »

Mój biquad odbiera bez problemu wszystkie programy, jakość mam przynajmniej 91% na wszystkich multipleksach, ale zastanawia mnie dlaczego siła sygnału jest niska na wszystkich multipleksach: na jednym: ok. 40%, na drugim 9%, a na tym dla którego policzony jest biquad: 6%.

Zdjęcia biquada:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Pozostałe informacje - może się przydadzą:
- Mieszkam w Przemyślu, mam półtora kilometra do nadajnika na Tatarskiej Górze. Nadajnik nadaje: MUX3 na 514MHz, MUX1 na 650MHz, MUX2 na 778MHz wszystkie z siłą 20kW. Mieszkam na I piętrze, nadajnik jest przysłonięty sąsiednim 4-piętrowym blokiem. Możliwe odbicia od innych bloków. Okna mam plastikowe.
- Biquad zrobiłem na częstotliwość 650MHz. Połączyłem tymi polecanymi "kostkami elektrycznymi", bo nie mam dostępu do lutownicy. Kostki są silnie skręcone śrubami - mechanicznie przewody stykają się na pewno bardzo dobrze. Pod lewą "kostką" czarny kabel nie jest przecięty, tylko zdjęta jest izolacja, aby połączyć z kablem antenowym.
- Wcześniej używałem magnetycznej anteny "patyk" (dołączonej do tunera USB) postawionej na garnku lub na metalowym parapecie. Odbierałem tylko multipleks na najniższej częstotliwości, siła była w okolicach 70%, jakość powyżej 95%. Reszta zapewne była tłumiona przez sąsiedni blok.

Awatar użytkownika
Tomciosz
Posty: 512
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, o 09:04
Miejscowość: Sosnowiec / Biała Wielka
Odbiornik: Thomson 32HD5506
Samsung UE50NU7092
Instalacja antenowa: VHF + LogPer k28-47 DIY (Dobrom.)
All-Ant ATS2000 (Koszt./Ornon./Stalex.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dobromierz,Ogrodzieniec|Kosztowy,Ornonto

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: Tomciosz »

Mimo wszystko, ja bym polutował. Ale pierwsze co to spróbować odbioru na zewnątrz mieszkania.

Awatar użytkownika
maryś
Posty: 148
Rejestracja: 5 września 2012, o 20:32
Odbiornik: Ferguson ARIVA T65
Instalacja antenowa: 2x Antana Uda-Yagi 19 el. symetryzator, LNA-177
Lokalizacja: Katowice Ligota
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy,Jeseník Praděd, Žilina Krížava

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: maryś »

xp33 Nie jestem ekspertem, ale rzucają mi się w oczy dwie kwestie:
1. miedziany drut z którego jest wykonany biquad jest w koszulce (drut powinien być chyba "goły"),
2. niepokoi mnie kabel koncentryczny, który jest przeprowadzony równolegle do jednego z ramion biquada,
3. brak ekranu (reklektora) za biquadem.

Pozdrawiam: Marian

Awatar użytkownika
Tomciosz
Posty: 512
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, o 09:04
Miejscowość: Sosnowiec / Biała Wielka
Odbiornik: Thomson 32HD5506
Samsung UE50NU7092
Instalacja antenowa: VHF + LogPer k28-47 DIY (Dobrom.)
All-Ant ATS2000 (Koszt./Ornon./Stalex.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dobromierz,Ogrodzieniec|Kosztowy,Ornonto

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: Tomciosz »

1. Nie powinno stwarzać problemu, jednak pozostaje cień wątpliwości.
2. U mnie na 3 różnych antenach z takim mocowaniem wszystko działa poprawnie.
3. Jak blisko do nadajnika, to nie jest to wymóg konieczny.

Muniek
Posty: 128
Rejestracja: 17 lutego 2012, o 18:06
Odbiornik: UE32EH5450
Ferguson Ariva T65
Instalacja antenowa: Stara siatka
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC-4

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: Muniek »

U mnie w domu odbiór za szybą też był gorszy. Po przesunięciu anteny obok okna parametry odbioru były zdecydowanie lepsze.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: kb997 »

maryś pisze:xp33 Nie jestem ekspertem, ale rzucają mi się w oczy dwie kwestie:
1. miedziany drut z którego jest wykonany biquad jest w koszulce (drut powinien być chyba "goły"),
2. niepokoi mnie kabel koncentryczny, który jest przeprowadzony równolegle do jednego z ramion biquada,
3. brak ekranu (reklektora) za biquadem.

Pozdrawiam: Marian
1. Nie musi być goły.
2. Owszem - dobrze by było wyprowadzić kabel prostopadle do płaszczyzny anreny
3. Brak ekranu - szerszy listek przedni (no i tylny) i mniejszy zysk z kierunku nadajnika

xp33
Posty: 4
Rejestracja: 9 maja 2014, o 07:27
Odbiornik: Media-tech MT4171 i MT4168
Instalacja antenowa: czteroquad
Nadajnik - obiekt nadawczy: brak

Re: Odp: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: xp33 »

Dziękuję wszystkim za uwagi.

Polutuję jak będę miał dostęp do lutownicy. Na razie przesunąłem antenę prawie maksymalnie w lewo i siła wzrosła do, jeśli dobrze pamiętam, 30-40% na wszystkich multipleksach, więc już jestem spokojniejszy;) Wyczytałem też, że jeśli jakość jest ok, to nie ma się co przejmować siłą na poziomie 30%. A jakość jest ok, wszystkie multipleksy są dobrze odbierane, może raz na pół godziny jest 1-2 sekundowe zakłócenie.
Tomciosz pisze:Ale pierwsze co to spróbować odbioru na zewnątrz mieszkania.
Sygnał nie był dużo silniejszy.
maryś pisze:niepokoi mnie kabel koncentryczny, który jest przeprowadzony równolegle do jednego z ramion biquada
Kabel poprowadzony prosto w dól nie zwiększał siły.
Muniek pisze:U mnie w domu odbiór za szybą też był gorszy. Po przesunięciu anteny obok okna parametry odbioru były zdecydowanie lepsze.
Zaobserwowałem dokładnie to samo u mnie.
kb997 pisze:Owszem - dobrze by było wyprowadzić kabel prostopadle do płaszczyzny anreny
Będę próbował, jak będę w nowej lokalizacji. Na razie taki wieszaczek jest bardzo mobilny - gotowy do demontażu i przewiezienia, wiec jestem bardzo z niego zadowolony.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: Anduraki »

maryś pisze:xp33 Nie jestem ekspertem, ale rzucają mi się w oczy dwie kwestie:
1. miedziany drut z którego jest wykonany biquad jest w koszulce (drut powinien być chyba "goły"),
2. niepokoi mnie kabel koncentryczny, który jest przeprowadzony równolegle do jednego z ramion biquada,
3. brak ekranu (reklektora) za biquadem.

Pozdrawiam: Marian
ad 1. nie trzeba zdejmować izolacji, ta chroni przed utlenianiem, a jak chcesz zdjąc izolację to zdejmij mury, drzewa i inne rzeczy one bardziej przeszkadzają niż izolacja. Pamiętaj, że przez ten drut nie płynie prąd izolacja nie wyizoluje fal, ona je w nieznacznym stopniu wytłumi.
ad 2. bardzo dobrze jest wykonane łączenie, kabel może być przeprowadzony wraz z jedną z krawędzi. 90% moich biquadów właśnie jest w ten sposób skonstruowana i w porównaniu z kablem poprowadzonym do dołu lub do tyłu nie ma najmniejszej różnicy w odbiorze.
ad 3. ekran sporo pomaga to fakt, kiedyś przy zmianie propagacji sygnału jak oglądałem formułę 1 było bardzo dużo błędów i obraz szatkował. Wziąłem pokrywkę od garnka i przyłożyłem za anteną, błędy spadły do 0 i jeszcze delikatnie siła wzrosła ;)

jedna rzecz mnie martwi - wtyczka... Nie montuj takiego szajsu, na tym są największe straty. Skręcenie wtyczki jest poprawne, ale wtyk F + przejście na wtyk antenowy jest znacznie solidniejsze i są dużo mniejsze straty.

prezeser

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: prezeser »

Panowie proszę o pomoc w przeliczeniu biquada dla lokalizacji Lublin-Piaski, do nadajnika mam jakieś 35km w linii prostej. W pobliżu jest też Boży Dar jakieś 11km (nie wiem czy to ma znaczenie bo tam chyba nadaja tylko jeden mux, a w Piaskach trzy). Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Marcin123

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: Marcin123 »

Witam wszystkich
Mam problem z samoróbką BiQuad. W Warszawie 5 km od nadajnika PKiN i 15 km od nadajnika w Raszynie, antenę skierowaną mam na PKiN (Raszyn jest w kierunku przeciwnym). Idealnie odbiera mi tylko TVN HD (transmisja testowa) i to praktycznie bez względu na ustawienie anteny. Pozostałe programy albo wcale albo b. słaby sygnał nie do oglądania. Jest tylko głos i jakieś przeskoki obrazu. Na TVP 1 i TVP 2 poziom sygnału wskazuje coś koło 50% i skacze czasem nawet na full ale nie do oglądania. Od czego tak może być? Czy to wina anteny czy sygnału (słaby, bloki zasłaniają nadajnik). Tylko dlaczego TVN HD jest super odbiór? Odbieram przez Not Only Tv Delux USB tuner.

Zablokowany